Σελ. 32 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 1343
  1. #466
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κατανοητό από κάποιον που δεν είναι πολύ εξειδικευμένος σε θέματα θεωρητικής φυσικής , αλλά και όχι εντελώς άσχετος?
    Τουλάχιστον μέχρι το 1/4 που έχω διαβάσει ως τώρα, διαβάζεται ανετότατα απλά θέλει και τη δέουσα προσοχή. Αν κάποια πράγματα δεν τα έχετε ξανακούσει θα σας φανούν λίγο περίεργα - δυσκολοχώνευτα στην αρχή, αλλά αυτό έχει να κάνει γενικά με τη φύση τους και όχι με το αν καταλαβαίνετε τι γράφει.

    imo αν σας ενδιαφέρει έστω και λίγο το τι λέει η σύγχρονη φυσική και γενικά αν έχετε ανησυχίες για κορυφαία επιστημονικά αλλά ως ένα σημείο και φιλοσοφικά θέματα, τότε το βιβλίο είναι must read.

    Δε θα έλεγα το ίδιο και για το άλλο βιβλίο του που έχω διαβάσει, το The Hidden Reality ούτε και για του Hawking το A Brief History of Time. Του Hawking το The Grand Design από την άλλη, μπορώ να πω πως μου άρεσε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Estela Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω "Το Άλεφ" Μπόρχες.
    Άριστη επιλογή! Έχω πάρει τα άπαντα πεζά του Μπόρχες. Προς το παρόν έχω διαβάσει από αυτά τις Μυθοπλασίες, το οποίο ήταν εξαιρετικό. Κάνω ένα διάλειμμα για την ώρα (γιατί κακά τα ψέμματα δεν είναι και για κάθε μέρα ) και κάποια στιγμή θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα.

  2. #467
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον μέχρι το 1/4 που έχω διαβάσει ως τώρα, διαβάζεται ανετότατα απλά θέλει και τη δέουσα προσοχή. Αν κάποια πράγματα δεν τα έχετε ξανακούσει θα σας φανούν λίγο περίεργα - δυσκολοχώνευτα στην αρχή, αλλά αυτό έχει να κάνει γενικά με τη φύση τους και όχι με το αν καταλαβαίνετε τι γράφει.

    imo αν σας ενδιαφέρει έστω και λίγο το τι λέει η σύγχρονη φυσική και γενικά αν έχετε ανησυχίες για κορυφαία επιστημονικά αλλά ως ένα σημείο και φιλοσοφικά θέματα, τότε το βιβλίο είναι must read.

    Δε θα έλεγα το ίδιο και για το άλλο βιβλίο του που έχω διαβάσει, το The Hidden Reality ούτε και για του Hawking το A Brief History of Time. Του Hawking το The Grand Design από την άλλη, μπορώ να πω πως μου άρεσε.



    Άριστη επιλογή! Έχω πάρει τα άπαντα πεζά του Μπόρχες. Προς το παρόν έχω διαβάσει από αυτά τις Μυθοπλασίες, το οποίο ήταν εξαιρετικό βιβλίο. Κάνω ένα διάλειμμα για την ώρα (γιατί κακά τα ψέμματα δεν είναι και για κάθε μέρα ) και κάποια στιγμή θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα.
    Δεν είναι η πρώτη φορά που το διαβάζω.. Είναι το αγαπημένο μου βιβλίο. Τα βιβλία τα διαβάζω ξανά και ξανά.. Matilda!

  3. #468
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Διαβαζω το Limit, του Frank Schatzing. Ενδιαφερον, αν και στην αρχη ακομη. Μου αρεσει ο τροπος που γραφει. Θα γραψω και αλλες εντυπωσεις στην συνεχεια.

  4. #469
    Εγγραφή
    02-12-2006
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    PHILIPS CGA5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζω το Limit, του Frank Schatzing. Ενδιαφερον, αν και στην αρχη ακομη. Μου αρεσει ο τροπος που γραφει. Θα γραψω και αλλες εντυπωσεις στην συνεχεια.
    Καλό βιβλίο,αλλά τεράστιο.

  5. #470
    Το avatar του μέλους vavis
    vavis Guest
    Smile
    Νέο βιβλίο, νέας συγγραφέως - πυροσβέστριας !
    "Η μεγάλη διάσωση"
    Εκδόσεις: Εμπειρία Εκδοτική
    Είδος: Ψυχολογικό μυθιστόρημα
    Συγγραφέας: Βάσω Δενδροπούλου


    Το τελευταίο προσφυγικό σπίτι στον Κεραμεικό, το κατοικεί μια νεαρή αρχιτέκτονας η Δέσποινα.
    Μια φωτιά ξεκινά απ΄ το πηγάδι της εσωτερικής αυλής και μόνο η συκιά μπορεί να την υπομείνει. Κι ο Γιάννης, ο αλλόκοτος φίλος της, δεν είναι πια εκεί.

    Ο πύρινος δράκος κρύβεται στους καλαμένιους τοίχους του σπιτιού παγιδεύοντας τη Δέσποινα στο εσωτερικό του.

    Ο Ορφέας είναι ο πυροσβέστης που σπεύδει σε βοήθεια μετά την αγωνιώδη κλήση της. Κι η Δέσποινα, από αγκαλιά σ΄ αγκαλιά, σώζεται. ΄Ομως ο Ορφέας τραυματίζεται βαριά όταν το ξύλινο πάτωμα υποχωρεί. Οι γιατροί τον διασωληνώνουν, κι εκείνος ξυπνά στην κόλαση.

    Η Δέσποινα, που δεν αντέχει στη σκέψη πως εξαιτίας της ένας άνθρωπος κινδυνεύει να χάσει τη ζωή του, τον επισκέπτεται καθημερινά στο νοσοκομείο.

    Εκεί, στην εντατική, πίσω απ΄ το διαχωριστικό τζάμι, μακριά απ΄ όλους κι όλα του μιλά. Κι οι λέξεις γλιστρούν σ΄ ένα παρελθόν γεμάτο ήχους, χρώματα, μυρουδιές κι αισθήσεις ξεχασμένες.
    Το γκρίζο φεύγει σταδιακά απ΄ τη ζωή της και η σχέση της με την οικογένειά της, τους φίλους της, τη δουλειά της, κάτω απ΄ το φως παύουν να είναι σκιές. ΄Ισως είναι η γιαγιά της, που έχει πεθάνει, αλλά ζει διαρκώς μέσα της, στη σκέψη και στην καρδιά της.

    Κι όταν όλα μοιάζουν ν΄ αποκτούν ξανά το νόημά τους, οι οικείοι τους, θέλουν ν΄ απομακρύνουν τον Ορφέα απ΄ τη Δέσποινα.

    Τότε, ο μικρός θεός με το τόξο και τα βέλη του σταματά το χρόνο των ρολογιών. Και ο χρόνος ο μυθικός φέρνει τους ήρωες στην αυγή της ανθρωπότητας, εκεί όπου οι άνθρωποι δεν γονατίζουν πια, μόνο καλωσορίζουν με γέλια και τραγούδια το νέο ζευγάρι.


    Η παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει στις 29 του Φλεβάρη και ώρα 19.00΄στο " Σταύλο " και είστε όλοι ευπρόσδεκτοι και καλοδεχούμενοι !

  6. #471
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    The Whale Road (Oathsworn),Robert Low
    Εκπληκτικη περιγραφη των Βικινγκ,χρονολογικα καπου λιγο μετα το σχισμα των εκκλησιων.
    Ψευδοιστορικο με τεραστια γκαμα πληροφοριων σχετικα με την κουλτουρα των Βικινγκ,μυθολογια,τεχνη,σταση ζωης κτλ
    Μεστο,δυνατο και απιστευτα ρεαλιστικο,με κερδισε με την πληθωρα πληροφοριων και την γρηγορη δραση του.

  7. #472
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να έχει ξαναγραφεί αλλά δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #473
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχει ξαναγραφεί αλλά δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι
    Είχαν πει πως θα αργούσε, ωραία
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #474
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε Popmaniac απλως "εσπασαν" το κανονικο σε 2 εκδοσεις paperback.Δεν ειναι νεο.

    Επισης,τα τελευταια 2 μερη του Song of Ice and Fire (βιβλιο 4,5) δεν εχουν καμια σχεση με τα πρωτα 3,σαν να αλλαξε κυριολεκτικα ο συγγραφεας.

  10. #475
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tutuyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Popmaniac απλως "εσπασαν" το κανονικο σε 2 εκδοσεις paperback.Δεν ειναι νεο.
    α μπράβο γιατί διάβαζα την περίληψη και δεν μου φαινόταν για νέο.
    Επισης,τα τελευταια 2 μερη του Song of Ice and Fire (βιβλιο 4,5) δεν εχουν καμια σχεση με τα πρωτα 3,σαν να αλλαξε κυριολεκτικα ο συγγραφεας.
    Λέγεται πως πέρασε κάποιο εγκεφαλικό ? στο μεσοδιάστημα
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #476
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tutuyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Popmaniac απλως "εσπασαν" το κανονικο σε 2 εκδοσεις paperback.Δεν ειναι νεο.

    Επισης,τα τελευταια 2 μερη του Song of Ice and Fire (βιβλιο 4,5) δεν εχουν καμια σχεση με τα πρωτα 3,σαν να αλλαξε κυριολεκτικα ο συγγραφεας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    α μπράβο γιατί διάβαζα την περίληψη και δεν μου φαινόταν για νέο.
    ΟΚ τότε κάποια μακακία έχει κάνει η Αμαζόνα γιατί αν παρατηρήσετε στον παραπάνω σύνδεσμο θα δείτε πως κάνει bundle το Book 5 που υπήρχε μέχρι σήμερα (και που όπως αντιλαμβάνομαι τον tutuyo πλέον έχει 'σπάσει') μαζί με αυτό που είναι το Part 2...



    Όντως μακακία της Αμαζόνας ή κάτι άλλο;;;;;;

    ........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Άκυρο, απλά τα έχουν κάνει μπάχαλο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 15-02-12 στις 14:44. Αιτία: auto merged post
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #477
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    "Κολπάκι" του εκδότη, για να γίνει πιο βολικό το paperback, σε ενιαία μορφή θα έφτανε σαν τόμος του Χρυσού Οδηγού.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #478
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Κολπάκι" του εκδότη, για να γίνει πιο βολικό το paperback, σε ενιαία μορφή θα έφτανε σαν τόμος του Χρυσού Οδηγού.

    Εφτασε θες να πεις.Ειμαι αρκετα παλαιος αναγνωστης του Martin και εχω τα βιβλια του σε hardback εκδοσεις η οποιες ειναι οντως ογκωδεις και επιβλητικες αλλα μονο για το σπιτι....Lol μια φορα σε διακοπες προσπαθησα να παρω καποιο αλλα...

    Φιλε nnn δεν ξερω τι περασε αλλα ειναι φανερο πλεον πως εχει "στερεψει".Ισως η αλλες ασχολιες του να μην του αφηνουν πολυ χρονο,γεγονος ομως ειναι οτι οι ιδεες του ανακυκλωνονται και δεν βγαζουν καπου.
    Καταλαβαινω οτι καπως πρεπει να γεμισει 7 βιβλια (τοσα εχει πει οτι θα ειναι η σειρα) αλλα ειλικρινα τα 2 τελευταια ειναι απελπισια.

    Και ειναι κριμα γιατι οταν θελει ειναι εκπληκτικος συγγραφεας και με εξαιρετικες ιδεες.
    Συστηνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ το "Tuf Voyaging" απο τις αποπειρες του στο sci-fi το οποιο ειναι εξαιρετικο - αν εξαιρεσεις το τραγικο εξωφυλλο.

    Στο ιδιο πανω κατω μοτιβο του καλου Matrin επισης προτεινω την νεα δυναμη της Αγγλικης fantasy,Joe Abercrobie,οπωσδηποτε το Blade Itself αλλα και ολα τα υπολοιπα του.
    Εαν καποιος αγαπα το βρετανικο μαυρο χιουμορ δεν θα μπορει να το αφησει.

  14. #479
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    noted για αγορά, τα τελευταία χρόνια μόνο ebooks για πρακτικούς και οικονομικούς λόγους.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #480
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0


    Για όποιον ενδιαφέρεται, πλέον το βιβλίο μου "Η καπιταλιστική κρίση και η επιστροφή του ιμπεριαλισμού" είναι διαθέσιμο για όλους στο ίντερνετ: Μπορείτε να το κατεβάσετε ως .pdf κλικάροντας εδώ, ή και να το διαβάσετε online στο issuu, κλικάροντας εδώ.

    Αν κάποιος επιθυμεί το βιβλίο σε έντυπη μορφή, πλέον μπορούν να το παραγγείλουν με 4 ευρώ (μαζί με τα έξοδα αποστολής) στέλνοντας μου ένα mail, μιας και εκτός απροόπτου φεύγω για Αυστραλία το φθινόπωρο, οπότε είναι κρίμα να μείνουν όσα αντίτυπα έχουν απομείνει απούλητα και να σκονίζονται σε κάποια αποθήκη.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

Σελ. 32 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 15:48
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:02
  3. Ο ΠΑΟ στο ΝΒΑ από την περίοδο 2010-11!
    Από maxcp στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 04:29
  4. Ποιό subforum διαβάζετε πρώτο;
    Από dipa57 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-06, 13:34
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-05, 04:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας