Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Από πολύ καιρό τώρα, ακούω για την τρέλα που έχει πιάσει αρκετός κόσμος με αυτό το BSD-οειδή λειτουργικό, και ομολογώ από μια μικρή πείρα που είχα σε FreeBSD, OpenBSD και DragonFlyBSD, δεν μου κινούσε και κάτι το ειδικότερο...

    Τα τελευταία χρόνια όμως, ειδικά τα 2 τελευταία χρόνια αυτή η "τρέλα" και το "μέλι" που στάζει ο κόσμος έχει αυξηθεί.... Βέβαια έχω δοκιμάσει να το τρέξω σε pc και όχι σε εντεταλμένο ειδικό hardware της apple λόγω και των υπέρογκων τιμών.

    Οι πιο πολλές προσπάθειες μου ήταν επιτυχημένες επειδή τύχανε το μηχάνημα των δοκιμών μου αν και AMD να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατό και να παίζει σχεδόν σε vanilla φάση... (σχεδόν...)

    Τώρα τελευταία λοιπόν αποφάσισα να το βάλω για πολύ περισσότερο καιρό στο μηχάνημα των δοκιμών που έχω, ώστε να το κατανοήσω καλύτερα, και αν δώ ότι έχει να μου προσφέρει κάτι καλύτερο από Vista/Win7/XP η από μια καλή και προσεγμένη διανομή Linux να το κάνω και κύριο λειτουργικό μου...

    Έβαλα λοιπόν την ipc 10.5.6 με kernel 9.5.0 voodo... όλα καλά λοιπόν, όλα αναγνωρίζονται, shutdown/reboot κανονικό, updates κανένα πρόβλημα. Όλα μια χαρά.

    Έρχομαι στο ψητό του θέματος τώρα. Σαν άπειρος χρήστης (στο γραφικό περιβάλλον περισσότερο, στο κέλυφος είναι σχεδόν τα ίδια με όλα τα BSD...)
    έχω ερωτήσεις/απορίες...

    1ον: Υπάρχουν codec pack εκτός του φτωχού και κοινού "perian"....;

    2ον: Τα ελληνικά τα έχω καταφέρει να τα κάνω να δουλεύουν. Και να βλέπω και να γράφω (με ένα περίεργο συνδυασμό πλήκτρων...) Υπάρχει περίπτωση να γίνεται η εναλλαγή γλώσσας γραφής με Alt+Shift πχ;

    3ον: Φυσικά έχω βρεί torrent λύση, vlc, quicktime κτλ κτλ, υπάρχουν εργαλεία συμπίεσης βιντέου, και γενικά προγράμματα επεξεργασίας ήχου και βιντέου...;

    4ον: Το firewall που έχουν είναι "φτωχό" για εμένα, χωρίς να δίνει πολλά περιθώρια παραμετροποίησης.... Υπάρχει κάτι freeware και OpenSource που να δίνει έστω μια λύση...;

    5ον: Τι μπορώ να κάνω για να "σουλουπώνω" και να κρατώ σε φόρμα το λειτουργικό...;


    Βέβαια έχω και σαν λύση το MacPorts που είναι μια ωραία προσπάθεια μίμισης των ports στα διάφορα bsd's με compile από source.

    Μια τελευταία απορία που έχω, που μπορώ να βρώ μια καλή "δεξαμενή" η αλλιώς πηγή προγραμμάτων στυλ FileHippo αλλά φυσικά για software macosx;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Για την 1η και 3η ερώτησή σου θα σου προτείνω το www.versiontracker.com και το www.macupdate.com. Εκεί θα βρεις ότι software ψάχνεις ανάλογα τις ανάγκες σου.
    Για την 2η ερώτηση (keyboard shortcuts) πήγαινε στο System Preferences->Keyboard & Mouse->Keyboard Shortcuts και βάλε ότι συνδιασμό θες.
    Στο versiontracker θα βρεις και διάφορα GUI για το firewall που σου προσφέρουν xtra ρυθμίσεις και σε συνδιασμό με το Little Snitch δε νομίζω πως σου χρειάζεται κάτι παραπάνω.
    Για να κρατάς το λειτουργικό σε φόρμα καλό θα είναι να το έχεις up to date. Προσωπικά δεν κάνω κάτι παραπάνω...

Παρόμοια Θέματα

  1. Web Hosting Reseller (Μεταπολητής) - Ερωτήσεις ενός άπειρου πρωτάρη.
    Από gmantakis στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-06, 15:02
  2. Ερωτήσεις ενός μη γνώστη...
    Από gkoukis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-05, 12:48
  3. Ερωτήσεις ενός νέου μέλους
    Από murray στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-04, 02:29
  4. Ερωτήσεις ενός νέου μέλους
    Από murray στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-04, 01:27
  5. Χαζές ερωτήσεις ενός πρωτάρη...
    Από silver στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-04, 20:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας