Σελ. 1 από 14 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 197
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Την 19-1-2009 έλαβα από δικαστικό επιμελητή "Πράξη Διεξαγωγής Ακρόασης" από την Ε.Ε.Τ.Τ. σχετικά με την αίτηση που κατέθεσε η Εταιρία Cosmote - Κινητές Τηλεπικοινωνίες A.E. για την διαγραφή του domain name whatsup.gr από τον σημερινό φορέα του ονόματος χώρου, εμένα δηλαδή (Βαρυτιμίδη Χρήστο) κατηγορώντας με ότι την κατοχύρωση του domain name, την έκανα κακόπιστα, παράνομα και καταχρηστικά προσβάλλοντας τα νόμιμα δικαιώματά της. Το αιτιολογικό της αίτησης διαγραφής είναι ότι επειδή η Cosmote έχει κατοχυρώσει το σήμα whatsup ώς λεκτικό και με απεικόνιση ήδη από το 2001, ως επακόλουθο αιτείται την διαγραφή του σημερινού φορέα.

    Στην κατηγορία τους εναντίον μου, αναφέρουν ότι εγώ τους στερώ την φήμη τους από την χρήση του ονόματος που αυτοί φυσικά δεν θέλησαν να κατοχυρώσουν το 2001 (το domain κατοχυρώθηκε από εμένα τον Αύγουστο του 2003!! και ο καταχωρητής που ανανέωσε το domain το 2005 ήταν η Otenet!!!). Το δε όνομα whatsup δεν είναι λεκτική εφεύρεση της Cosmote όπως για παράδειγμα είναι η λέξη cosmoκάρτα, αλλά είναι έκφραση - ιδιωματισμός που χρησιμοποιείται κατά κόρον, από το 1949 σαν έκφραση από τον Bugs Bunny αλλά και από όλο τον κόσμο σε καθημερινή βάση. Η διαδικασία κατοχύρωσης έγινε από εμένα νομότυπα - όπως φυσικά και από την επιτροπή που συνεδρίασε για την έγκριση κατοχύρωσης που έγινε - και βάσει του κανονισμού λειτουργίας για την διαχείριση - έγκριση domain name ισχύει η σειρά προτεραιότητας κατάθεσης της αίτησης.

    Υ.Γ.
    Όπως αναφέρει η Cosmote στην καταγγελία της, θέλησε να κατοχυρώσει το domain name whatsup.gr τον Οκτώβριο του 2008. 7 χρόνια μετά από την κατοχύρωση λοιπόν έκανε αίτηση κατοχύρωσης για κάποιο όνομα που η ίδια εταιρεία χαρακτηρίζει "όνομα φήμης". Μάλλον δεν πίστευε η εταιρεία στην φήμη του ίδιου του προϊόντος.
    Μπορώ να πω και άλλα, αλλά επειδή αφορά και την δικηγόρο μου και την νομική μου υπερασπιστική γραμμή θα προχωρήσω αργότερα σε περισσότερες λεπτομέρειες.
    Θα κάνω όμως μία διαπίστωση και πρόταση μέσα από μία ερώτηση.

    Γιατί τα domain names cosmokarta.gr & cosmocarta.gr είναι ελεύθερα προς καταχώρηση εφόσον είναι προϊόντα μεγάλης φήμης;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netfans : 24-01-09 στις 02:19.
    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Απο τη στιγμή που έχεις επιχειρήματα και μπορείς να τα αναλύσεις, όπως επίσης και δικηγόρο, όπως αναφέρεις, δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι τίποτα.

    Αν πραγματικά ήθελαν το domain, θα περίμενε κανείς να σου προσφέρουν ένα ποσό για να το αποκτήσουν και όχι να προβαίνουν σε τέτοιες κινήσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 23-01-09 στις 21:41.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    942
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Κοπρίτες
    Υπογραφή

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    τραβα κατοχυρωσε και τα αλλα και αστους να χτυπιουνται

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Earth....
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45400/5496
    ISP
    Cosmote
    Router
    Αρκετά...
    SNR / Attn
    10(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην κατηγορία τους εναντίον μου, αναφέρουν ότι την κατοχύρωση του domain name, την έκαν κακόπιστα, παράνομα και καταχρηστικά προσβάλλοντας τα νόμιμα δικαιώματά της και οτι εγώ τους στερώ την φήμη τους από την χρήση του ονόματος που αυτοί φυσικά δεν θέλησαν να κατοχυρώσουν το 2001 (το domain κατοχυρώθηκε από εμένα τον Αύγουστο του 2003!! και ο καταχωρητής που ανανέωσε το domain το 2005 ήταν η Otenet!!!).
    Απο πότε αγαπητη cosmo(π)ote η αμέλεια σας και το γεγονος οτι δεν είχατε προνοήσει να κατοχυρώσετε εγκαίρως το domain name βαπτιζονται ΔΟΛΟΣ απο τη μεριά του Κυρίου Βαρυτιμίδη Χρήστου; Ε; απο πότε;...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πραγματικά ήθελαν το domain, θα περίμενε κανείς να σου προσφέρουν ένα ποσό για να το αποκτήσουν και όχι να προβαίνουν σε τέτοιες κινήσεις...
    Δε κατάλαβα δηλαδή, αντι να του τα "στάξετε", εφόσων και αν θέλει να σας παραχωρήσει το όνομα, του ζητάτε και τα ρέστα; ΈΛΕΟΣ....!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soularav : 23-01-09 στις 22:15.
    "κάλλιον τό προλαμβάνειν, παρά τό θεραπεύειν΄΄
    Ιπποκράτης.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη, ελπίζω να πάνε όλα καλά και στην επιτροπή και να τηρηθούν οι νόμοι και να μην ισχύσει η ελληνική εφεύρεση το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, διότι ο κανονισμός κατοχύρωσης ονόματων είναι σαφής. Ισχύει η χρονική σειρά κατάθεσης αίτησης domain. Και αυτό έγινε στην πράξη.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  7. #7
    Εγγραφή
    12-07-2006
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11865/960
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Πάει και η κοσμοκαρτα.γρ . Σε παρακαλω ενημέρωσέ με για την πορεία αυτού του θέματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netfans Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη, ελπίζω να πάνε όλα καλά και στην επιτροπή και να τηρηθούν οι νόμοι και να μην ισχύσει η ελληνική εφεύρεση το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, διότι ο κανονισμός κατοχύρωσης ονόματων είναι σαφής. Ισχύει η χρονική σειρά κατάθεσης αίτησης domain. Και αυτό έγινε στην πράξη.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtsop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει και η κοσμοκαρτα.γρ

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος και ΔΕΝ δικαιωθεί θα μιλάμε για μέγα σκάνδαλο.
    Κανονικά πρέπει εκεί στον ΟΤΕ να βρουν ποιος ολιγώρησε και να τον κρεμάσουν ανάποδα.
    Λες και ήθελε καμιά περιουσία να το είχαν κατοχυρώσει εξαρχής...
    Και μετά, να του τα στάξουν χοντρά !
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  10. #10
    Εγγραφή
    07-01-2009
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Έχεις το δίκιο με το μέρος σου αλλά πιστεύω πως το παρουσιάζεις σαν να μην είχες σκοπό να το πουλήσεις αργότερα στην cosmote έναντι αδράς αμοιβής.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GIR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις το δίκιο με το μέρος σου αλλά πιστεύω πως το παρουσιάζεις σαν να μην είχες σκοπό να το πουλήσεις αργότερα στην cosmote έναντι αδράς αμοιβής.
    Θα απαντήσω στο σχόλιό σου έπειτα από την διεξαγωγή της ακρόασης μόνο και μόνο για να μην εκθέσω από πριν τα επιχειρήματά μου. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσω.

    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τράβηξέ το στα άκρα, δε νομίζω να βγεις χαμένος (αν και κρατώ μια επιφύλαξη λόγω Ελλάντα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 24-01-09 στις 05:40.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GIR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις το δίκιο με το μέρος σου αλλά πιστεύω πως το παρουσιάζεις σαν να μην είχες σκοπό να το πουλήσεις αργότερα στην cosmote έναντι αδράς αμοιβής.
    Ακόμα και να είχε αυτό το σκοπό, έχει απόλυτο δίκιο γιατί όντως το whatsup δεν είναι εφεύρεση της Τmobile (cosmote). Είναι όντως μια έκφραση της καθομιλουμένης.
    Οπότε καλή επιτυχία στο δικαστήριο!

  14. #14
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kennyyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και να είχε αυτό το σκοπό, έχει απόλυτο δίκιο γιατί όντως το whatsup δεν είναι εφεύρεση της Τmobile (cosmote). Είναι όντως μια έκφραση της καθομιλουμένης.
    Οπότε καλή επιτυχία στο δικαστήριο!
    Thanx. Αν και πιστεύω ότι θα έχω και παρέα - αργότερα βέβαια - με τον "φίλο ή φίλη" που κατοχύρωσε και το cosmokarta.gr

    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  15. #15
    Εγγραφή
    12-07-2006
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11865/960
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Who's next?

    Address Not Found
    ----------------------------------
    Firefox can't find the server at www.cosmoteathome.gr.

Σελ. 1 από 14 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-08, 22:56
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 16:52
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-07, 11:22
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-06, 07:18
  5. Υποκλοπή τηλεφωνημάτων ιδιώτη...
    Από Ingenius στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 16:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας