Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Το avatar του μέλους lostre3
    lostre3 Guest
    Μώλις πήρα ενα LIFEVOEW LV5H hybrid USB tvtuner

    όλα ωραία , όλα καλά βλέποντας το ενλόγο hardware εξωτερικά....
    αλλά όταν ήρθε η ώρα να το τεστάρω στην πράξη με μεγάλη μου έκπληξη παρατήρησα οτι εάν REGION δηλωθεί ως GREECE , τότε ΟΛΑ τα ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ κανάλια εμφανίζονται ΧΑΛΙΑ και με μία ΕΝΤΟΝΗ ΜΠΛΕ απόχρωση.
    Μου φάνηκε πολύ παράξενο και έτσι έψαξα στο νετ για παρόμοιες εμπειρίες άλλων χρηστων.
    Κάτι διάβασα σε κάποιο Forum ότι ΠΡΟΣΦΑΤΑ άλλαξε το ειδος σήματος που εκπέμπουν τα κανάλια στην ελλάδα απο SECAM σε PAL (ή και το αντίθετο)ή σύμφωνα με το Wiki greece "Η Ελλάδα ενώ επισήμως είναι καταχωρημένη ως χώρα που χρησιμοποιεί το σύστημα SECAM, στην πράξη όλοι οι τηλεοπτικοί σταθμοί εκπέμπουν σε PAL"

    Ως μοναδική λύση που βρίκα ήταν να αλλάξω το REGION σε Γερμανία.
    Όντως ΕΠΙΑΣΕ το κόλπο και τα ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ κανάλια "πιάνουν" αξιοπρεπώς.
    ΑΛΛΑ
    τα ΨΗΦΙΑΚΑ φένοντε να ΚΟΛΛΑΝΕ (κατι σαν LAG) λιγάκι, ελαφρώς

    Ξέρει κανεις τίποτα για την περιπτωσή μου ρε παιδιά????
    Ποιες άλλες χώρες θα μπορούσα να δοκιμάσω ως REGION για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα ήτε στα αναλογικά ήτε στα ψηφιακια (ή και στα δυο)???

    Χρεισημοποιψ το ΜΑΝΙΣΙΟ προγραμμα ArcSoft TotalMedia 3.5
    έχετε κανα καλύτερο να προτείνεται που να λύνει ίσως το συγλεκριμενο πρόβλημα μου??
    (έχω και άλλα ... μα αυτά έχει η ζωή)

    Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Βαλε ως χωρα το Βελγιο

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Και κατέβασε καινούργιο software και drivers.
    Σου λέω να κατεβάσεις το καινούργιο, γιατί σε αυτή την έκδοση που χρησιμοποιώ εγώ, έχω δηλωμένη κανονικά σαν χώρα την Ελλάδα, και είναι γυρισμένο σε PAL.
    Η αλλαγή που λές, έγινε πριν απο 20χρονια, και όχι πρόσφατα.
    Με το που βγήκε η ιδιωτική τηλεόραση, άρχισε να εκπέμπει σε PAL και όχι σε Secam.
    Αν εχεις Windows Vista, άστο να κατεβάσει τον driver που θα σου δώσει απο το Windows Update. Με απο αυτό, δούλεψε μια χαρά.
    Πριν είχε πρόβλημα στο να αναγνωρίσει την συσκευή, αν ήταν συνδεμένη επάνω στο Laptop κατά το boot. Επρεπε να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια επηδη την πειρα και βαραγα το κεφαλι μου για ωρες μεχρι να βρω μια σωστη ρυθμιση θα σας πω καποια πραγματα ..
    Α) δεν σωζει οπως ειπατε αλλαγες στον τυπο ληψης... ειτε ειναι greece ,ειτε οτιδηπωτε...
    Β) κανει σε πολλα καναλια σε αλλες ρυθμισεις χωρων πχ ετ 1 απιστευτα ενοχλητικο θορυβο μαζι με τον ηχο (φυσημα).
    Γ) Σε καποιες χωρες δεν βγαζει ολα τα καναλια διαθεσιμα.
    Δ) Σε καποια αλλαγη χωρας που κανατε μπορει να σπανε τα καναλια τα ψηφιακα 'η και να pixeliazoυν .. αλλα νωμιζω οτι αν κανετε μετα rescan θα τα φτιαξει..

    Tωρα θα μου πειτε... σιγα μην την παρω για να με σκασει ... καλα το λετε .... αλλα ειναι απιστευτα βολικο stickaki και εχω παρει την εκδοση με την κεραιουλα που ειναι και ολα τα λεφτα ....βαλε την και σε εναν Netbook με 1.6 atom και εισαι και Gadgetakias πρωτος...

    Οσο για το αν υπαρχει λυση ... η απαντηση ειναι ναι ... τις πειρα με υπομονη ολες τις χωρες με την σειρα και αν βαλεις MACAO S.A.R την κανει μια χαρα σε ολους τους τομεις και τα πιανει και ολα..

    ελπιζω να βοηθησα

  5. #5
    Εγγραφή
    09-01-2010
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδια καλησπερα μολις αγορασα και εγω την παροαναφερουσα καρτα κατα την εγκατασταση της μου ζηταει καποιο licence key και μεσα στην συσκευασια δεν το γραφει πουθενα!!!!εχετε ιδεα που μπορω να το βρω??
    ευχαριστω!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ειναι πανω στο φακελακι του cd!!

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα παιδια.ειμαι νεο στο φορουμ και τηελω να σας ρωτησω κατι...σημερα πηρα νεο pc και μαζι ειχε δωρο αυτο το tv tuner..εβαλα το cd εκανα install οτι ελεγε απο τις οδηγιες,κανω επανεκινηση και μετα το βαζω στην θυρα του usb....μπαινω μεσα και πηγαινω εκει που λεει tv να κανω ενα modify...και μου λεει οτι the device is not detected or it is not supported!!τι κανω λαθος??αν καποιος μπορει να βοηθησει να απαντησει σε απλα ελληνικα και οχι να μου αραδιασει 10 αγνωστες καμμενες λεξεις χωρισ να με βοηθησει!!

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasparov Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια.ειμαι νεο στο φορουμ και τηελω να σας ρωτησω κατι...σημερα πηρα νεο pc και μαζι ειχε δωρο αυτο το tv tuner..εβαλα το cd εκανα install οτι ελεγε απο τις οδηγιες,κανω επανεκινηση και μετα το βαζω στην θυρα του usb....μπαινω μεσα και πηγαινω εκει που λεει tv να κανω ενα modify...και μου λεει οτι the device is not detected or it is not supported!!τι κανω λαθος??αν καποιος μπορει να βοηθησει να απαντησει σε απλα ελληνικα και οχι να μου αραδιασει 10 αγνωστες καμμενες λεξεις χωρισ να με βοηθησει!!
    Βαλε νεοτερους οδηγους διοτι μπορει στο CD να ειναι παλιοι: XP/Vista/7 x32 ή Vista x64 ή 7 x64 αναλογα τι λειτουργικο εχεις

  9. #9
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μολις σημερα τον πηρα τον υπολογιστη και πηγα στο σαιτ της εταιρειας και κατεβασα τους drivers για τα 7 τα 64 bit και παρουσιαζεται παλι προβλημα,λεγοντας μου παρουσιαστηκε σφαλμα δικτυου κατα την προσπαθεια αναγνωσης απο το αρχειο ταδε...εν τω μεταξυ κατεβασα ολο το cd και απο το site μηπως και ηταν διαφορετικο απο αυτο που ειχα...

  10. #10
    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    λοιπον κανε την εγκατασταση μονο του driver σωστα οπως την εκανες και κατοπιν πηγαινε εναρξη control panel device manager sound video and game controlers και κοιτα αν εμφανιζεται το hybrid tv stick!αν ναι τοτε δοκιμασε σαν προγραμμα να βαλεις την εκδοση 3.0.7.127 απο το site not only tv!αν οχι τοτε ο driver for win7 εχει προβλημα!!

  11. #11
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ... ΤΟ'ΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΛΛΑΔΑ,ΒΕΛΓΙΟ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΤ1 ΚΑΙ ΝΕΤ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ "ΧΙΟΝΙΑ"... ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΩ????? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΒΟΗΘΑΕΙ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

  12. #12
    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν χρησιμοποιεις την κεραια που δινουν η εσωτερικη ναι παιζει!!βαλε σαν χωρα ιταλια και εξωτερικη κεραια και δες!!

  13. #13
    Εγγραφή
    04-06-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    παιδιά κι εγώ έχω ανάλογα προβλήματα με την Hybrid LV5HD (από Ε-Shop αγορασμένη την πρόλαβα σε περίοδο που την είχαν προσφορά). θα κοιτάξω τις συμβουλές που δίνεται και θα σας πω νέα.

    εγώ την έχω καιρό και μόνο την λύση με το PAL B έχω βρει για τα αναλογικά. για τα ψηφιακά ακόμα τίποτα.

    θα τα δω και θα σας πω. Έχω laptop με Windows 7 στα 64bit.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 28(dB)
    Εγω εχω τη FYROM και τα πιάνω όλα κομπλε
    Corsair VX550 / Amd Phenom II x4 955BE / Asus M4A79 Deluxe / OCZ(2X2GB)DDR2 PC2-8500 Blade Series / GTX260 POV (216core) / Samsung SM 2253LW

  15. #15
    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το εχω γραψει και σε αλλο ποστ!!ΒΑΛΕ ΤΟ patchaki απο το site not only tv αυτο που λεει για greek users και θα πιανεις μια χαρα τα ψηφιακα της ερτ και τα υπολοπα οταν δεησει η digea 18 ιουνιου!!

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με USB HYBRID TV TUNER της Toshiba
    Από sacefe στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 13:50
  2. Αγορά USB TVtuner - ποιά απο τις 3 προτάσεις
    Από tempo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 13:26
  3. USB-stick TVtuner VISTA compatible
    Από nikgr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-07, 10:38
  4. Πρόβλημα με TvTuner
    Από antonatos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-06, 01:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας