Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-72 από 72
  1. #61
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icy20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ειδα αυτο το ποστ χτες και λιγο αναθαρρησα αλλα επειδη γενικα ειμαι γκαντεμης (νεο σπιτι και ταχυτητα στο 1/3 αυτης που εχω τωρα) λεω σιγα μη γινει...Βεβαια ειμαστε σιγουροι οτι σε ηρακλειο και ν ιωνια εκαναν αυτο που ζηταμε και εμεις η απλα διορθωσαν κατι?
    κοιτα να δεις

    εγω μενω διπλα στον φιξ...ενα στενο μεσα ειναι στα συνορα πευκης και ηρακλειου ειναι τα χωραφια του φιξ

    εκει ειχαν αρχισει να τοποθετουν καλωδια χαλκου....
    αυτο εγινε αρχες ιουνιου

    οποτε τωρα αυτοι θα εχουν μαξιμουν απο 22-24 mbps

    δεν ξερω ομως εαν και εμεις επηρεαζομαστε απο την αναβαθμιση ταχυτητων απο αυτους

    εμεις ομως επειδη δυστυχως δεν εχουν σκαψει τους δρομους, αναγκαστικα θα πρεπει να παμε σε λυση καφαο με adsl2

  2. #62
    Εγγραφή
    31-07-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Thomson speedtouch 530i
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Ενημέρωση μπήκα στο activation σιτε του οτε και ειδα αυτο

  3. #63
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Etheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωση μπήκα στο activation σιτε του οτε και ειδα αυτο
    θα περιμενω μεχρι τις 11 του μηνος για να κλεισει μηνα η επιστολη, και αν δεν λαβω απαντηση μεχρι την δευτερα 14/12 τοτε το θεμα θα μετατεθει σε υψηλοτερα κλιμακια
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  4. #64
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    δυστυχώς τα πράγματα έχουν ως εξής

    είχα στείλει επιστολή στις 9/11/09 όσο αφορά για το πρόβλημα εγκατάστασης minidslam στον οτε

    σήμερα μίλησα τηλεφωνικώς με την διευθύντρια η οποία είναι υπεύθυνη για τις αναβαθμίσεις(και όπου αναφέρεται το όνομα της στην επιστολή του ultraxmode), και η οποία ισχυρίστηκε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αναβάθμισης στην περιοχή μας!!!!!!!!

    το θέμα αναβαθμίζεται σε ανώτερο επίπεδο ωστε να γίνουν τα απαραίτητα έργα όσο αφορά για τις απαράδεκτες ταχύτητες στην περιοχή μας
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  5. #65
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    και η ιστορία συνεχίζεται ως εξής

    θα πρέπει να περιμένω την έγγραφη απάντηση από την εν λόγω κυρία από τον επόμενο λογαριασμό του Οτε
    μόλις θα παραλάβω την απάντηση τότε θα σταλθεί καινούργιο αίτημα από το κατάστημα του ΟΤΕ, το οποίο αίτημα θα προωθηθεί στο κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ στην ΚΗΦΙΣΙΑΣ και στο οποίο θα τονιστεί η άρνηση εκ μέρους μου στο ότι "δεν υπάρχει πρόβλημα αναβάθμισης στην περιοχή με υποστήριξη minidslams" όπως μου είχε αναφέρει η εν λόγω κυρία και όπου θα έχει καταγραφεί στην απαντητική της επιστολή και στο οποίο αίτημα θα μου δοθεί αντίγραφο επιτόπου από το κατάστημα

    έτσι μου διευκρίνισαν πριν από λίγο στο κατάστημα του ΟΤΕ

    ξεκινάμε καλαματιανό λίαν συντόμως

    ΥΓ¨¨ εάν γνωρίζει κανείς, μπορεί να μου εξηγήσει γιατί οι επιστολές τις οποίες στέλνουμε σε οποιοδήποτε κατάστημα του ΟΤΕ, δεν μας τις δίνουν σε αντίγραφα ωστε να γνωρίζουμε και σε ποια υπηρεσία πάνε, καθώς επεισης και τι τίτλο βάζουν οι κοπελιές ωστε να ξέρουμε που να αναζητήσουμε την υπηρεσία στην οποία θα αναζητήσουμε απαντητική επιστολή για την επιστολή μας? διότι δυστυχώς είναι απαράδεκτο να σου δίνουν ένα χαρτάκι με αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία, και να μην σου δίνουν σε αντίγραφο την επιστολή που τους έχεις αποστείλει
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  6. #66
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν δεν ξεκινησει εμπορικη διαθεση του VDSL2, απλα μην περιμενεις προκοπη... ελπιζουμε σε καλυτερες μερες το 2010

  7. #67
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ¨¨ εάν γνωρίζει κανείς, μπορεί να μου εξηγήσει γιατί οι επιστολές τις οποίες στέλνουμε σε οποιοδήποτε κατάστημα του ΟΤΕ, δεν μας τις δίνουν σε αντίγραφα ωστε να γνωρίζουμε και σε ποια υπηρεσία πάνε, καθώς επεισης και τι τίτλο βάζουν οι κοπελιές ωστε να ξέρουμε που να αναζητήσουμε την υπηρεσία στην οποία θα αναζητήσουμε απαντητική επιστολή για την επιστολή μας? διότι δυστυχώς είναι απαράδεκτο να σου δίνουν ένα χαρτάκι με αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία, και να μην σου δίνουν σε αντίγραφο την επιστολή που τους έχεις αποστείλει
    Γιατί δεν κρατάς εσύ ένα;

  8. #68
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν κρατάς εσύ ένα;
    δεν δίνανε...και μάλιστα πριν υποβάλλω τα χαρτιά τους είπα να μου κάνουν μια κόπια....μου είπανε ότι από τα κεντρικά τους έχουν ειδοποιήσει ωστε να μην δίνουν αντίγραφα όταν πρόκειται να σταλθούν μέσω fax

    παράλογο δεν είναι? η λες να λειτουργεί το σύστημα μόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα?

    άσε και το άλλο

    όταν προσπάθησα να στείλω επιστολή σε πρόσωπο μέσα στα κεντρικά του οτε (έπειτα από την καθοδήγηση υπαλλήλου στον οτε ο οποίος μου είπε σε ποια υπηρεσία θα πρέπει να στείλω την επιστολή)μου απάντησαν στο κατάστημα ότι μπορώ να στείλω μόνο μια απλή επιστολή χωρίς παραλήπτη!!!!

    ........Auto merged post: pelopas1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν ξεκινησει εμπορικη διαθεση του VDSL2, απλα μην περιμενεις προκοπη... ελπιζουμε σε καλυτερες μερες το 2010
    απλά ειται δεν έχουν ενημερωθεί, ειται δεν ενδιαφέρονται για περιοχές όπου μέχρι και οι τεχνικοί των τοπικών οτε γνωρίζουν ότι χρειάζονται minidslams ωστε να υπάρχουν ταχύτητες από 8 έως 24 mbps
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelopas1 : 09-12-09 στις 00:42. Αιτία: auto merged post
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  9. #69
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά ειται δεν έχουν ενημερωθεί, ειται δεν ενδιαφέρονται για περιοχές όπου μέχρι και οι τεχνικοί των τοπικών οτε γνωρίζουν ότι χρειάζονται minidslams ωστε να υπάρχουν ταχύτητες από 8 έως 24 mbps
    διαβασε εδω για να ενημερωθεις

  10. #70
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβασε εδω για να ενημερωθεις
    τα ξέρουμε τα νέα........thanks

    ΥΓ¨¨άρε τζιμη πανουση πόσο δίκιο έχεις όταν λες τις κλασικές ατάκες σου
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  11. #71
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    την προσεχή πέμπτη έχουμε συνάντηση σαν τοπικός σύλλογος με τον δήμαρχο αμαρουσιου όσο αφορά για τα τοπικά προβλήματα μεταξύ της κάτω πευκης και αμαρουσιου(όσο αφορά τις μονοδρομήσεις και περί ψαλιδιού)

    θα του θέσω επεισης μαζί με τα άλλα προβλήματα και το ζήτημα για τοποθέτηση minidslam στην περιοχή γενικότερα, όσο αφορά για τα γνωστά προβλήματα αποσυνδέσεων κλπ κλπ

    θερμή παράκληση για όσους θέλουν να συμμετέχουν

    να καταγράψετε την οδό(μαζί με τον αριθμό της οικίας σας) που μένετε καθώς επεισης και τα στοιχειά γραμμής του modem σας....ωστε να του παραδώσω όλα τα στοιχειά των μέλλων εδώ, μπας και όντως ενεργοποιηθεί ο οτε εκ μέρους του και δούμε minidslams adsl2+

    ΥΓ¨¨ δεν έχει σημασία εάν κατοικείτε στην πευκη η στο μαρουσι(περιοχή βυρωνος η περιοχή ψαλιδιού)....αρκεί να περάσουμε στο στάδιο adsl2+ με την όποια ταχύτητα θα μπορέσουμε να έχουμε

    ευχαριστώ
    Το 27% των Αμερικανών πιστεύουν πως το “gigabyte” είναι έντομο

  12. #72
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Angry
    Καλησπερα σε ολους απο Πευκη!

    Ανοιγω ξανα το θεμα εδω που απο οτι βλεπω εχει χρονια να αναπτυχθει ξανα... και αμφιβαλλω πολυ αλλοι να μην αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα...

    Το περιστατικο που περιγραφω διαδραματιζεται τις τελευταιες 2 εβδομαδες και θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις κλπ καθως τα νευρα μου ειναι καπως τεντωμενα...

    Εχω 100αρα αρχικα... που συγχρονιζε στα 92/10.

    Το λοιπον, πριν 2 εβδομαδες απο το πουθενα κοβεται τελειως η συνδεση μου. Παιρνω τις βλαβες και μου λενε σε δυο ημερες αποκατασταση. Καταπινω το χαπακι και δουλευω με κινητο στο παραθυρο εως οτου επιστρεψει η συνδεση μου. Οντως η βλαβη αποκατασταθηκε (νομιζω τελικα την επομενη ημερα) αλλα πλεον βλεπω οτι συγχρονιζω στα 70/10. Αναρωτηθηκα και εκανα αρκετα reset τον router αλλα τιποτα πανω απο 72/10. Το upload καρφωμενο οπως και πριν στα 10, αλλα το download 70 πλεον. Παρεπιπτοντως η βλαβη δεν ηταν στον χωρο μου, οπως μου ειπαν, αλλα στο καφα.

    Καλεσα βλαβες ξανα και μετα απο 2 ημερες ηρθε τεχνικος... και τωρα νομιζω αρχιζει το παραμυθι:

    Ο τεχνικος λοιπον μου λεει, εν συντομια, οτι ειχε ερθει πριν μια εβδομαδα να κανει νεα συνδεση σε VDSL νεου διαμερισματος και μαλλον τα καλωδια καπου εφαπτονται και εξου και εχω πτωση στα Mbps. Τον κοιταω με περιεργεια και ρωταω τι μπορουμε να κανουμε για αυτο; Μου λεει, τιποτα, θα κανω συσταση για υποβαθμιση. Και λιγο πολυ εφυγε βιαστικα.

    Απο εκεινο το σημειο και μετα αρχισα να προσπαθω να καταλαβω τα αιτια που προκαλουν την πτωση της ταχυτητας μου. Ρωτησα ηλεκτρολο να ερθει να επιβεβαιωσει την καλωδιωση αλλα δεν ερχεται λεει εαν δεν παρω επισημη μετρηση απο τον ΟΤΕ οτι ο συγχρονισμος εξω απο το σπιτι ειναι οντως 92/10 και τοτε να ψαξουμε τα αιτια.

    Απο την αλλη ο ΟΤΕ δεν δεχεται να κανει τιποτα διοτι ο τεχνικος εχει ακομα την βλαβη ανοιχτη αλλα και εχει κανει συσταση για υποβαθμιση. Οποτε γιοκ να προχωρησω κατι εκει.

    Τελος, μαθαινω κατι "κουφο". Την ωρα της συνδεσης του νεου γειτονα ακουστηκε λεει ο τεχνικος να φωναζει σε αλλον στο τηλεφωνο οτι δε μπορει να βρει διαθεσιμη γραμμη στο καφα για την νεα συνδεση και ελεγαν κατι περι σκαψιμο και δε θα γινει και τελος "ασε πηρα απο το 10" ... που δεν ειναι ο αριθμος του κτιριου μας.

    Καταλληγω:

    1. Στεκει σε κανεναν το επιχειρημα οτι 'εφαπτονται' καπου τα καλωδια (ξαφνικα και απο το πουθενα) και ετσι μειωθηκε μονο το "download" ?!
    2. Εφοσον η αρχικη βλαβη φαινεται να ειναι συνδεδεμενη με την συνδεση του νεου γειτονα και κατι εκανα στο καφα, παιζει να εχει επηρρεαστει οντως μονο το download μου;
    3. Καθως μου βρωμαει αρκετα η υποθεση, και δεν ξερω εαν στεκει, παιζει να "μοιραζονται" συνδεσεις στο καφα μεταξυ οικειων; Τεχνολογικα παιζει;

    και τελος

    4. Σε ποιον μπορω να απευθυνθω επιτελους για να παρω πισω την συνδεση μου;! Το εμπορικο με εχει γειωσει πληρως, το τεχνικο συμφωνει με την ιδιομορφια του προβληματος αλλα τα χερια του δεμενα (περα απο το να προσπαθησει να βγαλει νεα βλαβη και αιντε παλι απο την αρχη).

    Αλλοι στην Πευκη εχουν τετοιες εμπειριες; Τι γινεται;

    Ειχα κανονικα 92/10 και δεν ειχα θεμα εννοειται ... αλλα τα 70 και οι εξηγησεις που ελαβα απλα με εξαγριωνουν ... περισσοτερο δε οτι δεν υπαρχει κανενα τμημα που μπορει να αναλαβει εναν πελατη απο τεχνικο εως και εμπορικο θεμα. Δεν θελω να γινει υποβαθμιση.

    ΥΓ: Μιλησα με Inalan μηπως και βρω την υγεια μου, αλλα γιοκ και εκει, δεν εχει συνδεση. Υπαρχει αλλος παροχος στην περιοχη με καλες συνδεσεις. Το χρειαζομαι για επαγγελματικους λογους.

    ΥΓ2: Ταυτοχρονα με τα παραπανω, εχω και μια συνδεση στο Χαλανδρι (κεντρο) που ειναι βασικη 24αρα που συγχρονιζε στα 17. Εβγαλα βλαβη και οταν πηγαν να την αποκαταστήσουν τωρα συγχρονιζει στα 14!!!!


Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Internet στην Ελλαδα
    Από panther21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-07, 14:16
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37
  3. internet στην εργασία
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 17:25
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-03, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας