Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 197
  1. #31
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό όμως...

    Το Domain Name ως Δικαίωμα


    Το δικαίωμα στην προστασία της εμπορικής επωνυμίας είναι απόλυτο και προσβάλλεται μεταξύ άλλων και όταν τρίτος καταχωρεί στο Διαδίκτυο σελίδα με τα στοιχεία διακριτικού το οποίο αποτελεί στοιχείο της επωνυμίας άλλου (σχετικές είναι οι αποφάσεις : Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών 1250/2000, Πολυμελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης 14638 / 2001, Μονομελές Πρωτοδικείο Πάτρας 868/2001, Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών 5911 / 2002).

    Στον ελληνικό χώρο το ζήτημα της προστασίας των domain names τέθηκε σε απόφαση του Πρωτοδικείου Σύρου. Το γνωστό ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο amazon.com επιχείρησε να επεκταθεί και στο ελληνικό domain (.gr). Όμως το αντίστοιχο όνομα πεδίου (amazon.gr) είχε κατοχυρωθεί από ελληνικό ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο. Το Πρωτοδικείο Σύρου με την απόφαση 637/1999 έκρινε ότι η ελληνική εταιρία προσέβαλε το δικαίωμα της amazon.com στην επωνυμία και το διακριτικό τίτλο.

    Τα domain names αποτελούν νέα μορφή διακριτικού γνωρίσματος και πολλές φορές ταυτίζονται με το διακριτικό τίτλο, με το όνομα, την εμπορική επωνυμία ή το σήμα. Ως διακριτικά γνωρίσματα λοιπόν προστατεύονται και κατοχυρώνονται κάτω από ορισμένους κανόνες, η τήρηση των οποίων είναι απαραίτητη για την ομαλή λειτουργία τους.
    πηγή: πληνετ


  2. #32
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν όμως το Amazon ήταν pet-shop? (Υπάρχει όντως!)

    Το παραπάνω είναι λογικό αν παει κάποιος να κατοχυρώσει το cocacola.gr ή το cosmocarta.gr.
    Έχει όμως λογική το να απαγορεύσουν την κατοχύρωση του whatsup όταν αποτελεί φράση της αγγλικής καθομιλουμένης?

    Μου θύμισε μια αγωγή που κατέθεσε το youtube εναντίον της utube που κατασκευάζει σωλήνες, με το όμοι σκεπτικό με αυτό που παρατέθηκε πιό πάνω.
    Το youtube έχασε.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν όμως το Amazon ήταν pet-shop? (Υπάρχει όντως!)
    Νομιζω δεν υπαρχει προβλημα αφου προκειται για πωλητη αλλων ειδων.Ενα βιβλιοπωλειο που ειχε ανοιξει καποιος ελληνας παντως με ονομα αμαζον το εκλεισαν(δικαιως πιστευω)
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  4. #34
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    http://pcworld.co.nz/pcworld/pcw.nsf...25730E00720BDB

    Apple reportedly bought the web domain name iPhone.com for an undisclosed, seven-digit price. Some 450 iPhone-related domain names were registered after the January announcement, and hundreds more have been registered per day since the Friday launch. One analyst predicts there will be about 8,000 iPhone-related domains registered by the end of the year.
    Η Apple είναι ηλίθια δηλαδή ;

    http://www.techsupportforum.com/rela...phone-com.html

    Άντε γεια ρε Cosmote..

  5. #35
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Τελικά δεν πέρασε η εβδομάδα ??

    Εννοώ δεν έχουμε νέα ?

  6. #36
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν πέρασε η εβδομάδα ??

    Εννοώ δεν έχουμε νέα ?
    Η εβδομάδα σαφώς και πέρασε.
    Η ακρόαση έγινε κανονικά στις 3 του μήνα. Ειπώθηκαν οι απόψεις της Cosmote όπως και η δική μου πλευρά. Η διαδικασία έχει ώς εξης. Περιμένω την απομαγνητοφώνηση της ακρόασης και έπειτα θα καταθέσουν οι δύο πλευρές υπομνήματα και ακολούθως η επιτροπή θα εκδόσει την απόφασή της. Οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω έπειτα από την έκδοση της απόφασης της Ε.Ε.Τ.Τ.
    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  7. #37
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netfans Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εβδομάδα σαφώς και πέρασε.
    Η ακρόαση έγινε κανονικά στις 3 του μήνα. Ειπώθηκαν οι απόψεις της Cosmote όπως και η δική μου πλευρά. Η διαδικασία έχει ώς εξης. Περιμένω την απομαγνητοφώνηση της ακρόασης και έπειτα θα καταθέσουν οι δύο πλευρές υπομνήματα και ακολούθως η επιτροπή θα εκδόσει την απόφασή της. Οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω έπειτα από την έκδοση της απόφασης της Ε.Ε.Τ.Τ.
    καλή επιτυχία....αναμένουμε
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  8. #38
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μόλις χθες μου επιδόθηκε η απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ.
    Η οποία διαγράφει το domain από εμένα, και το δίδει στην Cosmote.

    Την απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.
    http://www.netfans.gr/apofasi/

    Σαν ένα σχόλιο σχετικά έχω να πω ότι όλοι οι ισχυρισμοί της Cosmote βάση της απόφασης είναι αληθινοί, ενώ σε αντίθετη περίπτωση όλοι οι δικοί μου ισχυρισμοί είτε δεν χρησιμοποιήθηκαν στην απόφαση είτε θεωρήθηκαν ανακριβής.
    Για παράδειγμα θα σας πω ότι μου ζητήθηκαν τα στατιστικά επισκεψιμότητας από το 2003 έως την ημέρα της ακρόασης και τους τα έδωσα και αυτοί όπως θα δείτε γράφουν στην απόφαση ότι το blog το λειτουργώ "κατ΄ απόδειξη" από τις 26-11-2008 έπειτα δηλαδή από την καταγγελία της Cosmote.
    Αφού λοιπόν server files δεν είναι απόδειξη για την Ε.Ε.Τ.Τ., αφού λοιπόν ευχαριστήριο της Livepedia.gr τον Δεκέμβριο του 2007 δεν είναι απόδειξη λειτουργίας για την Ε.Ε.Τ.Τ. τότε απόδειξη είναι ο ισχυρισμός της Cosmote ότι το λειτουργησα έπειτα από την καταγγελία.

    Θα τα πούμε λοιπόν στα αστικά δικαστήρια.
    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  9. #39
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Σωστός ο φίλος. Κυνήγησέ το μέχρι εκεί που δεν πάει.

  10. #40
    Εγγραφή
    11-12-2006
    Περιοχή
    "Ανταρκτική"
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Καλη τυχη φιλε μου και ευχομαι να δικαιωθεις..Οσο για την ΕΕΤΤ απλα ντροπη τους...Αν ειναι δυνατον εν ετη 2009 να μην αναγνωριζονται στοιχεια επισκεψιμοτητας μεσω file server...

  11. #41
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μα φίλε μου δεν είναι ότι δεν δέχτηκαν κάτι που είναι δικό μου απλά όπως τα server files, αλλά κείμενο το οποίο αναρτήθηκε από τους διαχειριστές του livepedia.gr ιστοσελίδα που υποστηρίζεται και από τον ΟΤΕ.

    Το κείμενο μπορείτε να το δείτε εδώ

    Απλά όπως ο τίτλος είμαι ένας μίκρος για το μέγεθος του OTE, αλλά δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση.
    Αύριο θα έχω κάνει upload και τα πρακτικά της ακρόασης αλλά και το υπόμνημα που κατέθεσα. Ώστε να δείτε ότι κατά την διάρκεια της ακρόασης το 1 από τα 3 μέλη της επιτροπής αφού είχε ολοκληρώσει την κατάθεση της θέσης η COsmote είπε το μέλος ότι "ωραία όλα αυτά που μας είπατε αλλά δεν μας έχετε πει που ο κ. Βαρυτιμίδης ήταν κακόπιστος όταν εσείς κατοχυρώσατε ως εμπορικό σήμα μία απλή φράση της αγγλικής που την έλεγε ο Bugs Bunny"

    Έλεος.
    "Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well."

    Chillout in Greece
    Web Design & Hosting
    Net Fans PAOK Portal Επισκευτείτε το!!!!
    Seirios's BloG

  12. #42
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Tιποτα, συνεχισε στα αστικα δικαστηρια οπου και πιστευω θα αλλαξουν τα πραγματα.

  13. #43
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.035
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Η απόφαση της ΕΕΤΤ, δείχνει ότι πλέον πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο πώς εκφραζόμαστε δημοσίως, διότι ενδέχεται κάποιες εταιρείες να έχουν έννομο συμφέρον από τον τρόπο έκφρασής μας, ακόμα κι αν πρόκειται για διεθνείς εκφράσεις με ιστορία 60 ετών. Χρειάζεται πολλή προσοχή λοιπόν στο τι λέμε, διότι αυτό που γράφουμε μπορεί να έχει κατοχυρωθεί από νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. Περιορισμένη ελευθερία έκφρασης και με τη βούλα λοιπόν.

    Εύχομαι στον κύριο που προσωρινά έχασε τη δικαστική διαμάχη, καλό κουράγιο και σύνεση στον αγώνα για τη διεκδίκηση της νομιμοποίησης της ουσιαστικής (όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ) ελεύθερης διαδικτυακής έκφρασης.

    Το εντυπωσιακό είναι ότι πρακτικά επικυρώθηκε (δεδικασμένο) η δωρεάν "κατοχύρωση" domain names, χωρίς οι εταιρείες να πληρώνουν. Αφού "έχουν συμφέρον από τα brand names", δε χρειάζεται να πληρώσουν για κάποιο domain name, μιας κι αυτό μπορεί να έρθει στην κυριότητά τους, οποτεδήποτε επιθυμούν με τη βούλα της ΕΕΤΤ.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #44
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Καθότι μου είναι αδύνατον να κάνω σοβαρό σχόλιο για μία τόσο γελοία απόφαση, εγώ λέω να κάνουν και μια μήνυση στον cacofonix

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 090507185404.png 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  378,3 KB 
ID: 55826
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  15. #45
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθότι μου είναι αδύνατον να κάνω σοβαρό σχόλιο για μία τόσο γελοία απόφαση, εγώ λέω να κάνουν και μια μήνυση στον cacofonix

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 090507185404.png 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  378,3 KB 
ID: 55826
    Ναι, βάζε τους ιδέες τώρα....

    Από το απόσπασμα και μόνο φαίνεται ότι όποιος το σκέφτηκε έχει παντελή έλλειψη χιούμορ (για να μην πω τίποτα χειρότερο...)

    Και μετά πολύς κόσμος αναρωτιέται γιατί ελληνικών συμφερόντων σελίδες κατοχυρώνουν .com domains και όχι .gr
    Ανυπόγραφος

Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-08, 22:56
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 16:52
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-07, 11:22
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-06, 07:18
  5. Υποκλοπή τηλεφωνημάτων ιδιώτη...
    Από Ingenius στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 16:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας