Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chosen0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό είναι η κανονική εγκατάσταση.... δεν είναι live cd....
    ????
    Είναι το ίδιο που κατεβάζει και το wubi.
    Εχει και επιλογη για boot live cd, το wubi κανει κατευθειαν την εγκατασταση χωρις να σου δινει επιλογη για live cd, το παραπανω απλα το καις σε ενα cd και ξεκινας.
    Quality is not an act, it is a habit.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Α οκ! Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  3. #18
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Έκανα memory stick των linux bootάρωντας απο live ubuntu, αλλά δεν κάνει boot το stick!
    Το δοκίμασα σε 2
    1)4GB που ΔΕΝ είναι readyboost όπως λένε τα vista
    2)2GB που ΕΙΝΑΙ readyboost όπως λένε τα vista

    στο 1) δεν κάνει καθόλου boot λέει "invalid or damage boot data"
    στο 2) αν το έχω απο την αρχή που ανοίγω τον υπολογιστή μέσα στην θύρα, κολλάει ο υπολογιστής (!!!!!!!) και δεν προχωράει να βγει στην οθόνη που με F12 επιλέγω απο που να κάνω boot.....!!!!!!!! Αν δεν το έχω, πατήσω F12 και επιλέξω "Boot from usb memory" απλά το αγνοεί και μπαίνει απευθίας μέσα στα vista.......
    KAI τα 2 stics τα βλέπω κανονικά με όλα τα αρχεία τους, έχουν και το wubi.exe και ένα άλλο .exe μέσα........... που σημαίνει ότι είναι γραμμένα εντάξει......


    ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ??? Το laptop μου δεν κάνει boot απο usb stic?? Γιατι το ubuntu CD το κάνει boot κανονικά.............
    Έχω ένα toshiba satellite A100.............
    Πάντως περίεργο που δεν κάνει boot απο το stick, γιατί είναι αρκετά σύγχρονο laptop και με το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ bios εγκατεστημένο.

    ΥΓ Εννοείται ότι τα sticks τα δοκίμασα και στις 4 θύρες usb που έχει το laptop χωρίς ΚΑΜΙΑ άλλη συσκεύη συνδεδεμένη μέσω usb.......


    Ξέρω ότι είμαι offtopic περί αυτού που συζητάμε, αλλά το usb ubuntu ΕΙΝΑΙ portable.....
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  4. #19
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Κατά πάσα πιθανότητα φταίει κάτι στις ρυθμίσεις στο bios. Όταν το είχα πρωτοδοκιμάσει μου έβγαζε κι εμένα τα ίδια μηνύματα σφάλματος.

    Μέσα στο bios, στις ρυθμίσεις των usb θυρών, κάπου λέει να μεταχειρίζεται τα usb drives ως δίσκους, floppy κλπ. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να το κάνεις "hdd" εκεί. Γενικά μπες στο bios και δοκίμασε διάφορες ρυθμίσεις αναφορικά με τις usb και κατά δεύτερο λόγο με το boot sequence.

    Για να bootάρει το δικό μου, πρέπει να το έχω συνδέσει πριν ανοίξω τον υπολογιστή. Επίσης μερικές από τις ρυθμίσεις για τις usb συσκευές εμφανίζονται στο bios, μόνο αν είχες συνδέσει τη συσκευή πριν ανοίξεις τον υπολογιστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 14-12-08 στις 16:42.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #20
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Δεν βρίσκω τις ρυθμίσεις που λες...... είναι πολύ "λιτό" το bios μου σε σχέση με άλλα laptops.....δεν ξέρω γιατί είναι έτσι!!!! Βρίσκει μόνο του δίσκους και dvd σου λέει τι είναι και δεν σου δίνει επιλογές να τα αλλάξεις.
    Έχει τα βασικά μόνο για ταχύτητα επεξεργαστή (κι αυτό πάλι με δυο επιλογές!!! 1)αργο 2)δυναμικά μεταβαλόμενο) και τέτοια..........................
    Το περίεργο είναι ότι το στικάκι με τα 2GB το φόρμαρα στα windows ήταν ΟΛΟΑΔΕΙΟ, το άφησα στη θύρα, έκλεισα τον υπολογιστή, τον ξανάνοιξα και πάλι κόλησε!!!!!!!!!
    Με αυτό κολλάει όταν είναι μέσα, δεν προχωράει η οθόνη η αρχική πριν φτάσει στο σημείο να κάνει boot......
    Τέλος πάντων δεν πειράζει, θα μπουτάρω με live cd και ας μην αποθηκεύω ρυθμίσεις αν και θα το προτιμούσα.
    Εγκατάσταση στο σκληρό δεν θέλω να κάνω, έστω και σε virtual drive (με wubi) για πολλούς λόγους.
    Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει αυτή η έκδοση του bios με τα boots απο άλλες συσκευές, γιατί και με dvd καμιά φορά όταν βάζω των windows, αργεί να φορτώσει..... ίσως το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση.
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ανασταίνω το νήμα για να ρωτήσω: Εμπιστεύεστε το portableapps.com; Για παράδειγμα, θέλω το GIMP portable, αλλά δεν το προσφέρει το επίσημο site. Αν το πάρω από το portableapps.com θα είναι πραγματικά το επίσημο; Υπάρχει έλεγχος;

  7. #22
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανασταίνω το νήμα για να ρωτήσω: Εμπιστεύεστε το portableapps.com; Για παράδειγμα, θέλω το GIMP portable, αλλά δεν το προσφέρει το επίσημο site. Αν το πάρω από το portableapps.com θα είναι πραγματικά το επίσημο; Υπάρχει έλεγχος;
    Μια μικρή περίληψη για τον ιστορικό του μέλλοντος.

    Το PortableApps ξεκίνησε ως ατομικό εγχείρημα του John T. Haller τέλη του 2006, ξεκινώντας με τη μετατροπή του Firefox σε φορητή έκδοση, την εποχή που η Mozilla, ακόμη και τώρα που γράφω, δεν διέθετε,

    Όπως αναφέρουν, έχουν αρκετούς υποστηρικτές και η ομάδα των προγραμματιστών και διαχειριστών των πακέτων είναι μεγάλη.

    Η μορφή των αρχείων .paf κρατάει όλα αρχεία στον κεντρικό τους φάκελο και δεν αφήνει περιττά αρχεία στο λειτουργικό χρήσης του υπολογιστή.

    Η πλατφόρμα, PortableApp Platform, είναι ότι καλύτερο. Διαχειρίζεσαι εύκολα τα προγράμματα μαζεμένα σ´ ένα φάκελο.

    Μπορούν να χρησιμοποιηθούν, στο λειτουργικό σύστημα, σε φλασάκι, CD/DVD (αν και θα είναι αρκετά αργά σε ταχύτητα) ακόμη και σε cloud υπηρεσίες.

    Οι μεταφορές των προγραμμάτων, αναλόγως της πολυπλοκότητάς τους, πραγματοποιούνται άμεσα και μερικές φορές το πολύ σε μια εβδομάδα, όπως προγράμματα μεγάλα σε όγκο, π.χ. LibreOffice, GIMP, VLC, Firefox, Google Chrome κ.α..

    Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη εμπιστοσύνη αν δεν μπορείς να τα ελέγξεις ο ίδιος τον πηγαίο κώδικά τους, όπου είναι διαθέσιμος στο SourceForge.

    Κανένα πακέτο δεν έχει την επίσημη φορητή του έκδοση στο PortableApps. Eίναι η προσπάθεια μεταφοράς των αρχείων εγκατάστασης προγραμμάτων, κυρίως ανοιχτών αλλά και κλειστών, που και η αξιοπιστία τους εξαρτάται από την αμάδα διαχείρισης και εθελοντών του PortabeApps.

    Το εμπιστεύομαι περισσότερο σε σχέση με άλλα εγχειρήματα, όπως το PortableAppZ.

    Καλό είναι να δημιουργηθεί ένα νέο, σχετικό νήμα, για καλύτερη διαχείριση του θέματος.

  8. #23
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανασταίνω το νήμα για να ρωτήσω: Εμπιστεύεστε το portableapps.com; Για παράδειγμα, θέλω το GIMP portable, αλλά δεν το προσφέρει το επίσημο site. Αν το πάρω από το portableapps.com θα είναι πραγματικά το επίσημο; Υπάρχει έλεγχος;
    μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου αν δεν υπάρχει.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. portable hard disk
    Από anastasiaS. στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-08, 00:19
  2. Portable Εφαρμογές
    Από da59190 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-08, 13:14
  3. Playstation Portable
    Από SpartanX στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 01:30
  4. Portable Media Player
    Από chat1978 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 23:02
  5. Portable checkbook....
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 08:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας