Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 72
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Thomson speedtouch 530i
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Ξεκινάμε την ιστορία μέχρι πριν 10 μέρες είχα μια ταπεινή 1024/256 και αποφάσισα να την αλλάξω με μια 24000/1024 και όσο έπιανε κυρίως όμως με ενδιάφερε το upload (για επαγγελματικούς σκοπούς όσο και για online gaming)
    Εκεί που είχα 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα τώρα έχω 100+ με χθες να κάνει αποσύνδεση κάθε μερικά λεπτά.
    Περιοχή κάτω Πεύκης στα 500 μετρά από τα μηχανήματα και όταν με πήρε ο τεχνικός μου πρωτινέ υποβάθμιση στα 4mbps (?) γιατί από ότι έλεγε δεν αντέχει η γραμμή τα 24/1 αλλά την πρώτη φορά μου είπαν ότι θα συγχρονίζει στα 6mbps
    Για την ιστορία ο «από πάνω» με on συγχρονίζει στα 6900/900 και στα 500 μετρα στο Μαρούσι πάλι με on στα 15000+ .
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-01-2005
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Kαλησπέρα

    Ειχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μένω κάτω Πεύκη κοντά στην Πλαπούτα.Ξεκίνησα με 24 αλλά ποτέ δεν είχα πάνω από 2.....
    Επειτα από πολλά παρακάλια μου κατέβασαν την ταχύτητα στα 8 και τώρα είμαι σταθερά στα 6 με κανα 2 αποσυνδέσεις την εβδομάδα... Από την τεχνική υπηρεσία μου είπαν ότι όλη η Πεύκη έχει μεγάλο πρόβλημα και δεν υπάρχει περίπτωση να παίζουν ταχύτητες πάνω από 8... By the way το dslam μας είναι στο Μαρούσι απέναντι από το ΙΚΑ δηλαδή περίπου 2 με 2,5 χλμ τουλάχιστον από το δικό μου σπίτι.

    Το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι κανα minidslam...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    βρε καλος τα γειτονακια....τι χαμπαρια?

    εχω ηδη στειλει επιστολη για τα προβληματα της περιοχης μας στην ενοτητα του οτε, οσο αφορα τις αποσυνδεσεις και τις μη αναβαθμισεις για adsl2+

    στα αρματα ειμαι προς το παρον, με την απαντηση του οτε

    υ㨨 για περαστε και απο το meeting που θα γινει στην λεοφωρο αλεξανδρας, εντος ολιγον ημερων

    υγ2¨και εγω κατω πευκη μενω...και ειμαι με συνδεση στα 8 mbps....φυσικα μου γινονται συνεχεις αποσυνδεσεις, αλλα δεν το τολμαω να γυρισω στα 4 mbps...οπως μου ειχαν προτεινει οι τεχνικοι

    υγ3¨¨ το ζητημα αυτο θα το θεσω σε προσεχες δημοτικο συμβουλειο του δημου μας, μολις παρουμε την απαντηση απο τον οτε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelopas1 : 19-11-08 στις 16:07.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Thomson speedtouch 530i
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Τελικά σήμερα το απόγευμα στις 17:00 μετά από μια συν ώρα χωρίς internet και αφού έβαλα το router του ΟΤΕ και συγχρόνισε επιτυχώς και μετά από ένα 9 ώρες σερί στο wow νομίζοντας ότι το φτιάνανε τελικά διαπίστωσα ότι με έχουν συγχρονίσει στα 2048/256 kbps….
    Και btw γιατί περνούμε από 2,5km μακριά? Για να έχει banwitch το “the mall”???

    Δηλαδή 10 μέρες ταλαιπωρία για να έχω απλά διπλή ταχύτητα στο κατέβασμα?

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Τελικά απ' ότι φαίνεται στην περιοχή μας (και όχι μόνο από αυτά που διαβάζω/ακούω) αρκετοί συνδρομητές έχουν σοβαρό πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις... Επιστροφή στο παρελθόν;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    09-01-2005
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Etheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και btw γιατί περνούμε από 2,5km μακριά? Για να έχει banwitch το “the mall”???

    Δηλαδή 10 μέρες ταλαιπωρία για να έχω απλά διπλή ταχύτητα στο κατέβασμα?
    H απάντηση του ΟΤΕ είναι ότι εκεί βρίσκεται το πιο κοντινό του κέντρο και ότι θα πρέπει να περιμένουμε (και να ελπίζουμε) τα miniDSLAM...
    Παντώς από τη στιγμή που έβαλα ένα Belikn δεν έχω σχεδον καθόλου αποσυνδέσεις ( με του ΟΤΕ το modem δεν κράταγε γραμμή όταν με έπαιρναν τηλεφωνο)

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtoubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    H απάντηση του ΟΤΕ είναι ότι εκεί βρίσκεται το πιο κοντινό του κέντρο και ότι θα πρέπει να περιμένουμε (και να ελπίζουμε) τα miniDSLAM...
    Παντώς από τη στιγμή που έβαλα ένα Belikn δεν έχω σχεδον καθόλου αποσυνδέσεις ( με του ΟΤΕ το modem δεν κράταγε γραμμή όταν με έπαιρναν τηλεφωνο)
    Το τελευταίο που λες οφείλεται μάλλον σε λάθος συνδεσμολογία--->αυξάνεται ο θόρυβος και πέφτει η γραμμή.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    δεν κανονίζουμε για flo-cafe για να συζητήσουμε τα περαιτέρω?

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κανονίζουμε για flo-cafe για να συζητήσουμε τα περαιτέρω?
    Ποια είναι τα περαιτέρω;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #10
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι τα περαιτέρω;
    τις οποιες προσπαθειες εχω κανει οσο αφορα για τα προβληματα του internet στην περιοχη μας.....θα σας τα δειξω απο κοντα, εαν συναντηθουμε

  11. #11
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δε θα μπορούσες να τα μοιραστείς εδώ, ώστε να τα δει περισσότερος κόσμος; Και αναλόγως πράττουμε με μια ομαδική κίνηση, εφ' όσον το πρόβλημα συνεχιστεί, πχ μέχρι και το τέλος αυτής της εβδομάδας... Αλήθεια, πότε εμφανίστηκε στην περιοχή Αμαρουσίου-Πεύκης το πρόβλημα; Γιατί εγώ έχω ενεργοποιηθεί εδώ και 1,5-2 εβδομάδες περίπου, αλλά μόλις πριν μερικές μέρες έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο router, καθ' ότι ήμουν εκτός Αθηνών...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #12
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    megahead13

    το προβλημα υφισταται εδω και 1,5 χρονο.....μη σου πω εδω και 2 χρονια

    μας ειχαν κανει αναβαθμιση δικτιου σε γραμμη adsl1 τον οκτωβριο του 2004....οποτε λογικα θα επρεπε να ειχαμε αναβαθμιστει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ απο το 2006 εως τωρα με minidslams

    αλλα απο οτι εχει ειπωθει εδω στο forum, οι αναβαθμισεις για minidslams γινονται απο τον οτε μονο οταν υφισταται μεγαλος πληθυσμος κατοικων,ωστε να μην ειναι ζημιογονο το ολο εγχειρημα απο την εταιρια

    προφανως θεωρειται ρατσιστικος ο λογος τους

    τα στοιχεια που εχω εχουν ηδη δωθει στο e-mail που σταλθηκε στον οτε(υπαρχει post στην ενοτητα του οτε...επιστολη διαμαρτηριας)

    απλα για ενημερωση, εχω ηδη ξεκινησει τις οποιες ενεργειες που εχω κανει μεχρι τωρα, απο προπερσυ τετοιο περιπου καιρο

    αλλα ελεγα καλυτερα(εαν θελετε) να συναντηθουμε ολοι απο την περιοχη μας στο flo-cafe για να μιλησουμε για το ολο θεμα

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Etheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και btw γιατί περνούμε από 2,5km μακριά? Για να έχει banwitch το “the mall”???
    Δεν έχεις πρόβλημα bandwidth. Έχεις πρόβλημα συγχρονισμού λόγω μεγάλης απόστασης από το Α/Κ. Και να κατεδαφιστεί το The Mall, δε θα έρθεις πιό κοντά στο Α/Κ...
    Τα έχετε "λιγάκι" μπερδεμένα τα πράγματα στο κεφάλι σας...

  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το προβλημα υφισταται εδω και 1,5 χρονο.....μη σου πω εδω και 2 χρονια
    Κατάλαβα... Αμ, δεν καθόμουν στη Forthnet, παρ' όλο που συγχρόνιζα χαμηλά (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Αλλά μ' έφαγαν οι δικοί μου να τα έχουμε όλα σε ένα λογαριασμό (έχουμε κρατήσει την ISDN. το γιατί είναι κι αυτό άλλο θέμα ). Εδώ κολλάει το δεν ήξερες, δε ρώταγες; Την πάτησα σαν πρωτάρης...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα απο οτι εχει ειπωθει εδω στο forum, οι αναβαθμισεις για minidslams γινονται απο τον οτε μονο οταν υφισταται μεγαλος πληθυσμος κατοικων,ωστε να μην ειναι ζημιογονο το ολο εγχειρημα απο την εταιρια
    Γιατί, το Μαρούσι (και κατ' επέκταση και η Πεύκη) είναι μικρός δήμος με λίγο πληθυσμό;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως θεωρειται ρατσιστικος ο λογος τους
    Γιατί, έχουν κάτι με το Μαρούσι ή την Πέυκη; Κι αυτοί στο Μαρούσι δεν έχουν την έδρα τους;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα στοιχεια που εχω εχουν ηδη δωθει στο e-mail που σταλθηκε στον οτε(υπαρχει post στην ενοτητα του οτε...επιστολη διαμαρτηριας)
    ΟΚ, θα κάνω μια αναζήτηση να βρω το νήμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα για ενημερωση, εχω ηδη ξεκινησει τις οποιες ενεργειες που εχω κανει μεχρι τωρα, απο προπερσυ τετοιο περιπου καιρο


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα ελεγα καλυτερα(εαν θελετε) να συναντηθουμε ολοι απο την περιοχη μας στο flo-cafe για να μιλησουμε για το ολο θεμα
    Προσωπική άποψη: Με το να έρθουν 5-10 άτομα σε μια μίνι συνάντηση δε γίνεται και τίποτα (άσε που δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο. εδώ μια 34η δεν μπορούμε να οργανώσουμε σωστά! αν δεν μπουν μπροστά οι γνωστές δημοκρατικές διαδικασίες που εφαρμόζουν οι πανουτζήδες... ) Μέσω του forum ενημερώνεται (και ενεργοποιείται) περισσότερος κόσμος. Υπάρχει και πρόσφατο παράδειγμα: Η ομαδική καταγγελία κατά της Forthnet που οργάνωσε η nmavro73...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #15
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    5-10 συγκατοικοι να βρεθουν απο κοντα

    και που ξερεις μπορει να κανουμε και κινημα πολιτων για αποκτηση adsl2+

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Internet στην Ελλαδα
    Από panther21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-07, 14:16
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37
  3. internet στην εργασία
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 17:25
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-03, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας