Σελ. 3 από 55 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 821
  1. #31
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Άλλο ένα βίντεο σχετικό με οικονομικά, δυστυχώς ξανά για την Αμερική, αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό για την Ευρώπη και πόσο μάλλον για την Ελλάδα.

    Είναι λίγο δασκαλίστικο στην αρχή, αλλά δεν συνεχίζει έτσι και αξίζει να το δείτε βασικά γιατί συνδυάζει πληροφορίες για την οικονομία, το πετρέλαιο και το περιβάλλον (σε μικρότερο βαθμό) προσπαθώντας να δώσει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του αύριο.

    Τέλος, έχει πολύ ενδιαφέρον για τον τρόπο που υπολογίζεται ο πληθωρισμός, θα ήθελα πολύ να μάθω πως τον υπολογίζουν οι δικοί μας....

    Crash course
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #32
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Enron: The Smartest Guys in the Room
    http://www.imdb.com/title/tt1016268/



    Το έδειξε χτες στις 24.00 η ΕΤ1, στη χειρότερη δυνατή μέρα- ώρα δηλαδή (από το τίποτα βέβαια...).

    Εγώ ούτε καν θα το είχα πάρει χαμπάρι αν δε με έπαιρνε τηλέφωνο ένας φίλος για να μου ζητήσει να το γράψω με την κάρτα τηλεόρασης στον υπολογιστή, καθώς και εγώ θα έλειπα, και αυτός, απ' τα σπίτια μας (γενικά το ντικιμαντέρ χθες μάλλον πρέπει να πάτωσε μέχρι τέλους από άποψη τηλεθέασης, είναι κωμικοτραγικό η ΕΤ1 να το προβάλλει Σαββατο 14/2 και ώρα 24.00)


    Νομίζω ότι αν και αφορά μια υπόθεση που συνέβη πριν αρκετά χρόνια (γυρίστηκε το 2005), και είναι ειδωμμένη από μια κεντροαριστερή σκοπιά (που βέβαια δεν είναι και λίγο για τα δεδομένα που ισχύουν στις ΗΠΑ), μπορεί να εξηγήσει πολλά από αυτά που συμβαίνουν σε μεγαλύτερη κλίμακα σήμερα, όπως επίσης και να θέσει ειδικότερα μια αρκετά αναλυτική παρουσίαση του θέματος της "απελευθέρωσης της ενέργειας" που προωθείται σήμερα και στην Ελλάδα.

    Αξίει να τη δει κανείς.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  3. #33
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Με πρόλαβες ciao, την είχα στην λίστα με τα "προσεχώς", έχει αρκετό ενδιαφέρον από την άποψη ότι δείχνει πως συμπεριφέρονται οι εταιρίες σε καταστάσεις όπου δεν υπάρχει έλεγχος, και λειτουργούν σε μια "ελεύθερη αγορά".

    Δεν έχει πολύ σχέση με την Ελλάδα, δυστυχώς και πάλι, αλλά είναι ενδιαφέρον.

    Enron: The smartest guys in the room
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #34
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο ένα βίντεο σχετικό με οικονομικά, δυστυχώς ξανά για την Αμερική, αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό για την Ευρώπη και πόσο μάλλον για την Ελλάδα.

    Είναι λίγο δασκαλίστικο στην αρχή, αλλά δεν συνεχίζει έτσι και αξίζει να το δείτε βασικά γιατί συνδυάζει πληροφορίες για την οικονομία, το πετρέλαιο και το περιβάλλον (σε μικρότερο βαθμό) προσπαθώντας να δώσει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του αύριο.

    Τέλος, έχει πολύ ενδιαφέρον για τον τρόπο που υπολογίζεται ο πληθωρισμός, θα ήθελα πολύ να μάθω πως τον υπολογίζουν οι δικοί μας....

    Crash course
    Μολις ειδα και το 19. Δυστυχώς δεν έχω βρει το 20. Αν το έχει βρει κανείς.

    Τα μάζεψα όλα εδώ (Εκτός του 20)
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    To 20 θα το βρεις στο σαϊτ του τύπου, εδώ: http://www.chrismartenson.com/crashc...at-should-i-do
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #36
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόλαβες ciao, την είχα στην λίστα με τα "προσεχώς", έχει αρκετό ενδιαφέρον από την άποψη ότι δείχνει πως συμπεριφέρονται οι εταιρίες σε καταστάσεις όπου δεν υπάρχει έλεγχος, και λειτουργούν σε μια "ελεύθερη αγορά".

    Δεν έχει πολύ σχέση με την Ελλάδα, δυστυχώς και πάλι, αλλά είναι ενδιαφέρον.

    Enron: The smartest guys in the room
    Α, ωραία, δεν ήξερα ότι το είχε στα δωρεάν βίντεο του google

    Από την άλλη, και βέβαια έχει σχέση -και- με την Ελλάδα, δείχνει αρκετά για το σύγχρονο καπιταλισμό, όσο για την "απελευθέρωση της ενέργειας" που περιγράφει πιο αναλυτικά, αυτή τώρα συντελείται στην Ελλάδα, σε νηπιακή έστω μορφή.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  7. #37
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και ένα πιο γενικό βίντεο σχετικά με όλα όσα χρησιμοποιούμε. Ξέρουμε από που έρχονται και ποιο είναι το κόστος τους; Είναι ένα teaser για την ολοκληρωμένη ταινία που δεν υπάρχει δυστηχώς online ολόκληρη. Αλλά παρόλα αυτά έχει ενδιαφέρον:

    The story of stuff
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #38
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Άλλο ένα ποιοτικό ντοκυμαντερ του BBC με την ονομασία Pandora's Box, που ασχολείται με την επιστήμη και την προσπάθεια να εκλογικευθούν διάφορες πτυχές της ζωής μας, οικονομικής και άλλης. Σε 5 επεισοδία που στέκονται και μόνα τους:

    Pandora's Box Part 1
    Pandora's Box Part 2
    Pandora's Box Part 3
    Pandora's Box Part 4
    Pandora's Box Part 5
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  9. #39
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και για να κλείσουμε τον κύκλο των ντοκυμαντερ του Adam Curtis δυο σειρές το Mayfair Set και το What Happened to our Dreams of Freedom. To πρώτο πραγματεύεται τους λόγους που οι κυβερνήσεις έχασαν τον έλεγχο τις οικονομίας και πώς αυτός έχει περάσει στην "αγορά", ή με πιο απλά λόγια τις τράπεζες.

    Mayfair Set Ep 1 a
    Mayfair Set Ep 1 b
    Mayfair Set Ep 2 a
    Mayfair Set Ep 2 b
    Mayfair Set Ep 3 a έχει άλλα 4 μέρη
    Mayfair Set Ep 4 a
    Mayfair Set Ep 4 b

    Και το What Happened to our Dreams of Freedom, που ασχολείται με την φιλοσοφία πίσω από την σημερινή τάξη πραγμάτων, και πως αυτή προέκυψε.

    What Happened to our Dreams of Freedom 1
    What Happened to our Dreams of Freedom 2
    What Happened to our Dreams of Freedom 3

    Όλα τα ντοκυμαντερ του Curtis είναι πολύ σχετικά μεταξύ τους, τόσο θεματολογικά, όσο και από άποψη αισθητικής και μεθοδολογίας, δημιουργώντας έτσι ένα θέμα που το μπορεί να ιδωθεί από διαφορετικές οπτικές γωνίες, αλλά ταυτόχρονα το κάθε μέρος του στέκει και μόνο του.

    Φανταστική δουλειά, και προτείνω να τα δείτε όλα. Επίσης, τα μόνα που δεν έχω βάλει στην λίστα είναι τα 25 million Pounds, που δεν έχω δει, και το Living Dead που δεν θεωρώ τόσο δυνατό όσο αυτά που έχω ήδη ποστάρει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #40
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Όλοι πίνουμε Κοκα Κόλα, αλλά τι σόι εταιρία είναι αυτή; Τι κάνει ανα τον κόσμο;

    Στην υγειά σας
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #41
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ένα δημοσιογραφικό ρεπορτάζ που μου με εξέπληξε ευχάριστα, πρώτα γιατί είναι από την Αμερική, και δεν περίμενα η Αμερικάνικη τηλεόραση να δείχνει τόσο καλού περιεχομένου εκπομπές, και κατά δεύτερο λόγο για την ακρίβεια και την μελέτη που έχει γίνει πίσω από αυτή. Και μπορώ να ξέρω, καθώς αυτό ήταν το αντικείμενο των σπουδών μου, και της δουλειάς μου.

    Το θέμα είναι το marketing, και πως οι marketers προσπαθούν να προωθήσουν τα προϊόντα που τους δίνονται, είτε αυτά είναι υπηρεσίες, προϊόντα ή ιδέες (βλ. πολιτικοί). Αν δεν έχετε ιδέα, μπορείτε να καταλάβετε κάποια πράματα.

    Προσωπικά αυτό που βρήκα ποιο τρομακτικό από όλα είναι η χρήση focus groups για την επικοινωνία μηνυμάτων και θέσεων από τις εταιρίες και τους πολιτικούς. Μια πρακτική που δυστυχώς υποβαθμίζει την ίδια την δημοκρατία. Αξίζει να δείτε και το Century of the Self σαν "συμπλήρωμα", ένα από τα πρώτα ποστ στον παρόν θρεντ.

    The Persuaders

    Ένα πρόβλημα μόνο, δεν το έχω βρει στο Google και δεν ξέρω αν θα δουλεύει σε εσάς το λίνκ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #42
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Δουλεύει μια χαρά.
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  13. #43
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Σουπερ, έχει και άλλα που δείχνουν ενδιαφέροντα στο PBS, προσπάθησα να δω ένα για την οικονομική κρίση, αλλά ήταν πολύ "εξευγενισμένη" άποψη για τα γεγονότα και δεν με τράβηξε. Αλλά δείχνει καλή πηγή.

    ........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 85 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και μια ομιλία του Brzezinski (μεντορας του Ομπαμα και σύμβουλος του για όποιους δεν γνωρίζουν) από τον Νοέμβριο, με θέμα τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσει ο νέος πρόεδρος.

    Θέλει λίγο προσοχή στο τι λέει, όπως και ότι λένε οι πολιτικάντηδες, αλλά βλέπουμε ότι το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην Ρωσσία, Πακιστάν, Κίνα και Ινδία. Εκεί που βλέπουμε να στρέφεται το νέο ενδιαφέρον της Αμερικής.

    http://www.chathamhouse.org.uk/event...958/doc/audio/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 01-03-09 στις 16:25. Αιτία: auto merged post
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #44
    Το avatar του μέλους European
    European Guest
    Συγχαρητήρια και από μένα για τι thread
    Tώρα το είδα και έχεις φορτώσει και πολύ πράμα οπότε βρήκαμε δουλειά
    Μπάς και ξεκολλήσουμε απ το linux και την Πολιτική

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προτείνω το επίσης φοβερό Corporation, έχει πάρει πολλά βραβεία, που βασίζεται στην θεώρηση ότι οι ανώνυμες εταιρίες είναι νομικά πρόσωπα και σαν πρόσωπα μπορούμε να τους κάνουμε ένα ψυχολογικό προφίλ. Τι είδους άτομα είναι λοιπόν; Καλά; Κακά;

    Δείτε εδώ: The Corporation
    Αυτό το είχα δεί πρώτη προβολή πριν 4 χρόνια (?)
    Πραγματικά αποκαλυπτικότατο και τραγικά ρεαλιστικό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος European : 02-03-09 στις 01:19.

  15. #45
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και εγώ στο σινεμά το είχα δει και είχα πάθει πλάκα γιατί βασικά κατάλαβα πόσο σωστά είναι αυτά που λένε. Το είδα στην δουλειά μου, και όχι κάτι που ήταν αόριστο και γενικό, αλλά κάτι ουσιαστικό και πραγματικό.

    Δεν έκανα βέβαια κάτι αξιόποινο, αλλά έπρεπε να υποδυθώ ένα ρόλο (όπως και όλοι μας στις δουλειές μας) που ήταν μέρος της δουλειάς (ditto), ο οποίος δεν είχε να κάνει με την προσωπική μου ηθική.

    Επιπλέον σκέφτηκα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να το κάνουν χωρίς να το σκέφτονται. Περιττό να πω ότι υπάρχουν και χειρότεροι συνειρμοί, αλλά ας το αφήσουμε εκεί προς το παρόν.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 3 από 55 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To νέο ντοκιμαντέρ του Μάικλ Μουρ στο διαδίκτυο
    Από 13postures στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 21:56
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 14:20
  3. Ντοκιμαντέρ του Εξάντα
    Από odd στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-05, 10:09
  4. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-04, 19:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας