Σελ. 84 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 647479828384858689 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.246-1.260 από 1343
  1. #1246
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω ήδη παραγγείλει από bookdepository.co.uk και θα χρειαστεί να παραγγείλω ξανά, υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα ή και αλλού που να πουλάει βιβλία πληροφορικής αμετάφραστα σε λογικές τιμές να μην στέλνω τα χρήματα στο εξωτερικό άδικα?

    Ενδιαφέρομαι για Python, Data Science και Machine Learning.
    im your man.... τι ακριβώς ψάχνεις;
    1. https://github.com/EbookFoundation/f...mming-books.md
    2. http://neuralnetworksanddeeplearning.com/
    3. https://github.com/cedrickchee/neura...rk-in-13-lines
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #1247
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #1248
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα έψαξα λίγο για το βιβλίο και έχω αρχικά δύο παρατηρήσεις.

    Πρώτον είναι ενθαρρυντικό που έστω και αργά το νούμερο των θυμάτων έχει αρχίσει να αναγνωρίζεται πιο ευρέως στην Δύση σε επίπεδα που βρίσκονται πιο κοντά στην πραγματικότητα.



    Υπήρξαν εδώ και δεκαετίες προσπάθειες κυρίως ατομικές από συμμετέχοντες στον πόλεμο προκειμένου το ευρύ κοινό να μάθει για τα πραγματικά μεγέθη των σφαγών και να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι. Και φυσικά κυνηγήθηκαν. Όλα αυτά τα αποτυπώνει ο Nick Turse, ιστορικός και ερευνητής δημοσιογράφος στο Kill Anything That Moves: The Real American War in Vietnam μετά από πολυετή έρευνα τόσο στα αρχεία του στρατού όσο και επιτόπια στα πεδία των μαχών και με συνεντεύξεις με όλες τις πλευρές. Στην ουσία το βιβλίο δείχνει πως σφαγές όπως στο mai lai δεν ήταν aberration (παρέκκλιση), όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ένας από τους "whistleblowers, αλλά modus operandi.

    Δεύτερον μετά λύπης βλέπω, αλλά χωρίς έκπληξη μάλλον, πως υπάρχει μια διάθεση εξίσωσης των ενεργειών των δύο πλευρών σε μια προσπάθεια μάλλον να ανασκευαστούν οι εντυπώσεις.



    Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο για να έχω πλήρη εικόνα, όποιος το έχει κάνει ας μας φωτίσει ως προς αυτό, και ενώ είναι σίγουρο πως σε κάθε πόλεμο λίγο πολύ όλες οι πλευρές θα κάνουν πράγματα το λιγότερο κατακριτέα, δυστυχώς δεν μου φαίνεται το βιβλίο να έχει ειλικρινή διάθεση.

    Όπως και να το κάνουμε μιλάμε για μια ιμπεριαλιστική εισβολή που είχε ως στόχο να εμποδίσει τους πρώην σκλάβους από το να διεκδικήσουν την ελευθερία τους και το δικαίωμα πάνω στην πατρίδα τους. Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να είναι αρκετό. Πέρα από τα νούμερα των θανάτων της κάθε πλευράς που μιλάνε από μόνα τους, πως γίνεται να εξισώνουμε ένα στρατό που σκότωνε αδιακρίτως με εντολές εκ των άνωθεν στρατιώτες, αμάχους, άνδρες, γυναίκες, παιδιά, βρέφη και που βομβάρδιζε με τοξικές ουσίες καταστρέφοντας την φύση και την υγεία των ανθρώπων με συνέπειες που φτάνουν και στο σήμερα με την όποια βαρβαρότητα ενάντια των εισβολέων ή των συνεργατών τους;
    Δεν πρόκειται να απαντήσω σημείο προς σημείο επειδή προφανώς δεν έχω χρόνο και δεν θέλω να γίνει το νήμα hijacked.

    Ο Hastings σίγουρα δεν είναι αριστερός ή κομμουνιστής, συνεπώς αν θέλεις κάποιο βιβλίο που να περιγράφει τον ένδοξο αγώνα εναντίον των ιμπεριαλιστών δεν θα το βρεις στο Vietnam: An Epic Tragedy. Εκείνο που κάνει όμως ο Hastings είναι ότι σαφώς και δεν αποδίδει συγχωροχάρτι στην ηγεσία του Ανόϊ επειδή σώνει και καλά πολεμούσαν τους ιμπεριαλιστές Οι πρακτικές που ακολούθησαν οι Viet Minh στο Ν. Βιετνάμ μεταξύ 1954 (συμφωνίας για 2 κράτη) και 1962 (όταν πλέον οι Αμερικάνοι μπήκαν για τα καλά και ανέλαβαν) ήταν απαράδεκτες και σίγουρα αδικαιολόγητες. Το ίδιο και κατά τον πόλεμο αλλά εκείνη την περίοδο ήταν σαφές ότι ο στόχος τους ήταν αποκλειστικά και μόνο η τρομοκρατία του πληθυσμού.

    Επίσης, εκείνο που διαχωρίζει ορθώς ο Hastings είναι τον αγώνα για ανεξαρτησία από τον αγώνα για την εγκαθίδρυση ενός βαθύτατα σταλινιστικού στυγνού καθεστώτος από τους Βόρειους. Δεν σημαίνει προφανώς ότι έτσι ξεπλένει τους πολέμαρχους του Νότου, αλλά άλλωστε η ιστορία ποτέ δεν γίνεται να είναι μονόπλευρη

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να προσθέσω ότι το Kill Anything That Moves ήταν εξαιρετικό - το είχα αγοράσει μόλις βγήκε. Ακόμα δεν έχω προχωρήσει τον Hastings σε σημείο που να "συμπίπτει" χρονικά με το Kill... καθώς εκείνο αναφέρεται στην περίοδο εντονότατης αμερικανικής εμπλοκής μετά περίπου το 1963-64. Ακόμα είμαι στο 1962 περίπου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #1249
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται να απαντήσω σημείο προς σημείο επειδή προφανώς δεν έχω χρόνο και δεν θέλω να γίνει το νήμα hijacked.

    Ο Hastings σίγουρα δεν είναι αριστερός ή κομμουνιστής, συνεπώς αν θέλεις κάποιο βιβλίο που να περιγράφει τον ένδοξο αγώνα εναντίον των ιμπεριαλιστών δεν θα το βρεις στο Vietnam: An Epic Tragedy. Εκείνο που κάνει όμως ο Hastings είναι ότι σαφώς και δεν αποδίδει συγχωροχάρτι στην ηγεσία του Ανόϊ επειδή σώνει και καλά πολεμούσαν τους ιμπεριαλιστές Οι πρακτικές που ακολούθησαν οι Viet Minh στο Ν. Βιετνάμ μεταξύ 1954 (συμφωνίας για 2 κράτη) και 1962 (όταν πλέον οι Αμερικάνοι μπήκαν για τα καλά και ανέλαβαν) ήταν απαράδεκτες και σίγουρα αδικαιολόγητες. Το ίδιο και κατά τον πόλεμο αλλά εκείνη την περίοδο ήταν σαφές ότι ο στόχος τους ήταν αποκλειστικά και μόνο η τρομοκρατία του πληθυσμού.

    Επίσης, εκείνο που διαχωρίζει ορθώς ο Hastings είναι τον αγώνα για ανεξαρτησία από τον αγώνα για την εγκαθίδρυση ενός βαθύτατα σταλινιστικού στυγνού καθεστώτος από τους Βόρειους. Δεν σημαίνει προφανώς ότι έτσι ξεπλένει τους πολέμαρχους του Νότου, αλλά άλλωστε η ιστορία ποτέ δεν γίνεται να είναι μονόπλευρη

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να προσθέσω ότι το Kill Anything That Moves ήταν εξαιρετικό - το είχα αγοράσει μόλις βγήκε. Ακόμα δεν έχω προχωρήσει τον Hastings σε σημείο που να "συμπίπτει" χρονικά με το Kill... καθώς εκείνο αναφέρεται στην περίοδο εντονότατης αμερικανικής εμπλοκής μετά περίπου το 1963-64. Ακόμα είμαι στο 1962 περίπου
    Από αυτά που λες συμπεραίνω πως η πρώτη εντύπωση πως το βιβλίο πρόκειται για προσπάθεια whitewashing των ενεργειών της Δύσης απέναντι στο Βιετνάμ σε ένα επικαιροποιημένο μεν, αλλά γνωστό μοτίβο καλών προθέσεων, ενάντια στους κακούς κομμουνιστές που απειλούν και καταπιέζουν τον λαό τους και κατ' επέκταση αποτελούν κίνδυνο για την πανταχού ελευθερία σε όλο τον κόσμο, με κακή εφαρμογή, τι και αν τα θύματα ήταν εκκατομύρια από αυτούς που υποτίθεται επενέβησαν για να προστατέψουν, και κακών προθέσεων, όντας κομμουνιστές, με κακών πράξεων που απορρέουν από το πρώτο. Άρα 1+0 vs 0+0.

    Όσον αφορά τις καλές προθέσεις, αν υπάρχει δηλαδή κάποιος που πιστεύει ακόμα πως οι ΗΠΑ κλπ μάχονται για την δημοκρατία την ελευθερία και το ανθρώπινο δίκαιο, δυστυχώς για όσους υποστηρίζουν αυτήν την εκδοχή δυστυχώς τα πράγματα είναι διαφορετικά. Το εθνικό απελευθερωτικό κίνημα, αρχικά κατά των αποικιοκρατών Γάλλων, δέχτηκε επιρροή και από το κάλεσμα του Λένιν για την μάχη κατά της αποικιοκρατίας. Κατά την κατοχή από τους Ιάπωνες οργανώθηκε σε αυτό που ξέρουμε ως Viet Minh κατά των Ιαπώνων κατακτητών και των Γάλλων αποικιοκρατών. Υποστήριξαν την πολεμική προσπάθεια των Αμερικανών κατά τον Β' Παγκόσμιο και δέχτηκαν όπλα, εκπαίδευση και υποστήριξη απο τον πρόδρομο της CIA. Με το τέλος του πολέμου κήρυξαν ανεξαρτησία με πρότυπο την ίδια την Διακήρυξη Ανεξαρτησίας τον ΗΠΑ και περιμένανε την βοήθεια και την συνεργασία των ΗΠΑ, παρόμοια με τον Κάστρο δηλαδή που πριν την απόρριψη του απο τις ΗΠΑ δεν είχε καν σχέση με Μαρξισμό και άλλα κακά. Φυσικά πήραν ένα... καθώς οι ΗΠΑ ξεκάθαρα διάλεξαν την Γαλλία και την βοήθησαν στην προσπάθεια της να ανακαταλάβει την εξουσία στο Βιετνάμ. Δηλαδή βοήθησαν να αποικιοκράτη να ανακτήσει την αποικία του. Μούφα οι καλές προθέσεις.

    Τώρα όσον αφορά το ακρότητες οι ΗΠΑ, ακρότητες οι Βιετναμέζοι 1-1, μου φαίνεται αδιανόητο πως μπορεί να το υποστηρίζει κάποιος που έχει εις γνώση του τα όσα πραγματικά γίνανε, δεδομένα που γίνανε προσβάσιμα στο ευρύ κοινό τα τελευταία χρόνια, και που αναλύει ο Turse στο πράγματι εξαιρετικό βιβλίο του, ότι μπορούν να ταυτιστούν οι ενέργειες των δύο πλευρών. Δεν γίνεται να μην τα γνωρίζει ο Hastings και δεν χρειάζεται να είναι εξυμνητής του κομμουνισμού ο ίδιος για να συνειδητοποιεί ότι δεν είναι ισοδύναμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι σωστός επιστήμονας. Αν δεν πείθουν τον ίδιο ή οποιονδήποτε άλλο η διαφορά επιτιθέμενου έναντι αμυνόμενου, αποικιοκρατίας εναντίον ανεξαρτησίας, η πολιτική εξολόθρευσης ανθρώπων ασχέτου πολιτικών πεποιθήσεων (πολλοί που δεν ήταν κομμουνιστικών πεποιθήσεων ή αδιάφοροι προσχώρησαν στο κίνημα που πήρε παλλαϊκό χαρακτήρα γιατί οι αμερικανοί ακριβώς τους εξολόθρευαν αδιακρίτως), ηλικίας, φύλου και το τεράστιο μέγεθος των απωλειών αυτών σε σχέση με τις απώλειες του υποκινητή, πως δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση ας κάνω έναν παραλληλισμό. Με την αντεπίθεση κατά των Ναζί, αλλά και πριν γύρει η πλάστιγγα με τον βομβαρδισμό γερμανικών πόλεων και την στοχοποίηση του πληθυσμού, γίνανε πολλές αγριότητες εναντίον των στρατιωτών αλλά και πολιτών της ναζιστικής Γερμανίας για να μην αναφέρω τις δολοφονίες των εγκληματιών πολέμου πολύ καιρό μετά την λήξη του πολέμου. Να πούμε πως και εκεί "blunders and atrocities were matched by those committed by their enemies"; Βασικά κάποιοι το λένε αλλά όλοι ξέρουμε απο που προέρχονται. Έναν που θα το πει αυτό δηλαδή απλά πρέπει να τον θεωρούμε αντικειμενικό;

    Τέλος δεν νομίζω πως είναι offtopic. Για βιβλία συζητάμε. Αν μην τι άλλο κάποιος που ενδιαφέρεται για το θέμα βγάζει καλύτερα συμπεράσματα και ανακαλύπτει επιπλέον βιβλία.

  5. #1250
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που λες συμπεραίνω πως η πρώτη εντύπωση πως το βιβλίο πρόκειται για προσπάθεια whitewashing των ενεργειών της Δύσης ...
    Σταματάμε εδώ - τουλάχιστον από πλευράς μου. Δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο μιας και δεν αναφέρεσαι στο βιβλίο αλλά στο τι νομίζεις ότι ενδεχομένως μπορεί να είναι η εν λόγω δουλειά.

    Εάν και εφόσον ασχοληθείς, τότε πολύ ευχαρίστως να το συνεχίσουμε σε ένα ουσιαστικό πλαίσιο συζήτησης όπου δεν παραθέτεις απλά τον δικό σου μονόλογο-σύνοψη ενός βιβλίου που δεν έχεις διαβάσει.

    Το μόνο που απλά σου προτείνω είναι να αλλάξεις τους φακούς λιγάκι, ο Turse μεν αναφέρεται σε περιστατικά όμως ουδέποτε ο ίδιος στο βιβλίο του (που επίσης διάβασα) κάνει μια απόπειρα καταγραφής του πολέμου του Βιετνάμ αλλά μιας ουσιαστικής πτυχής αυτού.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #1251
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταματάμε εδώ - τουλάχιστον από πλευράς μου. Δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο μιας και δεν αναφέρεσαι στο βιβλίο αλλά στο τι νομίζεις ότι ενδεχομένως μπορεί να είναι η εν λόγω δουλειά.

    Εάν και εφόσον ασχοληθείς, τότε πολύ ευχαρίστως να το συνεχίσουμε σε ένα ουσιαστικό πλαίσιο συζήτησης όπου δεν παραθέτεις απλά τον δικό σου μονόλογο-σύνοψη ενός βιβλίου που δεν έχεις διαβάσει.

    Το μόνο που απλά σου προτείνω είναι να αλλάξεις τους φακούς λιγάκι, ο Turse μεν αναφέρεται σε περιστατικά όμως ουδέποτε ο ίδιος στο βιβλίο του (που επίσης διάβασα) κάνει μια απόπειρα καταγραφής του πολέμου του Βιετνάμ αλλά μιας ουσιαστικής πτυχής αυτού.
    Ήμουν σαφής στην αρχή πως είναι η εντύπωση που έχω την οποία αργότερα επιβεβαίωσες. Η δε ένσταση μου έχει να κάνει με κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν χρειάζεται να διαβάσω όλο το βιβλίο για να ξέρω πως είναι λάθος. Εν πάση περιπτώσει ίσως κάποια στιγμή το κάνω.

    Μέχρι τότε από τον διάλογο σίγουρα προέκυψε τροφή για σκέψη και προτάσεις για διάβασμα που είναι άλλωστε ο σκοπός του thread.

  7. #1252
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μου ήρθε το καινούριο μου ereader.

    Και ξεκίνησα να διαβάζω αυτό:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_of_Elves
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #1253
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε το καινούριο μου ereader.

    Και ξεκίνησα να διαβάζω αυτό:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_of_Elves
    Ωπα, τα προηγούμενα τα έχεις διαβάσει; Χάνεις πράμα αν όχι.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  9. #1254
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε το καινούριο μου ereader.

    Και ξεκίνησα να διαβάζω αυτό:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_of_Elves
    Ποιο ereader?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #1255
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ άρχισα ήδη να διαβάζω το comptia A+ δεν είμαι πολύ μόνο 2700 σελίδες τίποτα
    Ξέρει κάποιος αντίστοιχο βιβλίο της cisco;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #1256
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ άρχισα ήδη να διαβάζω το comptia A+ δεν είμαι πολύ μόνο 2700 σελίδες τίποτα
    Ξέρει κάποιος αντίστοιχο βιβλίο της cisco;
    τι θέλεις να κάνεις; sys admin ή network admin?
    θα πρέπει να έχεις ξεκάθαρο στόχο. όλα δεν γινονται.

    επιπρόσθετα κανένα βιβλίο δεν έχει νόημα αν δεν κάνεις εφαρμογή (πχ Home lab).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #1257
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι θέλεις να κάνεις; sys admin ή network admin?
    θα πρέπει να έχεις ξεκάθαρο στόχο. όλα δεν γινονται.

    επιπρόσθετα κανένα βιβλίο δεν έχει νόημα αν δεν κάνεις εφαρμογή (πχ Home lab).
    να ξεκινήσω απο τα βασικά software & Hardware (πως στήνεται ένα μηχάνημα, απο τι αποτελείται,πως συντηρείται κτλ.) και μετά μπαίνω στα βαθιά δίκτυα.
    Βρήκα ένα της cisco αλλά είναι παλιό γ@μώτο μιλάει για XP
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #1258
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ξεκινήσω απο τα βασικά software & Hardware (πως στήνεται ένα μηχάνημα, απο τι αποτελείται,πως συντηρείται κτλ.) και μετά μπαίνω στα βαθιά δίκτυα.
    Βρήκα ένα της cisco αλλά είναι παλιό γ@μώτο μιλάει για XP
    αν τα αγγλικά σου είναι καλά τότε δες: https://ocw.mit.edu/index.htm βρες το CS προγραμμα και ξεκινα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #1259
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν τα αγγλικά σου είναι καλά τότε δες: https://ocw.mit.edu/index.htm βρες το CS προγραμμα και ξεκινα.
    ευχαριστώ θα το κοιτάξω όταν τελειώσω το βιβλίο θα προτιμούσα όμως της cisco είναι πιο πρακτικά, αυτά του MIT είναι όλο θεωρία.Έχω κάνει θεωρία στο ΤΕΛ που πήγαινα προγραμματιστής Η/Υ θεωρία και πράξη μηδέν
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #1260
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα, τα προηγούμενα τα έχεις διαβάσει; Χάνεις πράμα αν όχι.
    Απ' ό,τι διάβασα, αυτή είναι η σωστή σειρά να τα διαβάσεις, γιατί το Blood of Elves είναι το 1ο χρονολογικά που εκδόθηκε, και συνεπώς αποκλείεται να απαιτεί προγενέστερη προαπαιτούμενη γνώση του universe για να το καταλάβεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 84 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 647479828384858689 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 15:48
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:02
  3. Ο ΠΑΟ στο ΝΒΑ από την περίοδο 2010-11!
    Από maxcp στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 04:29
  4. Ποιό subforum διαβάζετε πρώτο;
    Από dipa57 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-06, 13:34
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-05, 04:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας