Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 61
  1. #31
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Μοσχάτο Αττικής
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 47.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από insanous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αγορασει τη συγκεκριμενη καρτα εδω κ μια εβδομαδα...Στα xp που εχω στον desktop δουλευει μια χαρα,στο laptop που εχω vista δν ανοιγει το προγραμμα της arcsoft...
    μεχρι κ trial εκδοση του προγραμματος κατεβασα μηπως κ ηταν πιο ενημερωμενη αλλα τπτ.
    Μηπως ξερετε κανενα προγραμμα για να λυσω το θεμα κ να μην βαλω τα windows 7?

    Δοκίμασες να τρέξεις το πρόγραμμα σε λειτουργία συμβατότητας με XP ?
    Live Long and Prosper !
    ______________________
    May the force be with you !

  2. #32
    Καλησπερα
    πριν μερικες ημερες αγορασα και εγω τη συγκεκριμενη συσκευη.
    Παρα τις προσπαθειες μου να το εγκαταστησω σε win7 /64 bit απετυχα.
    Ο υπολογιστης μου αναγνωριζει μια συσκευη ως USB 2833 device και τελος.
    Επειδη η σελιδα με τους οδηγους εγκαταστασης της εταιριας ειναι σε ΄φαση' αναβαθμισης εδω και μερικες ημερες θα μπορουσε καποιος να μου πει αν δουλευει σωστα σε win7 και που θα μπορουσα να βρω drivers?

  3. #33
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είχε cd με drivers στην συσκευασία ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #34
    Καλησπερα και παλι
    ναι το cd υπηρχε μεσα στη συσκευασια αλλα ακομη και εαν τελειωσει η εγκατασταση και κανω restart τον υπολογιστη αρνειται να μου το αναγνωρισει. Εστειλα ενα μαιλ στην εταιρια μηπως τυχον και βοηθησει αλλα ακομη περιμενω..

    update: Τελικα καταφερα να το λυσω το προβλημα ακολουθωντας τις οδηγιες απο το αλλο ποστ των παιδιων, ευχαριστω πολυ παντως για το χρονο σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petcom : 11-12-10 στις 01:47.

  5. #35
    Εγγραφή
    13-01-2011
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Καλησπερα και καλη χρονια.Εχω πλεον και εγω προβλημα με το TVTUNER LIFEVIEW LV5H HYBRID USB NotOnlyTV.Εκανα αναβαθμιση στο pc και με τα win7χ64 κανει καραγκιοζιλικια.Οι προτεινομενοι drivers βγαζουν οτι εχουν προβλημα.Καμια λυση??

  6. #36
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασε το νήμα απο την αρχή, προτείνονται διάφορες λύσεις.

    Καί,
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #37
    Εγγραφή
    11-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από notisjunior Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Πλέον δημιούργησαν νέο driver και νέο πρόγραμμα για την Ελλάδα.
    Μου έδωσε τα link και τα κατεβάζω ώστε να δω τι παίζει.

    DRIVER LINK: http://www.notonlytv.net/download/dr...eecedriver.zip
    PROGRAM LINK: http://www.notonlytv.net/download/ap...dia3Greece.zip

    Μου εξήγησε πως μετά την εγκατάσταση θα μπορείς να επιλέξεις στο setup την επιλογή μεταξύ Greece PAL ή GREECE SECAM.
    ....

    Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει σε κάποιο άλλο site (πχ. rapidshare) τα 2 παραπάνω αρχεία, καθώς τα link δεν δουλεύουν πλέον (εδώ και 3 μήνες η notonlytv κάνει update την σελίδα!!!) ????

  8. #38
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .

  9. #39
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατεβάζετε τους ενημερωμένους οδηγούς και προγράμματα για την συσκευή σας από το http://www.notonlytv.net/download_external.html
    -Συνδέετε τη συσκευή στη θύρα USB
    -Εγκαθιστάτε πρώτα τον οδηγό της συσκευής, έπειτα το ArcSoft TotalMedia 3.5 και τέλος το patch for greek users.
    -Συνδέετε τη συσκευή με εξωτερική κεραία (για πιο αξιόπιστη λήψη) και ξεκινάτε τη διαδικασία ανίχνευσης καναλιών.
    -Επιλέγεται σαν χώρα το MACAO (αντί για Greece) και ανιχνεύεται πρώτα για DVB-T. Εφόσον η περιοχή σας καλύπτεται από ψηφιακό σήμα μπορείτε να δείτε Digea & ERT Digital. Προσοχή! Αν δεν ανιχνευτούν όλα τα κανάλια επαναλάβετε την ανίχνευση πριν προχωρήσετε στο επόμενο βήμα.
    -Στη συνέχεια κάντε αναζήτηση για την αναλογική τηλεόραση.
    Σε αυτό το βήμα πιθανόν να αντιμετωπίζεται πρόβλημα με το χρώμα (B/W) ή φύσημα στον ήχο.
    -Ολοκληρώστε τη παρούσα διαδικασία.
    -Αν έχετε πρόβλημα σαν τα παραπάνω (χρώμα/φύσημα) πηγαίνετε στο αρχικό μενού, κάντε κλικ στο setup, TV, Reset TV signal και αυτή φορά επιλέξτε σαν χωρά Germany.
    -Επιλέξτε ξανά τη διαδικασία ανίχνευσης και για τους δυο δέκτες (ψηφιακό και αναλογικό) αλλά κρατήστε το αποτέλεσμα της αναζήτησης του ψηφιακού δεκτή.
    -Σκανάρετε εκ νέου μόνο για τον αναλογικό δεκτή.
    -Πατήστε Finish.
    Αν δεν δουλέψουν με την πρώτη τα παραπάνω επαναλάβετε τη διαδικασία. Κάποια στιγμή θα δουλέψει.
    -Αν εξακολουθείτε να έχετε πρόβλημα με φύσημα στο ήχο (το είχα ξανασυναντήσει και στο παρελθόν με άλλη κάρτα, θα σας πω ότι δε φταίει τόσο το harware αλλά το software) επιλέξτε την αντίστοιχη ρύθμιση ώστε να ακούτε μονοφωνικά την τηλεόραση.

    Συμπέρασμα:
    Αν και με παίδεψε λιγάκι στο σετάρισμα τη θεωρώ συμφέρουσα αγορά αφού αγόρασα την LV5HX αντί των 30,55 € από το eshop. Εξάλλου υποστηρίζει όλα τα ψηφιακά κανάλια (MPEG 2 & MPEG 4), αναλογική TV, μονοφωνικό ραδιόφωνο, λατινικό teletext, έχει κανονικό remote control και εσωτερική κεραία, δουλεύει σε windows 7 (δε ξέρω για linux), είναι σχετικά γρήγορη, δε φορτώνει τη CPU ακόμα και σε entry lever συστήματα (για netbook δε ξέρω) ενώ συνοδεύεται με πολλά έχτρα καλούδια. Λεπτομέρειες στο http://www.notonlytv.net/p_lv5hd.html & http://www.arcsoft.com/estore/softwa...oductCode=TM35
    update 2011

    1. Σετάρετε για χώρα την Αλβανία.
    2. Σκανάρετε 2-3 φορές μεχρι να εμφανίστούν όλα τα καναλια
    ή εισαγετε τις ρυθμισεις απο τα συνημμενα αρχεία.
    Επισυνάπτω τους οδηγους για win 7 x32 &x64, TotalMedia 3.5 & greek patch, καθως και ρυθμισεις για Χορτιατη (Θεσσαλονίκη) όλων των αναλογικών και ψηφιακών καναλιών (Ert-digital 8 καναλια και 5 ραδιοφωνα, Digital Union 4 καναλια, Digea 7 κανάλια)

    http://www.2shared.com/file/GUdNh6NH...e_tmpatch.html
    http://www.2shared.com/document/Dc2LSM3Q/readme.html
    http://www.2shared.com/file/hcg3S67Q...5HDXpart1.html
    http://www.2shared.com/file/AX9_NeUj...5HDXpart2.html
    http://www.2shared.com/file/nufSGk5N...analog_ch.html
    http://www.2shared.com/file/BgYoS1XA...igital_ch.html
    http://www.2shared.com/file/V9E46mCo/win7_lv5hxd.html

  10. #40
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Δεν λεω αρκετα μπελλαλιδικη στο στησιμο της η LV5HD ,
    αλλα απο την αλλη να βλεπεις ΕΡΤ HD με τετοια εικονα με 0-1% αντε σπανια να παει 2% cpu usage με το (Splash Lite -Gpu Accelaration On) με τετοια εικονα , ειναι απολαυση.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-06-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χερετω παιδια, εχω ενα προβλημα , ενω τα αναλογικα τα πιανω αρκετα ευκολα στην αναζητηση καναλιων, εχω προβλημα με το ψηφιακο, πιανει μονο 2 κοθτακια η κεραια και δεν μου βγαζει καποιο καναλι,.

  12. #42
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Μοσχάτο Αττικής
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 47.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsos82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χερετω παιδια, εχω ενα προβλημα , ενω τα αναλογικα τα πιανω αρκετα ευκολα στην αναζητηση καναλιων, εχω προβλημα με το ψηφιακο, πιανει μονο 2 κοθτακια η κεραια και δεν μου βγαζει καποιο καναλι,.
    Χρησιμοποίησε εξωτερική κεραία...
    Live Long and Prosper !
    ______________________
    May the force be with you !

  13. #43
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για όσους έχουν πρόβλημα με την εγκατάσταση σε Windows 7 x64:

    Ο driver του LV5H για τα Windows 7 x64 από την ιστοσελίδα notonlytv.net πρέπει να έχει πρόβλημα. Κατά την εγκατάσταση βγάζει το εξής σφάλμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  notonlytverror.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  16,0 KB 
ID: 92147

    Έψαξα το path και βρήκα ότι σε εκείνο τον φάκελο περιέχεται αρχείο "USB AudioVideo Driver.msi" και όχι "USB AudioVide Driver.msi". Οπότε μάλλον κάτι παίζει με τον installer μιας και δημιουργεί άλλο temp folder που περιέχει το κουτσουρεμένο filename αλλά δεν ψάχνει εκεί. Γι αυτό δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση. Θα το ψάξω και μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά, βρήκα την άκρη και κατάφερα να την κάνω να δουλέψει σε Windows 7 Ultimate x86_64.

    Ποιο είναι το USB TV Tuner:

    LV5H HYBRID
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  lv5h.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  8,8 KB 
ID: 92270

    Τι χρειαζόμαστε:

    - Τον σωστό driver (mirror)

    - Κάποιο πρόγραμμα για τηλεόραση. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πολύ καλό και ενσωματωμένο Windows Media Center. Αυτό που προτείνεται από την εταιρεία είναι το TotalMedia 3.5.260 της ArcSoft.

    Διαδικασία εγκατάστασης driver:

    - Πριν αρχίσουμε την διαδικασία εγκατάστασης driver θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο driver δεν είναι ψηφιακά υπογεγραμμένος. Έτσι για να τον εγκαταστήσουμε στα Windows 7 x86_64 θα πρέπει πρώτα να έχουμε απενεργοποιήσει το Driver Signature Enforcement ώστε να μας αφήσει να εγκαταστήσουμε τον οδηγό. Αυτό γίνεται είτε προσωρινά είτε μόνιμα. Καλό θα είναι για λόγους ασφαλείας να το απενεργοποιούμε μόνο όταν θέλουμε να κάνουμε χρήση του driver ή της συσκευής. Η απενεργοποίηση περιγράφεται βήμα-βήμα εδώ. Αφού λοιπόν κατανοήσουμε την διαδικασία σε κάθε boot συνεχίζουμε στην εγκατάσταση του driver:

    1. Απεγκατάσταση οποιουδήποτε driver/προγράμματος που έχει σχέση με την κάρτα τηλεόρασης μας
    2. Επανεκκίνηση
    3. Τοποθετούμε το USB TV Tuner μας στην θύρα και αφήνουμε τα Windows να κάνουν εγκατάσταση τον, ουσιαστικά μη λειτουργικό, generic driver
    4. Πηγαίνουμε Control Panel > System > Device Manager και βρίσκουμε την κάρτα μας κάτω από την κατηγορία "Sound, video and game controllers"
    5. Κάνουμε δεξί click > Properties και στην καρτέλα General επιλέγουμε "Change Settings"
    6. Πάμε στην καρτέλα Driver, επιλέγουμε "Uninstall" και απεγκαθιστούμε τον driver
    7. Κλείνουμε και χωρίς να κάνουμε restart, εγκαθιστούμε τον driver που κατεβάσαμε
    8. Περιμένουμε μέχρι να αναγνωριστεί σωστά η συσκευή μας.


    Θεωρητικά η σειρά των βημάτων θα μπορούσε να πάει και ως εξής: (1), (2), (7), (3), (8). Επειδή δεν θυμάμαι όμως αν το δοκίμασα αυτό, έγραψα αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησα εγώ.

    Credits:

    - Στο support της Lifeview που με προμήθευσε με λειτουργικό driver και τις προσπάθειες τους να με καθοδηγήσουν σωστά

    Disclamer:

    Δεν φέρω καμία ευθύνη για ενδεχόμενη δυσλειτουργία. Η απενεργοποίηση του Driver Signature Enforcement δεν συνιστάται και ίσως δημιουργήσει προβλήματα ασφαλείας στο σύστημά σας οπότε προχωράτε με δικιά σας ευθύνη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 20-02-12 στις 18:51. Αιτία: Διόρθωση λίνκ (αίτημα χρήστη).
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  15. #45
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ολες καλες και αγιες οι οδηγιες για να δουλεψει η καρτα αλλα η εξωτερικη κεραια οπου θα συδεθει πρεπει να λειτουργει απροβληματιστα αλλοιως δεν θα κατεβασει ολα τα καναλια στο αρχικο σκαναρισμα. Πρεπει δλδ η κεραια σας, οσο το δυνατον να εχει σημα καμπανα.

    Αν λοιπον δειτε οτι εχετε προβληματα με την εξωτερικη κεραια στο αρχικο σκαναρισμα και κλειδωμα των καναλιων μην απελπιζεστε.
    Πρωτα πρωτα μεταφερετε το pc και συνδεστε τη κεραια στο δωματιο του σπιτιου που διαθετει το
    μικροτερο μηκους καλωδιο κεραιας προς τη ταρατσα.
    Δευτερον, αποσυνδεσετε απο την κεραια ολα τα υπολοιπα tuners του σπιτιου (δεκτες, τηλεορασεις,recorders). Δεν αρκει να ειναι σβηστα. Ακομα και σβηστα ολα αυτα απορροφουν πολυτιμο σημα ή κανουν μικροπαρεμβολες.
    Σκαναρετε και σωστε τη λιστα με τοποθεσια Greece Pal. Θα δειτε οτι θα κλειδωσει ολα τα καναλια.

    Τωρα ξαναβαλτε το pc στη αρχικη θεση του και συνδεστε τις συσκευες του σπιτιου που αποσυνδεσατε.
    Θα δειτε οτι παρα το χαμηλο σημα, θα παιζει κανονικα τα καναλια.

    Το προβλημα βεβαια με τη δυσκολια στο κλειδωμα των καναλιων σε υστερηση σηματος, ειναι κοινο συμπτωμα στις φτηνες καρτες TV.

    Το στικακι κατα τα αλλα δουλεψε αψογα με XP, με τηλεχειρισμο, και με τριμετρη προεκταση USB.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με USB HYBRID TV TUNER της Toshiba
    Από sacefe στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 13:50
  2. Αγορά USB TVtuner - ποιά απο τις 3 προτάσεις
    Από tempo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 13:26
  3. USB-stick TVtuner VISTA compatible
    Από nikgr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-07, 10:38
  4. Πρόβλημα με TvTuner
    Από antonatos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-06, 01:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας