Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Angry
    Καλησπέρα,

    σκέφτομαι να πάρω τους καινούριους I7 επεξεργαστές της Intel και συγκεκριμένα τον i7-920. Επίσης, μιας και υπάρχει ακόμα ενα 50ευρω για χάλασμα, σκέφτομαι να του βάλω την εξής ψύχτρα: NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER
    To ερώτημα είναι το έξής: Έχω το ΤHERMALTAKE VB6000BWS κούτί..θα χωρέσει την ψύκτρα+CPU+motherboard ??

    Η ψύχτρα φαίνεται να έχει ύψος 15.8 cm και το κουτί έχει πλάτος 19 cm. Οπότε [θεωρητικά] πρέπει να την χωράει έστω και αν είναι λίγο στριμωγμένα εκεί τα πράγματα ε?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Το λινκ ειναι λανθασμενο, ενω αναφερει ορθως την SE1366 κατευθυνει στην απλη.
    Αυτο ειναι το σωστο: http://www.noctua.at/main.php?show=p...4&lng=en&set=1

    Απορω πως δινετε λαθος λινκς.
    Σκεψου να παρεγγελνες το προϊον απο εξωτερικο και να παρελειπες το SE1366.

    Τωρα και να χωρουσε δεν θα την επαιρνα, με τετοιο βαρος.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Με την χρηση backplate δεν βλεπω το προβλημα με το βαρος.
    Εγω εχω την Thermalright 120 X-Treme που ειναι και βαρια και δεν υπαρχει προβλημα. (Με backplate παντα)
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baltazar1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την χρηση backplate δεν βλεπω το προβλημα με το βαρος.
    Εγω εχω την Thermalright 120 X-Treme που ειναι και βαρια και δεν υπαρχει προβλημα. (Με backplate παντα)
    Κανένα χρήσιμο link επί αυτού baltazar?

    thnx

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oceansofangels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα χρήσιμο link επί αυτού baltazar?

    thnx
    Η συγκεκριμενη noctua που θες, δεν νομιζω να εχει backplate (δηλαδη δεν βιδωνει και απο το πισω μερος της μητρικης για επιπλεον στηριξη ) οποτε διακινδυνευεις με το επιπλεον βαρος.
    Επισης το υψος της ειναι 15,8εκ. χωρις ανεμιστηρα οποτε με ανεμιστηρα πανω ισως μειωθει λιγο ακομα η αποσταση κουτιου-ψυκτρας (αν και παλι θα χωραει χωρις προβλημα)
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oceansofangels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    σκέφτομαι να πάρω τους καινούριους I7 επεξεργαστές της Intel και συγκεκριμένα τον i7-920. Επίσης, μιας και υπάρχει ακόμα ενα 50ευρω για χάλασμα, σκέφτομαι να του βάλω την εξής ψύχτρα: NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER
    To ερώτημα είναι το έξής: Έχω το ΤHERMALTAKE VB6000BWS κούτί..θα χωρέσει την ψύκτρα+CPU+motherboard ??

    Η ψύχτρα φαίνεται να έχει ύψος 15.8 cm και το κουτί έχει πλάτος 19 cm. Οπότε [θεωρητικά] πρέπει να την χωράει έστω και αν είναι λίγο στριμωγμένα εκεί τα πράγματα ε?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Σκέψου ότι η motherboard δεν ξαπλώνει κατευθείαν πάνω στο κουτί καθώς μεσολαβούν μεταλλικές βάσεις που σηκώνουν την motherboard οερί το μισό με ένα εκατοστό. Επίσης σκέψου ότι τα 19cm δεν είναι ο χώρος εντός κουτιού. Είναι το εξωτερικό του κουτιού. Η βάση που ξαπλώνει η motherboard ΠΟΤΕ δεν είναι στο ίδιο σημείο με το πλαϊνό στα δεξιά (όπως το βλέπεις φάτσα) του κουτιού καθώς πάντα υπάρχει χώρος για καλώδια. Βγάλε και από εκεί τουλάχιστο 1-1,5 εκ. Εϊσαι πάρα πολύ οριακά με προοπτική μεγάλου ρίσκου. Αν μάλιστα το πλαστικό στο πορτάκι (το μαύρο) έχει και από μέσα πλαστικό (λογικό), τότε ίσως να μην χωρέσει ή να κλείνει το κουτί με την ψύκτρα να ακουμπάει στο πορτάκι.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oceansofangels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    σκέφτομαι να πάρω τους καινούριους I7 επεξεργαστές της Intel και συγκεκριμένα τον i7-920. Επίσης, μιας και υπάρχει ακόμα ενα 50ευρω για χάλασμα, σκέφτομαι να του βάλω την εξής ψύχτρα: NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER
    To ερώτημα είναι το έξής: Έχω το ΤHERMALTAKE VB6000BWS κούτί..θα χωρέσει την ψύκτρα+CPU+motherboard ??

    Η ψύχτρα φαίνεται να έχει ύψος 15.8 cm και το κουτί έχει πλάτος 19 cm. Οπότε [θεωρητικά] πρέπει να την χωράει έστω και αν είναι λίγο στριμωγμένα εκεί τα πράγματα ε?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απ οσο εχω διαβασει δεν ειναι και η πλεον αξιοπιστη ψυκτρα για τους i7. Ειναι θερμοι επεξεργαστες και δεν αποδιδει τοσο καλα

  8. #8
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο προσωπική εμπειρεια για να χωρέσει μια ψύκρα 16εκ το κουτί θα πρέπει να έχει τουλάχιστον φάρδος 20εκ. πχ η thermalright 120 που έχω και ειναι 16εκ ειναι σε κουτι με εξωτερικό φάρδος 20εκ και αφήνει περιθωριο 1-1,5εκ, συνεπώς η NOCTUA στο 19άρι θα ειναι ισα-ισα, συνεπώς κοιτα για μιά χαμηλοτερη για να εισαι σίγουρος.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Έχω την U12F που είναι η προηγούμενη έκδοση. Η ψύκτρα είναι από τις κορυφαίες σε ότι αφορα την απόδοση, πράγμα που σημαίνει ότι θα σου επιτρέπει καλή ψύξη με πολύ λίγες στροφές του ανεμιστήρα.
    Για το βάρος δεν τίθεται θέμα αφού και backplate έχει αλλά και το κέντρο βάρους της είναι πολύ χαμηλά. Εν τέλει, δέσε έναν σπάγγο με το πάνω μέρος του κουτιού για να σου φύγει το "ψυχολογικό πρόβλημα".
    Σε ότι αφορά τις διαστάσεις δεν μπορώ να σε διαφωτίσω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις το κουτί, να πάρεις χάρακα και να μετρήσεις.
    Ή ψάξε και λιγάκι στο google και θα βρεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια καλη λιστα με συμβατοτητες μητρικων με ψυκτρες και ψυκτρων με κουτια υπαρχει εδω http://www.forumdeluxx.de/forum/showthread.php?t=466489 ειναι ομως στα γερμανικα με μια μηχανη μεταφρασης κατι γινετε η λιστα ειναι αρκετα εκτεταμενη.
    Για εσενα φιλε μου δυστυχως δεν βρηκα τιποτα

  11. #11
    Εγγραφή
    16-12-2008
    Περιοχή
    Salinika city
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    LINKSYS WAG354G
    παιξε πρωτα με την original και μετα αρχισε τα πειραματα....

Παρόμοια Θέματα

  1. αδειο καφε κουτι μεσα στο κουτι του 9106
    Από onefluffycloud στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-05, 01:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας