Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 92
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Οτι λεει ο τιτλος.

    Γιατι αγοραζετε τον "ταχυτερο", "καλυτερο", ακριβοτερο επεξεργαστη της αγορας;
    Τι σας προσφερει εκτος απο την αισθηση οτι αγορασατε/αποκτησατε το "καλυτερο";
    Σε ποια ακριβως χρηση σας "διευκολυνε", σας "ελυσε τα χερια";

    Οταν εχουμε:
    Παιχνιδια-> καρτα γραφικων κανει σχεδον ολη την δουλεια.
    Συλληψη βιντεο-> καρτα τηλεορασης κανει ολη την δουλεια, μεχρι και συμπιεση σε πραγματικο χρονο σε H.264 κανουν.
    Και ποσες αλλες συσκευες...κανουν την δουλεια...μονες τους, με bus master κιολας.
    Ποσες και ποσες συσκευες/εργασιες/χρησεις δεν εχουν να κανουν με τον επεξεργαστη αλλά με την επιλογη σωστου υλικου (π.χ TV-card PCI και οχι USB).

    Οσο αφορά την αναγκη συμπιεσης...
    Πλεον δεν υφισταται.
    Παει η εποχη των 15, 40, 60, 80, 120GB δισκων.
    Πλεον δεν χρειαζεται να συμπιεσεις ενα DVD, ουτε καποιο βιντεο που τραβηξες με την βιντεοκαμερα, κατευθειαν σε DV και καθαρισες.
    Πλεον δεν χρειαζεται να ανησυχεις ουτε για HD-video, το περνας απλα στα τερατα των TB.

    Ποιος ο λογος λοιπον;

    Τρεχουν ολοι AutoCAD, Photoshop + Illustrator σε επαγγελματικη βαση;
    Οχι οτι και αυτα δεν τρεχουν καλα και σε εναν πιο παλιο επεξεργαστη, ουτε και φυσικα τους πετανε τους παλιους επεξεργαστες οι επαγγελματιες...
    Γιατι λοιπον οι απλοι, οικιακοι, ερασιτεχνες χρηστες αγοραζουν τον ακριβοτερο;

  2. #2
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ε καλα, ειναι σαν να ρωτας γιατι εχουν porsche οσοι την εχουν, τη στιγμη που το 99% απο αυτους δεν προκειται ποτε να βρει δρομο να την τρεξει.
    Λεφτα εχει ο κοσμος, ανασφαλειες εχει, παει κ τα δινει οπου του κατεβει

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.918
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγώ που έτρεχα 3 matlab ταυτόχρονα ενώ παράλληλα έκανα κι άλλες δουλειές για ώρες ο quad 6600 μου έλυσε τα χέρια σας πληροφορώ.

    Από εκεί και πέρα δεν έχω δει την τρομερή διαφορά σε όλα τα άλλα που κάνω σε σχέση με τον amd 63 3000 που είχα. Οπότε καλός ο γρήγορος επεξεργαστής αλλά αν δεν τον χρειάζεσαι... ok δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι.
    I see dead pixels

  4. #4
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Δε θα με ενδιεφερε να αλλαξω επεξεργαστη αλλα μητρικη.

    Με ενδιαφερει καθημερινα ο υπολογιστης μου να ειναι γρηγορος, τα υποσυστηματα να τρεχουν σφαιρα, οταν ανοιγω ενα προγραμμα να πεταγεται γρηγορα, oταν φορτωνει ενα παιχνιδι να μη βαριεμαι κτλ κτλ

    Ακομα και ο οχταπυρηνος μπορει να αποσυμπιεσει αργοτερα απο τον ταπεινο μου dual αν δεν χρησιμοποιειται σωστα.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έτρεχα 3 matlab ταυτόχρονα ενώ παράλληλα έκανα κι άλλες δουλειές για ώρες ο quad 6600 μου έλυσε τα χέρια σας πληροφορώ.

    Από εκεί και πέρα δεν έχω δει την τρομερή διαφορά σε όλα τα άλλα που κάνω σε σχέση με τον amd 63 3000 που είχα. Οπότε καλός ο γρήγορος επεξεργαστής αλλά αν δεν τον χρειάζεσαι... ok δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι.
    μπλιαξ πρόγραμμα.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Προσωπικα μονο οταν τρεχω virtual μηχανημα βλεπω διαφορα με τον 8400 αλλα και αυτο δεν γινεται συχνα οποτε στα αλλα ειναι πανω κατω το ιδιο με τον προηγουμενο.
    Quality is not an act, it is a habit.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μόνο και μόνο ηθική ικανοποίηση πιστεύω. Αλλά πάνε οι εποχές αυτές... Μια χαρά την βγάζω και με τον E4400 μου....
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.752
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Οι πολλοί πυρήνες.

    Έχω βολευτεί αφάνταστα.
    Κάνεις ταυτόχρονα τόσες λειτουργίες που προηγουμένως ήσουν στην λογική του, κάνω μια δουλειά, τελειώνει και μετά τρέχω την άλλη. Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.

    Εξάλλου ακόμη και DVD rip να κάνω, ορίζω σε έναν πυρήνα το affinity και δεν με απασχολεί καθόλου. Κάνω την δουλειά μου με τους υπόλοιπους πυρήνες ανενόχλητα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    [B][SIZE="3"] Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.
    Ξεχασες image viewing, disk defragfmenting και mp3 encoding

  10. #10
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Πράγματι όλοι οι απλοί χρήστες τα κάνουν όλα αυτά και πολλά παραπάνω.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξάλλου ακόμη και DVD rip να κάνω, ορίζω σε έναν πυρήνα το affinity και δεν με απασχολεί καθόλου. Κάνω την δουλειά μου με τους υπόλοιπους πυρήνες ανενόχλητα.
    Καί αυτή είναι πρακτική 2-μπιτη, FSBάτη, Windows, single-tasking, του παρελθόντος.

    Σε σοβαρούς επεξεργαστές AMD K8 & K10, σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα UNIX amd64, με σοβαρούς kernels και σοβαρούς task schedulers, αφήνεις όλους τους πυρήνες, απλά βάζεις το process σε μέγιστο niceness -> +19.

    Για βαθύ και αποκρίσιμο multitasking.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.752
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καί αυτή είναι πρακτική 2-μπιτη, FSBάτη, Windows, single-tasking, του παρελθόντος.

    Σε σοβαρούς επεξεργαστές AMD K8 & K10, σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα UNIX amd64, με σοβαρούς kernels και σοβαρούς task schedulers, αφήνεις όλους τους πυρήνες, απλά βάζεις το process σε μέγιστο niceness -> +19.

    Για βαθύ και αποκρίσιμο multitasking.
    Προτιμώ σοβαρούς επεξεργαστές Intel, σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα NT Server amd64, με σοβαρούς kernel, και task schedulers που δεν ανακάλυψαν το tickless 2 εκδόσεις πριν.

    Δεν κατάλαβα που κολλάς όμως στο πως θέλω να παίξω με τον επεξεργαστή μου.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μια μικρη παρεμβαση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ για ένα CD burn + videaκια στο youtube + torrent + music player ήταν κάτι που δεν το σκεφτόσουν σε μονοπύρηνο, αν ήθελες τελικά να γραφτεί το CD.
    Δεν εφταιγε ο μονοπυρηνος αλλά καποιος driver που πετουσε στα υψη το latency και οσο καλη προτεραιοτητα να ειχε μια εφαρμογη δεν προλαβαινε να γινει την στιγμη που επρεπε (να εχει την απαιτουμενη επεξεργαστικη ισχυ την στιγμη που επρεπε).
    Ενα πολυ απλο παραδειγμα ειναι ενα τουμπανο επεξεργαστης να εχει σπασμενο ηχο σε απλο βιντεακι την ωρα που κανεις κατι αλλο -φταιει το στησιμο ή/και καποιος driver ή προγραμμα.
    Ενα αλλο παραδειγμα ειναι να τρεχεις μια εφαρμογη, μονο μια, που χρησιμοποιει εναν πυρηνα σε τετραπυρηνο, δηλαδη φτανει η χρηση στο 25% (και ας γινεται και εναλλαγη στους πυρηνες) και πας να ανοιξεις τον explorer και κανει δεκα ωρες...

    Μονοπυρηνο φυσικα και ειχα, και εκανα ταυτοχρονα επεξεργασια βιντεο, μετατροπη αλλου αρχειου βιντεο, ακουγα μουσικη, και παραλληλα χειρομουν τον Η/Υ σε διαφορες τυπικες λειτουργιες του. Με τον επεξεργαστη να φτανει κολλημενος στο 100% και να ανταποκρινεται ολοσωστα, απλα ριχνοντας την ισχυ στις βαριες εφαρμογες, πεφτοντας δηλαδη στιγμιαια η χρηση επεξεργαστη στην μετατροπη βιντεο, μειωνοντας τα καρε ανα δευτ και δινοντας μου την δυνατοτητα να χειριζομαι το προγραμμα επεξεργασιας σαν να μην τρεχει τιποτα αλλο.
    Φυσικα ο ηχος απο την μουσικουλα που ακουγα δεν εσπαγε ουτε κατα διανοια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξάλλου ακόμη και DVD rip να κάνω, ορίζω σε έναν πυρήνα το affinity και δεν με απασχολεί καθόλου. Κάνω την δουλειά μου με τους υπόλοιπους πυρήνες ανενόχλητα.
    Ειδικοτερα για το DVDrip, που φτανει και ενας χωμα επεξεργαστης -και οταν λεω χωμα εννοω χωμα, παλιατζουρα, η ολη διαδικασια ειναι εξαρτωμενη απο την ταχυτητα του οπτικου μεσου οσο αφορά το διαβασμα.
    Απλα θα ετυχε να αλλαξεις ταυτοχρονα και DVDRW/Rom και ειδες τεραστια διαφορα στον απαιτουμενο χρονο ολοκληρωσης.
    Εννοειται οτι ακομα και με (παλιο κιολας) μονοπυρηνο η διαδικασια αυτη γινεται ανενοχλητα χωρις να επηρεαζει την υπολοιπη λειτουργια ή αποκριση του συστηματος.

    Για ολα αυτα ευθυνεται το στησιμο, οι drivers, τα προγραμματα.
    Μηχανακια P4 2.0Ghz μπορουν και κανουν ταυτοχρονα τα παντα, απλα υστερουν στον χρονο ολοκληρωσης απαιτητικων εργασιων -οπως ας πουμε η μετατροπη βιντεο ή καποια αλλη μαθηματικη εφαρμογη, κοκ.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.752
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Ρε Patentman μήπως έχεις κάποιο μυστικό και μας το κρύβεις ; Ούτε για αστείο δεν κάνει μονοπύρηνος τέτοια πράγματα χωρίς εγγυημένα να σου σπάσει τα νεύρα, η να σου κάψει CD ή κλπ....
    Ένα ένα τα κάνει...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και γιατι να αγορασω αργο επεξεργαστη? Και γιατι να αγορασω αργο αμαξι ? γιατι να αγορασω παλιο σπιτι? δε καταλαβαινω το νοημα του θρεντ
    They see me postin', they hatin'...

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για ποιόν λόγο τα liteon είναι τόσο ακριβά?
    Από Doxaios στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-07, 16:11
  2. Τί ακριβώς είναι το "μπούκωμα" ?
    Από New Bee στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-05, 15:16
  3. Jetspeed 520, βρηκα "λυση" για γρηγορο p2p
    Από kourampies στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-05, 11:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας