Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Τα παιχνιδάκια είναι μια χαρά ενασχόληση. Από 10 χρονών, παιχνίδια έπαιζα. Μεγάλωσα και "έλυωνα" στα παιχνίδια με τις ώρες. Πάντα έψαχνα τι υπολογιστή θα πάρω για να λυώνω στα παιχνίδια. Λυώσιμο, τρελό λυώσιμο...

    Σπούδασα γραφίστας, όπου και έκανα μαθήματα στους καθηγητές μου για το "πώς δουλεύουν οι υπολογιστές".
    ΔΕΝ βρήκα δουλειά σαν γραφίστας, αλλά βρήκα στον τεχνολογικό τομέα (άπειρες). Λόγω της φανατικής ενασχόλησης μου με τα παιχνίδια, είχα μάθει πώς να διαχειρίζομαι αρχεία ("κατέβαζα παιχνιδάκια"), κάποια βασικά στοιχεία από ιούς και δίκτυα ("γιατί κόλλησα ιό; Πώς μπορώ να το εμποδίσω; Το κράκ έφταιγε, ε; Θα πρέπει να προσέχω από εδώ και έπειτα"), από multimedia (με τόσα παιχνίδια, ε, είχα δοκιμάσει κάποτε να φτιάξω και τα δικά μου)...

    Χάρη στα παιχνίδια εξακολουθώ να βγάζω τα προς το ζην, αφού ως γραφίστας (που σπούδασα) θα έπρεπε να κάνω εμφύτευση στήθους για να βρω δουλειά.

    Τι είπαμε, λέει, για τα παιχνίδια;


    Το σημαντικότερο, για να μην ξανακούσω αυτές τις βλακείες (και ναι, σόρυ για την επίθεση Pattentman, αλλά "προσέβαλες την `κοινότητα` των gamers" και το έκανες αδικαιολόγητα - και όχι, ούτε εντάσσομαι σε αυτήν, ούτε θεωρώ πως είναι ξεχωριστή από αυτή των "κουμπιουτεράδων") είναι να υπάρχει ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. Λες αν ένα παιδί δει μια τσόντα στο δρόμο, στο σχολείο ή στο Ίντερνετ πως θα υπάρχει διαφορά; Ακόμη και αν του κόψεις το Ίντερνετ, θα τη δει αλλού. Ακόμη και αν του κόψεις τα παιχνίδια, μπορεί να το γυρίσει στα κόμικς (Ω, Μεγάλε Μπάαλ, άλλη συμφορά αυτή!), στα τηλέφωνα με τις φιλενάδες, στην τηλεόραση... ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ (Ω, ΟΧΙ, ΟΧΙ!)... Αν θες να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί, δεν "του κόβεις την πρόσβαση σε κάτι" - γιατί αν είναι κάτι που θέλει, και του αρέσει, θα βρει μόνο του τρόπο να "αποκτήσει και πάλι πρόσβαση" ή θα βρει μια εναλλακτική λύση. ΔΕΝ πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά σαν ηλίθια και ΔΕΝ πρέπει να τους "κάνουμε κουμάντο".
    Αν, από την άλλη, όταν το παιδί έρθει να σε ρωτήσει κάτι, του πεις βλακείες διότι κομπλάρεις ("ο πελαργός φέρνει τα παιδάκια")/γιατί βαριέσαι/γιατί που να ασχολείσαι τώρα, μικρό είναι, δεν χρειάζεται να ξέρει... ΤΟΤΕ έχεις κάνει βλακεία. ΟΧΙ όταν "του πήρες το πισί με τα παιχνίδια". Φυσικά, έχω και αποδείξεις για όλα όσα λέω: τις λένε "Αμερική"...




    Και μετά από αυτό το "rant", ας γυρίσουμε στο αρχικό μήνυμα:

    Προτείνω να πάρεις ένα "ανακυκλώσιμο" μηχάνημα των €400-€500, αφού ούτως ή άλλως ένας υπολογιστής ΔΕΝ "κρατάει" πάνω από 2-3 χρόνια δίχως να δείχνει την ηλικία του. Προτείνω επίσης, όμως, να πάρεις μια οθόνη EIZO (ναι, είμαι εθισμένος με αυτή τη μάρκα) λόγω της εξαιρετικής ποιότητας αλλά και της... αντοχής της. Κοινώς, σε 5 χρόνια θα εξακολουθεί να είναι μια "πολύ καλή οθόνη" που ΔΕΝ θα χρειάζεται αλλαγή, ενώ οι υπόλοιπες θα είναι απλά "παλιά μοντέλα". Δες το σαν επένδυση (τα τελευταία πράγματα που αλλάζεις σε υπολογιστή είναι η οθόνη, το scanner και ο εκτυπωτής).

    Στο πρόσθετο κόστος, αφού μιλάμε για παιδί, υπολόγιζε:

    Ένα tablet, όπως ορθώς ειπώθηκε, για να μπορεί να "ζωγραφίζει" στον υπολογιστή.
    Ένα δεύτερο σκληρό δίσκο, στον οποίο "θα κάνεις image" τον πρώτο δίσκο όπως ακριβώς ήταν όταν πρωτοπήρες το PC. Θα τον κρατήσετε σε μια εξωτερική θήκη και ΔΕΝ θα βρίσκεται στο PC. Θα τον συνδέεις εσύ ή οι γονείς ή κάποιος, τέλως πάντων, μια στις τόσες, για να κάνετε προοδευτικό backup με τις εργασίες της για το σχολείο, τις σημειώσεις της, οτιδήποτε θέλει η ίδια. Είναι 200% δεδομένο πως κάποια στιγμή θα... κλατάρει ο βασικός δίσκος, είτε εξαιτίας λανθασμένης κίνησης της ίδιας, είτε διότι "αυτά συμβαίνουν". Έ, τότε απλά θα πάρεις ένα καινούργιο δίσκο και με ένα κλικ θα έχεις ανακτήσει ότι περιείχε ο προηγούμενος (και δεν θα έχετε δράματα του τύπου "μα είχα όλες τις εικόνες του Σάκη! Μπουααααα")...

    Αυτά. Και πάλι σόρυ για το υπερβολικά μακροσκελές μήνυμα.
    Φιλικά
    Ducklord
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ducklord
    Δεν ειπα πουθενα οτι πρεπει να του κοψεις την προσβαση.
    Ειπα να μην του δωσεις εναν ξερο Η/Υ που το μονο που εχει ειναι μια καρτα γραφικων.
    Να του δωσεις αλλα πραγματα να εχει να ασχολειται στον Η/Υ, να φροντισεις γι`αυτο, να τα αγορασεις, λεγονται περιφερειακα, που θα το κρατησουν μακρια, απο μονα τους.

    Το ενα απεχει πολυ απο το αλλο.
    Πιστευω οτι αυτο δεν προσβαλλει κανεναν, και οποιος προσβαλλεται τοτε καλυτερα να κοιταξει αν νιωθει ενοχες.

    Επισης αν εσυ βγαζεις χρημα εγω δεν βγαζω, και δεν εχω κερδος απο το να ωθησω καποιο παιδι στα παιχνιδακια και μονο.
    Οποτε και τα λεγομενα σου τα θεωρω biased και απο συμφερον.
    Μπορω να δωσω συμβουλη στο να παρει κατι που δεν εχει ουτε το μισο φορουμ εδω, ενα digitizer.

    Φυσικα το θεμα ειναι σοβαροτερο και δεν χωραει φανατισμους, ασχετα αν μερικοι νομιζουν οτι θα βγαλουν το αχτι τους με αφορμη μια συμβουλη αγορας υπολογιστη που ειναι περα απο τα συνηθισμενα.
    Τις απαντησεις λοιπον απο ατομα που μονο την καρτα γραφικων σκεφτονται και τιποτα αλλο, απαξιωνουν οποιοδηποτε περιφερειακο και αλλη χρηση του υπολογιστη τις εχω γραμμενες στα μελανια του εκτυπωτη μου.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αλλά σου "επιτέθηκα" διότι ήσουν και εσύ <κάπως> επιθετικός στα μηνύματα σου (και θα έλεγα πως ως ένα βαθμό συνεχίζεις)... Παράδειγμα: ΔΕΝ έχω "προσωπικό συμφέρον" να... ωθήσω κάποιον στα παιχνίδια - από την άλλη, σκέφτομαι να αρχίσω το εμπόριο άγριων ψυχεδελικών ναρκωτικών, οπότε να προτείνω να πάρουν στη μικρή έναν υπολογιστή με €500 και με τα €1500 που μένουν να της πάρουν απόθεμα από "χαπάκια" κάθε είδους. Αυτό, ναι, θα με συμφέρει...

    Δεν είπα πως έβγαλα χρήμα "παίζοντας παιχνιδάκια". Είπα να μην απαξιώνεις πως ΚΑΙ "παίζοντας παιχνιδάκια" μαθαίνει κανείς κάποια πράγματα. Παράδειγμα: το ανίψι μου είναι κοντά πέντε ετών. Οι γονείς του έχουν φροντίσει να του δείξουν και προγράμματα σχεδίασης, και "εκπαιδευτικό λογισμικό", και ότι μπορείς να φανταστείς. Στην ηλικία που είναι, όμως, αυτό που θυμάται επί μονίμου βάσεως από το PC είναι ο... Wall-e και ο Nemo! Αυτό, όμως, δεν είναι κατ' ανάγκη κακό. Ο μικρός έχει εκπληκτικό hand-eye coordination και "δουλεύει" με WASD και ποντίκι παράλληλα, όταν 30χρονοι σε τράπεζες αφήνουν το ποντίκι για να πατήσουν το F2. Έχει ήδη αποκομίσει κάτι θετικό "παίζοντας"; Εσύ θα μου πεις.

    Όσο για αυτό που είπα στο "τι να πάρουν" ήταν διευκρίνηση: το "digitizer" που λες έχει πάψει να υφίσταται ως όρος εδώ και χρόνια (τουλάχιστον, όπως το γνωρίσαμε ως "καταναλωτική συσκευή"). Σήμερα υπάρχουν πια τα scanners, που "περνούν" μια εικόνα που έχει σχεδιάσει κανείς από το χαρτί στον υπολογιστή, και τα tablets με τα οποία σχεδιάζει κανείς απευθείας με ένα "ηλεκτρονικό μολύβι" σε μια "ηλεκτρονική ταμπλέτα" και βλέπει τα αποτελέσματα στον υπολογιστή. Για αυτό πρότεινα την αγορά του 2ου. Το πρώτο (το scanner) μπορούν να το πάρουν ως τμήμα πολυμηχανήματος (εκτυπωτής-scanner-fax).

    Εκτός αν με digitizer εννοείς φάσεις τύπου genlock για να κάνει green screen η μικρή (που το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον ως ιδέα και ναι, μπορεί να την "πορώσει" - ΑΝ επενδύσει λίγο χρόνο να ασχοληθεί με αυτό)... Αλλά μετά θα έχει... άλλα έξοδα... ("μπαμπά, θέλω κάμερες, προβολείς και πάρε μου και τρεις-τέσσερις κομπάρσους"), συν το οτι μπορεί να "την ακούσει" και στα 15 της να... το παίζει "ντίβα"!

    Φιλικά
    Ducklord
    Υ.Γ.: Άκου εκεί συμφέροντα! ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ! Μα, τρελός είσαι; Με την ευκαιρία, έχω κάτι παιχνιδάκια για πούλημα... Αν ενδιαφέρεται κανείς... Καλό πράμα... Κοψοχρονιά θα τα σκοτώσω!
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  4. #19
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Netgear Wireless G54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ducklord
    Δεν ειπα πουθενα οτι πρεπει να του κοψεις την προσβαση.
    Ειπα να μην του δωσεις εναν ξερο Η/Υ που το μονο που εχει ειναι μια καρτα γραφικων.
    Να του δωσεις αλλα πραγματα να εχει να ασχολειται στον Η/Υ, να φροντισεις γι`αυτο, να τα αγορασεις, λεγονται περιφερειακα, που θα το κρατησουν μακρια, απο μονα τους.

    Το ενα απεχει πολυ απο το αλλο.
    Πιστευω οτι αυτο δεν προσβαλλει κανεναν, και οποιος προσβαλλεται τοτε καλυτερα να κοιταξει αν νιωθει ενοχες.

    Επισης αν εσυ βγαζεις χρημα εγω δεν βγαζω, και δεν εχω κερδος απο το να ωθησω καποιο παιδι στα παιχνιδακια και μονο.
    Οποτε και τα λεγομενα σου τα θεωρω biased και απο συμφερον.
    Μπορω να δωσω συμβουλη στο να παρει κατι που δεν εχει ουτε το μισο φορουμ εδω, ενα digitizer.

    Φυσικα το θεμα ειναι σοβαροτερο και δεν χωραει φανατισμους, ασχετα αν μερικοι νομιζουν οτι θα βγαλουν το αχτι τους με αφορμη μια συμβουλη αγορας υπολογιστη που ειναι περα απο τα συνηθισμενα.
    Τις απαντησεις λοιπον απο ατομα που μονο την καρτα γραφικων σκεφτονται και τιποτα αλλο, απαξιωνουν οποιοδηποτε περιφερειακο και αλλη χρηση του υπολογιστη τις εχω γραμμενες στα μελανια του εκτυπωτη μου.
    Το προβλημα ειναι οτι το απαξιονουν οπιοδηποτε αλλο περιφεριακο ειναι δικο σου συμπερασμα καθαρα . Εγω εκανα μια ερωτηση και εσυ αρχησες να απαξιωνεις ενα ατομο που δε ξερεις και πισω απο μια οθονη.
    Τεσπα για μενα
    Rig C= PSU: XFX 450W / CPU: Intel 3260 / MoBo: ASRock H81M / RAM: 8GB / GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

  5. #20
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Να ξαναδιαβασεις το νημα λοιπον.
    Και να σταματησεις να κλαιγεσε οτι σε απαξιωνουν. Να δεις τι χαρακτηρισμους χρησιμοποιεις εσυ.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Netgear Wireless G54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξαναδιαβασεις το νημα λοιπον.
    Και να σταματησεις να κλαιγεσε οτι σε απαξιωνουν. Να δεις τι χαρακτηρισμους χρησιμοποιεις εσυ.
    Aκυρος για αλλη μια φορα διοτι οι δικοι μου χαρακτηρησμοι προερχωνταν απο τα δικα σου χλευαστηκα ποστ. Η καταγραφη της αληθειας (για το απαξιονουν) δε σημαινει οτι "κλαιγεται" καπιος απλως ειναι η αληθεια και η απαξιωση,επιθεση πισω απο μια οθονη ειναι τουλαχιστον δειλο
    Rig C= PSU: XFX 450W / CPU: Intel 3260 / MoBo: ASRock H81M / RAM: 8GB / GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

  7. #22
    Ρε παιδια δεν περιμενα η λεξη παιχνιδια να προκαλουσε τοσες διαφωνιες , δεν το ειχα πολυσκεφτει το θεμα μεχρι τωρα . Σιγουρα η επιβλεψη ειναι σημαντικη σε αυτη την ηλικια. Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους , καποιες ηταν πολυ βοηθητικες . Οπως καταλαβαινω το budget των 2000 ευρω μπορει να αξιοποιηθει με διαφορα περιφερειακα . Η μικρη παντως ασχολειται πολυ με την μουσικη και παιζει ηλεκτρικη κιθαρα . Οποιος μπορει να δωσει ενα πληρες σετ υπολογιστη - περιφερειακων + προγραμματα για το σχολειο και την κιθαρα θα βοηθουσε πολυ . Επισης η μικρη εχει ενα μικρο ενισχυτη για την κιθαρα αλλα αν μπορουσε να τα συνδεσει με τον υπολογιστη θα μπορουσε να κανει διαφορα με τον ηχο νομιζω , οποιος ξερει κατι σχετικο ας το αναφερει αν δεν του κανει κοπο

  8. #23
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Μετέφερα τα off topic μηνύματα εδώ.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    @Re-Ti-Re: Και καλά έκανες. Το παράκανα και εγώ. Πρώτη φορά το avatar κάποιου (το δικό σου, ντε!) ταιριάζει τόσο με τον τρόπο που εξελίχθηκε μια συζήτηση..! :-)

    @Xelononintzaki: Ακριβώς, έχεις αρκετή ευελιξία. Αν το ήθελες "για παιχνίδια" (με την έννοια "φανατικός gamer"), ένα PC θα σου κόστιζε μέχρι και €1500. Για "γενική χρήση" όμως, όσο... περίεργο και αν φαίνεται, κοστίζει λιγότερα - διότι δεν θέλεις τα υπερ-εξαρτήματα "για να τρέχουν γρήγορα τα παιχνίδια".

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στο Linux. Ναι, ξέρω πως "είναι δύσκολο να το στήσεις στην αρχή" αλλά έχει δυο-τρια σημαντικά πλεονεκτήματα και για αυτό θα ήθελα να στο προτείνω ως δεύτερη λύση:

    1. Έχει ΧΡΗΣΙΜΟ λογισμικό, ότι πρέπει για παιδιά (π.χ. το KDE desktop συνοδεύεται από... εξομοιωτή φυσικής, μέσω του οποίου μαθαίνεις πέντε-δέκα πράγματα). Μαζί με αυτό βάλε προγραμματάκια για να μάθεις να πληκτρολογείς, για να κρατάς σημειώσεις στο desktop και άλλα τέτοια ωραία, που στα Windows πρέπει να τα ψάχνεις με το ντουφέκι ή να τα αγοράζεις. Εκεί θα τα έχεις έτοιμα και τσάμπα.

    2. ΔΕΝ είναι ΤΟΣΟ δύσκολο στην εγκατάσταση αν πάρεις "τυπικό" hardware. Π.χ. το Ubuntu ή το "εκπαιδευτικό" Edubuntu μπορείς να τα εγκαταστήσεις μέσα σε μισή ωρίτσα με 10 κλικ. Το επίπεδο δυσκολίας (αν έχεις συμβατό hardware) είναι ακριβώς το ίδιο με την εγκατάσταση των Vista, και μπορούν να σε βοηθήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά του Forum.

    3. ΔΕΝ λέω να ΜΗΝ βάλεις Windows. Αυτό που είχε προαναφερθεί ισχύει: κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει τη μικρή να... νιώσει διαφορετική, να κάνει τα άλλα παιδάκια να την κοροϊδεύουν κ.λπ. ΑΝ, όμως, της δώσεις από τώρα ΚΑΙ Linux και την εθίσεις στο "να το ψάξει" λίγο, θα της έχεις δώσει ένα σημαντικό εφόδιο. Μέσα από αυτό θα μάθει πέντε-δέκα πράγματα και θα ΔΟΥΛΕΨΕΙ με προγράμματα που μάλλον θα της αρέσουν.


    Τώρα, πέρα από αυτά, για τις ερωτήσεις σου...
    Από ότι γνωρίζω, για να μπορείς να συνδέσεις κιθάρα στον υπολογιστή θα πρέπει ή να χρησιμοποιήσεις midi (αυτό ξέρω πως ισχύει για ηλεκτρονικά πιάνα, συνθεσάϊζερ κ.λπ. - δεν γνωρίζω για κιθάρες) ή, απλά, να συνδέσεις την έξοδο του ενισχυτή της στην είσοδο της κάρτας ήχου και να γράψεις στο PC ότι "παίζει" η κιθάρα. Αυτό, η 2η περίπτωση δηλαδή, γίνεται εύκολα με οποιοδήποτε πρόγραμμα υποστηρίζει εγγραφή - και υπάρχουν πολλά.

    Εδώ όμως θα ανατρέξω και πάλι σε αυτά που σου έλεγα και νωρίτερα: στο Linux μπορείς να βρεις και κάποια ωραία προγραμματάκια που θα της επιτρέψουν να αναδομεί τη μουσική που θα έχει γράψει και να φτιάχνει νέα τραγούδια. Στα Windows (από όσο γνωρίζω) οι "καλές" λύσεις είναι, πια, καθαρά εμπορικές. Οι υπόλοιπες που διατίθενται δωρεάν είτε υπολείπονται σημαντικά σε δυνατότητες, είτε είναι πολύ δύσχρηστες.

    Τέλος, να σου θυμίσω και πάλι να "τα σκάσεις" σε οθόνη και εκτυπωτή, όχι σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές. Σε 1-2-5 χρόνια που θα κάνει αναβάθμιση, θα κρατήσει αυτα και θα αλλάξει "το κουτί". Επίσης, επειδή το αναφέραμε αρκετές φορές, και εγώ και άλλοι, να σου πω κάτι για το "πενάκι" (το tablet για σχεδίαση, για να σκιτσάρει κατευθείαν στην οθόνη), αν αποφασίσεις να το πάρεις, μιας και εγώ το έμαθα... the hard way: η κυρίαρχη εταιρεία στο χώρο είναι η Wacom, τα μοντέλα της οποίας αρχίζουν από περίπου €50 και φτάνουν στα... €2000. ΔΕΝ προτείνω φυσικά να σκάσεις €2000 και θα σου έλεγα να πάρεις ότι φθηνότερο βρεις, ΑΛΛΑ... Και είναι σημαντικό "αλλά"... Αυτό το λάθος έκανα και εγώ, και τώρα το "πενάκι" μου υπολειτουργεί. Βλέπεις, αυτά λειτουργούν "πιέζοντας" τον ηλεκτρονικό στυλό επάνω στην ηλεκτρονική ταμπλέτα (για να στο θέσω απλά). Μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, η "μύτη" του "στυλό" αρχίζει να φθείρεται και να χάνει την ευαισθησία της. Στη θέση μου, με τη φθηνή ταμπλέτα, πρέπει να την πετάξω. Σε ακριβότερα μοντέλα, από ότι μου είπαν φίλοι, μπορείς να "αλλάξεις μύτη" - όπως σε ένα κανονικό στυλό με ανταλλακτικά. ΔΕΝ γνωρίζω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά... όφειλα να το αναφέρω πριν κάνεις το έξοδο!

    Φιλικά
    Ducklord
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Μηνύματα
    250
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cyta Hellas
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Re-Ti-Re: Και καλά έκανες. Το παράκανα και εγώ. Πρώτη φορά το avatar κάποιου (το δικό σου, ντε!) ταιριάζει τόσο με τον τρόπο που εξελίχθηκε μια συζήτηση..! :-)

    @Xelononintzaki: Ακριβώς, έχεις αρκετή ευελιξία. Αν το ήθελες "για παιχνίδια" (με την έννοια "φανατικός gamer"), ένα PC θα σου κόστιζε μέχρι και €1500. Για "γενική χρήση" όμως, όσο... περίεργο και αν φαίνεται, κοστίζει λιγότερα - διότι δεν θέλεις τα υπερ-εξαρτήματα "για να τρέχουν γρήγορα τα παιχνίδια".

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στο Linux. Ναι, ξέρω πως "είναι δύσκολο να το στήσεις στην αρχή" αλλά έχει δυο-τρια σημαντικά πλεονεκτήματα και για αυτό θα ήθελα να στο προτείνω ως δεύτερη λύση:

    1. Έχει ΧΡΗΣΙΜΟ λογισμικό, ότι πρέπει για παιδιά (π.χ. το KDE desktop συνοδεύεται από... εξομοιωτή φυσικής, μέσω του οποίου μαθαίνεις πέντε-δέκα πράγματα). Μαζί με αυτό βάλε προγραμματάκια για να μάθεις να πληκτρολογείς, για να κρατάς σημειώσεις στο desktop και άλλα τέτοια ωραία, που στα Windows πρέπει να τα ψάχνεις με το ντουφέκι ή να τα αγοράζεις. Εκεί θα τα έχεις έτοιμα και τσάμπα.

    2. ΔΕΝ είναι ΤΟΣΟ δύσκολο στην εγκατάσταση αν πάρεις "τυπικό" hardware. Π.χ. το Ubuntu ή το "εκπαιδευτικό" Edubuntu μπορείς να τα εγκαταστήσεις μέσα σε μισή ωρίτσα με 10 κλικ. Το επίπεδο δυσκολίας (αν έχεις συμβατό hardware) είναι ακριβώς το ίδιο με την εγκατάσταση των Vista, και μπορούν να σε βοηθήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά του Forum.

    3. ΔΕΝ λέω να ΜΗΝ βάλεις Windows. Αυτό που είχε προαναφερθεί ισχύει: κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει τη μικρή να... νιώσει διαφορετική, να κάνει τα άλλα παιδάκια να την κοροϊδεύουν κ.λπ. ΑΝ, όμως, της δώσεις από τώρα ΚΑΙ Linux και την εθίσεις στο "να το ψάξει" λίγο, θα της έχεις δώσει ένα σημαντικό εφόδιο. Μέσα από αυτό θα μάθει πέντε-δέκα πράγματα και θα ΔΟΥΛΕΨΕΙ με προγράμματα που μάλλον θα της αρέσουν.


    Τώρα, πέρα από αυτά, για τις ερωτήσεις σου...
    Από ότι γνωρίζω, για να μπορείς να συνδέσεις κιθάρα στον υπολογιστή θα πρέπει ή να χρησιμοποιήσεις midi (αυτό ξέρω πως ισχύει για ηλεκτρονικά πιάνα, συνθεσάϊζερ κ.λπ. - δεν γνωρίζω για κιθάρες) ή, απλά, να συνδέσεις την έξοδο του ενισχυτή της στην είσοδο της κάρτας ήχου και να γράψεις στο PC ότι "παίζει" η κιθάρα. Αυτό, η 2η περίπτωση δηλαδή, γίνεται εύκολα με οποιοδήποτε πρόγραμμα υποστηρίζει εγγραφή - και υπάρχουν πολλά.

    Εδώ όμως θα ανατρέξω και πάλι σε αυτά που σου έλεγα και νωρίτερα: στο Linux μπορείς να βρεις και κάποια ωραία προγραμματάκια που θα της επιτρέψουν να αναδομεί τη μουσική που θα έχει γράψει και να φτιάχνει νέα τραγούδια. Στα Windows (από όσο γνωρίζω) οι "καλές" λύσεις είναι, πια, καθαρά εμπορικές. Οι υπόλοιπες που διατίθενται δωρεάν είτε υπολείπονται σημαντικά σε δυνατότητες, είτε είναι πολύ δύσχρηστες.

    Τέλος, να σου θυμίσω και πάλι να "τα σκάσεις" σε οθόνη και εκτυπωτή, όχι σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές. Σε 1-2-5 χρόνια που θα κάνει αναβάθμιση, θα κρατήσει αυτα και θα αλλάξει "το κουτί". Επίσης, επειδή το αναφέραμε αρκετές φορές, και εγώ και άλλοι, να σου πω κάτι για το "πενάκι" (το tablet για σχεδίαση, για να σκιτσάρει κατευθείαν στην οθόνη), αν αποφασίσεις να το πάρεις, μιας και εγώ το έμαθα... the hard way: η κυρίαρχη εταιρεία στο χώρο είναι η Wacom, τα μοντέλα της οποίας αρχίζουν από περίπου €50 και φτάνουν στα... €2000. ΔΕΝ προτείνω φυσικά να σκάσεις €2000 και θα σου έλεγα να πάρεις ότι φθηνότερο βρεις, ΑΛΛΑ... Και είναι σημαντικό "αλλά"... Αυτό το λάθος έκανα και εγώ, και τώρα το "πενάκι" μου υπολειτουργεί. Βλέπεις, αυτά λειτουργούν "πιέζοντας" τον ηλεκτρονικό στυλό επάνω στην ηλεκτρονική ταμπλέτα (για να στο θέσω απλά). Μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, η "μύτη" του "στυλό" αρχίζει να φθείρεται και να χάνει την ευαισθησία της. Στη θέση μου, με τη φθηνή ταμπλέτα, πρέπει να την πετάξω. Σε ακριβότερα μοντέλα, από ότι μου είπαν φίλοι, μπορείς να "αλλάξεις μύτη" - όπως σε ένα κανονικό στυλό με ανταλλακτικά. ΔΕΝ γνωρίζω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά... όφειλα να το αναφέρω πριν κάνεις το έξοδο!

    Φιλικά
    Ducklord


    Συμφωνώ σε όλα !
    Τα παιδία πρέπει να μάθουν την δημιουργική πλευρά του υπολογιστή !
    Μπορεί να μην είμαι πολύ μεγαλύτερος , αλλά στα 14 μου όταν ασχολήθηκα με το τότε mandrake linux άρχισα σιγά σιγά να μην βλέπω τον υπολογιστή σαν παιχνίδο-μηχανή
    Αλλά σαν ένα σύστημα δημιουργίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Til3tSiO : 04-12-08 στις 17:17.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xelononitzaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μικρη παντως ασχολειται πολυ με την μουσικη και παιζει ηλεκτρικη κιθαρα . Οποιος μπορει να δωσει ενα πληρες σετ υπολογιστη - περιφερειακων + προγραμματα για το σχολειο και την κιθαρα θα βοηθουσε πολυ . Επισης η μικρη εχει ενα μικρο ενισχυτη για την κιθαρα αλλα αν μπορουσε να τα συνδεσει με τον υπολογιστη θα μπορουσε να κανει διαφορα με τον ηχο νομιζω , οποιος ξερει κατι σχετικο ας το αναφερει αν δεν του κανει κοπο
    Πάνω στο όλο offtopic, να προσθέσω κάτι εδώ.

    Μπορείς να της πάρεις ένα effect με usb port που χρησιμεύει στη μεταφορά σήματος της κιθάρας στο pc και έχει και τα εφεδάκια του. Κάτι σαν αυτό.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-10, 16:51
  2. Χρήσεις ενός PC
    Από tsoukase στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-08, 02:39
  3. Macbook ενα,χρησεις πολλες...
    Από Mac4all στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-06, 03:11
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-05, 10:00
  5. Αυτός ο υπολογιστής δεν θέλει παιχνίδια...
    Από Yngwiedis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-04, 20:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας