Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Χαίρετε συνάδελφοι-συναγωνιστές και ομοιοπαθείς!

    Από την άνοιξη του 2008 επ’ ευκαιρία της προσφοράς [19.5 ευρώ 1000’ για σταθερά 200 για κινητά voda και 24 Mbps adsl] μετέτρεψα και τις 2 τηλεφωνικές μου συνδέσεις σε Vodafone Double Play.
    Παρά το γεγονός ότι αντί για ένα συμβόλαιο Double Play υποχρεωτικά υπέγραψα ξεχωριστά συμβόλαια για τηλεφωνία και ιντερνέτ[γεγονός που δημιουργεί νομικές ασάφειες υπέρ της εταιρίας] και παρότι χρεώθηκα το πάγιο της τηλεφωνίας χωρίς την έκπτωση ως που να συνδεθεί το dsl μετά από την αμφισβήτηση συναλλαγής όλα διορθωθήκαν και το ποσό πιστώθηκε.
    Η μια μου σύνδεση λειτουργεί απροβλημάτιστα με ονομαστική ταχύτητα 20 Mbps DL. Η άλλη μου όμως σύνδεση αποτελεί αφορμή για παροιμίες……….
    Μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή το ρουτερ συνδεόταν μετά από μερικές προσπάθειες και στο 1Mbps αν και αυτό δε αποτέλεσε πρόβλημα για μένα μιας και ήταν η δεύτερη σύνδεση στο εξοχικό και έτσι μου αρκούσε για σερφαρισμα.

    Από τις αρχές Αύγουστου όμως το ρουτερ δεν ξανά συγχρόνισε………
    Αμέτρητα τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών και αμέτρητες άσκοπες κουβέντες με τους παντελώς άσχετους [προσωπικά είμαι Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών] υπαλλήλους της Vodafone…
    Ο ΟΤΕ ήρθε 4 φόρες με βλάβη διακοπής κυκλώματος για ένα κύκλωμα που ποτέ δεν διακόπηκε…..
    Έπρεπε να περάσουν 2 ΜΗΝΕΣ και 6 υπάλληλοι μέχρι να ζητήσω να μιλήσω με έναν προϊστάμενο για να κάνουμε κάτι διαφορετικό.
    Τελικά 3 μήνες μετά την βλάβη μετά την έγγραφη καταγγελία μου στην VODAFONE και μετά την έγγραφη καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ ήρθε τεχνικός στο σπίτι μου έκανε τις μετρήσεις αλλά και πάλι το ρουτερ παρέμενε εκτός συγχρονισμού.
    Μετά από την απειλή για διακοπή της σύνδεσης και 4 μήνες μετά[3/8- 29/11] το ρουτερ συνδέθηκε!!!!!!!!!!!!!
    Και μετά από 15 μέρες τέθηκε ξανά εκτός λειτουργίας και στη συνέχεια επανήλθε με μια θεαματική βελτίωση του attenuation από 59db σε 45 db.

    40 κλίσεις στην εξυπηρέτηση, 2 καταγγελίες, 20+ ώρες αναμονής στο τηλέφωνο και 4 μήνες για να λυθεί το πρόβλημα μιας σύνδεσης ….

    ΜΠΡΑΒΟ VODAFONE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    29-01-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7100/880
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Fritz!box 7140
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posoakomanaperimenw Εμφάνιση μηνυμάτων
    40 κλίσεις στην εξυπηρέτηση, 2 καταγγελίες, 20+ ώρες αναμονής στο τηλέφωνο και 4 μήνες για να λυθεί το πρόβλημα μιας σύνδεσης ….
    Περιμενουμε να δουμε και το τρεϊλερ της ταινιας!!
    Οπως εχω δηλωσει για αυτην την εταιρια αν ολα πανε καλα εξ αρχης ειναι τελεια και συμφερει αλλα αν δεν παει κατι καλα ειναι η χειροτερη ολων
    Οτι μπορείς να κάνεις σημερα ΜΗΝ το αφήνεις για αυριο

  3. #3
    Προσωπική εκτίμηση είναι ότι το dsl για τη VODAFONE αποτελεί πάρεργο…. Δλδ το αγοράζει από την HOLD και το πουλάει στο κόστος κατά τις περιόδους προσφοράς [που δεν είναι ούτε λίγες ούτε μικρής διάρκειας] με στόχο να πάρει μερίδιο της σταθερής τηλεφωνίας από την αγορά πράγμα που το έχει καταφερει με ιδιαίτερη επιτυχία από όσο εκτιμώ….. ως άμεσο επακόλουθο δεν έχει την παραμικρή πρόθεση να επενδύσει σε στρατιές τεχνικών που της επιλύσουν τα προβλήματα των συνδρομητών. Στόχος είναι να πάρει το εύκολο κομμάτι της αγοράς όπως πχ την πρώτη μου σύνδεση που από την ημέρα που έβαλα το ρουτερ στην πρίζα δεν ξανάσταμάτησε και δεν θα ήξερα καν ποιο είναι το τηλέφωνο της εξυπηρέτησης πελατών. Ένας πελάτης όπως εγώ [όσων αφορά την δεύτερη σύνδεση μου] που χρειάστηκε να στείλει 3 φόρες τον ΟΤΕ [και να τον πληρώσει για αυτόν] και να στείλει δικό της τεχνικό[όχι ακριβώς δικό της αλλά συνεργαζόμενης εταιρίας] και να τον πληρώσει και αυτόν + τον εξοπλισμό + τις ανθρωποώρες και τα baund που κατανάλωσα στην εξηπηρετηση πελατών+ την πίστωση για το διάστημα που το ιντερνέτ δεν λειτουργούσε ενδεχόμενες συνολικά να έχω κοστίσει στη VODA περισσότερα από όσα θα πληρώσω για τους λογαριασμούς ολόκληρης της χρονιάς….
    Ένα πελάτη με τόσο προβληματική γραμμή η VODA
    -τον αφήνει να περιμένει 4 μήνες για να έρθει η σειρά του [δε θα έκανε τον κόπο να προσλάβει και αλλά άτομα για να μειωθεί η αναμονή]
    -τον αφήνει χωρίς ιντερνέτ αφού έτσι και αλλιώς η άλλως έχει πετυχει τον σκοπό της και τον έχει φέρει στο δίκτυο τηλεφωνίας της
    -ή πολύ απλά δεν τον θέλει [είπαμε προτιμάει τον εύκολο και επικερδή «αφρο» της αγοράς]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος posoakomanaperimenw : 04-01-09 στις 00:13.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-04-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Fritzbox 7140
    SNR / Attn
    13(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλα δεν σε εχουν δεμενο μπορουσες να κανεις διακοπη χωρις να πληρωσεις τιποτα και να φυγεις.
    Intel i7 920 @4Ghz ,6Gb Corsair XMS 1600 8-8-8-24 , Asus P6T ,Sapphire 5850 ,Corsair 1000W on Shark Tt Case ,Samsung 2233Rz@120Hz ,Logitech 5400

  5. #5
    Ασφαλώς!

    Όμως…:

    1 Όχι ακριβώς να μη πληρώσω τίποτα αλλά ν αγνοήσω το τέλος αποσύνδεσης που δικαιωματικά η όχι θα μου χρέωναν

    2 Αφού το διαφημίζουν και αφού ανέλαβαν να να το παρέχουν να κόψουν το λαιμό τους και να το κάνουν ακόμα και αν είναι ασύμφορο για αυτούς.-

    3 Το να επιτρέψουμε ευκαιριακούς low budget παρόxους που ασχολούνται με τον «αφρό» της αγοράς δεν συμφέρει κανένα μας. Αντίθετα μα ζημιώνει όλους , διότι όσο αυτοί θα βγάζουν κέρδος από τις εύκολες συνδέσεις οι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ παροχοι θα επωμίζονται όλες τις προβληματικές συνδέσεις και με λογικό επακόλουθο μακροπρόθεσμα το έξτρα αυτό κόστος να ενσωματώνετε στον τυπικό χρήστη…..

    4 Αν δεν έπαιζε αυτό δεν επρόκειτο να πληρώνω connex για το εξοχικό που επισκέπτομαι μονό μερικές ημέρες το μηνά [εν αντιθέσει double play με 20 ευρώ το μήνα δε με χαλούσε καθόλου και αξιζε να επιμενω ]

    5 Στο ίδιο μοτίβο θα είχα βάλει και στο παραθαλάσσιο double play αλλά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    ..........
    δεν ξερω αν υπαρχουν τα παλια θεματα που εχω ανοιξει...
    εκανα αιτηση τον ιουνιο του 2007. μετα απο εικονικη και καλα ενεργοποιηση και καλα μη υπαρξη διαθεσημοτητας ενεργοποιηθηκε περιπου οκτωμβριο με νοεμβριο του 2007( με το ζορι στειλανε και τεχνικο να κανει την συνδεση).
    καμια σχεση με 24/1mbps. πολλες καταγγελιες και για την αναμονη ενεργοποιησης και για το προβλημα χαμηλων συγχρονισμων ενω τα στατιστικα εδειχναν καλα.
    προβλημα εσωτερικης καλωδιωσης στον χωρο μου λεγανε και να φερω τεχνικο.
    το σπιτι το ειχα για καβατζα σε περιπτωσεις που ειχα να φιλοξενισω τους δικους μου ή αν επρεπε να μεινω καπου αναγκαστικα επειδη συγκατοικουσα.
    πριν το καλοκαιρι ειρθα μονιμα. στις αρχες με την ενεργοποιηση ο συγρονισμος ηταν πανω απο 6mbps κι εφτανε καμια φορα τα 11 με upload πολυ κατω απο 512.
    ξαφνικα οταν αρχισα να μενω μονιμα ειχε δραματικη μειωση. μεχρι και μη δυνατοτητα συγχρονισμου. πολλες αποσσυνδεσεις κτλ.
    την εσωτερικη καλωδιοση κοιταξτε ηταν η συνεχεις καραμελα. ειχα βαρεθει τα ιδια και τα ιδια και συνεχεια ρεσετ και ιστοριες και αυτα που ζηταναι να κανεις για να δουνε.
    συνεχεις καταγγελειες. ζητησα ευθεως αλλαγη ζευγους. ζητησα ευθεως παροχη εναλακτικης προσβασης. απειλησα πως αν φερω τεχνικο που δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα και βρισκοταν προβλημα θα τους κυνηγουσα και θα τους ρεζιλευα.
    ανελαβε καποια κυρια να διευθετιση το προβλημα και να το παρακολουθησει προσωπικα. ειρθε πριν "λιγες!" μερες (2009 πλεον αν και προυγηθηκαν αλλαγες στα τηλεφωνικα μου νουμερα) τεχνικος τους. βρεικε κομμενο καλωδιο στα 73 μετρα.
    δηλωθηκε βλαβη. εγινε αρση απο οτε. ειχα ειτε χαμηλο ειτε καθολου συγχρονισμο. χτες μου ειπαν οτι ξαναδηλωθηκε βλαβη και ζητηθηκε αλλαγη καλωδιου απο τον οτε.
    οπως καταλαβενεται τωρα σκοπευω να τους παρω και τα σωβρακα που λεει ο λογος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετά από 5 μήνες ήρθε η βλάβη!!!
    Από mprizes45 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-08, 20:02
  2. απαντησεις σε καταγγελιες
    Από body125z στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-07, 17:56
  3. Καταγγελίες
    Από Babis100 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-07, 19:48
  4. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΟΝ
    Από IrmaRules στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 12:18
  5. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-06, 21:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας