Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και έχω ήδη υποβάλει σε έναν από τους τοπικούς συνεργάτες της Cyta δύο αιτήσεις σύνδεσης.

    Η πρώτη αίτηση αφορά σε υπάρχουσα γραμμή (ενεργός βρόχος) που εδώ και έναν χρόνο περίπου λειτουργεί στο ιδιόκτητο της Tellas. Έχω ζητήσει να γίνει φορητότητα του αριθμού αυτής της γραμμής και σύνδεση στο 2play της Cyta - στα 2Mbps - με επιδότηση plus, λόγω του ότι οι λογαριασμοί κοινής ωφέλειας εκδίδονται στο όνομα της μητέρας μου, η οποία είναι άνω των 65 ετών και συνταξιούχος. Παρόλο που είμαι ο κάτοχος της γραμμής, ζήτησα να μπει ως πελάτης στην αίτηση σύνδεσης της Cyta η μητέρα μου - που δικαιούται την επιδότηση plus - ενώ εγώ φυσικά συνυπέγραψα την αίτηση, ως κάτοχος της γραμμής. Αυτή η αίτηση έχει ήδη δρομολογηθεί και προχωρά κανονικά.

    Η δεύτερη αίτηση σύνδεσης έγινε εχθές 07/11/2008 και αφορά σε καινούργια γραμμή (ανενεργός βρόχος) με αριθμοδότηση από τη Cyta - χωρίς επιδότηση - πάλι για το 2play της Cyta στα 2Mbps. Η εγκατάσταση θα γίνει σε γκαρσονιέρα καινούργιας πολυκατοικίας που βρίσκεται σε απόσταση 60 μέτρων από την κατοικία που λειτουργεί η προαναφερθείσα ενεργή γραμμή. Και σε αυτή τη νέα σύνδεση θα είμαι εγώ πελάτης και κάτοχος της γραμμής. Στο κατάστημα που πήγα υπέβαλαν ηλεκτρονικά την αίτηση στο σύστημα της Cyta (μέσω του: portal.cyta.gr) και μετά από έλεγχο που έκαναν είδαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα για τη νέα αυτή γραμμή που ζήτησα.

    Αναρωτιέμαι πόσος καιρός θα χρειαστεί για να ολοκληρωθεί η μεταφορά στο δίκτυο της Cyta, τόσο ως προς τη φορητότητα της πρώτης τηλεφωνικής γραμμής - από τη Tellas - όσο και για την διαδικασία κατασκευής βρόχου για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας στη δεύτερη νέα γραμμή. Φοβάμαι - από τα όσα ακούω και βλέπω - μήπως τραβήξει μήνες αυτή η ιστορία.

    Επίσης ανησυχώ περισσότερο για τα διάφορα ενδεχόμενα προβλήματα που θα εμφανιστούν, τουλάχιστον το πρώτο διάστημα, σχετικά με τη λειτουργία της τηλεφωνίας και της πρόσβασης στο διαδίκτυο. Έχω ήδη πικρή προσωπική πείρα από τα προβλήματα και τις βλάβες στο ιδιόκτητο της Tellas. Αποσυνδέσεις, αποσυγχρονισμοί και νεκρό τηλέφωνο!

    Ελπίζω τώρα - με τη Cyta - να μην δοκιμάσω τα ίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dzadelis : 09-11-08 στις 01:15.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Bayern7
    Bayern7 Guest
    Καλό κουράγιο...

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μου'χουν πεί ότι στο VOIP της Tellas περιμένεις δύο λεπτά μέχρι να καλέσει.
    Εγώ που είμαι στην Altec Telecoms σημαίνει ότι βρίσκομαι σε ενεργό βρόχο;

  4. #4
    Εγγραφή
    30-07-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου'χουν πεί ότι στο VOIP της Tellas περιμένεις δύο λεπτά μέχρι να καλέσει.
    Εγώ που είμαι στην Altec Telecoms σημαίνει ότι βρίσκομαι σε ενεργό βρόχο;
    Ενεργός βρόχος σημαίνει ότι έχεις μια υπάρχουσα- λειτουργούσα τηλεφωνική γραμμή, και αυτή η γραμμή συνδέεται στο δίκτυο ενός εναλλακτικού παρόχου. Ανενεργός είναι όταν δεν υπάρχει καθόλου γραμμή στο σπίτι σου και πρέπει πρώτα να κατασκευαστεί.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου'χουν πεί ότι στο VOIP της Tellas περιμένεις δύο λεπτά μέχρι να καλέσει.
    Η Tellas στο χρήστη δίνει τηλεφωνία PSTN (VoIP είναι από το αστικό κέντρο μέχρι την Tellas). Και δεν ισχύει ότι "περιμένεις δύο λεπτά μέχρι να καλέσει".

  6. #6
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Tellas στο χρήστη δίνει τηλεφωνία PSTN (VoIP είναι από το αστικό κέντρο μέχρι την Tellas). Και δεν ισχύει ότι "περιμένεις δύο λεπτά μέχρι να καλέσει".
    Εμενα μου εχει συμβει πολλες φορες και στην Tellas και στο iCall ειδικα στα κινητα...!
    Οχι 2 λεπτα αλλα πολλαααα δευτερολεπτα....

  7. #7
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Exclamation
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amnis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μου εχει συμβει πολλες φορες και στην Tellas και στο iCall ειδικα στα κινητα...!
    Οχι 2 λεπτα αλλα πολλαααα δευτερολεπτα....
    Εγώ πάντως που είμαι εδώ κι έναν χρόνο περίπου στο ιδιόκτητο της Tellas δεν έχω διαπιστώσει καμία τέτοια καθυστέρηση όταν πραγματοποιώ τηλεφωνικές κλήσεις.

  8. #8
    Να σας ρωτήσω; τελικά πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ ή όχι;

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkalpakidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας ρωτήσω; τελικά πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ ή όχι;
    Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά και έχουν ως εξής:

    1) Με το 2play της Cyta (εντός ιδιόκτητου) δεν πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ.
    2) Με το 1play έχεις μεριζόμενη σύνδεση, δηλαδή εξακολουθεί να σου παρέχει τις φωνητικές υπηρεσίες (τηλεφωνία) ο ΟΤΕ, αλλά η πρόσβαση στο internet γίνεται πλέον μέσω του δικτύου της Cyta. Έτσι πληρώνεις φυσικά και το πάγιο στον ΟΤΕ.
    3) Αν τώρα η περιοχή σου δεν καλύπτεται ακόμα από το ιδιόκτητο της Cyta, αναγκαστικά συνδέεσαι μέσω ΟΤΕ (ακόμα και στο 2play) οπότε δεν μπορείς να αποφύγεις το χαράτσι που λέγεται πάγιο ΟΤΕ. Σε αυτήν την περίπτωση σε συμφέρει να βάλεις μόνο 1play (εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο το internet), προεπιλογή φορέα (αν σε ενδιαφέρει μόνο η δωρεάν τηλεφωνία προς εθνικά σταθερά) ή συνδυασμός των δύο 1play+προεπιλογή φορέα.

    Τέλος, η επιδότηση αφορά μόνο στις συνδέσεις 1play & 2play (μέχρι τα 2Mbps) εντός του ιδιόκτητου της Cyta Hellas.
    -Τιμοκατάλογος και επεξήγηση υπηρεσιών Cyta 1play για οικιακούς χρήστες
    -Τιμοκατάλογος και επεξήγηση υπηρεσιών Cyta 2play για οικιακούς χρήστες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dzadelis : 19-11-08 στις 13:08.

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dzadelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά και έχουν ως εξής:

    1) Με το 2play της Cyta (εντός ιδιόκτητου) δεν πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ.
    2) Με το 1play έχεις μεριζόμενη σύνδεση, δηλαδή εξακολουθεί να σου παρέχει τις φωνητικές υπηρεσίες (τηλεφωνία) ο ΟΤΕ, αλλά η πρόσβαση στο internet γίνεται πλέον μέσω του δικτύου της Cyta. Έτσι πληρώνεις φυσικά και το πάγιο στον ΟΤΕ.
    3) Αν τώρα η περιοχή σου δεν καλύπτεται ακόμα από το ιδιόκτητο της Cyta, αναγκαστικά συνδέεσαι μέσω ΟΤΕ (ακόμα και στο 2play) οπότε δεν μπορείς να αποφύγεις το χαράτσι που λέγεται πάγιο ΟΤΕ. Σε αυτήν την περίπτωση σε συμφέρει να βάλεις μόνο 1play (εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο το internet), προεπιλογή φορέα (αν σε ενδιαφέρει μόνο η δωρεάν τηλεφωνία προς εθνικά σταθερά) ή συνδυασμός των δύο 1play+προεπιλογή φορέα.

    Τέλος, η επιδότηση αφορά μόνο στις συνδέσεις 1play & 2play (μέχρι τα 2Mbps) εντός του ιδιόκτητου της Cyta Hellas.
    Πολύ καλό ακούγεται!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkalpakidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό ακούγεται!!!
    Μια χαρά είναι. Αν επιλέξεις το 2play με ή χωρίς επιδότηση – εντός του ιδιόκτητου της Cyta – εξοικονομείς αρκετά χρήματα, για να μην πω καλύτερα ότι γλυτώνεις τα “κερατιάτικα” του ΟΤΕ...

    Σου δίνουν επίσης και δεύτερο νούμερο τηλεφώνου χωρίς καμία επιπρόσθετη χρέωση.
    Έτσι με το 2play οι κλήσεις προς αστικά, υπεραστικά, καθώς και προς τα σταθερά 27 χωρών, συν 60 λεπτά - συνολικά και από τους δύο τηλεφωνικούς αριθμούς - προς όλα τα εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, είναι εντελώς δωρεάν!

    Απλά οφείλω εδώ να επισημάνω ότι η τηλεφωνία είναι εξολοκλήρου VoIP, δηλαδή οι τηλεφωνικές συσκευές συνδέονται πάνω στον εξοπλισμό (router) που αποστέλλεται από τη Cyta Hellas στον πελάτη και όχι απευθείας στη πρίζα του τηλεφώνου. Εάν δεν μπει η συγκεκριμένη συσκευή του router σε λειτουργία και δεν είναι συνδεδεμένη στο internet τότε δεν δουλεύει ούτε το τηλέφωνο.

    Συνεπώς, καλό θα ήταν να αγοράσουμε – εφόσον δεν διαθέτουμε ήδη – ένα οικονομικό UPS για να συνδέσουμε τον router, ούτως ώστε να μας παρέχει κάλυψη όταν έχει διακοπή ρεύματος η ΔΕΗ.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΟΡΙΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ
    Από sirkonsta στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 17:04
  2. Πιθανός πελάτη σάς με απορίες
    Από nikoslikos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 13:36
  3. Απορίες Υποψήφιου Πελάτη!
    Από StaPas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 15:00
  4. Το Ρέκβιεμ ενός πελάτη της Vivodi
    Από largo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-05, 01:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας