Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας παιδια.

    'Εχω καταλήξει στην αγορά ενός Panasonic TDA-15 τηλεφωνικού κέντρου το οποίο σκέφτομαι να φέρω από το εξωτερικό (μαζί με τις αναγκαίες κάρτες) και συγκεκριμένα από Αγγλία.

    Γνωρίζετε για πιθανόν διαφορετικές προδιαγραφές του μοντέλου που πωλείται στην Αγγλία και αν θα αντιμετωπίσω ασυμβοτότητες ή προβλήμα σύνδεσης εδώ?

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    H γραμμή της ΒΤ και του ΟΤΕ έχουν κάποιες διαφορές όσον αφορά το Call ID, το on-hook time και κάποια άλλα.

    Τι εννοείς VoIP στον τίτλο? Θέλεις SIP Trunking? Aν ναι, ριξε μια ματιά τι χρειάζεσαι.
    http://www.buytradephones.co.uk/down...%2004_0407.pdf

    Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις το Customer support του εισαγωγέα στην ελλάδα
    για τις παραμέτρους που χρειάζεσαι.

    INTERTECH S.A.
    Αφροδίτης 24 και Ριζούντος
    167 77 Ελληνικό
    Τηλ 210-9692300

    http://www.intertech.gr/home.htm?support.asp&2

  3. #3
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Φιλαρακο εαν δεν ειναι καθαρο IP αλλα το εχει σαν module (optional) δε θα πρεπει ουτε καν να το κοιτας.
    Θα πιαστεις μεγαλο κοροιδο εαν το αγορασεις..

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, οσων αφορά τον εισαγωγέα επικοινώνησα μαζί τους και όπως ήταν αναμενόμενο δεν δίνουν καμία πληροφορία, εστώ κι αν τους είπα ότι έχει ήδη αγοραστεί το τηλ κέντρο.Η αναποδιά της Αγγλίας κάνει την ύπαρξη ασυμβατοτήτων πολύ πιθανή, περισσότερο ίσως από οποιαδήποτε άλλη χώρα στην ΕΕ.

    Χρειάζομαι ενα τηλεφωνικό κέντρο να καλύπτει τα παρακάτω

    1 ISDN BRI
    2 PSTN
    1 FXS - GSM gateway
    8 extensions +
    2 extensions στο εξωτερικό

    Δεν είμαι ειδικός ,εχω χαθεί στα abbreviations/acronyms. Τι εξοπλισμό θα χρειαστώ στην έδρα και στο εξωτερικό και ποια ειναι κατά τη γνώμη σας η εξυπνότερη λύση? Θέλω να κάνω χρήση VOIP για τα extensions στο εξωτερικό.

    Η επιλογή του Panasonic μου προτάθηκε ως αξιόπιστη λύση, χωρίς βέβαια να γίνει καμία περιγραφή για τα extras του SIP Trunking, που από ότι είδα ανεβάζουν το κόστος κατά πολυ.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    Ta extensions στην ελλάδα και στο εξωτερικό υπάρχει περίπτωση να αυξηθούν τα επόμενα 2 χρόνια?
    Αν επενδύσεις σε τηλεφωνικό κέντρο πρέπει να σκεφτείς το μελλοντικό κόστος επέκτασης.

    Γιατί δεν πέρνεις τηλέφωνο τους PBX dealers να σου προτείνουν το καλύτερο σύστημα για αυτά που θελεις να καλύψεις:
    1) http://www.worldcom.gr/

    2) http://www.cpc.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&ID=131

    3) http://www.fcnet.gr/gr/networks/scontent.asp?id=40

    Τα παραπάνω sites τα βρήκα απο google. Αν θές και άλλα ψάξε "τηλεφωνικά κέντρα".

  6. #6
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    KX-TDA15 - TIMH: 1.000,00 € + ΦΠΑ 19%
    Νέο ψηφιακό ΙP Τηλεφωνικό Κέντρο της Panasonic.
    ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ
    Χαρακτηριστικα:
    Κύρια Μονάδα, με 2 γραμμές BRI ISDN, 4 ψηφιακά και 4 απλά εσωτερικά, ενσωματωμένη κάρτα για αναγνώριση ταυτότητας καλούντος σε 8 απλά εσωτερικά, 4 ελεύθερες θέσεις για προσθήκη καρτών επέκτασης εσωτερικών / εξωτερικών / ΙΡ γραμμών & 3 ειδικές θέσεις για προσθήκη καρτών ειδικών εφαρμογών.
    Παρελκόμενα Ψηφιακού IP Τηλεφωνικού Κέντρου ΤDA15:
    ΚΧ-ΤDA3480 Κάρτα 4 καναλιών VoIP 2.300,00 €
    ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΦΠΑ +19%

    Για μ@λ@κ3ς ψαχνουν???

  7. #7
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτά είδα και ψάχνω εναλλακτικες.
    Μπορεις να μου δικαιολογήσεις τις διαφορες στις τιμες?

    http://www.millway.co.uk/kxtda15cards.htm

    Panasonic KXTDA3480 - 4 Ch VOIP Trunk card
    Price £429.00 !!! οχι 2300 ευρω.. (ακόμα και 1.6 να ήταν η αναλογια με το ευρώ όπως πριν 6 μήνες πάλι ειναι μεγάλη η διαφορά, να μην θέσω το σχεδον 1-1 που είναι σήμερα.)

    ¨Ασε που το κέντρο ειναι στα μισά λεφτα.

    ........Auto merged post: 3.14159265 πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Πιστεύω ότι μια software VoIP IP PBX είναι καλύτερη και από άποψη χρημάτων και σαν future investment.

    http://www.3cx.com/

    Γνώμες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3.14159265 : 30-01-09 στις 20:18. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Για να μη σε ζαλισουμε γιατι σε λιγο θα μπουνε και καποιοι "γατοι" -μονο στη θεωρια ομως- θα σου πω τι εχω κανει εγω πραξη. Πανω κατω στις ιδιες απαιτησεις ειμαστε κι οι 2 δυο.
    Κατερχην το 3cx δε στο συνιστω.
    Υπαρχουν 2 λυσεις
    Η πιο απλη που θα δουλεψει αμεσα (Out of the Box) ειναι ο συνδυασμος SPA-9000 & SPA-400 της Linksys.
    Θα στο πω οσο πιο απλα μπορω γιατι βλεπω οτι εισαι πιο ασχετος κι απο μενα.
    Το SPA-9000 ειναι ενα PBX τηλ. κεντρο με 2 θυρες FXS που σημαινει οτι παιρνεις 2 απλα αναλογικα
    τηλ. (ασυρματα-ενσυρματα) και εχεις 2 εσωτερικα.Μπορει να συνδεθει σε SIP Provider προσωπικα το εχω συνδεση με το Asterisk που εχω σπιτι στο Χαιδαρι ωστε να εχω τις δωρεαν κλησεις που μου δινει η OnTelecoms στη δουλεια μου στο Μεγαλο Πευκο.
    Μεσω του SPA-400 μπορει να συνδεθει και με γραμμες PSTN (Pots & Isdn)
    Ενα SPA-400 εχει 4 θυρες FXO που σημαινει μπορεις να του συνδεσεις 4 γραμμες PSTN, 2 ISDN
    Στη δουλεια μου του εχω συνδεσει 1 γραμμη ISDN (channel a+b) και 2 PSTN.
    Aν εχεις περισσοτερες γραμμες PSTN θα χρειαστεις αναλογα SPA-400 πχ εαν εχεις 16 θα χρειαστεις
    4 X SPA-400 (4X4=16). Μπορεις να εχεις 32 εσωτερικα εκτος απο τα 2 FXS .
    H διαδικασια ειναι απλουστατη και σε 10' θα εχεις τελειωσει.
    Kοιτα τον οδηγο μου αυτου

    Η αλλη λυση ειναι Asterisk+SPA400
    O οδηγος μου ειν' αυτου

    Θα σε βοηθουσε να κοιταξεις κι αυτου

    Mats mouts, mats mouts, im gia ton pouts...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν οι προδιαγραφές που παραθέτεις στο 4 μήνυμα δεν έχουν αλλάξει, στείλε μου ένα PM, υπάρχουν κι άλλες λύσεις, στη βάση αυτών που έγραψε ο eski.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    pirelli
    Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Panasonic pure ip KX-NCP500 η KX-NCP1000 ανάλογα με τις χωρητικοτητες που θέλεις
    Οτι ειναι pc based δεν παιζει , και λυσεις με τις προδιαγραφές που θέλεις δεν υπάρχουν με 500 η 1000 ευρω.
    Θα σου προτεινα επισεις να συμβουλευεσε ανθρωπους που γνωριζουν απο τηλεπικοινωνιες και λιγοτερο απο αυτους που ξέρουν απο πληροφορικη...
    Θα σου εδινα και link για να ενημερωθής αλλα υπάρχει πρόβλημα απο το forum !!!!!!!

    Α.... και το κέντρο παρτο απο Ελλαδα γιατι διαφορά στις τιμές δεν ειναι σημαντικη και εδω θα έχεις και support

  11. #11
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ofland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Panasonic pure ip KX-NCP500 η KX-NCP1000 ανάλογα με τις χωρητικοτητες που θέλεις
    Οτι ειναι pc based δεν παιζει , και λυσεις με τις προδιαγραφές που θέλεις δεν υπάρχουν με 500 η 1000 ευρω.
    Θα σου προτεινα επισεις να συμβουλευεσε ανθρωπους που γνωριζουν απο τηλεπικοινωνιες και λιγοτερο απο αυτους που ξέρουν απο πληροφορικη...
    Θα σου εδινα και link για να ενημερωθής αλλα υπάρχει πρόβλημα απο το forum !!!!!!!

    Α.... και το κέντρο παρτο απο Ελλαδα γιατι διαφορά στις τιμές δεν ειναι σημαντικη και εδω θα έχεις και support

    Ο κοσμος παει μπροστα, πανε οι εποχες που για ν' αλλαξει ενας τηλεφωνας το καλημερα σε καλησπερα ζηταγε οτι ηθελε. Ουτε υπαρχει λογος να γυριζουμε σε κλειστα προτυπα.
    Ολο και πιο πολλες πολυεθνικες και πανεπιστημια στρεφονται σε λυσεις Asterisk
    Ειδικα τα Panasonic εχουν μεινει παρα πολυ πισω..

    Παντως αν παρεις Panasonic θα πιαστεις πολυ κοροϊδο, θ΄ αγορασεις το προβλημα σου..

  12. #12
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    pirelli
    Συμφωνω...ο κόσμος οτι ο κόσμος παει μπροστα , απλα πρέπει να καταλαβεις την διαφορά οτι αλλο πράγμα ειναι τι δούλευει σημερα και άλλο τι ΘΑ δούλεψει στο μέλλον. ΟΤΑΝ ΘΑ δουλέψει το Asterisk σωστά και κυρίως σταθερά τοτε και εγω μπορει να το χρησιμοποιησω. Μεχρι τοτε η πραγματικοτητα ειναι οτι οι περισσοτερες επιχειρησεις λειτουργούν με τηλ. κέντρα (analog , isdn , ip , pure ip ....κλπ) γιατι πολυ απλα θέλουν να σηκώνουν το ακουστικό και να κάνουν το τηλεφωνάκι τους.
    Ετσι λοιπον όπως πολυ σωστα είπες ΜΟΝΟ κάποιες πολυεθνικές και τα πανεπιστημια το χρησιμοποιουν.

    ........Auto merged post: ofland πρόσθεσε 9 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Περσι στην ελληνική αγορά πουλήθηκαν 8500 τηλ. κέντρα απο τα οποια 5700 ηταν Panasonic ........ τοσα πολλά κοροιδα εχουμε πια.... Για σκεψου το λιγάκι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ofland : 14-02-09 στις 23:53. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ofland Εμφάνιση μηνυμάτων

    Περσι στην ελληνική αγορά πουλήθηκαν 8500 τηλ. κέντρα απο τα οποια 5700 ηταν Panasonic ........ τοσα πολλά κοροιδα εχουμε πια.... Για σκεψου το λιγάκι
    Ειλικρινα σου μιλαω για πολυ μεγαλα ΚΟΡΟΙΔΑ.
    Απλα οι διευθυνοντες ειναι επιφυλακτικοι και προτιμουν απλες λυσεις.
    Το εχω ζησει απο κοντα, ειδικα για τα Panasonic ηταν ο λογος που εδω και κανα χρονο ασχολουμαι με Voip. Πηραμε στην εταιρεια -οπου προσφερω υπηρεσιες- πριν 1.5 χρονο κεντρο το οποιο υποτιθεται θα εκανε παπαδες και μολις χρειαστηκε να συνδεσουμε υποκαταστημα ζηταγε μονο για το Voip Module 4000euro!!! τελικα βαλαμε απο πισω ενα 3com καθαρο Voip κεντρο με 700euro αλλα δυστυχως το Panasonic δεν εδινε τη σωστη σηματοδοσια και ειμαστε στα δικαστηρια.

    Φιλαρακο το να σηκωνεις το ακουστικο και να κανεις κλησεις το κανει ακομα και το πιο ξεφτυλισμενο κεντρο το θεωρω αυτονοητο το θεμα ειναι 2-3 πραραπανω πραματακια.
    Να μη χρειαζεται να παρω τη συγκεκριμενη πανακριβη συσκευη για το κεντρο γιατι δε δουλευει καμμια αλλη (ακομα και της ιδιας εταιρειας) αλλα να βαζω ακομα και κεινο το παλιο τηλ της γιαγιας, να μπορω να εχω το εσωτερικο μου ή ακομα και τη γραμμη μου σαν εσωτερικο στο κινητο μου, στο εξοχικο μου, στη γκομενα μου, να παιζει διαφορετικη μουσικη το κεντρο μου αναλογα με τη περιοχη που με καλουν πχ οταν με κανουν απο Κρητη να παιζει λαϊκα, απο Αλβανια Κλασσικη μουσικη, απο Θεσ/κη rock κλπ, κλπ που ειναι παρα πολλα αρκετα απο τα οποια τα εχω υλοποιηση ευκολα, γρηγορα, καθαρα στη δικη μου επιχειρηση με Asterisk ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    Aν δεν εχεις καταλαβει το asterisk εδω και πολυ καιρο δουλευει μια χαρα
    Ριξε και μια ματια αυτου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eski : 15-02-09 στις 00:28.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    pirelli
    OK καταλαβα Αλλος ένας που προσφέρη υπηρεσίες σε κάποιες εταιρειες και πιστευη οτι αφου έστησε ένα asterisk στο γραφείο του ... ολα ειναι τέλεια και ιδανικά.
    Δεν καταλαβαινω " υποτιθεται θα εκανε παπαδες " γιατι τετοιο ποιον δεν υπαρχει. Υπαρχουν συγκεκριμένα προιοντα για συγκεκριμενους πελατες , αρα για να καταλαβω τι ήθελες να κανεις στο πελάτη σου θα πρέπει να απαντησεις στις παρακατω ερωτηματα.
    -ποσες γραμμες εχει ο πελατης σου isdn , pstn
    -ποσα εσωτερικά χρειάζεται
    -ποσα εσωτερικα εχουν μεγαλο ογκο τηλεφωνικων κλήσεων , και ποσα μικρο
    -εαν χρειάζεται προαπαντηση , voice mail , caller id
    - Ti θέλεις εσυ να κάνεις με το voip (sip trunk , sip ext , ip phone internal , voip ext....???????)
    -ποιο μοντελο τηλ. κέντρο έχει (kx-tes824 , kx-tda15/30/100/200/600 , kx-tde100....??????)
    και πολλα άλλα....

    εχω παντως ακομα και σήμερα δεν θα προτεινα voip λυσεις στους πελάτες μου γιατι ακομα και εαν το κέντρο ειναι ΤΕΛΕΙΟ η ποιοτητα εξαρτάται απο τους ISP , και στην ελλαδά οι ISP ειναι για τα ΜΠΑΖΑ , ποσο μαλιστα εναμιση χρονο πριν.
    Και επειδη κατάλαβα οτι ψάχνεις τα φτηνά να σου πω οτι εχω βρει και ip τηλ. κεντρο και με 270€ , ενα κινέζικο του κερατά , θα βρω το μοντέλο να το πάρεις ....χιχιχι
    Αφου λοιπόν εισαι τοσο ευχαριστημενος και ενθουσιασμενος απο το asterisk γιατι δεν το εμπορευεσαι , να βάλεις και στους πελατες σου , και τιποτα γραμμές on telecom να τα οικονομισεις κιολας ...χαχα (εδω γελάνε) , και οταν βάλεις καμμια δεκαρια ελα να τα ξαναπουμε γιατι τοτε θα προσγειωθεις με την πραγματικοτητα.
    Και εαν νομίζεις οτι τα panasonic ειναι ακριβά για ρωτα και σε τιποτα SIEMENS , AVAYA , ALCATEL αλλα οπως ειπες αυτοι ειναι "κοροιδα" και εσύ ο ξυπνιος..
    Παντως να ξέρεις οτι και εγω κατασκευαζω δομημενα δικτυα , δικτυα υπολογιστων και εγκαταστασεις server αυτο όμως δεν με κάνει οιδημων στη πληροφορική , επειδη όμως εχω εγκαταστηση και κατι εκατονταδες τηλ. κεντρα κατι θα ξέρω παραπανω απο εσενα που εβαλες ΕΝΑ asterisk.

  15. #15
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    το asterisk το εβαλα στη δικη μου εταιρεια οπου εχω 5 γραμες 1ISDN,POTS+ το POTS του σπιτιου μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σε αλλη εταιρεια που κανω support με κεντρο Siemens (δυστυχως οχι Voip) οταν χρειαστηκε να συνδεσω υπ/ματα, σπιτια σαν extensions εστησα απο πισω asterisk και παει μια χαρα.

    Εφόσον εισαι τοσο ειδήμων στα κεντρα οπως λες δοκιμασε για αρχη να στησεις σε μια μικρη επιχειρηση ενα asterisk PBX εστω δοκιμαστικα, ξερεις δεν ειναι η εκδοση που ηταν πριν 1.5 χρονο εχει προχωρησει λιγο..

    Συμφωνω οτι οι Voip Providers στη Ελλαδα ειναι για κλωτσιες..

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλιό τηλεφωνικό κέντρο Panasonic
    Από WAntilles στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 02:01
  2. Τηλεφωνικό κέντρο VoIP και PSTN
    Από kstampo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 21:04
  3. ποιο τηλεφωνικο κεντρο για VoIP?
    Από beez στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-06, 21:26
  4. Σύνδεση Voip σε τηλεφωνικό κέντρο
    Από xtreme29 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 21:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας