Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Παρατηρώ τελευταία την τάση των προγραμμάτων να βγαίνουν και σε portable versions. Το προφανές όφελος είναι ότι δεν μολύνεις την registry με εγγραφές και σβήνει με ένα del του φακέλου που περιέχει το πρόγραμμα . Επίσης το μεταφέρεις σε ένα portable medium και το τρέχεις από εκεί. Από ότι διάβασα ακροφυγώς το μειον είναι ότι τρέχουν αργότερα από τα installed versions. Δοκίμασα το Open Office Portable σε PC και δεν παρατήρησα κάποια ουσιαστική διαφορά.
    Η ερωτήσεις είναι γενικές προς κάποιους που το έχουν ψάξει παραπάνω

    Εάν έχουμε την επιλογή να τα προτιμάμε;

    Αποτελούν το μέλλον ή κάπου δημιουργούν προβλήματα και ποια;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οπου το portble τρέχει εξίσου καλά με το installed είναι προτιμότερο το portable.

    Κατ' αρχήν μπορείς να τα βάλεις όλα μαζί κάτω από έναν φάκελο (π.χ. C:\portables) μαζί με τις ρυθμίσεις τους. Αν θελήσεις να κάνεις format/sync με άλλο pc/μεταφορά σε άλλο pc κ.λ.π. τότε απλά αντιγράφεις τον φάκελο και ησυχάζεις.

    Δε γεμίζεις τη registry αηδίες από τις οποίες οι μισές μένουν ακόμα και αν απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα.

    Τα βάζεις και σε ένα usb stick αν τα χρειαστείς και δουλεύεις σε οποιοδήποτε άσχετο pc.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Portable Μειώνεις και τα προγράμματα που πρέπει να ξαναπεράσεις μετά από ένα φορμάτ.
    Η διαφορά μπορεί να φανεί μόνο στη φόρτωμα της εφαρμογής αλλά αξίζει τον κόπο.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Νομιζω ότι βγάλανε και τα ΧΡ σε Portable version.
    Αν αυτο ειναι σωστο δεν καταλαβαίνω πως θα κάνεις εγκατάσταση άλλων προγραμμάτων επάνω τους

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zebuda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω ότι βγάλανε και τα ΧΡ σε Portable version.
    Αν αυτο ειναι σωστο δεν καταλαβαίνω πως θα κάνεις εγκατάσταση άλλων προγραμμάτων επάνω τους
    Βγαλαν απλα ειναι καπως περιορισμενη με λιγοτερες λειτουργιες, δεν εχει και πολυ νοημα ολοκληρο λειτουργικο να τρεχει απο usb stick, θα σερνεται.
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crypter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαλαν απλα ειναι καπως περιορισμενη με λιγοτερες λειτουργιες, δεν εχει και πολυ νοημα ολοκληρο λειτουργικο να τρεχει απο usb stick, θα σερνεται.
    Εχμ....μην το λες.. Δεν το ήξερα ότι υπάρχει..... Πολύ χρήσιμο για ένα usb stick 4GB που έχω.... πως το "ψάχνεις" ?? portable XP?
    Μην ξεχνάμε τα live cd (portable) των linux που πάνε πολύ καλά σε downloads και είναι και ευνόητο το γιατί..... Γιατί να μην κάνουμε το ίδιο με με XP σε μηχάνημα που έχουμε Vista?
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chosen0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχμ....μην το λες.. Δεν το ήξερα ότι υπάρχει..... Πολύ χρήσιμο για ένα usb stick 4GB που έχω.... πως το "ψάχνεις" ?? portable XP?
    Μην ξεχνάμε τα live cd (portable) των linux που πάνε πολύ καλά σε downloads και είναι και ευνόητο το γιατί..... Γιατί να μην κάνουμε το ίδιο με με XP σε μηχάνημα που έχουμε Vista?
    Εστω, οτι βολευει τον καθεναν. Το πως το ψαχνεις δεν μπορω να πω γιατι μου φαινεται δεν ειναι νομιμη η φορητη εκδοση. Ισως κανω και λαθος αλλα δεν θυμαμαι.
    Quality is not an act, it is a habit.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Ναι λογικά και δεν είναι νόμιμη... Αν δεν χρειάζεται αριθμούς ενεργοποίησης και τέτοια...
    Μια απορία όμως, το περνάς σε stick και κάνεις boot απο το stick ή πρέπει να το κάνεις εγκατάσταση μες το stick και να στο εμφανίζει και σαν επιλογή στο boot μαζί με τα Vista (στην δικιά μου περίπτωση)....?
    Δεν θα μου άρεσε να θέλει εγκατάσταση και να επηρεάσω το "βασικό" μου σύστημα..........
    Θέλω να το έχω σαν live cd των linux, να το πάω όπου θέλω, χωρίς να πειράζει τα windows που είναι εγκατεστημένα εκεί.
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Λογικα θα εχει οδηγιες μαζι με το αρχειο , υποθετω θα θελει απλα ξεζιπαρισμα στο στικακι.
    Quality is not an act, it is a habit.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Κάπια στιγμή κάτι ψιλοπήρε το μάτι μου. Νομίζω οτι με το που συνδέεις το portable medium ανοίγει ένα εικονίδιο-παραθυράκι με ένα start και παίζεις μπάλα απο εκει.
    Μόλις το βγάλεις χάνονται όλα τα εικονίδια
    Πάντως το οπεν οφφις που έβαλα ήταν άκρως εντυπωσιακό. σε 4G στικάκι έχεις τα πάντα και τους φακέλους σου. Αν βάλεις και το portable opera/mozilla ξεχνάς πλέον τα Laptops. Όπου και να εισαι όλο και κάποια USB ελεύθερη θα βρείς. Και δεν μένουν ίχνη . Εστω και όλα αυτά με χαμηλότερη προς το παρόν ταχύτητα.αλλά όποιος έχει ζαλωθεί σε ταξίδι LAPTOP σίγουρα θα ειναι πολύ ευχαριστημένος με την εξέληξη.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    MHN χρησιμοποιείτε την έκδοση Windows XP Portable που υπάρχει διαθέσιμο ΚΑΙ μέσω rapidshare (περισσότερα δεν μπορώ να πω... )
    Την δοκίμασα και τα έκανε όλα ΜΟΥΣΚΕΜΑ!
    Είναι ένα αρχείο .iso το έκαψα σε CD και έκανα boot.... όλα ωραία μέχρι εδώ.
    Σου ξεκινάει εγκατάσταση των XP (διαφορετική όμως) και επιλέγεις την πρώτη επιλογή (σύστημα 486.... ..... ή ανώτερο) και προχωράει...... έβαλα ως δίσκο επιλογής το memory stick μου τα πέρασε όλα τα αρχεία εκει μέσα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα, έκανα επανεκίνηση, ΧΑΘΗΚΕ ΤΟ BOOT των VISTAμπήκε κατευθίαν μες το στικ και συνέχισε η εγκατάσταση όπως κάνουν κανονικά τα XP (ψάχνουν συσκευές κλπ) αλλά σε πιο γρήγορο ρυθμό........
    Κάνω επανεκίνηση ΧΩΡΙΣ το stick μέσα και το CD και μου έβγαζε ένα μήνυμα λάθους ότι δεν βρίσκει αρχεία............
    (έκανα την λαλακία --->)ξαναμπουτάρω απτο cd και δίνω προορισμό το D: ξαναγίνονται πάλι όλα αυτά, μπαίνω στα xp μετά απο 2-3 επανεκινήσεις, ξανακάνω επανεκίνηση ΧΩΡΙΣ το cd......παπαλα τα vista....ψάχνω για boot options με F8 και είχε των XP χωρίς άλλη επιλογή.........

    Βάζω το dvd εγκατάστασης των Vista, επιλέγω επιδιόρθωση (μόνο του boot) το κάνει, επανεκινώ, μπαίνω κανονικά σε vista.....ωραία λέω..... ΑΜ ΔΕ!!!!
    Το σύστημα έκανε μια ώρα να μπει, μέσα κολούσε....πήγαινα να σβήσω τον φάκελο WINDOWS και Documents and settings (φάκελο program files ΔΕΝ δημιουργει....) και εκτός ότι έκανε μια ώρα να τους ανοίξει......όταν πάτησα διαγραφή με shift έκανε λες και έσβηνε 5000gb δεδομένων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    σβήστηκαν, τραβάω και μια επαναφορά με ghost του C:...μπαίνω (τώρα) στα vista και πάλι πάει αργά.........ειδικά απο την στιγμή που άνοιξα τον D:............
    Οπότε πέρα απο το ότι δεν είναι portable αλλά MINIMUM έκδοση εγκατάστασης XP πρέπει να περιέχει και κάποιον ιο..............................................................
    Οπότε θα αναγκαστώ να κάνω low level format ΟΛΟ τον δίσκο και να επαναφέρω το C: και το Dευτυχώς είχα κάνει ΚΑΙ σε αυτό backup) με το ghost.............

    Εγώ την πάτησα, σας ενημέρωσα για να ξέρετε κι εσείς......

    ΥΓ μπορεί να υπάρχει "κανονική" portable έκδοση των XP, πάντως αυτή που λέω εγώ είναι μαιμού portable και θα σας τα κάνει όλα ριμαδιό!!!!!!!!!!!

    ΥΓ2 Για να μην μου αρχίσετε τα pm για το ποια έκδοση είναι αυτή που τα καταστρέφει όλα θα σας πω κάτι χαρακτηριστικό, 75MB.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chosen0ne : 13-12-08 στις 03:37.
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Μιας και αναφέρθηκαν και οι live διανομές linux, θα αναφερθώ στο ubuntu.

    Χρειάζεσαι 30 λεπτά για να την κατεβάσεις τη διανομή, να την κάψεις σε cd και να bootάρεις από το live cd. Αφού bootάρει και εμφανιστεί το gui υπάρχει shortcut στο μενού για να φτιάξει αυτόματα live usb stick edition. Η τελευταία έχει μεγαλύτερη ταχύτητα φόρτωσης από live cd, ενώ η δυνατότητα εγγραφής στο usb stick, κάνει τη Live διανομή, να μπορεί να αποθηκεύει ρυθμίσεις, αρχεία, codecs για τον video player, πλησιάζοντας κάπως τη λειτουργικότητα κανονικής εγκατάστασης.

    Με τόσα crashes σε software και hardware, ιούς και γενικότερα malware, πιστεύω ότι θα αυξηθεί σημαντικά το ποσοστό των χρηστών που θα κάνει τη δουλειά του με live διανομές. Χωρίς καμία απολύτως εγκατάσταση, σε 2 λεπτά έχεις πλήρες λειτουργικό up 'n' running, για να κάνεις τη δουλειά σου σε internet, εφαρμογές γραφείου και ό,τι άλλο βρίσκει κανείς σε μία συνήθη διανομή linux. Αρκεί ένα backup στα αρχεία σου. Ακόμα και να μη φορτώνουν τα windows, βγάζεις από το συρτάρι το usb stick, επιλέγεις στο pc να κάνει boot από το flash drive και κάνεις τη δουλειά σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 13-12-08 στις 18:44.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #13
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και αναφέρθηκαν και οι live διανομές linux, θα αναφερθώ στο ubuntu.

    Χρειάζεσαι 30 λεπτά για να την κατεβάσεις τη διανομή, να την κάψεις σε cd και να bootάρεις από το live cd. Αφού bootάρει και εμφανιστεί το gui υπάρχει shortcut στο μενού για να φτιάξει αυτόματα live usb stick edition. Η τελευταία έχει μεγαλύτερη ταχύτητα φόρτωσης από live cd, ενώ η δυνατότητα εγγραφής στο usb stick, κάνει τη Live διανομή, να μπορεί να αποθηκεύει ρυθμίσεις, αρχεία, codecs για τον video player, πλησιάζοντας κάπως τη λειτουργικότητα κανονικής εγκατάστασης.

    Με τόσα crashes σε software και hardware, ιούς και γενικότερα malware, πιστεύω ότι θα αυξηθεί σημαντικά το ποσοστό των χρηστών που θα κάνει τη δουλειά του με live διανομές. Χωρίς καμία απολύτως εγκατάσταση, σε 2 λεπτά έχεις πλήρες λειτουργικό up 'n' running, για να κάνεις τη δουλειά σου σε internet, εφαρμογές γραφείου και ό,τι άλλο βρίσκει κανείς σε μία συνήθη διανομή linux. Αρκεί ένα backup στα αρχεία σου. Ακόμα και να μη φορτώνουν τα windows, βγάζεις από το συρτάρι το usb stick, επιλέγεις στο pc να κάνει boot από το flash drive και κάνεις τη δουλειά σου.
    Επειδή το linux είναι "ελεύθερο" μπορείς να μου δώσεις συγκεκριμένη διεύθυνση να κατεβάσω την τελευταία LIVE διανομή και να την κάψω σε δισκάκι??? Δοκίμασα για λίγο το ubuntu μέσα απο το wubi αλλά επειδή μου έτυχε αυτό χθες, φόρμαρα ΟΛΟ το δίσκο και δεν θέλω να το ξαναπεράσω απο την αρχή..............
    Και το κυριότερο δεν θέλω να ξαναπάθω τα χθεσινα, ΠΟΤΕ!!!!! Γι'αυτό δώσμου κάτι "δοκιμασμένο" μην πάθω πάλι τίποτα.....
    Σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς.

    ΥΓ Αν το απαγορεύουν οι όροι του φόρουμ (αν και δεν το νομίζω για linux) δώσμου διεύθυνση με pm.
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chosen0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το linux είναι "ελεύθερο" μπορείς να μου δώσεις συγκεκριμένη διεύθυνση να κατεβάσω την τελευταία LIVE διανομή και να την κάψω σε δισκάκι??? Δοκίμασα για λίγο το ubuntu μέσα απο το wubi αλλά επειδή μου έτυχε αυτό χθες, φόρμαρα ΟΛΟ το δίσκο και δεν θέλω να το ξαναπεράσω απο την αρχή..............
    Και το κυριότερο δεν θέλω να ξαναπάθω τα χθεσινα, ΠΟΤΕ!!!!! Γι'αυτό δώσμου κάτι "δοκιμασμένο" μην πάθω πάλι τίποτα.....
    Σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς.

    ΥΓ Αν το απαγορεύουν οι όροι του φόρουμ (αν και δεν το νομίζω για linux) δώσμου διεύθυνση με pm.
    Δεν χρειαζεται εγκατασταση για να το βαλεις στο usb, καις το iso που θα κατεβασεις παο εδω http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και απλα μπουυταρεις αμεσα με το live cd, απο εκει θα φτιαξεις και το usb στικακι σου χωρις να επηρεασεις τιποτα αλλο στο συστημα σου.
    Quality is not an act, it is a habit.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Μα αυτό είναι η κανονική εγκατάσταση.... δεν είναι live cd....
    ????
    Είναι το ίδιο που κατεβάζει και το wubi.
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. portable hard disk
    Από anastasiaS. στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-08, 00:19
  2. Portable Εφαρμογές
    Από da59190 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-08, 13:14
  3. Playstation Portable
    Από SpartanX στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 01:30
  4. Portable Media Player
    Από chat1978 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 23:02
  5. Portable checkbook....
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 08:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας