Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 276
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Όλυμπος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Philips CGA 5720S/TE
    Απ'οτι βλέπω είναι αρκετοί αυτοί που έχουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου. θα σας αναφέρω το πρόβλημα μου κάπως συνοπτικά (κατ' αρχήν για να μη σας κουράσω) ετσι ώστε να κινητοποιηθούμε όλοι κάποια στιγμή!!
    Το πρόβλημα μου είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις του router. Έχω σύνδεση στα 2MBps (λέμε τώρα...) και πάροχός μου αναγκαστικά είναι ο ΟΤΕ. Η απόστασή μου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι περίπου 1 km (καλωδιακά). Η σύνδεσή μου ενεργοποιήθηκε στις 10/9/2008 (έπειτα από μεταφορά από την ALTEC (δικαιολογημένο το γέλιο μερικών...). Τον πρώτο μήνα της σύνδεσης αντιμετώπιζα πέραν του προβλήματος των αποσυγχρονισμών και απίστευτο πρόβλημα με την ταχύτητα, η οποία ήταν διαρκώς της τάξης του dial-up. Μετά από άπειρα τηλέφωνα στους τεχνικούς (ΕΝΝΟΩ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΑ) με ενημέρωσαν πως θα λήξουν αυτά τα προβλήματα γιατί γίνεται... αναβάθμιση του δικτύου. Όντως μετά τον πρώτο μήνα και μέχρι σήμερα η ταχύτητα έχει βελτιωθεί αρκετά.
    Όμως το πρόβλημα των αποσυγχρονισμών παραμένει ΑΚΑΘΕΚΤΟ. ΑΚΑΘΕΚΤΟ = 30 φορές τη μέρα στιγμιαίος αποσυγχρονισμός και φτου απ'την αρχή. Όμως ακόμα και όταν δείχνει "τυπικά" online δεν κατεβάζει ουτε το google...! Aποτέλεσμα είναι να έχω το πολύ 3-4 ώρες ημερισίως internet!!
    Έχω δηλώσει 14 ναι ΔΕΚΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ φορές βλάβη στο 121 και κλείνει ΠΑΝΤΑ μέσα σε μία μέρα (για προφανείς λόγους! Αν δείτε το συμβόλαιο στα "ψιλά" γράμματα θα καταλάβετε...). Έχουν έρθει οι τεχνικοί του τμήματος (Λιτοχώρου-Πιερίας) από τον χώρο μου γύρω στις 5 φορές. Κάθε φορά μου λέγαν ότι μετράνε από το ψηφιακό κέντρο και η γραμμή μου είναι "τζάμι". Είναι όμως τόσο τραγικοί γιατί εγώ σε όλες τις δηλώσεις βλαβών τους ανέφερα πως το πρόβλημα είναι ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ και όχι ΔΙΑΡΚΕΣ. Τόσα όμως ξέρουν, τόσα κάνουν. Δε θα τους κατηγορούσα αν προσπαθήσουν να βρουν από πιο ειδικούς τη λύση στο πρόβλημα μου.
    Στην ουσία..., τώρα που σας γράφω έχω το 5ο.. (ναι ΠΕΜΠΤΟ) wi-fi router το οποίο τώρα είναι το philips και το οποίο μου το έφερα για το "αστερι router" οι "ειδικοί" της Κατερίνης πλέον οι οποίοι το παραμετροποίησαν έτσι ώστε να δουλεύει τέλεια όπως μου είπαν. Το αποτέλεσμα είναι πάλι όμως το ίδιο.
    Επειδή είχα αγανακτήσει από όλη την αδιαφορία που επέδειξαν οι τεχνικοί αλλά κυρίως η (να μη σχολιάσω) διευθύντρια του καταστήματος Λιτοχώρου, αναγκάστικα να κάνω ΈΓΓΡΑΦΗ καταγγελία στην ΕΕΤΤ, στο ΙΝΚΑ, και στον Διευθυντή Δικτύων Καταστημάτων στην Αθηνα.
    Για να μη σας κουράζω άλλο, μέχρι και σήμερα, κανένας δεν έχει βρει τη λύση στο πρόβλημα μου (αν και υποψιάζομαι τι μπορεί να είναι, όμως ΔΕΝ μπορώ να το δοκιμάσω γιατί ΥΠΟΤΕΪΘΕΤΑΙ πως ελέγχουν διαρκώς από το ψηφιακό κέντρο της Θεσ/κης.
    Έχω γνωρίσει όλη την ιεραρχία του ομίλου (ή καλύτερα του μύλου, γιατί είναι μύλος η όλης ιστορία) και τώρα που σας γράφω, σχεδόν έχω ολοκληρώσει την επιστολή που ετοιμάζομαι να στείλω στον ιδιο τον κ. Βουρλούμη (όσο και αν σας φαίνεται απιστευτο).
    Έχω μιλήσει με τους επικεφαλής όλων τον τομέων (προϊστάμενο του τεχνικού τμήματος Λιτοχώρου, Κατερίνης, Θεσ/κης, Βέρροιας, Γραφείο Τύπου, Υπεύθυνη Δημ. Σχέσεων ΟΤΕ, Διαμερισματάρχη, Περιφερειάρχη και δε συμμαζεύεται) και έχω ακούσει τραγικά πράγματα. Ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλο.
    Είναι φοβερά ΑΝΙΚΑΝΟΙ και το χειρότερο είναι πως αρνούνται να το παραδεχτουν

    Έπειτα απο επικοινωνία που είχα και παλι με την ΕΕΤΤ, μου υπέδειξαν να κάνω ξανά καταγγελία επειδή ακόμα και σήμερα ΔΕΝ μου απάντησαν οι απιστευτοι στην καταγγελία που τους έκανα μέσω της ΕΕΤΤ. Υπεύθυνη εκπρόσωπος της ΕΕΤΤ μου είπε πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο και γι'αυτό πρέπει να τους καταγγείλω ξανά.
    Το ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ ΟΛΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΤΕ!!! (στον οποίο Προπληρώνω και τους επόμενους 2 μήνες).
    Είμαι διατεθημένος να φτάσω ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ για να δικαιωθώ και σας προτρέπω να κάνετε και εσείς το ιδιο με μένα!!!!!!!!!!!

    Δεν τους χρωστάμε τα χρήματά μας...!

    Υ.Γ.1 Έχω κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που σας αναφέρω και έχω ακούσει φοβερές (ηλιθ...τες) από όλους αυτούς αυτό το διάστημα. Εγώ είμαι τεχνικός δικτύων και Η/Υ και γι'αυτο εκνευρίζομαι πολύ περισσότερο. Έχω χάσει απίστευτες ώρες από τη δουλειά μου για να ασχολούμαι με αυτούς τους ανίκανους. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, μου είπαν πως φταίνε και οι 4 Η/Υ (με διαφορετικά λειτουργικά) που δοκίμασα, γι'αυτό μάλλον κόβεται το ιντερνετ...................................!

    Περισσότερα στοιχεία στη συνέχεια...!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Πάρε καινούργια γραμμή (άλλο βρόχο, άλλη πόρτα στο DSLAM) να γλυτώσεις, και μετά κόψε αυτήν που έχεις τώρα.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Δεν δίνεις και στοιχεία γραμμής μήπως δούμε τίποτα από εκεί?
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Όλυμπος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Philips CGA 5720S/TE
    Φιλε aa144, προχθές μου άλλαξαν δρόμο (από την κολώνα) και μου είπαν πως άλλαξαν πόρτα για 4η (ΤΕΤΑΡΤΗ) φορά...!

    Επίσης, τράβηξαν εναέριο καλώδιο επίσης από την κολώνα στο δρόμο έξω από το σπίτι μου και το τράβηξαν μέχρι τον 4ο όροφο που είναι το γραφείο μου για να αποκλείσουμε την υπαιτιότητα του προσωπικού μου δικτύου και πάλι τα ίδια χάλια. Άλλωστε στις προηγούμενες συνδέσεις που είχα, ποτέ δεν είχε πρόβλημα το προσωπικό μου δίκτυο.

    Τους ζητάω ΕΠΙΜΟΝΑ να μου δώσουν τα χαρτιά από τις αναλυτικές δηλώσεις βλαβών και αρνούνται πεισματικά να μου τα δώσουν (γιατί εκεί φαίνονται όλες οι ενέργεις που έχουν κάνει και όπως καταλαβαίνεις θα "φανούν" πολλά...!).

    Είναι τόσο τραγικοί που την 13η φορά που δήλωσα βλάβη, την έκλεισαν με δικαιολογία πως φταίει το δικό μου δίκτυο. Επίσης για 2 μέρες είχα αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού (=> δεν είχα σταθερό τηλεφωνο για 2 μέρες) και είχα συνδεδεμένο μόνο το router. Πάλι τα ίδια.

    Μετά την 13η δήλωση βλάβης τα πήρα στο κρανίο και τους είπα στο 121 πως όποιο ξανακλείσει βλάβη χωρίς να βάλει το ονοματεπώνυμο του και το υπογράψει πως το πρόβλημα λύθηκε οριστικά, θα τον πάρει και θα τον σηκώσει. Από τότε (14/11/2008) μέχρι και σήμερα η βλάβη είναι ανοιχτή και υποτείθεται πως μετράνε.........!

    Σήμερα κίολας που μίλησα πάλι με την υπεύθυνη στη Θεσ/κη μου είπε πως δε δείχνω καθόλου πνεύμα συνεργασίας....! ΕΛΕΟΣ...!

    Για να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος του προβλήματος, δίπλα στον υπολογιστή έχω μπλοκ στο οποίο σημειώνω την ημερομηνία και την ώρα που κόβεται το ιντερνετ καθώς και το πόση ώρα μένει κομμένο για να μη μπορούν να μου πουν τίποτα.

    Επίσης κρατάω τα log files του router στο οποίο φαίνονται ξεκάθαρα όλα. Επίσης κρατάω ΔΙΑΡΚΩΣ screenshot από τις μετρήσεις του router για το θόρυβο για τον ιδιο λόγο.

    Ενδεικτικά σου αναφέρω πως στο noise margin έχω μετρήσεις επι ώρα στο down stream της τάξης των 4-10 db!!! Αυτοί οι τραγικοί μόλις τους είπα ότι τα έχω κρατημένα όλα αυτά, έκτός του ότι αρνήθηκαν να μου πουν τις τιμές που αυτοί μετρούσαν, μου είπαν πως τελικά το philips είναι σκάρτο....! (οι ίδιοι μου το έφεραν για το αστερι των modem...!)

    Έχουμε και άλλα....!

    ........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 4 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ενδεικτικά σας αναφέρω τις τωρινές μετρήσεις:

    Noise Margin 4294967277 dB / 22 dB
    Attenuation 3 dB / 11 dB

    (το 22αρι στο downstream είναι απο τις καλές τώρα...!)

    Η γραμμή μου είναι ISDN και η σύνδεση μου 2MBps

    ........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    το τρελο αυτό νούμερο στο noise margin, στο upstream μου είπε ένας πως είναι επειδή μετράει σε 16αδικο....!
    Δεν μπορούσε όμως να μου δώσει μια καλή απάντηση όταν τον ρώτησα γιατί όταν το κάνω manual restart πηγαίνει στα 31 dB όπου είναι και μια καλή τιμή...!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος olympus : 21-11-08 στις 18:37. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    07-05-2008
    Μηνύματα
    805
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v8
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από olympus Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναφέρω πως στο noise margin έχω μετρήσεις επι ώρα στο down stream της τάξης των 4-10 db!!!
    Margin μεταξύ 4-10 db σε 2άρα γραμμή μάλλον πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης φανερώνει, αλλά αφού λές πώς σου πέρασαν καλώδιο κατευθείαν από κατανεμητή (utp να υποθέσω) το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι υποχρέωση τους να το κάνουν (πράγμα πού δείχνει ότι ασχολούνται πραγματικά με το πρόβλημα σου) τότε όντως κάτι δεν πάει καλά. Ζήτησε αλλαγή βρόγχου οπως σου είπε και ο aa144.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Όλυμπος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Philips CGA 5720S/TE
    Το να βάλουν εναέριο καλώδιο είναι σαφέστατα υποχρέωση τους σε έναν πελάτη που ταλαιπωρείται 2,5 μήνες...! Μια από τις φορές που ήρθαν, μέτρησαν το θόρυβο από την κολώνα (πριν δηλαδή την προσωπική καλωδίωση του σπιτιού μου) και στη συνέχεια μέτρησαν από την πρίζα του γραφείου μου και οι μετρήσεις ήταν ίδιες => το εσωτερικό δικτυο δεν έχει πρόβλημα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όταν είχες εκτός τα τηλέφωνα είχες εκτός και το netmod;

    είσαι εκνευρισμένος και παρεκτρέπεσαι φραστικά, χαλάρωσε λίγο


    Η παράξενη τιμή στο noise margin είναι είτε επειδή είναι εκτός ορίων, είτε επειδή δεν μπορεί να πάρει μέτρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 21-11-08 στις 19:00.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Όλυμπος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Philips CGA 5720S/TE
    Όταν αναφέρω πως είχα μόνο το router συνδεδεμένο, το είχα απευθείας στην πρίζα. Ούτε netmod ούτε φίλτρα.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα φίλε.Διάβασα πιο πάνω τι έχεις πάθει και μου θύμησες αυτά που είχα πάθει εγώ πριν λίγο καιρό,σε πιό ελαφρά μορφή βέβαια.Ιδια σύνδεση,περίπου ίδια απόσταση απο OTE,ίδιο router(το philips CGA5722 δεν λές και συνεχείς αποσυνδέσεις.Αν εξαιρέσουμε το οτι στην αρχή ενω είχα βάλει 2αρα με είχαν συνδέσει στο 1(μετά απο τηλ. στο 121 μου είπαν οτι είχαν κάνει ενα μικρό λαθάκι και διορθώθηκε αυτό) για 1 μήνα όλα καλά.Μετά άρχισαν τα όργανα.....κάθε 5 λεπτά αποσύνδεση.Επι 2 βδομάδες το ίδιο σκηνικό και δουλειά 0 με το 121.Εψαξα απο εδώ και απο κεί και τελικά έκανα αναβάθμιση στο firmware,το πρόβλημα αρχικά έφτιαξε αλλα στην συνέχεια εμφανίστηκε πάλι(με μικρότερη συχνότητα βέβαια).Οπως έδειξε ευθυνόταν στην συγκεκριμένη φάση οι πολλές συνδέσεις που είχα στο torrent,είχα 8 και με το που τις κατέβασα στις 3 το πρόβλημα τελείωσε,τώρα πια άντε να έχω 1 αποσύνδεση στις 2 βδομάδες.Tώρα θα μου πείς οτι ευθυνοταν εξ αρχής το torrent αλλα τον πρώτο μήνα δεν είχα κατι διαφορετικό στο torrent και ήταν όλα καλα.Οπως και να έχει φίλε ευχομαι να βγάλεις άκρη σύντομα

    .....κάτι τέτοια νούμερα τα έβλεπα και εγώ στο noise margin
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 21-11-08 στις 19:51.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Όλυμπος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Philips CGA 5720S/TE
    Καλησπέρα,
    Σε κάποιο από τα μηνύματα της συζήτησης που έχω ανοιχτή, μου εμφανίζει το μήνυμα,

    Off Topic
    είσαι εκνευρισμένος και παρεκτρέπεσαι φραστικά, χαλάρωσε λίγο

    Θα ήθελα να ξέρω σε ποιο φραστικό ατόπημα αναφέρεστε ώστε να μην το επαναλάβω. Αν αναφέρεστε στο "ανίκανοι" σας παραθέτω την ετυμολογική ερμηνεία της:

    ανίκανος -η -ο [aníkanos] Ε5 : 1.που δε διαθέτει ικανότητα ή ικανότητες για κτ. ANT ικανός: Είναι ~ να τελειώσει μια δουλειά. Aποδείχτηκε ~ για τα καθήκοντα που ανέλαβε. Είναι ανίκανοι να καταλάβουν την εξέλιξη των πραγμάτων. 2. που εξαιτίας σωματικής ή πνευματικής αδυναμίας είναι ακατάλληλος για μια υπηρεσία ή εργασία (για το στρατό, για την εκπαίδευση κ.ά.): Kρίθηκε ~ για στράτευση. 3. (ιατρ., για άντρα) που δεν μπορεί να έρθει σε σεξουαλική επαφή εξαιτίας σωματικής ατέλειας ή ψυχολογικών προβλημάτων. 4. (νομ.) (για ανήλικο, καταδικασμένο κτλ.) που σύμφωνα με το νόμο δεν έχει ορισμένα δικαιώματα: ~ για δικαιοπραξία.


    Εγώ έκανα χρήση της πρώτης και της δεύτερης σε συνδυασμό.
    Ευχαριστώ

    ........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Φιλε G.F.D, δεν ασχολούμε καθόλου με torrent και ποτέ δεν έκανα ρυθμίσεις σε ports ή κάτι σχετικό στο modem. Επίσης έχω δει το modem απειρες φορές να είναι κομμένο και χωρίς υπολογιστή συνδεδεμένο πάνω...!

    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος olympus : 21-11-08 στις 23:14. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Είναι ιδέα μου ή έχεις δοκιμάσει μόνο philips router?

  12. #12
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Όλυμπος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Philips CGA 5720S/TE
    Τα modem που έχω δοκιμάσει είναι τα BaudTec wireless (2), ένα ενσύρματο πάλι BaudTec και τώρα το φοβερό και τρομερό philips!
    Σημείωση: Την τρίτη φορά που μου άλλαξαν μόντεμ μου έδωσαν ξανά το δικό μου (το πρώτο δλδ).........! Αυτό το διαπίστωσα την ώρα που πήγα να εισάγω username και password στο setup του και βρήκα τα δικά μου τα στοιχεία τα οποία είχα (ευτυχώς...!) ξεχάσει να σβήσω!
    To δε ενσύρματο όταν μου το έδωσαν μου είπαν πως μετά απο κανα δυο βδομάδες να τους ξαναπάρω τηλέφωνο μήπως και έχουν και αν! Την επόμενη ημέρα πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα σαν νέος πελάτης και μου είπαν πως έχουν ασύρματα modem και μάλιστα ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΑ. Οπότε πήγα στο κατάστημα και ζήτησα ένα λέγοντας στην διευθύντρια πως μάλλον...(!) παρέλαβαν νωρίτερα απ'οτι ανέμεναν. Η απάντηση της είναι πως αυτά είναι μόνο για νέους πελάτες! Μου είπε σκοπός τους είναι να κάνουν πελάτες και δεν τους απασχολεί και πολύ για τους παλιους... Επιπλέον ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου έδωσαν σφραγισμένο modem εκτος από το πρώτο που είχα πάρει όταν έκανα τη σύνδεση.

    Όσο συνεχίζω την περιγραφή θα δείτε πως ο χαρακτηρισμός "τραγικοί" που έκανα στην αρχή είναι πολύ πολύ light...!

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Λογικά έχεις το παλιο Modem απο τον πρηγούμενο πάροχο, με εκείνο είχες αποσυνδέσεις;
    το δοκίμασες;

    Ακόμα δοκίμασε να αλλάξεις το Modulation σε g.dmt

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Το baudtech είναι σαφώς ανώτερο του phillips σε θέματα σταθερότητας συγχρονισμού.Βασικά σε όλα τα θέματα.Το phillips είναι το πιο τραγικό (το μόνο τραγικό) από τα router που μοιράζει ο ΟΤΕ.4db snr margin σε phillips είναι no-no.Απλά καμία τύχη.

    Πάμε στα άλλα τώρα.

    Μετά την 13η δήλωση βλάβης τα πήρα στο κρανίο και τους είπα στο 121 πως όποιο ξανακλείσει βλάβη χωρίς να βάλει το ονοματεπώνυμο του και το υπογράψει πως το πρόβλημα λύθηκε οριστικά, θα τον πάρει και θα τον σηκώσει. Από τότε (14/11/2008) μέχρι και σήμερα η βλάβη είναι ανοιχτή και υποτείθεται πως μετράνε.........!
    Πιστεύω να καταλαβαίνεις πως μιλάς σε κάποιον φοιτητή/φοιτήτρια που δεν έχει καμία σχέση με τη βλάβη ή την αποκατάστασή της και το μόνο που ουσιαστικά κάνει είναι να καταγράφει.Κοινώς ... don't shoot the messenger.

    Είναι τόσο τραγικοί που την 13η φορά που δήλωσα βλάβη, την έκλεισαν με δικαιολογία πως φταίει το δικό μου δίκτυο. Επίσης για 2 μέρες είχα αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού (=> δεν είχα σταθερό τηλεφωνο για 2 μέρες) και είχα συνδεδεμένο μόνο το router. Πάλι τα ίδια.
    Καθόλου περίεργο.12 βλάβες σαν να είναι λιγάκι πολλές από τη στιγμή που σου κάνουν ψηφιακό έλεγχο και η γραμμή σου βγαίνει ΟΚ.Μην τρελαίνεσαι,δεν είναι καμία συνωμοσία εναντίων σου.Ότι βλέπουν στον έλεγχο λένε,αν βλέπουν πρόβλημα το λένε.

    Το να βάλουν εναέριο καλώδιο είναι σαφέστατα υποχρέωση τους σε έναν πελάτη που ταλαιπωρείται 2,5 μήνες...! Μια από τις φορές που ήρθαν, μέτρησαν το θόρυβο από την κολώνα (πριν δηλαδή την προσωπική καλωδίωση του σπιτιού μου) και στη συνέχεια μέτρησαν από την πρίζα του γραφείου μου και οι μετρήσεις ήταν ίδιες => το εσωτερικό δικτυο δεν έχει πρόβλημα.
    Τυπικά δεν έχουν καμία τέτοια υποχρέωση.Έρχονται μετράνε τη γραμμή σου μέχρι το ΚΑΦΑΟ και αν είναι ΟΚ τελείωσαν.Όπως σου είπαν και πιο πάνω το ότι έχουν ασχοληθεί με 14 δηλώσεις βλάβης και το ότι σου έφεραν μάλιστα καλώδιο απευθείας είναι απόδειξη ότι ασχολούνται μαζί σου.

    Επειδή τυχαίνει να δουλεύω σε ένα από τα τμήματα του ΟΤΕ που ασχολούνται με το adsl θα σου πω πως όσο πιο σωστός είσαι απέναντί τους,τόσο πιο σωστή αντιμετώπιση θα έχεις.Εσύ πως θα εξυπηρετούσες κάποιον που θα σε έπαιρνε τηλ. και θα σε έλεγε ανίκανο και άλλα τέτοια για πρόβλημα που δεν προκαλείς προσωπικά αλλά αντίθετα εργάζεσαι για την επίλυσή του;

    Επειδή πραγματικά θέλω να σε βοηθήσω θα σου πρότεινα τα εξής:

    Ζήτα να σου κατεβάσουν τη γραμμή στο 1 mbps.
    Ζήτα να σου δώσουν ένα speedtouch (536,585 v7)
    Γύρνα σε g.dmt

    Τέλος το πιο σημαντικό.Είσαι σίγουρος ότι χάνεις τον συγχρονισμό και όχι μόνο την ΙΡ;Θέλω να είσαι 100% σίγουρος.Γιατί τότε αλλάζει εντελώς το θέμα.Επιβεβαίωσε το σε παρακαλώ για να δούμε τι μπορεί να γίνει παρακάτω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nstamoul : 22-11-08 στις 03:16.
    #41693

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Φίλε olympus, με την altec παλαιότερα είχες προβλήματα παρόμοια με αυτά που περιγράφεις τώρα ή αυτά ξεκίνησαν μόλις άλλαξες πάροχο; Σε ρωτώ γιατί όταν αλλάζεις πάροχο δεν αλλάζεις βρόγχο. Αν η γραμμή σου είναι προβληματική, λογικά θα έπρεπε να έχεις αποσυνδέσεις και στο παρελθόν. Η ποιότητα της γραμμής σου δεν έχει αλλάξει. Μήπως έχεις εντοπίσει κάποια εμφανή πηγή παρεμβολών τριγύρω στη γειτονιά σου (κάποια φωτεινή επιγραφή ίσως); Γιατί αφού λες ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνιμο αλλά στιγμιαίο, τότε μπορεί να έχεις κάποια εξωτερική παρεμβολή που στα δημιουργεί αυτά. Υπάρχουν ανάλογα θέματα που έχουν δημοσιευτεί στο forum στο παρελθόν, ρίξε μια ματιά. Για παράδειγμα, υπήρχε μέλος του φόρουμ που αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα και αυτό οφειλόταν σε παρεμβολή από παράσιτα τροφοδοτικού lcd τηλεόρασης ενός γείτονα. Αυτά τα στιγμιαία προβλήματα είναι δύσκολο να εντοπιστούν και να λυθούν. Υπομονή και ψυχραιμία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cloudman : 22-11-08 στις 09:34.

Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ της FORTHNET
    Από geodiamant στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-08, 09:39
  2. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ υπαλλήλου HOL
    Από panxan στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-08, 20:45
  3. Απαράδεκτη συμπεριφορά oteshop
    Από mourgos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 14:21
  4. e-shop.gr: Απαράδεκτη συμπεριφορά
    Από Cafeeine στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 22:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας