Σελ. 12 από 55 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 821
  1. #166
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    πολυ ωραιο νημα, απο τα καλυτερα του φορουμ

    εγω εχω μια κλασσικη προταση (στην υπογραφη μου) αν και μαλλον εχει ποσταριστει και ειμαι σιγουρος οτι οι φιλοι των docs το εχουνε ηδη δει

    θα προτεινω κατι επισης κλασσικο, την καλυτερη ταινια που θυμαμαι να εχω δει στη ζωη μου
    "Cidade de Deus" (city of god ή η πόλη του θεού) που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ταινια αλλα ντοκυ (εστω δραματοποιημενο)
    επειδη ειναι ηδη 8 ετων και καποιοι ισως δεν το ειδανε, να το δουνε οπωσδηποτε.

    αν καποιος εχει να προτεινει κατι απο ενα αγαπημενο μου θεμα που ειναι οι ανακαλυψεις των θαλασσοπορων τον 14ο-15ο αιωνα (μαγγελανος, βασκο ντε γκαμα, κολομβος κλπ) κατα προτιμηση οχι αμερικανικες παραγωγες, θα ημουνα ευγνωμων

    οι πρωτες αποστολες στους πολους καθως και η κατακτηση του εβερεστ ειναι επισης απο τα πρωτα ενδιαφεροντα μου.

    γενικα βλεπω τα παντα εκτος απο καρχαριες (μου αρεσει ο βυθος και η ζωη του αλλα οχι αλλους καρχαριες) και κατι που κυκλοφορανε τωρα τελευταια με digital effects για το πως ητανε οι δεινοσαυροι κλπ, τι θα γινει αν εχει τσουναμι στις ηπα κλπ, δεν τα παω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wi fi thief : 06-07-10 στις 10:09.
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  2. #167
    Εγγραφή
    28-06-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Net One - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    sagem 1500 wifi
    SNR / Attn
    4(dB) / 16(dB)
    συμφωνώ ότι είναι εκπληκτική αλλά ταινία αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει και η συνέχεια http://www.imdb.com/title/tt0870090/

  3. #168
    Το avatar του μέλους Teslacoil666
    Teslacoil666 Guest
    κανα ιστορικο του 20 αιωνα εχετε να προτεινετε?

  4. #169
    Εγγραφή
    07-08-2008
    Μηνύματα
    724
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου αρέσουν τα megastructures πάντως
    Μήπως έχεις βρει ελληνικούς υπότιτλους για την παραγωγή των απάτσι; Από αυτή την σειρά ήτανε.

  5. #170
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν και δεν είναι ντοκιμαντέρ ακριβώς, είναι μια παρουσίαση ενός επενδυτή (που είναι υπέρ του χρυσού) σε συνέδριο τραπεζιτών - τα δύο βίντεο έχουν συνολική διάρκεια κάτι λιγότερο από 30 λεπτά.
    Η παρουσίαση είναι απλή, παρότι είναι ιδωμένη από τη σκοπιά ενός επενδυτή που μιλά σε τραπεζίτες. Έχει επίσης και μερικά ακόμα σημεία που είναι "αμφισβητούμενα", όπως πχ η πρόβλεψη του για το ότι η αξία του πετρελαίου θα πέσει πολύ, ή το ότι χρησιμοποιεί σε μερικά σημεία "τεχνική" ανάλυση. Όμως, έστω και έτσι, η ανάλυση του έχει σωστά σημεία, και ένα σχετικό βάθος, δεν είναι τεχνοκρατική, και κυρίως καταλαβαίνει ότι η εκτύπωση χρήματος και χρέους είναι βασική προϋπόθεση για να υπάρξει καπιταλιστική ανάπτυξη, αλλά πλέον η εκτύπωση χρήματος οδηγεί σε υπερπληθωρισμό.

    http://www.youtube.com/watch?v=uzef4...layer_embedded
    http://www.youtube.com/watch?v=0Wrrz...layer_embedded
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  6. #171
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    H πρόβλεψη για πτώση του πετρελαίου δεν μπορεί να ισχύει. Και αυτό για δύο λόγους.
    1) τα διαθέσιμα κοιτάσματα που ειναι και αξιοποιησιμα οικονομικά όλο και λιγοστεύουν, λένε για άλλα 20-30 χρόνια με την τρέχουσα διεθνή κατανάλωση
    2) το πετρέλαιο δεν χρησιμοποιείται μόνο για καύσιμο, αλλά και σε πληθώρα άλλων προιόντων, πχ πλαστικά. Οπότε ακόμα και στην ακραία περίπτωση που γίνεται χρήση ΑΠΕ/ηλεκτρικής ενέργειας σε σημαντικό ποσοστό και όλα τα αυτοκίνητα ηλεκτρικά, και πάλι θα υπάρχει ανάγκη για πετρέλαιο. Ισως το μεταίχμιο αυτό φθάσει μετά 20-30 χρόνια, δηλαδή χρήση άλλων μορφών ενέργειας ώστε να μην χρειαζόμαστε ορυκτά καύσιμα για την κίνηση αυτοκινήτων, αλλά και μέχρι τότε θα εκλείψουν τα σημαντικότερα κοιτάσματα, και θα παραμείνουν αυτά που ειναι πιο κοστοβόρα στην εξόρυξη....

    Αρα, δεν στέκει λογικά το επιχείρημα περι πτώσης της τιμής του πετρελαίου, παρα μόνο ίσως στο κοντινό μέλλον, και για λίγο, λόγω ίσως χρηματιστηριακών παιχνιδιών.

  7. #172
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) το πετρέλαιο δεν χρησιμοποιείται μόνο για καύσιμο, αλλά και σε πληθώρα άλλων προιόντων, πχ πλαστικά.
    Υπολογίζεται ότι περίπου 90% των πραγμάτων που έχουμε στο σπίτι έχουν βάση το πετρέλαιο. Και κάτι που δεν λένε με όλες αυτές τις εναλλακτικές ενέργειες είναι το τι κοστίζει πραγματικά να παράγεις την εναλλακτική μορφή ενέργειας ή την εναλλακτική πρώτη ύλη.
    Για παράδειγμα κανείς δεν λέει ότι στην Βραζιλία που διαπρέπουν στο βιοκαύσιμο έχουν ξηλώσει το μισό Αμαζόνιο για να το κάνουν φάρμες
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #173
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Καλά τα βιοκάυσιμα είναι η μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών, τεσπα, και εγώ δεν νομίζω να πέσει το πετρέλαιο στα $10, μπορεί να πέσει για λίγο, αλλά μακροπρόθεσμα οι τιμές ενέργειας/πετρελαίου θα πάνε κατακόρυφα απάνω.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  9. #174
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Δε ξέρω αν έχει ξανά-αναφερθεί ένα ντοκιμαντέρ, αν και έδωσα search στο νημα και δεν εμφάνισε κάτι,
    . .έκτος κι αν έχει δοθεί με άλλο όνομα ο τίτλος ή link..

    Παρακολούθησα ένα film ντοκιμαντέρ με τίτλο HOME του φωτογράφου Yann Arthus-Bertrand

    μια ταινία αφιερωμένη στο περιβάλλον.

    Απίστευτες εικόνες!
    Αλλά και ταυτόχρονα ανατριχιαστικό.. για το πόσο καταστροφικό στοιχείο είναι το ανθρώπινο είδος,
    Εμείς! μέσα στο ίδιο μας το σπίτι (Πλανήτη Γη)

    "μας φοβήθηκα* για ότι έχουμε καταφέρει ως τώρα...."
    απίστευτες εικόνες όπως έγραψα παραπάνω, αλλά και εμείς απίστευτα τερατάκια!


    http://www.home-2009.com/us/index.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 30-09-10 στις 02:34.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  10. #175
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν έχει ξανά-αναφερθεί ένα ντοκιμαντέρ, αν και έδωσα search στο νημα και δεν εμφάνισε κάτι,
    . .έκτος κι αν έχει δοθεί με άλλο όνομα ο τίτλος ή link..

    αν θυμαμαι καλα το ειχα αναφερει (το εχω στην υπογραφη μου)
    δεν ειμαι σιγουρος αν το ειχα αναφερει εδω ή σε κανενα ποδοσφαιρικο thread...
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  11. #176
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Πολλά στον ασπρο-μάυρο κύριο.

    Sonic

  12. #177
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Μετά από κάποιον καιρό να βάλω και ένα που είχα δει παλιά, αλλά το ξαναείδα πριν λίγο και είναι πολύ ενδιαφέρον.

    Μιλάω για το Capturing the Friedmans, η ιστορία τις σύλληψης ενός κατα τα άλλα ευυπόληπτου πολίτη και του γιού του για κατοχή παιδικής πορνογραφίας, στην αρχή, και στην συνέχεια για σεξουαλική κακοποίηση.

    http://www.youtube.com/watch?v=xr8IEL3uLfw

    Το πρώτο μέρος, θα βρείτε τα υπόλοιπα στην σελίδα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #178
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Video του Chomsky και να μην το βάλω; Γίνεται;

    http://www.youtube.com/watch?v=aGqNNWC8dQE&feature=sub
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #179
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Video του Chomsky και να μην το βάλω; Γίνεται;

    http://www.youtube.com/watch?v=aGqNNWC8dQE&feature=sub
    Μου γράφει ότι αποσύρθηκε... Μήπως προσβάλει τα χρηστά ήθη;

  15. #180
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Όντως, χθες έπαιζε. Δεν βρήκα κάτι κακό να σου πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη δεν είμαι και στην ομάδα που θα έβρισκε....

    Είχε ένα θέμα ότι ο Τσομσκυ μίλαγε σιγά και ήταν λίγο δύσκολο να το παρακολουθήσεις, μπορεί να το κατέβασαν για να φτιάξουν τον ήχο, ελπίζω δηλαδή.

    ........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Υπάρχει εδώ: http://therealnews.com/t2/index.php?...4&jumival=5869
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 18-11-10 στις 16:46. Αιτία: auto merged post
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 12 από 55 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To νέο ντοκιμαντέρ του Μάικλ Μουρ στο διαδίκτυο
    Από 13postures στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 21:56
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 14:20
  3. Ντοκιμαντέρ του Εξάντα
    Από odd στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-05, 10:09
  4. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-04, 19:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας