Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 141
  1. #31
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Εγώ που τρέχω Debian Sid (και μερικά πακέτα από το experimental) το ίδιο περίπου διάστημα δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

    Με μετακινήσεις και εγώ και με update αρκετές φορές τη μέρα (σοβαρά κοντεύει να γίνει τικ).

    Η σύγκριση του Debian με το Arch είναι ατυχής πιστεύω.Άλλη θέση έχει το καθένα στο χώρο του linux (χωρίς να χρειάζεται να αναφέρω τι εστί debian).Δεν λέω ότι το Arch είναι κακή διανομή,εξάλλου πέρασε και αυτή κανα μήνα στο pc μου.Μην λέμε ότι θέλουμε όμως προσπαθώντας να ανεβάσουμε τη διανομή μας.
    #41693

  2. #32
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    To arch απλά έχει κακό quality control και καθόλου σταθερότητα.όπως επίσης και άθλια οργάνωση.
    Tώρα είσαι λάθος σε αυτά που λες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 14-11-08 στις 01:36.

  3. #33
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Μηνύματα
    518
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν με καλύπτει το Arch. Αυτήν την στιγμή είμαι σε debian lenny, και ακόμα το σκέφτομαι για το αν θα παραμείνω σε αυτό η θα περάσω σε mixed debian testing-sid. To arch απλά έχει κακό quality control και καθόλου σταθερότητα.
    όπως επίσης και άθλια οργάνωση.
    Μη το παρεις στραβα, δεν υπονοω απολυτως τιποτα, αλλα ποσο καιρο χρησιμοποιεις linux;

  4. #34
    Το avatar του μέλους SevenRapist
    SevenRapist Guest
    Αν θέλεις να ψαχτείς θα σου πρότεινα gentoo. Η καλύτερη διανομή γιαυτή τη δουλειά και με διαφορά η καλύτερη από και τις και καλα geek αλλα στην ουσία παιδαριώδης διανομές..Αν γουστάρεις να βραχείς πέσε με την μια στα βαθιά.

  5. #35
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το debian ειναι σοβαρή διανομή με πολυ κόσμο απο πίσω και τεράστια οργάνωση. Το arch ειναι ερασιτεχνική. Κατά τα άλλα έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, είναι γρήγορες και παραμετροποιήσιμες.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SevenRapist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να ψαχτείς θα σου πρότεινα gentoo. Η καλύτερη διανομή γιαυτή τη δουλειά και με διαφορά η καλύτερη από και τις και καλα geek αλλα στην ουσία παιδαριώδης διανομές..Αν γουστάρεις να βραχείς πέσε με την μια στα βαθιά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsenso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το debian ειναι σοβαρή διανομή με πολυ κόσμο απο πίσω και τεράστια οργάνωση. Το arch ειναι ερασιτεχνική. Κατά τα άλλα έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, είναι γρήγορες και παραμετροποιήσιμες.
    Eυχαριστώ, γέλασα βραδιάτικα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #37
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ, γέλασα βραδιάτικα.
    Τι ασχολείσαι με τα trolls ρε συ flame.

    Αφού δεν έχουν ιδέα του τι εστί Arch και εκφέρουν και γνώμη.

    Εμένα δεν έχουν κάτι να μου πουν όλοι αυτοί.

    Έχω κάνει τις συγκρίσεις μου, έχω χρησιμοποιήσει και τις 2 αυτές διανομές (arch, debian) για αρκετό διάστημα και γνωρίζω τα δυνατά τους και τα αδύναμα τους σημεία.

    Όλοι οι υπόλοιποι το μόνο που ξέρουν να λένε για το Arch, είναι άστοχες αρλούμπες.

    Μιλούν για ερασιτεχνισμούς οι χρήστες των προπέρσινων stock-πακέτων που τους πασάρει η άκρως επαγγελματική διανομή τους, το debian.

    Άντε με το καλό και οι εκπτώσεις, -50% σε όλα τα πακέτα >3 ετών παλαιότητας

  8. #38
    Το avatar του μέλους SevenRapist
    SevenRapist Guest
    Μια και από τι βλέπω έχεις μια προτίμηση στις εύκολες διανομές καιρός είναι να εγκαταστήσεις και ubuntu ώστε να κάνεις και την ζωή σου ακόμα πιο εύκολη και ποιοτική.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν κατάλαβα, γιατί διακρίνεται το αρτσς για τον επαγγελματισμό του; Μικρή διανομή ειναι με λίγο κόσμο. Τι να συγκριθεί με το debian, που συντηρεί 3 κλαδους για καμια 10αρια αρχιτεκτονικές και ένα σωρό πακέτα.

  10. #40
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsenso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα, γιατί διακρίνεται το αρτσς για τον επαγγελματισμό του; Μικρή διανομή ειναι με λίγο κόσμο. Τι να συγκριθεί με το debian, που συντηρεί 3 κλαδους για καμια 10αρια αρχιτεκτονικές και ένα σωρό πακέτα.
    Θεωρείς επαγγελματισμό, την ποσότητα των χρηστών μιας διανομής;;;

    Έλεος πια.

    Βρείτε ένα σοβαρό επιχείρημα έστω για μια φορά, έτσι για να ανέβει λίγο και το επίπεδο της κουβέντας, όχι για κανέναν άλλο λόγο...

  11. #41
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά, κάποια points ζήτησε το παλληκάρι και τείνετε να το μετατρέψετε το θέμα σε distro war! Πείτε του 1.2.3 από δω και 1.2.3. από εκεί, ν' αποφασίσει ο Χριστιανός!

  12. #42
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pga21ole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω περασει περασει περιπου 7 μηνες στον κοσμο του linux χρησιμοποιωντας σε καθημερινη βαση το ubuntu που εχω εγκατεστημενο στο desktop μου.Μιας και με ενδιαφερει ο κλαδος των λειτουργικων συστηματων σκεφτομαι σε λιγους μηνες να προχωρησω σε κατι πιο "geeky"

    Ειμαι μεταξυ των 2 παραπανω διανομων(stable debian).Για το arch ακουω απο πολλες χρηστες θετικα σχολια(οχι μονο απο δω μεσα) αλλα το debian εχει apt που το εχω μαθει ηδη και αρκετα πραματα κοινα με το ubuntu οποτε η μεταβαση θα ειναι ευκολοτερη(?)

    Θελω να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με

    1.Τους package manager("συν" και "πλην" τους)

    2.Σχετικη ευκολια εγκαταστασης

    3.Υποστηριξη απο την κοινοτητα και απο εταιριες(πχ ολα τα πακετα λογισμικου που χρησιμοποιω στο ubuntu υπαρχουν στο arch?)

    4.Το debian ειναι rolling release σαν το arch?

    5.Ποια ειναι πιο ελαφρια?(εχουμε και σχετικα παλιο συστημα)

    Αυτα προς το παρον.Aλλα μαλλον θα εχω και αλλες αποριες στη διαδρομη...

    thx in advnace
    Όπως βλέπεις φίλε η κατάσταση είναι επικά τραγική και δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη από εδώ. Οπότε δοκίμασε και κρίνε.

  13. #43
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    εγώ γενικά δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό ορισμένων του τύπου: Έχω πιο καινούρια πακέτα, άρα την έχω μεγαλύτερη....

  14. #44
    Το avatar του μέλους empement
    empement Guest
    Για να μην μπορείς να καταλάβεις σημαίνει πως την έχεις μικρότερη. Άντε βάλε arch να μεγαλώσει!
    Spoiler:
    Άμα δε βάλεις το σούπα-ντούπα μπέτα πρόγραμμα πως θα θεωρηρείς μάγκας; (γιούπη έβαλα την έκδοση 666.123 του beebeep-player, τα σπάω!!! δεν έχω ιδέα τι άλλαξαν στη νέα έκδοση αλλά τα σπάω έχω το πιο καινούριο!!!) Φυσικά δεν υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κανονικά τη δουλειά τους με τα σταθερά-δοκιμασμένα πακέτα με τα οποία κάναν κανονικά τη δουλειά τους οι σούπα-ντούπα πριν π.χ. 2 χρόνια.
    ςςς.οτιναναι.ψομ

  15. #45
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    ακριβώς το παραπάνω κάνει η fedora
    alpha testing (*) της RHEL, software που δοκιμάζετε πρώτα πάνω στα ανυποψίαστα -στην πλειοψηφία- ποντίκια που βάζουν την διανομή
    Να μιλά για δοκιμασμένα πακέτα ένας debian user πάει κι έρχεται, να μιλά και ο φεντοράς
    Ε αυτό πάει πολύ

    (*) δήλωση του CTO της Red Hat

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
    Από chaos38 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-08, 01:59
  2. ΠΑΣΟΚ, η επόμενη μέρα
    Από 29gk στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 191
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-07, 13:30
  3. Έρχεται το MBP την επόμενη εβδομάδα!
    Από Kowalski στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-07, 20:51
  4. Επόμενη Κυκλοφορία του XAKER ;
    Από Giannis90 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-07, 18:09
  5. Η επόμενη γενιά του adsl
    Από kadronarxis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-04, 00:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας