Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!

    μόλις πριν μερικές μέρες ανακάλυψα τον τροχό! Μπορεί κανείς να κλήσεις VoIP...

    Αφού χρησιμοποίησα για λίγο το Skype και το VoipDiscount, εντυπωσιάστηκα.

    Η πληροφορία ήρθε μάλιστα σε μία περίοδο που ψαχνόμουν για εναλλακτικές λύσεις αφού τα έξοδα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας ξεπερνούν τα 150 και 100 ευρώ το μήνα αντίστοιχα.

    Εκεί όμως που είπα ότι βρήκα κάτι πραγματικά οικονομικό, χάθηκα. Επιχείρησα να διαβάσω κάτι σχετικό στο διαδίκτυο, και ειδικά στα forum του adsl_gr.com ΧΑΘΗΚΑ... Ορολογίες, αρχικά...

    Μπορεί κανείς σε απλά ελληνικά να μου πει αν τελικά είναι δωρεάν οι κλήσεις VoIp (στον ίδιο φορέα) και φθηνότερες στις λοιπές κλήσεις;
    Συμφέρει τελικά;
    Υπάρχουν συσκευές DECT (αν το λέω σωστά) που παρέχονται δωρεάν;
    Αν ναι, γιατί υπάρχουν καταστήματα με εξοπλισμό VoIP; (είδα διαφήμιση στη σελίδα του adsl)
    Είναι απαραίτητη η σύνδεση στο Internet ή γίνεται και χωρίς αυτή (με συσκευή DECTδηλαδή)
    οπότε να εξαλειφθεί το πάγιο κόστος του Internet σε χώρο που αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί (π.χ. μαγαζί)
    Είναι απαραίτητη και η σύνδεση με τον ΟΤΕ; Αν είναι άλλος πάροχος, λειτουργούν όλα σωστά;

    Λέω άραγε ασυναρτησίες;;;


    Οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια ευπρόσδεκτη...

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ

    Για τις ορολογίες νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αυτό:
    http://www.adslgr.com/forum/glossary.php

    Οι χρεώσεις για τις κλήσεις VoIP ορίζονται από τον πάροχο VoIP. Θα πρέπει να κοιτάξεις τις χρεώσεις που αναφέρει στην ιστοσελίδα του.
    Πώς θέλεις να βρεις δωρεάν συσκευή DECT; Θυμάμαι ότι η Altec έδινε τα πακέτα i-Call με δωρεάν εξοπλισμό VoIP και ασύρματο τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τώρα παρόμοιες προσφορές και από άλλες εταιρίες.
    Για το VoIP απαιτείται σύνδεση στο διαδίκτυο. Η συσκευή DECT δεν είναι τίποτα άλλο από ένα σταθερό τηλέφωνο, μόνο που δεν υπάρχει καλώδιο μεταξύ βάσης και ακουστικού. Χρειάζεται όμως τηλεφωνική γραμμή.

    Το VoIP είναι ανεξάρτητο από τον πάροχο διαδικτύου. Δηλαδή είτε έχεις ADSL από τον ΟΤΕ, είτε από αλλού, δεν επηρεάζει την σύνδεση σου π.χ. με το Skype.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Αν η περιοχη σου το επιτρεπει βαλε OnTelecoms ή Vivodi (19€ Απεριοριστα αστικα υπεραστικα διεθνη και Internet 12-16MB) ξεμπερδευεις απο ΟΤΕ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

    Μη ψαχνεις ψυλους στ' αχυρα..

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ... μάλλον αυτό θα κάνω γιατί έχω ΖΑΛΙΣΤΕΙ!!!

    Πήρα σήμερα και μία συσκευή (TOPCOM, dect usb VoIP cordless telephone, skype certified, Butler 4012 usb VOIP, 2-in-1 internet phone & standard telephone on one) αλλά όσο διαβάζω δεν είμαι σίγουρη αν τελικά θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ή αν κάνει για μένα (σημειώνο ότι δεν ήθελα ασύρματο, αλλά μου είπαν ότι δεν κυκλοφορούν ενσύρματα VOIP τηλέφωνα (αυτά που είδα εγώ στο διαδίκτυο μου είπαν δεν κυκλοφορούν στην ΕΛλάδα. Όντως; Σαν συσκευή είναι καλή ή να την πάω πίσω; (έκανε 30 ευρ'ω)

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Με έναν analog telephony adapter (http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_telephony_adapter) μπορείς να χρησιμοποιείς οποιοδήποτε αναλογικό τηλέφωνικο για να κάνεις κλήσεις μέσω VoIP. Το κακό με το Skype είναι ότι δεν δουλεύει με αυτά, καθώς χρησιμοποιεί δικό του, κλειστό πρωτόκολλο.

    Εδώ διάφορες συσκευές VoIP, και δη από ελληνική εταιρία:
    http://www.onevoip.net/index.php?catid=115
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Sagem F@ST™ 2444
    SNR / Attn
    23.6(dB) / 47.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το Skype δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και με 3,5 ευρω θα έχεις απεριόριστες κλήσεις σε καλή ποιότητα. Το τηλ ειναι ενα καλό USB τηλ με ότι συνεπάγεται(ανοιχτο υπολογιστή κλπ)

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μετά απ' όλα αυτά, συνοψίζοντας, έχουμε δληαδή τα εξής:

    1η περίπτωση:
    χρησιμοποιώ το Skype (3,5 ευρώ/μήνα και απεριόριστες κλήσεις) ή κάποιο άλλο πρόγραμμα (voipzoom 2,5 ευρώ/μήνα), με ανοιχτό υπολογιστή (οπότε είναι λίγο δεσμευτικό για οποιονδήποτε άλλο στο σπίτι), συν το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ (15 ευρώ/μήνα περίπου) συν το πάγιο του internet (22 ευρώ/ μήνα περίπου).....

    2η περίπτωση:
    σύνδεση VoIP (περί τα 19 ευρώ/μήνα για απεριόριστες κλήσεις + internet) συν πάγιο ΟΤΕ (15 ευρώ/μήνα περίπου) συν τηλεφωνική συσκευή VoIp για απευθείας κλήσεις και με κλειστό υπολογιστή


  8. #8
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A PA PA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απ' όλα αυτά, συνοψίζοντας, έχουμε δληαδή τα εξής:

    1η περίπτωση:
    χρησιμοποιώ το Skype (3,5 ευρώ/μήνα και απεριόριστες κλήσεις) ή κάποιο άλλο πρόγραμμα (voipzoom 2,5 ευρώ/μήνα), με ανοιχτό υπολογιστή (οπότε είναι λίγο δεσμευτικό για οποιονδήποτε άλλο στο σπίτι), συν το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ (15 ευρώ/μήνα περίπου) συν το πάγιο του internet (22 ευρώ/ μήνα περίπου).....
    Η μία λύση είναι αυτή που λες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A PA PA Εμφάνιση μηνυμάτων
    2η περίπτωση:
    σύνδεση VoIP (περί τα 19 ευρώ/μήνα για απεριόριστες κλήσεις + internet) συν πάγιο ΟΤΕ (15 ευρώ/μήνα περίπου) συν τηλεφωνική συσκευή VoIp για απευθείας κλήσεις και με κλειστό υπολογιστή

    Εδώ δεν καταλαβαίνω τι λες αλλά θα σου πω τι επιλογές έχεις.

    1) Φεύγεις πλήρως από τον ΟΤΕ και πας σε μια τρίτη εναλλακτική εταιρία με φτηνότερο κόστος για τηλ και ιντερνετ. Τα 15 Ευρώ στον ΟΤΕ δε χρειάζεται να τα πληρώνεις. Υπάρχει ο κίνδυνος να τσακίσει κάτι και να έχεις προβλήματα.

    2) Μένεις στον ΟΤΕ όπως είσαι και αγοράζεις μια συσκευή ΑΤΑ. Είναι μια συσκευή που θα τη χρησιμοποιείς μόνο με το VOIPdiscount. Αυτή η συσκευή λειτουργεί ας πουμε σαν ενδιάμεσος μεταξύ VOIPdiscount και του αναλογικού σου τηλ. αποκωδικοποιεί το σήμα και χρησιμοποιείες πίσω από αυτή τη συσκευή όποιο αναλογικό τηλ γουστάρεις. ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχεις ανοιχτό υπολογιστή.
    Έχε υπόψη σου ότι τα πρωτόκολλα είναι 2. Του Skype και το SIP. To ATA υποστηρίζει μόνο SIP. Δηλ δε θα δουλεύει το skype.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχω λόγια... με βάλατε στο νόημα...

    Όπου είχα ρωτήσει μέχρι τώρα... ήταν ως εξής: .... .... ή

    Ευχαριστώ και πάλι!

    Ποια εταιρεία αλήθεια προτείνετε ως καλύτερη σε ότι αφορά στην ποιότητα και στην οικονομία;;;


  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A PA PA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια εταιρεία αλήθεια προτείνετε ως καλύτερη σε ότι αφορά στην ποιότητα και στην οικονομία;;;

    Πάλι είσαι ασαφής.
    1) Εννοείς να φύγεις πλήρως από τον ΟΤΕ?
    2) Εννοείς να μείνεις όπως είσαι και να αγοράσεις ΑΤΑ και να έχεις τις εξερχόμενες μέσω VOIP?

    Για το πρώτο αποφεύγεις Tellas. Μετά είναι να σου κάτσει. Ανάλογα τη γραμμή, την περιοχή τον εξοπλισμό και την εταιρία. Μπορεί να μην έχεις ποτέ πρόβλημα και μπορεί να μας βρίζεις 3 φορές τη μέρα που σου είπαμε να φύγεις. Αντίθετα ο ΟΤΕ έχει μια σταθερή ποιότητα και περισσότερες πιθανότητες να είναι αξιόπιστος. Από τις άλλες επιλογές σου μένουν μάλλον η hol και η ΟΝ. Ίσως και η netone. Επίσης αν θες να μείνεις στον ΟΤΕ πάρε στο 134 και ρώτησε για το conn-X talk. Έχεις απεριόριστα αστικά υπεραστικά με 15 Ευρώ το μήνα. Δηλ. πάγιο+ιντερνετ+15 Ευρώ και είσαι επίσης καλυμμένη.


    Για το δεύτερο οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε κλώνους ΒΕΤΑΜΑΧ. Η ΒΕΤΑΜΑΧ είναι μια εταιρία που δημιουργεί κλώνους μοιραζει τις χώρες σε ομάδες και πρέπει να βρεις ποιός είναι ο πιο συμφέρον κλώνος για εσένα.
    Δες εδώ για τη σύγκριση.
    http://backsla.sh/betamax

    Εγώ χρησιμοποιώ justvoip.com

    Συνήθως δίνουν 200 ή 300 λεπτά χρόνο ομιλίας τη βδομάδα δωρεάν για 4 μήνες αλλά κλέβουν λίγο . Αν ξεπεράσεις τα δωρεάν λεπτά ή περάσουν οι 4 μήνες χρεώνεσαι με περίπου τα μισά του ΟΤΕ. Ανοίγεις λογαριασμό και προπληρώνεις 12,50 Ευρώ. Σου δίνουν 10 Ευρώ χρόνο ομιλίας. Τα 2,50 Ευρώ είναι ΦΠΑ κι έξοδα. Προσωπικά δεν έχω conn-X talk γιατί με τον κλώνο μου είναι πιο φτηνά. Περί τα 2-3 Ευρώ το μήνα.

    Την επόμενη ερώτηση που θα κάνεις να την κάνεις πιο συγκεκριμένα

    ........Auto merged post: nongrata πρόσθεσε 7 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Οι τιμές για τους εναλλακτικούς κυμαίνονται για ιντερνετ+τηλ απεριόριστα από 20 Ευρώ έως 40. Εγώ δε θα έπαιρνα double play dhl. ιντερνετ+τηλ απεριόριστα διότι μπορώ να κάνω τη δουλειά μου φτηνότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nongrata : 05-12-08 στις 23:22. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι είσαι ασαφής.
    1) Εννοείς να φύγεις πλήρως από τον ΟΤΕ?
    2) Εννοείς να μείνεις όπως είσαι και να αγοράσεις ΑΤΑ και να έχεις τις εξερχόμενες μέσω VOIP?

    Για το πρώτο αποφεύγεις Tellas. Μετά είναι να σου κάτσει. Ανάλογα τη γραμμή, την περιοχή τον εξοπλισμό και την εταιρία. Μπορεί να μην έχεις ποτέ πρόβλημα και μπορεί να μας βρίζεις 3 φορές τη μέρα που σου είπαμε να φύγεις. Αντίθετα ο ΟΤΕ έχει μια σταθερή ποιότητα και περισσότερες πιθανότητες να είναι αξιόπιστος. Από τις άλλες επιλογές σου μένουν μάλλον η hol και η ΟΝ. Ίσως και η netone. Επίσης αν θες να μείνεις στον ΟΤΕ πάρε στο 134 και ρώτησε για το conn-X talk. Έχεις απεριόριστα αστικά υπεραστικά με 15 Ευρώ το μήνα. Δηλ. πάγιο+ιντερνετ+15 Ευρώ και είσαι επίσης καλυμμένη.


    Για το δεύτερο οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε κλώνους ΒΕΤΑΜΑΧ. Η ΒΕΤΑΜΑΧ είναι μια εταιρία που δημιουργεί κλώνους μοιραζει τις χώρες σε ομάδες και πρέπει να βρεις ποιός είναι ο πιο συμφέρον κλώνος για εσένα.
    Δες εδώ για τη σύγκριση.
    http://backsla.sh/betamax

    Εγώ χρησιμοποιώ justvoip.com

    Συνήθως δίνουν 200 ή 300 λεπτά χρόνο ομιλίας τη βδομάδα δωρεάν για 4 μήνες αλλά κλέβουν λίγο . Αν ξεπεράσεις τα δωρεάν λεπτά ή περάσουν οι 4 μήνες χρεώνεσαι με περίπου τα μισά του ΟΤΕ. Ανοίγεις λογαριασμό και προπληρώνεις 12,50 Ευρώ. Σου δίνουν 10 Ευρώ χρόνο ομιλίας. Τα 2,50 Ευρώ είναι ΦΠΑ κι έξοδα. Προσωπικά δεν έχω conn-X talk γιατί με τον κλώνο μου είναι πιο φτηνά. Περί τα 2-3 Ευρώ το μήνα.

    Την επόμενη ερώτηση που θα κάνεις να την κάνεις πιο συγκεκριμένα

    ........Auto merged post: nongrata πρόσθεσε 7 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Οι τιμές για τους εναλλακτικούς κυμαίνονται για ιντερνετ+τηλ απεριόριστα από 20 Ευρώ έως 40. Εγώ δε θα έπαιρνα double play dhl. ιντερνετ+τηλ απεριόριστα διότι μπορώ να κάνω τη δουλειά μου φτηνότερα.

    Φιλε μιας και δειχνεις αρκετά ενημερος θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω το εξής.
    Χρησιμοποιώ το ΝΟΝΟΗ εδω και 1 π χρόνο και πραγματικά έχω ησυχάσει απο όλα τα doube plays και τις παιδικές τους ασθένειες

    Στο Fair usage policy αναφέρει τα 200 λεπτά την εβδομάδα και λέει per unique Ip address.
    Αυτό το σημείο θέλω να διαλευκάνω τι ακριβώς σημαινει. Κάθε φορά που μπαίνουμε μετά απο αποσύνδεση του modem παίρνουμε και άλλη IP λόγω dynamic ΟΚ; Αρα η ΙΡ και unique ΙΡ πρέπει να ειναι τα ίδια;;;; δηλ. μηδενίζει το κοντέρ του χρόνου;;
    Απο εμπειρία ολο αυτό το διάστημα και μετά απο μεγααααααλη χρήση δεν με χρέωσε ποτέ με regular price. Εαν γνωρίζεις κάτι σχετικό μας ενημερώνεις



    Σχετικά με την φίλη η γνώμη μου ειναι να μην ανχωθει και να μην βιάζεται. Η πιο ωραία της ανάμνηση απο αυτο το στάδιο της τεχνολογίας θα ειναι το.....σετάρισμα.

    Τα νεόφερτα VOIP modems ειναι ίσως μια λύση που θα σκεφτόμουνα να της προτείνω και να συνδέσει επάνω απ'ευθειας τα PSTN τηλ. της + το ΠΣΙ κλειστό+ αρκετό μέλλον+ πολλούς VOIP λογαριασμούς ενα πρέπει. .

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zebuda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Fair usage policy αναφέρει τα 200 λεπτά την εβδομάδα και λέει per unique Ip address.
    Μέλος εδώ είχε πει ότι αν πάρεις ΙΡ από κάποιον που το έχει ξεσκίσει κι έχει φάει τα 200 ή 300 λεπτά τότε απλά χρεώνεσαι. Δηλ. τα δικά σου δε μετράνε ή απλά ακυρώνονται. Τώρα δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν. Εγώ έχω καταλάβει ότι το justvoip κλέβει τόσο όσο να μη σε αναγκάσει να πας στο skype. Δηλ. περίπου 2 Ευρώ το μήνα οπότε προς το τέλος του τετραμήνου έχει σχεδόν φάει τα 10 Ευρώ. Μιλάω πάντα για χρήση για όλες τις εξερχόμενες μέσω SIP με το ρούτερ που βλέπεις δίπλα.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέλος εδώ είχε πει ότι αν πάρεις ΙΡ από κάποιον που το έχει ξεσκίσει κι έχει φάει τα 200 ή 300 λεπτά τότε απλά χρεώνεσαι. Δηλ. τα δικά σου δε μετράνε ή απλά ακυρώνονται. Τώρα δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν. Εγώ έχω καταλάβει ότι το justvoip κλέβει τόσο όσο να μη σε αναγκάσει να πας στο skype. Δηλ. περίπου 2 Ευρώ το μήνα οπότε προς το τέλος του τετραμήνου έχει σχεδόν φάει τα 10 Ευρώ. Μιλάω πάντα για χρήση για όλες τις εξερχόμενες μέσω SIP με το ρούτερ που βλέπεις δίπλα.


    Στο ΝΟΝΟΗ δεν έχω παρατηρήσει ατασθαλία έως τώρα.
    Πάντως ότι και να γίνεται είναι σαφώς υποπολλαπλάσια του οφέλους.
    Άρα θα το αντέξω .

    Από το ότι κατάλαβα για την ΙΡ θα πρέπει να σου τύχει να πάρεις ΙΡ από κάποιον που είχε χρησιμοποιήσει κάποιο κλώνο της Βετα μαξ πριν από σένα κλπ κλπ.
    Αυτό θα έχει λιγότερες πιθανότητες να συμβεί από το να κερδίσεις ΛΟΤΤΟ χωρίς να έχεις παίξει.

    Πάντως η ικανοποίηση να λαμβάνεις Λ/μο ΟΤΕ με ΜΗΔΕΝ μονάδες αξίζει την υποτιθέμενη ατασθαλία
    Ευχαριστώ

  14. #14
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Μάλιστα αν συμβιβαστείς στην ταχύτητα του ίντερνετ και πάρεις 1024 από τον ΟΤΕ+15 Ευρώ το πάγιο έχουμε 31 Ευρώ το μήνα + 2,5 Ευρώ το VOIP βγαίνει κάτω από 35 Ευρώ κι αν κάτι στραβώσει δε μένεις χωρίς τηλ ποτέ διότι γυρίζεις ανά πάσα στιγμή τις εξερχόμενες στον ΟΤΕ. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ο ΟΤΕ παραμένει ανταγωνιστικός με αυτό το σενάριο. Ουσιαστικά κερδίζεις σε αξιοπιστία και χάνεις σε ταχύτητα. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής κι εγώ αυτό έκανα.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Μάλιστα αν συμβιβαστείς στην ταχύτητα του ίντερνετ και πάρεις 1024 από τον ΟΤΕ+15 Ευρώ το πάγιο έχουμε 31 Ευρώ το μήνα + 2,5 Ευρώ το VOIP βγαίνει κάτω από 35 Ευρώ κι αν κάτι στραβώσει δε μένεις χωρίς τηλ ποτέ διότι γυρίζεις ανά πάσα στιγμή τις εξερχόμενες στον ΟΤΕ. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ο ΟΤΕ παραμένει ανταγωνιστικός με αυτό το σενάριο. Ουσιαστικά κερδίζεις σε αξιοπιστία και χάνεις σε ταχύτητα. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής κι εγώ αυτό έκανα.



    Ακριβως!
    Με αυτό το σκεπτικό αφου εξάντλησα όλες τις double play light και μη λύσεις, και τα προβλήματά τους και πάντα θιασώτης του σπεύδε βραδέως κατέληξα εδω. Σε έρευνα αγοράς που έκανα σε φίλους και γνωστούς για όλες τις εταιρίες είδα ότι έριχνα σχεδόν σε όλους τους "24 αριδες" και απο PINGS ήμουν έτη φωτός μπροστά!!
    απορίας άξιο είναι πως δεν έχει εξαπλωθει περισσότερο το "Πακέτο" αυτό.
    Πάντως για να πείσω ένα φίλο μου να δοκιμάσει έκανα 4 μήνες!!! Τωρα με ευγνωμονεί.
    Μάλιστα άλλαξε και το double play του σε light (με μονάδες) και είναι ακόμα πιο φθηνός !!
    Ισως μια μορφή πίεσης προς τους εναλλακτικούς αν ειναστε μια πιο οργανωμένη κοινωνία

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΥΘΜΙΣΗ FRITZBOX ΓΙΑ DSL ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕΣΩ VOIPDISCOUNT
    Από katerinasp78 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 19:31
  2. χαλια ποιότητα skype και voipdiscount
    Από sotiri στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 18:43
  3. Βοηθεια για Voipdiscount και FritzBox
    Από clyde στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 21:23
  4. Bοήθεια για VoipDiscount και FritzBox
    Από clyde στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-07, 13:57
  5. Speedtouch 530i κάνει reboot μόνο του λιγό μετα αφού συγχρονίσει
    Από tsatsar στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-06, 22:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας