Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 69
  1. #16
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το σκέφτηκα κι εγώ αυτό.. και το κόστος δε θα είναι μεγάλο ακόμη και αν προκληθεί βλάβη στο ίδιο το router..

    Έχεις να μου δώσεις κάποιο link για χρονοδιακόπτη?
    Αν το γουγγλίσεις βρίσκεις αρκετούς, π.χ. http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=253&page=1

  2. #17
    Εγγραφή
    06-11-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έριξα μια ματιά για το Draytek για να δω με ποια usb sticks της αγοράς είναι συμβατά. Δυστυχώς δεν έχουν τα μοντέλα της Cosmote.. υπάρχουν κάποια "διπλανά" μοντέλα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ρισκάρω 200 ευρώ..

    Το ίδιο συμβαίνει και με το wbr-6800 το οποίο παρεπιπτόντως έχει ΜΟΝΟ 1 ethernet..( το θεωρώ κάπως απαράδεκτο ακόμη και αν η τιμή του θεωρείται χαμηλή..). Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της levelone και η καλύτερη απάντηση που πήρα είναι πως θα πρέπει να περιμένω τον Ιανουάριο να τους στείλουν καινούρια λίστα με τα υποστηριζόμενα usb sticks!!!! Ως τότε όμως η Cosmote θα έχει αλλάξει τουλάχιστον 100 μοντέλα για πλάκα!

    Η Cosmote και ο Γερμανός και δεν δίνουν εναλλακτική λύση του στυλ "αντί να πάρεις usb stick πάρε το ρουτεράκι μας" και ακόμη χειρότερα δεν έχουν να προτείνουν κάποιο ρουτεράκι που να είναι κάπως σίγουροι ότι παίζει με τα usb που δίνουν..

    Η μόνη μου λύση προς το παρόν είναι να επιχειρήσω μια επικοινωνία με levelone( φυσικά και ΌΧΙ την Ελληνική αντιπροσωπεία) και με Draytek..

    @Citakis Φίλε μου εσύ το είχες μόνιμα συνδεδεμένο? Εγώ το προορίζω για εγκατάσταση σε φωτοβολταϊκό σταθμό που σημαίνει πως οι ανάγκες για επανεκίνηση θα πρέπει να μειωθούν στο ελάχιστο δυνατό! Επίσης το Draytek έχει κάποιου είδους watchdog ωστε να κάνει επανασύνδεση ή και επανεκίνηση το ρούτερ αν διαπιστωθεί διακοπή σύνδεσης? Αν το Draytek υποστεί soft ή hard reset επαναφέρει τη 3g σύνδεση?

    Ευχαριστώ!

  3. #18
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έριξα μια ματιά για το Draytek για να δω με ποια usb sticks της αγοράς είναι συμβατά. Δυστυχώς δεν έχουν τα μοντέλα της Cosmote.. υπάρχουν κάποια "διπλανά" μοντέλα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ρισκάρω 200 ευρώ..
    Τα usb modem που δίνουν οι εταιρίες (Cosmote, Wind, Vodafone) είναι μη συνεργάσιμα με τα 3g router όλων των εταιριών γιατί οι τελευταίες αργούν να ενσωματώσουν την υποστήριξη στο firmware. Ούτε παρόμοια μοντέλα θα λειτουργήσουν και σε αυτό μιλάω εκ πείρας. Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να αγοράσει από ebay ή κάποιο eshop κάποιο από τα συμβατά usb modem.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το Draytek έχει κάποιου είδους watchdog ωστε να κάνει επανασύνδεση ή και επανεκίνηση το ρούτερ αν διαπιστωθεί διακοπή σύνδεσης? Αν το Draytek υποστεί soft ή hard reset επαναφέρει τη 3g σύνδεση?
    Το έχω στην κατοχή μου από τέλη Αυγούστου. Από τη στιγμή που το ρύθμισα δεν έχω μπει στο interface του για να πειράξω τίποτα παρά μόνο για να δω τον όγκο των δεδομένων που έχω διακινήσει. Ανεβάζει μόνο του την σύνδεση αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα, αν του βγάλω το usb και το ξαναβάλω αργότερα το αναγνωρίζει και το ρυθμίζει μόνο του, ακόμα και μετά από 7ωρη διακοπή ρεύματος που έσβησε και το ups στο οποίο το έχω τοποθετήσει μόλις ήρθε το ρεύμα μετά από 1 λεπτό ήταν online.

    Μοναδικό μειονέκτημα για την περίπτωση με 3g είναι ότι δεν αναφέρει την κατάσταση του σήματος παρά μόνο κατά την σύνδεση αλλά γιαυτό μπορεί να φταίει και το δικόμου το modem

  4. #19
    Εγγραφή
    06-11-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το Oxygen παίζει με το ZTE MF-662 αλλά το αναγνώρισε σαν 672..

    Έχει πραγματικά τεράστια λίστα με τα συμβατα usb! Αλάνια οι Έλληνες!

  5. #20
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Oxygen παίζει με το ZTE MF-662 αλλά το αναγνώρισε σαν 672..
    Το 672 και το 662 είναι η ίδια συσκευή με διαφορετικό firmware. H πρώτη υποστηρίζει μέχρι 28Mbps ενώ η δεύτερη μέχρι 21Mbps, οπότε θεωρώ ότι δεν έχει πρόβλημα που δεν σου εμφάνισε το ακριβές μοντέλο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πραγματικά τεράστια λίστα με τα συμβατα usb! Αλάνια οι Έλληνες!
    Θα μπορούσες να δώσεις ένα link που βρήκες την λίστα συμβατότητας του OxyGEN;

  6. #21
    Εγγραφή
    06-11-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 672 και το 662 είναι η ίδια συσκευή με διαφορετικό firmware. H πρώτη υποστηρίζει μέχρι 28Mbps ενώ η δεύτερη μέχρι 21Mbps, οπότε θεωρώ ότι δεν έχει πρόβλημα που δεν σου εμφάνισε το ακριβές μοντέλο
    Φαντάζομαι πως το αποτέλεσμα του μοντέλου όπως μου είπε ένας γνωστός μου είναι μια απλή ερώτηση που κάνει το router στο usb και η απάντηση που παίρνει είναι 672..

  7. #22
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα usb modem που δίνουν οι εταιρίες (Cosmote, Wind, Vodafone) είναι μη συνεργάσιμα με τα 3g router όλων των εταιριών γιατί οι τελευταίες αργούν να ενσωματώσουν την υποστήριξη στο firmware. Ούτε παρόμοια μοντέλα θα λειτουργήσουν και σε αυτό μιλάω εκ πείρας. Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να αγοράσει από ebay ή κάποιο eshop κάποιο από τα συμβατά usb modem.
    Εγώ έχω το WBR6800 της Levelone και όταν το πήρα δε δούλευε με το στικάκι που μου είχε δώσει η vodafone και αναγκάστηκα να κάνω αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω. Πήρα ένα συμβατό από ένα Ελληνικό e-shop με το οποίο και δούλεψε απροβλημάτιστα. Μετά από λίγες μέρες βγήκε και firmware update με μεγαλύτερη λίστα συμβατότητας αλλά και πάλι δεν υποστήριζε το πρώτο στικάκι. Συμβουλή μου να αγοράσεις ένα συμβατό από το internet.
    Κώστας

  8. #23
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω το WBR6800 της Levelone και όταν το πήρα δε δούλευε με το στικάκι που μου είχε δώσει η vodafone και αναγκάστηκα να κάνω αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω. Πήρα ένα συμβατό από ένα Ελληνικό e-shop με το οποίο και δούλεψε απροβλημάτιστα. Μετά από λίγες μέρες βγήκε και firmware update με μεγαλύτερη λίστα συμβατότητας αλλά και πάλι δεν υποστήριζε το πρώτο στικάκι. Συμβουλή μου να αγοράσεις ένα συμβατό από το internet.
    Τι εννοείς συμβατά?
    Για τα usb τις Comsote τι αναζήτηση να κάνω?

  9. #24
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ανάλογα το ρούτερ που έχεις. Για το levelone που έχω εγώ θα πας στο παρακάτω λινκ
    http://global.level1.com/downloads.p...&dlsearch.y=11
    Κώστας

  10. #25
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδιά πριν αγοράσετε οποιοδήποτε router να ξερετε οτι στα router αυτα δεν μπορεις να επιλέξεις να πιάνει μόνο 3g σήμα που σημαινει οτι θα είναι ψιλο άχρηστα, περαν βέβαια της συμβατότητας με τα 3g στικακια.Αρα πριν το αγορασετε να σιγουρευτείτε με κάποιο κινητό ότι έχει καλο σήμα 3G!!

  11. #26
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morfeakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά πριν αγοράσετε οποιοδήποτε router να ξερετε οτι στα router αυτα δεν μπορεις να επιλέξεις να πιάνει μόνο 3g σήμα που σημαινει οτι θα είναι ψιλο άχρηστα, περαν βέβαια της συμβατότητας με τα 3g στικακια.Αρα πριν το αγορασετε να σιγουρευτείτε με κάποιο κινητό ότι έχει καλο σήμα 3G!!
    Στην περιοχή μου έχω 3g 1 με 2 γραμμές και 2g 3 με 4 γραμμές. Παρόλα αυτά το ρουτερ πιάνει σταθερά 3g και μόνο σε σπάνιες συνθήκες περνάει σε 2g και αυτό μόνο για λίγο. Εννοείται ότι με σήμα τελείως οριακό θα χάνεις πιο εύκολα το 3g γιατί σκοπός του ρουτερ είναι να μείνει online και όχι να έχει απαράιτητα 3g.

  12. #27
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    Analoga ta kefia Forthnet
    ISP
    Forthnet
    Router
    585v7
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει η δυνατότητα να παίρνει το pc κανονικά από το usb το internet και να το δίνει σε κάποιο router το οποιο θα το διαμοιράζει σε αλλα pc μέσο lan η μέσο wifi?
    Γιά σου ρε ... με τα ωραία σου...

  13. #28
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eon.s60@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η δυνατότητα να παίρνει το pc κανονικά από το usb το internet και να το δίνει σε κάποιο router το οποιο θα το διαμοιράζει σε αλλα pc μέσο lan η μέσο wifi?
    Αυτό που ζητάς γίνεται.
    Πρέπει όμως να κάνεις μέσα από το pc share την σύνδεση σου. Βρήκα κάποιες οδηγίες εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citakis : 17-12-10 στις 13:36.

  14. #29
    Εγγραφή
    10-02-2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Alcatel 780i
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 16(dB)
    Επαναφέρω το θέμα μιας και εγώ αυτές μέρες ψάχνομαι για ένα 3g router.

    Barbasunday τελικά δοκίμασες κάποιο router από όλα αυτά που προαναφέρθηκαν; Έχω και εγώ Internet on the Go με ένα ZTE (MF 636).
    Υπάρχει κάποιο router που θα δουλέψει με αυτό το στικάκι; Μην πάρω κάποιο και μου μείνει στο χέρι τελικά

    Η αγορά θα πρέπει να γίνει από ελληνικό κατάστημα. Επίσης αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες. Απαιτήσεις δεν έχω. Μόνο αξιοπρεπές Internet

  15. #30
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το 636 θα δουλέψει σίγουρα το Level One.
    Κώστας

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 04:37
  2. Άνοιγμα port 8000 για Internet radio με winamp-router speedtouch 585
    Από karnavalos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 14:14
  3. adsl modem/router με 2 θυρες για internet (wan)
    Από psyXos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-06, 20:28
  4. Zyxel 660HW: Πως θα καταργησω το router για σύνδεσηι με αλλο router;
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-06, 20:31
  5. Επιλογή οικονομικού router για internet cafe
    Από Gh0std0g στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 17:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας