Σελ. 357 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 337347352355356357358359362367 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.341-5.355 από 5580
  1. #5341
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα surge protector\πολύμπριζα ασφαλείας δεν προστατεύουν απο κεραυνούς;
    Tα έχουμε ξαναπεί σε διάφορα νήματα, προσοχή στην τελευταία πρόταση.

    Αν δεν μας προστάτευσε το ακριβό πολύπριζο ασφαλείας που έχουμε πάρει, θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο σε τι κατάσταση είναι η γείωση, οι επαφές και τα μήκη των καλωδίων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #5342
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Τελικά παρήγγειλα το dsl ac55u από το ιταλικό Amazon. 98 € μαζί με μεταφορικά.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  3. #5343
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavpal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά παρήγγειλα το dsl ac55u από το ιταλικό Amazon. 98 € μαζί με μεταφορικά.
    Καλορίζικο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #5344
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχει καποιο modem router με αντιστοιχα χαρακτηριστικα και τιμη σαν το tplink 8970B? Να εχει οπωσδηποτε δυνατοτητα ipsec vpn tunnel και αν ειναι δυνατο gigabit lan. Ρωταω γιατι δε το βλεπω να πωλειται πλεον.

  5. #5345
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    η σειρα της linksys wrt1900 θεωρείτε καλύτερη απο την σειρα EA8500 η οχι ? ,παρα πολλα μοντελα και δεν ξερεις τι να παρεις ,

  6. #5346
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η σειρα της linksys wrt1900 θεωρείτε καλύτερη απο την σειρα EA8500 η οχι ? ,παρα πολλα μοντελα και δεν ξερεις τι να παρεις ,
    Αυτά είναι σκέτα ρουτερ. Όχι adsl router. Το αναφέρω απλα γιατί το νήμα είναι για adsl router.

    Όπως και να χει όμως στην ερώτηση σου η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη. Και τα δυο είναι καλά. Το 1900 είναι με marvell chip , το 8500 με qualcomm . Αν σε ενδιαφέρει τα custom firmware καλυτερα το 1900 . Γιατί το ea8500 θέλει έξτρα καλώδιο και άνοιγμα για να περάσεις custom firmware http://mrjcd.com/EA8500_DD-WRT/ (εκτός κι αν είσαι τυχερός και βρεις κάποιο παλιο σε στοκ που να ηταν απο τα ξεκλειδωτα).

    Για οικιακή χρηση και πείραγμα μάλλον καλυτερα το 1900.

    Αν δεν σε ενδιαφέρουν custom firm και θα συνδέονται πολλές συσκευές wifi μάλλον καλυτερα το ea8500 λογω mu-mimo

  7. #5347
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι σκέτα ρουτερ. Όχι adsl router. Το αναφέρω απλα γιατί το νήμα είναι για adsl router.

    Όπως και να χει όμως στην ερώτηση σου η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη. Και τα δυο είναι καλά. Το 1900 είναι με marvell chip , το 8500 με qualcomm . Αν σε ενδιαφέρει τα custom firmware καλυτερα το 1900 . Γιατί το ea8500 θέλει έξτρα καλώδιο και άνοιγμα για να περάσεις custom firmware http://mrjcd.com/EA8500_DD-WRT/ (εκτός κι αν είσαι τυχερός και βρεις κάποιο παλιο σε στοκ που να ηταν απο τα ξεκλειδωτα).

    Για οικιακή χρηση και πείραγμα μάλλον καλυτερα το 1900.

    Αν δεν σε ενδιαφέρουν custom firm και θα συνδέονται πολλές συσκευές wifi μάλλον καλυτερα το ea8500 λογω mu-mimo
    ευχαριστω και συγνωμη για το ατοπο θα ψαξω γαι το νημα για μονο ρουτερ ,γιατι θελω και κατι ακομα.

  8. #5348
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To MU-MIMO ενός access point/router χρειάζεται τουλάχιστον 2 συσκευές MU-MIMO με λειτουργικές υλοποιήσεις του πρωτοκόλλου συνδεδεμένες ώστε να λειτουργήσει (και μόνο για αυτές τις συσκευές), ενώ και πρέπει να έχουν καλό σήμα και να είναι σε διαφορετικό σημείο του χώρου που καλύπτεται. Και στο τέλος, πιθανώς να μην βελτιώσει τη απόδοση του δικτύου καθώς οι υπάρχουσες υλοποιήσεις είναι σε εμβρυακό στάδιο.

    Γενικά, αυτή τη στιγμή το MU-MIMO δεν έχει καμία σημασία για το μέσο χρήστη και είναι απλώς ένας marketing όρος. Περισσότερα: https://www.smallnetbuilder.com/wire...t-need-mu-mimo
    Packets: Lost in the intrawebs

  9. #5349
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Είμαι στη Νέα Μάκρη με forthnet adsl 24 που το speedtest.net μου τη μετράει στα 9 Mbps. Θέλω να πάρω ένα καινούργιο modem/router adsl που να έχει μεγάλο wifi range στα 2,4.

    Επειδή διαβάζω για αποσυνδέσεις, αυτή τη στιγμή έχω ένα αρχαίο 54άρι, Vigor 2700VG που δεν αποσυνδέεται ποτέ, όμως θέλω πια κάτι καλύτερο.

    Χρησιμοποιώ και ap tp-link TL-WA901ND σε bridge mode, που τελικά το έχω στο διάδρομο της πολυκατοικίας, αλλιώς δεν πιάνει στο δωμάτιο και στο μπαλκόνι που θέλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 18-08-18 στις 12:18.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  10. #5350
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΑΝ εννοεις για αποσυνδεσεις γραμμης ... δεν θα βρεις ιδιο xdsl chipset (infineon) σε modem μαζι με το παλιο 585 v8... εχει κλεισει η εταιρια και δεν υπαρχουν τοσο σταθερα modem με forthnet ... μεινε ετσι οπως εισαι για τωρα, μην το ψαχνεις αν εισαι οκ ως εχει

    Aν επιμενεις να πας σε κατι καινουριο κοιτα σε lantiq chipset (συνεχεια των infineon) για tp link, ή και asus ... οτι βγει σε προσφορα ... και τα 2 εχουν καλες τιμες και σχετικα καλο ασυρματο ... πιστευω οτι θα εχουν και αυτα το λιγοτερο την ιδια αποδοση με AP που ηδη εχεις ... αλλα αν ειναι μεγαλος χωρος παλι θα κανεις χρηση του τωρινου AP, οποτε καινουριο modem μπορει να μην φανει χρησιμο και στο ασυρματο ... εκτος να πας σε καποιο πιο ακριβο που να εχει 4 κεραιες, ενισχυτες ασυρματου κλπ

    Yποψην αν η γραμμη σου ειναι κλειδωμενη (πιθανον παλια βλαβη) θα εισαι οκ με το οποιο modem γιατι θα σου εχουν κλειδωμενο snr και πιθανον σταθερη & μονιμη ιδια ταχυτητα ...
    Αρα σε τετοια περιπτωση για θεμα γραμμης βρες αν εισαι σε κλειδωμενο profile που θα εισαι οκ με το οποιο modem
    Αν δεν εισαι σε κλειδωμενο profile τοτε υπαρχει μεγαλη περιπτωση να δεις και πιο χαμηλη ταχυτητα, δεν βγαινουν πλεον τα καλα σταθερα modem σε adsl

    Aρα σκεψου να μεινεις ως εχει ... και κοιτα αλλη λυση μονο οταν παραδωσουν πνευμα ή αλλαξει η γραμμη σου σε vdsl
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 18-08-18 στις 13:45.

  11. #5351
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ εννοεις για αποσυνδεσεις γραμμης ... δεν θα βρεις ιδιο xdsl chipset (infineon) σε modem μαζι με το παλιο 585 v8... εχει κλεισει η εταιρια και δεν υπαρχουν τοσο σταθερα modem με forthnet ... μεινε ετσι οπως εισαι για τωρα, μην το ψαχνεις αν εισαι οκ ως εχει
    Όταν το πρωτοπήρα (2007 νομίζω) αποσυνδεόταν. Έχω βάλει πάρα πολύ κοντό καλώδιο δικτύου, που πήρα μόνο τα (πόσα είναι, 4?) σύρματα που χρειάζονται για το adsl, και μεταλλικά κλιπς. Από τότε είχε στρώσει και δεν έκανε αποσυνδέσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν επιμενεις να πας σε κατι καινουριο κοιτα σε lantiq chipset (συνεχεια των infineon) για tp link, ή και asus ... οτι βγει σε προσφορα ... και τα 2 εχουν καλες τιμες και σχετικα καλο ασυρματο ... πιστευω οτι θα εχουν και αυτα το λιγοτερο την ιδια αποδοση με AP που ηδη εχεις ... αλλα αν ειναι μεγαλος χωρος παλι θα κανεις χρηση του τωρινου AP, οποτε καινουριο modem μπορει να μην φανει χρησιμο και στο ασυρματο ... εκτος να πας σε καποιο πιο ακριβο που να εχει 4 κεραιες, ενισχυτες ασυρματου κλπ
    Να χρησιμοποιώ το ap, αλλά να μην το έχω στο διάδρομο της πολυκατοικίας, λίγο range ακόμα θέλω, που πέφτει όμως πίσω και από άλλους τοίχους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yποψην αν η γραμμη σου ειναι κλειδωμενη (πιθανον παλια βλαβη) θα εισαι οκ με το οποιο modem γιατι θα σου εχουν κλειδωμενο snr και πιθανον σταθερη & μονιμη ιδια ταχυτητα ...
    Αρα σε τετοια περιπτωση για θεμα γραμμης βρες αν εισαι σε κλειδωμενο profile που θα εισαι οκ με το οποιο modem
    Αν δεν εισαι σε κλειδωμενο profile τοτε υπαρχει μεγαλη περιπτωση να δεις και πιο χαμηλη ταχυτητα, δεν βγαινουν πλεον τα καλα σταθερα modem σε adsl
    Άμα κάνω επανεκκίνηση στο ρούτερ, αλλάζει το up down speed που δείχνει, δεν πρέπει να είναι κλειδωμένη η γραμμή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aρα σκεψου να μεινεις ως εχει ... και κοιτα αλλη λυση μονο οταν παραδωσουν πνευμα ή αλλαξει η γραμμη σου σε vdsl
    Για να έχω το ap στο διάδρομο, χάμω, αποκλείεται. Ή θα τρυπήσω όλους τους τοίχους να περάσω καλώδιο, ή θα πάρω άλλο ρούτερ. Το TP-LINK Archer VR400 v2 που βγαίνει 3ο στα δημοφιλή στο σκρουτζ, θα το συνιστούσες;
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  12. #5352
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στη Νέα Μάκρη με forthnet adsl 24 που το speedtest.net μου τη μετράει στα 9 Mbps. Θέλω να πάρω ένα καινούργιο modem/router adsl που να έχει μεγάλο wifi range στα 2,4.

    Επειδή διαβάζω για αποσυνδέσεις, αυτή τη στιγμή έχω ένα αρχαίο 54άρι, Vigor 2700VG που δεν αποσυνδέεται ποτέ, όμως θέλω πια κάτι καλύτερο.

    Χρησιμοποιώ και ap tp-link TL-WA901ND σε bridge mode, που τελικά το έχω στο διάδρομο της πολυκατοικίας, αλλιώς δεν πιάνει στο δωμάτιο και στο μπαλκόνι που θέλω.
    την περίπτωση του powerline την σκέφτηκες ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  13. #5353
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Προτιμώ να τρυπήσω τους τοίχους τότε, δε θέλω τέτοιο πράγμα. Είναι δύο διαμερίσματα, που έχουν κοινό ρεύμα, συνδέοντας με καλώδιο τους δύο πίνακες. Δδλ το σήμα του powerline θα πρέπει να περάσει κ μέσα από κει. Τσάμπα κόπος και λεφτά θα είναι.

    Αφού είναι τόσο καλό το modem, του vigor, να το κρατήσω, να απενεργοποιήσω το wifi του vigor, και να πάρω ένα σκέτο router (χωρίς μόντεμ) να το συδέσω με ethernet πάνω στο vigor. To Xiaomi Mi WiFi Router 3 το βλέπω στο skroutz στα πολύ δημοφιλή?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 18-08-18 στις 16:07.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  14. #5354
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν παιζει το up & down τοτε δεν νομιζω ουτε εγω να ειναι κλειδωμενη η γραμμη ... αν παρεις το vr400 παρε και 2-3 φτηνα φιλτρα για δοκιμη, απο δικη μου εμπειρια, αυτα τα broadcom κανουν διαφορα με τα adsl φιλτρα
    Το λεει και ο φιλος στο πρωτο post του link vr400, αλλα εξαρταται και την γραμμη

    Για το vr400 πιστευω περιπου ιδιο θα ειναι το σημα ασυρματου πανω κατω (το 5G ναι μεν ειναι πιο γρηγορα, αλλα εχει πολυ πιο μικρο range σε σχεση με το 2.4G) ισως και λιγο καλυτερο το σημα στο vr400
    Μπορει να δεις ενα πιο μικρο κλειδωμα (κανα mbps) με αυτο σε σχεση με το 2700 που εχεις, αλλα νομιζω λεπτομερια σε σχεση με αυτα που εχει επανω του και ρυθμισεις

    Καλη τιμη και εχει και μελλοντικο vdsl με vectoring και εξωτερικες κεραιες που προσωπικα νομιζω ειναι καλυτερα
    Eπειδη δεν το εχω, ριξε μια ματια στο αναλογο topic, ισως διαβασεις κατι που δεν σου αρεσει, και επισης ρωτας εκει αν τυχει κατι
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%B9%CF%82
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 18-08-18 στις 21:50.

  15. #5355
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Από τα σχόλια που διαβάζω εδώ και εδώ, μάλλον θα αγοράσω τον xiaοmi και θα κρατήσω τον vigor λειτουργώντας τον μόνο ως μόντεμ. Διαβάζοντας όλο το νήμα του vr400, απογοητεύτηκα εντελώς.

    Διαφορετικά, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να δώσω 200 € σε κάποιο μοντέλο asus, που πράγματι δε βρίσκω το λόγο αυτή τη στιγμή.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

Σελ. 357 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 337347352355356357358359362367 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιός είναι ο καλύτερος ISP για online-gaming
    Από lovdagaym στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 11:38
  2. Ποιος ειναι ο καλυτερος Router?
    Από stubu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 22:04
  3. Ποιός είναι ο καλύτερος wireless router
    Από ASiC στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 19:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας