Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μετά από περίπου ένα χρόνο που έκανα το καθήκον μου υπηρετώντας τη μαμά πατρίδα επέστρεψα σπίτι μου.Είχα από πριν σύνδεση 2play η οποία χωρίς να ήτανε τέλεια δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ σημαντικά προβλήματα κατά τη διάρκεια του gaming (Το download δεν με είχε απασχολήσει ιδιαιτερα καθώς χρησιμοποιούσα τη σύνδεση του πανεπιστημίου για αυτό το σκοπό).

    Διαπίστωσα λοιπόν (1-2 μήνες πριν) ότι το latency που είχα στο world of warcraft από τα 100ms είχε ανέβει στα 300-400 .Έλενξα όλες τις ρυθμίσεις να σιγουρευτώ ότι ήτανε όπως πριν και στη συνέχεια αποφάσισα (αφού σιγουρεύτικα οτι όλα από την μεριά μου ήτανε
    ok) να δώσω λίγο χρόνο στη forthnet στην περίπτωση που κάνει κάποια συντήρηση ή αναβάθμιση (σαν ανέκδοτο ακούγεται).

    Εδώ και 5-6 μέρες λοιπόν τα πράγματα έχουνε γίνει ακόμα χειρότερα!!!Το latency έχει ανέβει ακόμα περισσότερο (550+).Οι τιμές που πέρνω από το router για την γραμμή μου είναι

    SNR Margin:4 με 7 (ανάλογα τις ορέξεις του )
    Loop Att.10 με 17(Λίγο μεγαλη απόκληση δεν έχουμε εδώ)
    Down Speed:14 με 17 (Θα σηκωθεί το router και θα με κυνηγάει με τόσα restart)

    Το router είναι ένα vigor 2700.Νομίζω έχω το τελευταίο firmware (Firmware Version : 2.8.2).

    PPPoE / PPPoA Client Mode
    PPPoE/PPPoA Client Enable Disable (enabled)

    DSL Modem Settings
    Multi-PVC channel (Channel 1)
    VPI 8
    VCI 35
    Encapsulating Type LLC/SNAP
    Protocol PPPoE
    Modulation ADSL2+ annex M.

    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο λοιπόν τις τελευταίες μέρες ιδικά δεν μπορώ να παίξω .Έφτασα στο σημείο να γυρισω σε G.DMT που παλαιότερα όταν το έκανα έριχνε το latency μου όταν ανέβαινε πάνω απο 200 στα 100 και πάλι , αλλά τίποτα.Να προσθέσω οτι μέχρι και το port του WoW άνοιξα αλλά τίποτα.

    Το περίεργο είναι (καθώς διαβάζω για χαμηλές ταχύτητες τις τελευταίες μέρες από άλλους χρήστες) ότι το download μου δεν έχει αλλάξει.Αυτή την στιγμή κατεβάζω από το filelist με 1.4mb/s .Επίσης το ping στο ventrilo είναι κάτω απο 100.

    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω .Σκέφτομαι να αλλάξω isp.Αλλά έχω αρκετές απορίες:

    -Αξίzει να βάλω κάποιον άλλο isp?Η μήπως να πάω στον οτε πάλι που είναι ακριβότερος αλλά ίσως () δεν έχω προβλήματα.Σε αυτό το σημείο να αναφέρω κάτι που ξέχασα.Μένω Αθήνα και συγκεκριμένα στην περιοχλη της Νεας Ιωνίας.

    -Αν η απάντηση στην 1η ερώτηση ειναι θετική τι να βάλω.Πάντα για χαμηλότερο latency καθώς το download συνεχίζω να το κάνω από πανεπιστήμιο

    -Πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία για να αλλάξω isp?Πάω για παράδειγμα στη φόρμα τις hol την συμπληρώνω και η όλη διαδικασία γίνεται αυτόματα από την hol ή πρέπει πρώτα να κάνω διακοπή στην forthnet?

    -Πόσες μέρες θα είμαι χωρίς internet?Είναι όπως οταν πήγα απο ote σε forthnet δηλαδή 1 μέρα ή περισσότερο?

    -Να μπω στην όλη διαδικασία ή να περιμένω μέχρι τις 28 που και καλά τελειώνει η συντήριση?

    -Υπάρχει περίπτωση να έχω εγώ κάποιο πρόβλημα στις ρυθμίσεις μου?Υπάρχει κάποιος τρόπος θυσιάζοντας download speed πχ να πέσει για την ώρα το latency?

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drstein7 : 21-01-09 στις 02:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21811/969
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 7.8(dB)
    Το προβλημα ειναι γενικοτερο σε οτι εχει να κανει με συνδεσεις προς το εξωτερικο.
    Αν κατεβαζες απο site που εχει ελληνικο mirror τοτε οι ταχυτητες ειναι κανονικες το ιδιο και τα ping (οχι παντα). Στο wow δε θα δεις σωστα ping μεχρι να φτιαξει το προβλημα τους, μονο το βραδυ (αργα).
    Γενικοτερα σε παιχνιδια, την ημερα μονο οταν μπορεις να βρεις ελληνικο server αλλιως το ξεχνας.

    Αν θελεις μονο καλο ping ο ΟΤΕ ειναι ο καλυτερος με διαφορα. Αποτι ξερω η ON εχει καλα ping επισης, και μετα το χαος. Το θεμα ειναι αν αξιζει τα λεφτα.
    Για να αλλαξεις πας κατευθειαν στον αλλο παροχο οχι στην Forthnet, αν πας OTE σε λιγες μερες θα εχει γινει η αλλαγη (λογικα παλι για λιγες ωρες θα μεινες χωρις Internet αλλα δεν ξερω σιγουρα), αν πας αλλου θα παρει περιπου 1 μηνα αλλα και παλι δεν θα μεινεις χωρις Internet, μονο τη μερα της αλλαγης.

    Ποια συντηρηση στις 28 btw?
    Μαλλον δε το ειχες δει οταν ησουν Φανταρος αλλα το προβλημα ειναι εδω και αρκετους μηνες, λογικα οταν ειναι να το φτιαξουν θα βγαλουν καμια μεγαλειωδη ανακοινωση λες και τελειωσε ο πολεμος, θα το μαθαιναμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έγινε προ 2μηνου μαζική διαμαρτυρία χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον από πλευράς Forthnet. Επιπλέον συζητάμε εδώ το πρόβλημα εδώ και καιρό.

    Εγώ χθες έκανα αίτηση επιστροφής στον ΟΤΕ λόγω του ιδίου προβλήματος (χωρίς καν να είμαι gamer), αλλά νομίζω ότι η HOL έχει ακόμα καλύτερα pings. Αν θες μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε 2 posts μου (καθαρά ενδεικτικά, μη σε πάρω στο λαιμό μου): λόγοι που γύρισα ΟΤΕ, σύντομο & ερασιτεχνικό monitoring 4 παρόχων.

    Θέμα χρόνου πιθανόν να είναι να λυθεί με καμιά μεγάλη αναβάθμιση, απλώς κάποιοι έχουν υπομονή να περιμένουν, ενώ άλλοι όχι. Δες πως θα πάει και κρίνεις

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ απλά είδα ένα post εδώ ότι γίνονται εργασίες 15-28 ιανουαρίου .Ήμουνα φαντάρος και δεν είχα ιδέα για το γεγονός οτι τα προβλήματα έχουνε αρχήσει εδώ και μήνες .

    Πάντως από οτι βλέπω και οι 2 μου λέτε το ίδιο από ότι ειχα καταλάβει και εγώ από τα post που διάβασα οτι για ping otenet ή hol (δεν τις ανέφερα τυχαία σαν παραδείγματα στο 1ο μου post απλά δεν ήθελα να προϊδεάσω ).

    Θα περιμένω πάντως μέχρι τις 28 και μετά λογικά επιστροφη στον π-οτε .Δεν με βλέπω να πέρνα ρισκα πάλι με hol.Οχι μέχρι να φτιαξει επιτέλους η κατάσταση στην Ελλάδα (αμην και πότε)

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή ISP
    Από No_MeRcY στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 14:51
  2. Latency στο World of Warcraft. Ποιον ISP έχετε; Και τι ping δίνει;
    Από curzondax στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-08, 13:56
  3. Αλλαγή ISP για καλύτερα pings...
    Από slow στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-04, 03:10
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-04, 18:48
  5. αλλαγή isp
    Από avatarious στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-03, 00:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας