Σελ. 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 374
  1. #121
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Πώς φαίνεται το παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  QoStst003.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  27,2 KB 
ID: 5531
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  2. #122
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Braveheart1980
    <qosCls tableSize="4">
    <qosClsEntry id="1" protocol="TCP/UDP" priority="high" dscpCode="0" tos="8" precedence="0" switchport="-1" vlan8021p="-1" clsName="Linux_HTTP" srcAddr="192.168.1.3" srcMask="255.255.255.255" srcPort="" dstAddr="" dstMask="" dstPort="80"/>

    <qosClsEntry id="2" protocol="TCP/UDP" priority="high" dscpCode="0" tos="8" precedence="0" switchport="-1" vlan8021p="-1" clsName="Dad's_laptop" srcAddr="192.168.1.10" srcMask="255.255.255.255" srcPort="" dstAddr="" dstMask="" dstPort="80"/>

    <qosClsEntry id="3" protocol="TCP/UDP" priority="low" dscpCode="0" tos="0" precedence="0" switchport="-1" vlan8021p="-1" clsName="Az_out" srcAddr="192.168.1.3" srcMask="255.255.255.255" srcPort="" dstAddr="" dstMask="" dstPort="50000"/>

    <qosClsEntry id="4" protocol="TCP/UDP" priority="low" dscpCode="0" tos="0" precedence="0" switchport="-1" vlan8021p="-1" clsName="Az_in" srcAddr="192.168.1.3" srcMask="255.255.255.255" srcPort="50000" dstAddr="" dstMask="" dstPort=""/>

    </qosCls>
    Είχα ακριβώς τα ίδια rules αλλά χρησιμοποιώ το shareaza. Ενώ στο κύριο PC που χρησιμοποιώ (laptop) δούλευαν και τα δυο (p2p, http) καλά , όχι τέλεια, όταν άνοιγε άλλο pc στο LAN δε μπορούσε να μπει στο Internet καθόλου... Είπα λοιπόν να δοκιμάσω την πιο γενική approach στα QoS rules να δω τι γίνεται.
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  3. #123
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anexann
    Είχα ακριβώς τα ίδια rules αλλά χρησιμοποιώ το shareaza. Ενώ στο κύριο PC που χρησιμοποιώ (laptop) δούλευαν και τα δυο (p2p, http) καλά , όχι τέλεια, όταν άνοιγε άλλο pc στο LAN δε μπορούσε να μπει στο Internet καθόλου... Είπα λοιπόν να δοκιμάσω την πιο γενική approach στα QoS rules να δω τι γίνεται.
    Δηλαδη λες να βαλω αντι maximize throughput minimize delay για το http?

    YΓ Να βαλω και αλλο ενα rule για source port για το http.Πως το ξεχασα?

  4. #124
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Ακόμα πειραματίζομαι με το setting για http. Πάντως το Min Delay μου βγαίνει πολύ καλύτερο από το Max Throughput.

    Τώρα με τους γενικούς κανόνες τα πράγματα πάνε λίγο καλύτερα , αλλά και πάλι δεν είναι όπως θα το επιθυμούσα. Θέλει ακόμα ψάξιμο μου φαίνεται αν και τα rules που έχω βάλει είναι σωστά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anexann : 31-01-06 στις 08:51.
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  5. #125
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Π.Φάληρο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    19
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    19996/1023
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedstream 4200
    SNR / Attn
    10(dB) / 12.5(dB)
    Τώρα αν χρειάζεται για http το "maximise throuhgput" ή το "minimise delay", θα πρέπει
    να το δοκιμάσει κανείς για να δει. Προσωπικά πιστεύω ότι το πρώτο είναι πιο σωστό
    γιατί μας ενδιαφέρει το max bandwidth όταν κατεβάζουμε σελίδες.
    Μην ξεχνάτε να χρησιμοποιείτε και το "IP Precedence". Βάλτε 6 ή 7 στο http και 1, 2 ή
    3 για azureus. Mετά από κάποιες δοκιμές θα βρείτε ποιες είναι οι σωστές τιμές, ώστε να
    λειτουργεί full ο browser χωρίς να "κόβει" τελείως το azureus (και χάνονται και τα connections).
    Έχω βάλει 6 για http & 2 για azureus και είναι μια χαρά.
    Αυτό που λέω για το "IP Precedence" το διάβασα στο adslgr και είναι μια παράμετρος
    που καλό είναι να μην παραλείπουμε. Παίρνει τιμές από 0 ως 7 και όσο μεγαλύτερη η
    τιμή, τόσο μεγαλύτερη η προτεραιότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntsili : 30-01-06 στις 17:01.
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    ->POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή? To Blog or not to Blog

  6. #126
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Ο μοναδικός λόγος που επέλεξα το Min Delay είναι ότι προτάθηκε από το Tech Support της USR (το είδα σε κάποιο post του forum αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς). Τώρα που ενεργοποίησα και το IP precedence (βλ εικόνα),



    όταν έχω ανοιχτό το Shareaza και πάω να κάνω browsing το φόρτωμα των δελίδων μου θυμίζει εποχές BBS... Είδα τα stats της σύνδεσης και ολικό downloading της γραμμής μου είναι στα 27Kbps, 11Kbps όντας από Shareaza...

    Δοκίμασα προηγούμενα και με http IPp=7, p2p IPp=1 και τα πράγματα ήταν πραγματικά ακόμα χειρότερα...

    ---UPDATE---
    Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει με τη λειτουργία του Shareaza... Άφησα το laptop ανοιχτό όλο το βράδυ και με το p2p ανοιχτό σήμερα σερφάρω σα να το είχα κλειστό και αυτό κατεβάζει με αξιοσέβαστες ταχύτητες. Υπάρχει κανείς εδώ που να χρησιμοποιεί Shareaza και να έχει USR 9107/8?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anexann : 31-01-06 στις 08:53.
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  7. #127
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    ετσι ειναι οκ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails zonk2.PNG  


  8. #128
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    νομίζω να σβήσεις το qos για το http με source port to 80 . Σε νοιάζει το out στο 80 όχι τι μπαίνει απο την 80.

    Ίσως κάνω και λάθος

  9. #129
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    χμμμ
    αφου εχω ηδη δηλωσει την port 80 για το http...(udp/tcp)
    πρεπει να την ξαναδηλωσω για το msn?

  10. #130
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    να ρωτήσω κάτι? Το Ip Precedence τι είναι και με ποια κριτήρια καθορίζεται η τιμή του?

  11. #131
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang
    να ρωτήσω κάτι? Το Ip Precedence τι είναι και με ποια κριτήρια καθορίζεται η τιμή του?
    Είναι κάτι αντίστοιχο του 802.11p αλλά δουλεύει στο layer 3. Τώρα για τα κριτήρια... χρειάζεται όλοκληρο μάθημα networking, και το πώς λειτουργεί δεν είναι τόσο απλό όσο να βάλεις τιμές από 0-7, ιδιαίτερα αν έχεις πολλά rules, οπότε και πρέπει να υπολογίσεις τι κομμάτι του bandwidth θα πάρει το κάθε rule...
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  12. #132
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    ουσιαστικά δηλαδη και free να είναι όλο το bandwidth άν βάλω στο qos του Bitcommet στο IP precedence "2" τότε του ρίχνω την max ταχύτητα? Αλλά με τα bandwidth που παίζουμε εμείς μάλλον κάτι τέτοια είναι άκυρα

  13. #133
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Ερωτηξη

    Εστησα οκ το qos και το συστημα παει τζιτζι

    Τωρα το θεμα ειναι οτι χθες εστησα και εναν apache server-ακο στο μηχανημα μου.Για να βλεπει ομως ο εξω κοσμος το pc με τον apache εκανα ενα virtual server με port 80 (tcp) και ip αυτη του πισιου με τον apache.Οταν το εκανα μου ειπε το router οτι μετεφερε το web interface στην 8080.(κατι τετοιο)

    Ο εξω κοσμος με βλεπει οκ,ολα καλα τελικα

    Το θεμα μου ειναι οτι την port80 την ειχα βαλει στο qos για να εχω γρηγορο browsing.

    Τωρα απο την ιδια πορτα θα εχω και γρηγορο browsing,αλλα θα με βλεπει και ο εξω κοσμος οκ ή μηπως η 80 πηγε αποκλειστικα στον web server οποτε πρεπει να βαλω ρυθμισεις και για την 8080 ?

  14. #134
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Αφού έφτασα σε ένα ανεκτό αποτέλεσμα με τα rules για browsing και p2p που είναι οι δυο βασικές λειτουργίες καθημερινώς, άρχισα να προσθέτω και άλλα πράγματα σιγά-σιγά που χρειάζονται επίσης. Ένα από αυτά είναι το γνωστό και μη εξαιρετέο Skype. Δεδομένου των settings του,


    πρόσθεσα άλλο ένα rule στο QoS setup κάνοντας το να μοιάζει όπως φαίνεται παρακάτω:


    Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωσό εκεί ή θα πρέπει να μπει το port στο destination. Επίσης για όσους λένε πως το Skype δουλεύει μια χαρά πίσω από firewall, έχω να πω μόνο ότι μετά το setup virtual server για την εν λόγω port το chat μέσω skype έχει αρχήσει και γίνεται πια ανεκτό, τη στιγμή που χωρίς αυτό η επικοινωνία ήταν αδύνατη.

    Κάτι που σκέφτομαι είναι η ενσωμάτωση του 802.1p, πειραματικά στην αρχή. Δυστυχώς κάθε προσπάθεια setup του είναι μέχρι στιγμής αδύνατη... Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω μόνο και μόνο επειδή το packet prioritisation σε χαμηλότερο επίπεδο ευελπιστώ να είναι περισσότερο αποτελεσματικό από το IP precedence. Στην περίπτωση τη συγκεκριμένη ψάχνω την ιδανική ρύθμιση για skype, http που είναι αυτά που με "καίνε" περισσότερο να ρυθμίσω (με αυτή τη σειρά) για να έχω τελικώς όσο γίνεται καλύτερη επικοινωνία.

    Sorry για το μέγεθος του post. Που θα πάει θα το φτιάξουμε και τούτο το routerάκι. Πάντως όπως και να έχουν τα πράγματα το SpeedTouch 510v4 με είχε δυσκολέψει αρκετά περισσότερο με λιγότερες εφαρμογές τότε...
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  15. #135
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    ρε παιδια...
    το dest port τι διαφορα εχει απο το source port?

Σελ. 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DC++ και USRobotics 9107
    Από lstseries στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-06, 13:06
  2. USRobotics 9107 vs 9108
    Από antonis_wrx στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-06, 23:10
  3. εγκατασταση USROBOTICS 9107
    Από giorgiosb στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 17:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας