Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5185
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz
    SNR / Attn
    7(dB) / 43(dB)
    Γεια σας, χρειάζωμε την συμβουλή σας στην επιλογή internet Provider. Μένω στην Αργυρούπολη κοντά στην πλατεία Αγ. Τριάδας και πριν ένα χρόνο δοκίμασα το ιδιόκτητο δύκτυο της Hol με καταστροφικά αποτελέσματα , αφού γύρισα στον Οτε και έκανα μια σύνδεση Ιντερνετ στην Αλτεκ, με ταχύτητα 4mb download /1mb upload ήμουν ικανοποιημένος μέχρι την γνωστή ασχημη εξέλιξη με την εταιρεία. Τώρα σκέφτομε να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της fothnet άκουσα ότι είναι adsl2+ και δεν είναι voip τεχνολογία όπως της Hol. Δεδομένου ότι είμαι στο κέντρο Ηλιούπολης σε απόσταση 3-4 κμ τη μου προτείνετε να κάνω?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    voip είναι και η τηλεφωνία της forthnet. Ο ΟΤΕ παραμένει ο καλύτερος. 3-4 κμ είσαι πολυ μακρυα να περιμένεις πως θα έχεις προβλήματα ... πχ φίλος που είναι στην ηλιουπολη σε μεγάλη απόσταση πιάνει 4Mbps με 5Mbps φυσικα απο forthnet δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα.

    Μπορείς να βάλεις connx 4Mbps . σε τέτοια απόσταση εγω δεν θα έβαζα πάνω απο 4Mbps.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Εχουμε ποτε καμια ελπιδα για Dslam στην Αργυρουπολη?

  4. #4
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, χρειάζωμε την συμβουλή σας στην επιλογή internet Provider. Μένω στην Αργυρούπολη κοντά στην πλατεία Αγ. Τριάδας και πριν ένα χρόνο δοκίμασα το ιδιόκτητο δύκτυο της Hol με καταστροφικά αποτελέσματα , αφού γύρισα στον Οτε και έκανα μια σύνδεση Ιντερνετ στην Αλτεκ, με ταχύτητα 4mb download /1mb upload ήμουν ικανοποιημένος μέχρι την γνωστή ασχημη εξέλιξη με την εταιρεία. Τώρα σκέφτομε να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της fothnet άκουσα ότι είναι adsl2+ και δεν είναι voip τεχνολογία όπως της Hol. Δεδομένου ότι είμαι στο κέντρο Ηλιούπολης σε απόσταση 3-4 κμ τη μου προτείνετε να κάνω?

    Ευχαριστώ
    Ο δήμος δεν σας δίνει ίντερνετ εκεί;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Δινει αλλα ειναι ακριβο , εχει χαμηλες ταχυτητες , πρεπει να εχεις καλο σημα.... τηλεφωνια μονο μεσω skype.....

  6. #6
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5185
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz
    SNR / Attn
    7(dB) / 43(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    voip είναι και η τηλεφωνία της forthnet. Ο ΟΤΕ παραμένει ο καλύτερος. 3-4 κμ είσαι πολυ μακρυα να περιμένεις πως θα έχεις προβλήματα ... πχ φίλος που είναι στην ηλιουπολη σε μεγάλη απόσταση πιάνει 4Mbps με 5Mbps φυσικα απο forthnet δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα.

    Μπορείς να βάλεις connx 4Mbps . σε τέτοια απόσταση εγω δεν θα έβαζα πάνω απο 4Mbps.
    Το Connex δεν συμφερει οικονομικά άσε που είναι η ελάχιστη ταχύτητα που θα ήθελα να έχω. Μετά απο τηλ επικοινωνία με forthnet και αφού τους είπα την απόσταση μου είπαν ότι λόγω του adsl2+ θα έχω 12 mb ταχύτητα και μου τονισαν ότι η τεχνολογία δεν είναι voip δέν χρειάζεται ρεύμα για να έχω τηλ. όπως την Hol. Καλό το επιχείρημα δεν λέω... Να τους πιστέψω?

    ........Auto merged post: nikleon πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nosf1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δινει αλλα ειναι ακριβο , εχει χαμηλες ταχυτητες , πρεπει να εχεις καλο σημα.... τηλεφωνια μονο μεσω skype.....
    Μένω ακριβώς πίσω απο την κεραία του Arnet και πρέπει να βγάλω κεραία στην ταράτσα για να πιάσω σήμα , ασε που είναι 1 Mb η ταχυτητα αν δεν κάνω λάθος, Προτιμώ μια λύση που να καλύπτει σωστά της ανάγκες μου....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikleon : 09-10-08 στις 14:00. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Και εμενα απο την On μου ειχαν πει οτι " υπαρχουν τεχνικοι , πανω απο τα κεντρα ολη μερα και η ταχυτητα δε θα πεφτει ποτε κατω απο 10mbit " τι να πιστεψεις...

  8. #8
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    [quote=nikleon;2377616]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    voip είναι και η τηλεφωνία της forthnet. Ο ΟΤΕ παραμένει ο καλύτερος. 3-4 κμ είσαι πολυ μακρυα να περιμένεις πως θα έχεις προβλήματα ... πχ φίλος που είναι στην ηλιουπολη σε μεγάλη απόσταση πιάνει 4Mbps με 5Mbps φυσικα απο forthnet δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα.

    Μπορείς να βάλεις connx 4Mbps . σε τέτοια απόσταση εγω δεν θα έβαζα πάνω απο 4Mbps.[/QUOTE

    Το Connex δεν συμφερει οικονομικά άσε που είναι η ελάχιστη ταχύτητα που θα ήθελα να έχω. Μετά απο τηλ επικοινωνία με forthnet και αφού τους είπα την απόσταση μου είπαν ότι λόγω του adsl2+ θα έχω 12 mb ταχύτητα και μου τονισαν ότι η τεχνολογία δεν είναι voip δέν χρειάζεται ρεύμα για να έχω τηλ. όπως την Hol. Καλό το επιχείρημα δεν λέω... Να τους πιστέψω?

    ........Auto merged post: nikleon πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Μένω ακριβώς πίσω απο την κεραία του Arnet και πρέπει να βγάλω κεραία στην ταράτσα για να πιάσω σήμα , ασε που είναι 1 Mb η ταχυτητα αν δεν κάνω λάθος, Προτιμώ μια λύση που να καλύπτει σωστά της ανάγκες μου....

    Φυσικά και δεν θα τους πιστέψεις γιατί από το συμβόλαιο που θα υπογράψεις είναι καλυμμένοι για την περίπτωση που δεν συγχρονίζεις 12Mbps. Εδώ σου λέω ο φίλος μου 4Mbps συγχρονίζει και είναι στα 2,7 περίπου .Δεν σου εγγυάται κανείς καλή ταχύτητα ... η adsl έτσι είναι .


    Εως 24Mbps ...

  9. #9
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5185
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz
    SNR / Attn
    7(dB) / 43(dB)
    [QUOTE=Lagman;2377641]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikleon Εμφάνιση μηνυμάτων


    Φυσικά και δεν θα τους πιστέψεις γιατί από το συμβόλαιο που θα υπογράψεις είναι καλυμμένοι για την περίπτωση που δεν συγχρονίζεις 12Mbps. Εδώ σου λέω ο φίλος μου 4Mbps συγχρονίζει και είναι στα 2,7 περίπου .Δεν σου εγγυάται κανείς καλή ταχύτητα ... η adsl έτσι είναι .


    Εως 24Mbps ...
    Θα το ρισκάρω, και αν δεν κάτσει θα καταλήξω στο Connx....

    Ευχαριστώ πολύ πάντως.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    [quote=nikleon;2377680]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα το ρισκάρω, και αν δεν κάτσει θα καταλήξω στο Connx....

    Ευχαριστώ πολύ πάντως.
    Δεν υπάρχει καμία ελπίδα με απόσταση πάνω από 3χλμ όπως λες, να πιάσεις 12Mbps. Ούτε το θεωρητικό δεν είναι τόσο. Το πολύ 8-9 να περιμένεις (αν είσαι πολύ τυχερός μάλιστα).

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Fast Forward
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE931/RTAC66U
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου εγώ μένω στην εθνάρχου μακαρίου που είναι πίσω από την εκκλησία της αγ. τριάδας. Οπότε μένουμε πολύ κοντά. Να περιμένεις 3-4mbit σύνδεση κι αν είσαι τυχερός γύρω στα 5. Ακου 12!! Καλά, ληγμένα παίρνουν στην forthnet;!!! Δυστυχώς (και τονίζω το δυστυχώς) δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Η παίρνεις 24άρα της forthnet ή 4άρα στον ΟΤΕ. Αυτοί οι δύο είναι οι μόνοι που απ'όσο ξέρω έχουν ικανοποιητικές ταχύτητες στην περιοχή.


    Μιχάλης

  12. #12
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, χρειάζωμε την συμβουλή σας στην επιλογή internet Provider. Μένω στην Αργυρούπολη κοντά στην πλατεία Αγ. Τριάδας και πριν ένα χρόνο δοκίμασα το ιδιόκτητο δύκτυο της Hol με καταστροφικά αποτελέσματα , αφού γύρισα στον Οτε και έκανα μια σύνδεση Ιντερνετ στην Αλτεκ, με ταχύτητα 4mb download /1mb upload ήμουν ικανοποιημένος μέχρι την γνωστή ασχημη εξέλιξη με την εταιρεία. Τώρα σκέφτομε να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της fothnet άκουσα ότι είναι adsl2+ και δεν είναι voip τεχνολογία όπως της Hol. Δεδομένου ότι είμαι στο κέντρο Ηλιούπολης σε απόσταση 3-4 κμ τη μου προτείνετε να κάνω?

    Ευχαριστώ
    Λοιπόν φίλος που μένει κοντά σου με forthnet πριν από 9 μηνο όμως μου έκανε παράπονα ότι είχε τρελό πρόβλημα με browsing και το τηλέφωνο δεν ακουγόταν. Αφού τα είχε πάρει στο κρανίο γύρισε στην σταθερή.

    Τώρα τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει, μπορεί και όχι. Ότι και αν κάνεις ψάξε το καλά.
    I see dead pixels

  13. #13
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5185
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz
    SNR / Attn
    7(dB) / 43(dB)
    Λοιπόν φίλοι μου κατάφερα και έχω νέα σύνδεση με την forthnet, ταλαιπωρήθηκα βέβαια αρκετά. Ουσιαστικά απο την στιγμή της σύνδεσης μου έμεινα ένα μήνα χωρίς τηλ και ιντερνετ. Η forthnet έδεινε την βλάβη στον Οτε, και ο Οτε ήρθε 3 φορές και μέτρησε στο κουτί έξω απο το σπίτι μου και έβρισκε οτι η γραμμή ήταν οκ. Μετά απο πολλή πίεση και τηλέφωνα τους είπα να μου αλλάξουν το όριο της γραμμής μου πήρε σχεδόν 4 μέρες αλλά έλεισε το πρόβλημα.
    Το συμπέρασμα είναι κατα την προσωπική μου άποψη οτι η forthnet είναι πιό προηγημένα τεχνολογικά εταιρεία με έμπειρο προσωπικό απο την hol που δεν κατάφερε να με συνδέση και με έστειλε πίσω στον Ote, αλλά και αυτή παρουσίασε προβλήματα επικοινωνίας στην κατανόηση του προβλήματος.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    πως είναι η ποιότητα στο τηλέφωνο ; στα πόσα συγχρονίζεις τελικά ; 5Mbps ;

  15. #15
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5185
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz
    SNR / Attn
    7(dB) / 43(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως είναι η ποιότητα στο τηλέφωνο ; στα πόσα συγχρονίζεις τελικά ; 5Mbps ;
    Ναι στα 5Mb, με το τηλέφωνο ακούγομε κάπως χαμηλόφωνα, είναι ασύρματο αλλά θέλω να δοκιμάσω και άλλες συσκευές μήπως φταίει αυτό....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-08, 09:30
  2. Βοηθεια στην επιλογη router
    Από stl04 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-08, 13:25
  3. Βοηθεια στην επιλογη μνημης
    Από memix στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 16:36
  4. Βοήθεια στην επιλογη drivers
    Από iJohnnyCash στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-06, 02:51
  5. Βοήθεια στην επιλογή μνήμης
    Από great στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-04, 22:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας