Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31

Θέμα: Os & Internet

  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/20455
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους.

    σε διάφορες συζητήσεις με κόσμο της πληροφορικής κατέληξα στο συμπέρασμα ότι windows μόνο για παιχνίδια και για ίντερνετ κλάσσεις ανώτερο το linux.

    ακούω λοιπόν ότι η microsoft στέλνει δεδομένα με το που θα συνδεθείς στο νέτ κλπ κλπ και όταν ακόμα κιαν δεν κάνεις τίποτα στο νέτ το λαμπάκι του μόντεμ αναβοσβήνει γιατι η microsoft παίρνει δεδομένα κλπ ενώ όταν έχεις λινουξάκι πάνω όλα είναι οκ κλπ.

    και ρωτάω εγώ τώρα, την κίνηση να κάνω ένα partition στο σκληρό να βάλω κάποιο λίνουξ (ακούω πολλά για το φεντόρα τώρα τελευταία) και όταν θέλω να σερφάρω να μπαίνω απο εκεί και να κρατήσω τα windows για εφαρμογές γραφείου και παιχνίδια πώς την βλέπεται?

    έχω να κερδίσω κάτι κάνοντας αυτή την κίνηση ή να μείνω όπως είμαι?

    επίσης αν θεωρήσεται ότι η κίνηση που αναφέρω είναι σωστή λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν είχα-έχω μέχρι πρότεινος επαφή με το λίνουξ πόσο θα δυσκολευτώ σε εγκατάσταση και χρήση?

    τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στο νέτ είναι φίξ. icq, msn, firefox, azureus. θα έχω προβλήματα με λίνουξ?

    ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

  2. #2
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα windows είναι μια χαρά, μερικές φορές καλύτερα απο το linux αν τα ρυθμίσεις σωστά.

    Ναι μπορείς να έχεις και τα 2 λειτουργικά σε διαφορετικά partitions και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα προγράμματα που αναφέρεις (εκτός και αν σε ενοχλεί το οτι δεν θα έχεις nudges στον msn, η μάνα μου γι αυτό ξανάβαλε windows).

    Η αποψή μου είναι ότι αν δεν ηδονίζεσαι με το μαθαίνεις καινούρια πράγματα γύρω απο τα pc, μείνε στα windows. Τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς, αν σκεφτείες ότι δεν έχεις και ιδιαίτερη εμπειρία. Πλέον η εγκατάσταση είναι εύκολο πράγμα σε όλες σχεδόν τις διανομές, ακόμα και το gentoo έχει τόσο καλό documentation που είναι έυκολο. Αυτό που δυσκολεύει τους περισσότερους είναι απαραίτητες μικρορυθμίσεις σε επίπεδο drivers και software.

    Υ.Γ.

    (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, αυτά τα λέω με αρκετά χρόνια εμπειρία σε windows, μερικούς μήνες στο linux, και 2 μήνες παράλληλης χρήσης. εγώ αν ήθελα να κάνω μόνο τις δουλειές που λές θα είχα αποκλειστικά linux)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourampies : 21-11-05 στις 10:37.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/20455
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραία. και για κάποιον που τώρα ξεκινάει να έχει επαφή και θέλει μόνο να λειτουργεί προγράμματα που ανέφερα παραπάνω, ποιά έκδοση λίνουξ προτείνεται?

  4. #4
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -=lefos=-
    ωραία. και για κάποιον που τώρα ξεκινάει να έχει επαφή και θέλει μόνο να λειτουργεί προγράμματα που ανέφερα παραπάνω, ποιά έκδοση λίνουξ προτείνεται?
    Συνιστω Ubuntu, ευκολο, γρηγορο, σταθερο, εγκατασταση παιχνιδακι και απλα δεν προκειται να παθει ποτε τιποτα.

    Και εγω πλεον πανω κατω αυτα που κανεις και εσυ κανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο, ασε που θα εχεις την ευκαιρια να μαθεις ενα δυο πραγματακια παραπανω που θα σου ειναι και χρησιμα και στα windows. ( και γενικα στους υπολογιστες )

    www.ubuntulinux.org

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2003
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dj kourampies
    Τα windows είναι μια χαρά, μερικές φορές καλύτερα απο το linux αν τα ρυθμίσεις σωστά.

    πρεπει να επεμβω . Οταν λες Τα windows είναι μια χαρά αν τα ρυθμίσεις σωστά τι ακριβως εννοεις? γιατι τοσα χρονια που τα εχουν ολοι δεν ειδαμε προκοπη. Αν μπορεις σε παρακαλω διευκρινησε μας το σωστο στησιμο των windows. Οχι τα κλασσικα, clean prefetch. clean registry. tweak hard drive options κτλ...pagefile...

  6. #6
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Εγώ συστείνω Mandriva Linux. Η πιο εύχρηστη διανομή, μαζί με το SuSE, που δεν κρύβει τον χαρακτήρα της, σαν linux.

    www.mandriva.com

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagkarap
    πρεπει να επεμβω . Οταν λες Τα windows είναι μια χαρά αν τα ρυθμίσεις σωστά τι ακριβως εννοεις? γιατι τοσα χρονια που τα εχουν ολοι δεν ειδαμε προκοπη. Αν μπορεις σε παρακαλω διευκρινησε μας το σωστο στησιμο των windows. Οχι τα κλασσικα, clean prefetch. clean registry. tweak hard drive options κτλ...pagefile...
    εε τότε πές μας εσυ το σώστο ρύθμισμα του Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    31-08-2003
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    χεχε δεν εχω ιδεα απο linux, απλα ρωτησα για windows γιατι τα χουμε φαει στη μαπα ολοι φανταζομαι

  9. #9
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagkarap
    πρεπει να επεμβω . Οταν λες Τα windows είναι μια χαρά αν τα ρυθμίσεις σωστά τι ακριβως εννοεις? γιατι τοσα χρονια που τα εχουν ολοι δεν ειδαμε προκοπη. Αν μπορεις σε παρακαλω διευκρινησε μας το σωστο στησιμο των windows. Οχι τα κλασσικα, clean prefetch. clean registry. tweak hard drive options κτλ...pagefile...
    To κυριότερο: ξέρω τι κάνω και τι εγκαθιστώ, αν δε ξέρω πρώτα θα μάθω. Όπως έχω ξαναπεί δεν έχω δεί ποτε μπλε οθόνη σε NT5 εποχές, δεν έχω antivirus, και δεν είμαι security freak

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dj kourampies
    To κυριότερο: ξέρω τι κάνω και τι εγκαθιστώ, αν δε ξέρω πρώτα θα μάθω. Όπως έχω ξαναπεί δεν έχω δεί ποτε μπλε οθόνη σε NT5 εποχές, δεν έχω antivirus, και δεν είμαι security freak
    Τυχερός είσαι!
    Στο προηγούμενο pc μου είχα τρελλαθεί στα STOP 0x00000024 πιθανά λόγω προβλήματος του RAID Controller
    Στο σημερινό pc μου λόγω... του Civilization IV

    Βέβαια... για να λέμε και του στραβού το δίκιο... στο Linux gateway ακριβώς δίπλα... έχω δει 2-3 kernel panic

    (let the flames begin )
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #11
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    spiti mou
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    Alcatel Speedtouch 510
    Κοίτα άμα βάλεις Fedora θα μάθεις Fedora!
    Άμα βάλεις Mandriva θα μάθεις Mandriva!

    Aμα βάλεις Slackware θα μάθεις linux!

    Ρίξε μια ματία www.slackware.com και εδώ είναι μια Ελληνική έκδοση του Slackware με αρκετές αλλαγές Βέβαια Zeus linux www.zeuslinux.gr !!!

  12. #12
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sisareg
    Κοίτα άμα βάλεις Fedora θα μάθεις Fedora!
    Άμα βάλεις Mandriva θα μάθεις Mandriva!

    Aμα βάλεις Slackware θα μάθεις linux!

    Ρίξε μια ματία www.slackware.com και εδώ είναι μια Ελληνική έκδοση του Slackware με αρκετές αλλαγές Βέβαια Zeus linux www.zeuslinux.gr !!!
    Καλά με αυτό δε συμφωνώ με τίποτα . Ότι και να βάλεις αργά η γρήγορα θα μάθεις το linux. Ξεκίνησα πριν από χρόνια με Mandrake και σημερα είμαι στο gentoo. Αυτό που έμαθα και στα δύο λίγο πολύ ήταν το ίδιο πράγμα. Αυτός ο ρατσισμός των διανομών που υπάρχει δημιουργεί φόβο σε αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν αλλά δεν ξέρουν τίποτα. Τα προγράμματα- τα εργαλεία είναι παντού τα ίδια. Αν τώρα ένα config ή init.d script αλλάζει θέση από διανομή σε διανομή δε σημαίνει τίποτα αυτό.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hayzel
    Καλά με αυτό δε συμφωνώ με τίποτα . Ότι και να βάλεις αργά η γρήγορα θα μάθεις το linux. Ξεκίνησα πριν από χρόνια με Mandrake και σημερα είμαι στο gentoo. Αυτό που έμαθα και στα δύο λίγο πολύ ήταν το ίδιο πράγμα. Αυτός ο ρατσισμός των διανομών που υπάρχει δημιουργεί φόβο σε αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν αλλά δεν ξέρουν τίποτα. Τα προγράμματα- τα εργαλεία είναι παντού τα ίδια. Αν τώρα ένα config ή init.d script αλλάζει θέση από διανομή σε διανομή δε σημαίνει τίποτα αυτό.
    Συμφωνώ με τον Hayzel, με το οποιόν έχουμε και κοινή πορεία σε linux διανομές κατά σύμπτωση.

    Lefos βάλε μια debian based διανομή καλύτερα όπως τοο ubuntu και να είσαι σίγουρος πως θα αποκομίσεις αρκετα από την ενασχόλησή σου με το linux, άσε που θα καταλάβεις τον υπολογιστή σου καλύτερα

  14. #14
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/20455
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατέβηκε ήδη live cd να κάνω μια δοκιμή και μετά θα κατεβάσω το κανονικό (ubuntu) αν και θα το δοκιμάσω με το live cd ξέρετε αν πρέπει να κάνω εγκατάσταση κανονική για να τρέξω προγράμματα ή μπορώ και αν το τρέχω απο το σιντί?

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΙΛΗ
    Κοίτα άμα βάλεις Fedora θα μάθεις Fedora!
    Αμα βάλεις Mandriva θα μάθεις Mandriva!

    Aμα βάλεις Slackware θα μάθεις linux!
    Εγώ συμφωνώ 100%. Όσοι χρήστες Fedora/Suse/Mandrake ξέρω δεν λένε να επεκτείνουν την επαφή τους με το λειτουργικό πέρα από το επίπεδο του desktop environment και τα διάφορα προβληματικά γραφικά interfaces της κάθε διανομής. Και φυσικά έχουν 10.000 προβλήματα που δε μπορούν να λύσουν ή να κατανοήσουν και γι' αυτό οι περισσότερες ερωτήσεις είναι του τύπου "πώς θα κάνω αυτό στην τάδε διανομή" αντί "πώς θα κάνω αυτό στο linux".

    Το Slackware σε ενθαρύνει και σε αναγκάζει να ασχοληθείς, χωρίς να σου βάζει τρικλοποδιές περιπλέκοντας τα πράγματα όπου δε χρειάζεται. Οι λεγόμενες "φιλικές" διανομές από την άλλη σε αποπροσανατολίζουν και όταν αναγκαστείς να κοιτάξεις πίσω από τις κουρτίνες, βρίσκεις το ΧΑΟΣ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-08, 18:40
  2. ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ & INTERNET ΒΥ ΟΝ
    Από NAYPLI στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 14:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας