Σελ. 11 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 4920
  1. #151
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kυριακή πρωι εγραψα την καρτα μου στο paypal και μου τραβηξε 2,5 ευρω απο το διαθεσιμο υπολοιπο(οχι απο το λογιστικο). Ακομη βεβαια δεν εχει καταγραφει η χρεωση στο winbank να δω τον κωδικό που χρειαζεται για το confirm. Ποσες μερες κανουν περιπου? Ειναι θεμα paypal ή της τραπεζας μου να γίνει η αφαιρεση του ποσου ωστε να καταγραφει η χρεωση και να βρω το κωδικό?
    4-5 εργασιμες το πολυ

  2. #152
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Oκ ολα καλα τελικα απο το e-banking,ενημερωθηκε. Εγινα και verified user απευθειας με το confirm της καρτας.

  3. #153
    Εγγραφή
    07-01-2009
    Περιοχή
    Ν.Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    matr-x
    μου εστειλε email to paypal και μου λεει οτι δεν μπορει να παρει το 1,5 ε γιατι μπλοκαρετε απο την τραπεζα εχω μια της ate bank debit και εχει λεφτα μεσα τι να κανω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johninio : 26-11-09 στις 14:05.

  4. #154
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Οπως λεω παραπανω εγιναν ολα κανονικα και comfirm και verification αλλα ακομη δεν μου εχει επιστρεψει το 1,5 ευρω που τραβηξε...ενω ελεγε οτι σε 24 ωρες θα εχει επιστραφεί..
    Τοσο πολυ αργει?

  5. #155
    Εγγραφή
    22-03-2009
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως λεω παραπανω εγιναν ολα κανονικα και comfirm και verification αλλα ακομη δεν μου εχει επιστρεψει το 1,5 ευρω που τραβηξε...ενω ελεγε οτι σε 24 ωρες θα εχει επιστραφεί..
    Τοσο πολυ αργει?
    Εμφανίζεται σαν πίστωση στον λογαριασμό Paypal, θα χρησιμοποιηθεί στην πρώτη αγορά που θα γίνει.

  6. #156
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxh1024 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμφανίζεται σαν πίστωση στον λογαριασμό Paypal, θα χρησιμοποιηθεί στην πρώτη αγορά που θα γίνει.
    Απλά να προσθέσω ότι επιστρέφεται εφ΄όσων η συναλλαγή είναι στο ίδιο νόμισμα.
    Δηλαδή αν πάρεις κάτι σε λίρες θα πρέπει πρώτα να το μετατρέψεις σε λίρες στο balance του paypal για να στο αφαιρέσει.
    "Trying is the first step towards failure." - Homer Simpson -

  7. #157
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxh1024 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμφανίζεται σαν πίστωση στον λογαριασμό Paypal, θα χρησιμοποιηθεί στην πρώτη αγορά που θα γίνει.
    Ξεχασα να αναφερω οτι κατα το comfirm της καρτας ελεγε οτι θα τραβηξει 1,5 ευρω. Δέσμευσε ομως 2,5 ευρω. Σε λιγες εργασιμες μερες εμφανιζεται η χρεωση 1,5 ευρω του paypal, βαζω τον 4ψηφιο κωδικο και εγινα verify user και comfirm η καρτα.
    Τωρα λετε οτι με την πρωτη αγορα με paypal θα πιστωθει το 1,5 ευρω.ΟΚ.Δεν εχω κανει αγορα ακομη.

    Το αλλο 1 ευρω που παραμενει δεσμευμενο κανοντας την διαφορα λογιστικου και διαθεσιμου υπολοιπου τι ειναι?

    Υ.Γ ολα αυτα εχουν γινει 10+ μερες πριν οποτε η πιθανοτητα καθυστερησης ενημερωσης του συστηματος δεν ισχυει...μαλλον.

  8. #158
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Απ' ό,τι βλέπω μόλις έβαλες τη συγκεκριμένη κάρτα στο paypal και κατόπιν ζήτησες εξακρίβωση. Τα παρακάτω είναι οι αναμενόμενες ενέργειες του PayPal, οπότε μην τρομάζεις:

    α) 1€ δέσμευση για τον έλεγχο της νέας κάρτας. Αυτό το κάνουν για να δουν αν μπορούν να στη χρεώσουν κι επίσης για να το δει ενδεχόμενο θύμα και να αντιδράσει, αν έχεις κλέψει την κάρτα. Το ποσό αυτό αποδευσμεύεται μετά από μερικές ημέρες (ίσως κάνει και δύο εβδομάδες, αν η αποδέσμευση γίνει αυτόματα και όχι με εντολή αποδέσμευσης). Σε μία διατραπεζική συναλλαγή πρώτα γίνεται εντολή δέσμευσης και κατόπιν χρέωσης. Αν η δεύτερη τράπεζα (paypal ή άλλο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα) δε δώσει τελικά εντολή χρέωσης, το ποσό αυτόματα αποδεσμεύεται μετά από 2 εβδομάδες, εκτός κι αν δώσει εντολή αποδέσμευσης. Μάλλον αυτό κάνει το paypal κι αργεί η αποδέσμευση. Δηλαδή στέλνει εντολή δέσμευσης και την αφήνει να λήξει.

    β) 1,5€ χρέωση της κάρτας σου, προκειμένου να εμφανιστεί ο τετραψήφιος αριθμητικός κωδικός και να επαληθεύσεις την κατοχή της κάρτας (verification). Το ποσό αυτό δεν επιστρέφεται στην κάρτα, αλλά επιστρέφεται στο balance (υπόλοιπο) του λογαριασμού σου στο paypal. Πήγαινε στο balance και θα το δεις διαθέσιμο, μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία της εξακρίβωσης. Στην πρώτη αγορά θα χρησιμοποιηθεί κανονικά. Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι αξίας 5€, θα χρεωθεί η κάρτα σου 3,5€ και τα άλλα 1,5€ θα χρεωθούν στο balance του paypal, ώστε να μηδενιστεί.

    Κοινώς δεν έχεις ουσιαστική χρέωση από καμία από τις δύο περιπτώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 29-11-09 στις 23:11.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #159
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    @ipo

    Στην περιπτωση β ειναι οπως τα λες ακριβως!

    Στην περιπτωση α ομως τι πρεπει να κανω? Απλα να περιμενω?

    edit: αρα να περιμενω για αποδεσμευση...

    Μπορεις να μου εξηγησεις για ποιο λογο το κανουν αυτο? Συγκεκριμενα δεν καταλαβα αυτο: ''κι επίσης για να το δει ενδεχόμενο θύμα και να αντιδράσει, αν έχεις κλέψει την κάρτα.''

  10. #160
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι αξίας 5€, θα χρεωθεί η κάρτα σου 3,5€ και τα άλλα 1,5€ θα χρεωθούν στο balance του paypal, ώστε να μηδενιστεί.
    επειδη εγω δεν το ηξερα και την "πατησα", αν αγορασεις κατι σε δολαρια 'η αλλο νομισμα εκτος του ευρω, δεν θα σου αφαιρεσει το €1,5 απο το balance και θα τραβηξει ολο το ποσο απο την καρτα

    οποτε αναλογως σε τι νομισμα (πλην ευρω) θα ειναι η πρωτη αγορα σου, πρεπει να κανεις μετατροπη του balance
    παρεπιπτοντως, δεν εχει καθολου καλη ισοτιμια το paypal να ενεργοποιησετε και την επιλογη να κανει την μετατροπη η καρτα. με visa electron της πειραιως υπολογισα οτι μου κραταει οχι πανω απο 0.5% προμηθεια

  11. #161
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ipo
    Στην περιπτωση β ειναι οπως τα λες ακριβως!
    Στην περιπτωση α ομως τι πρεπει να κανω? Απλα να περιμενω?
    Εγώ λέω να χαλαρώσεις. Σε δύο εβδομάδες το αργότερο θα δεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου να είναι κατά 1€ αυξημένο, αφού θα έχει αποδεσμευτεί το ποσό.

    Πολλή προσοχή με τον κωδικό του PayPal. Δεν τον λέμε ποτέ και σε κανένα, ενώ συνδεόμαστε στο paypal μόνο από καθαρό υπολογιστή και αξιόπιστη σύνδεση (όχι ελεύθερα wifi) και ελέγχοντας το λουκέτο στον browser για την προέλευση του πιστοποιητικού ασφαλείας. Κατά τα άλλα το paypal είναι εξαιρετικά αξιόπιστο με ασυναγώνιστη πελατοκεντρική πολιτική (στην περίπτωση που είσαι αγοραστής).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #162
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εγω δεν το ηξερα και την "πατησα", αν αγορασεις κατι σε δολαρια 'η αλλο νομισμα εκτος του ευρω, δεν θα σου αφαιρεσει το €1,5 απο το balance και θα τραβηξει ολο το ποσο απο την καρτα

    οποτε αναλογως σε τι νομισμα (πλην ευρω) θα ειναι η πρωτη αγορα σου, πρεπει να κανεις μετατροπη του balance
    παρεπιπτοντως, δεν εχει καθολου καλη ισοτιμια το paypal να ενεργοποιησετε και την επιλογη να κανει την μετατροπη η καρτα. με visa electron της πειραιως υπολογισα οτι μου κραταει οχι πανω απο 0.5% προμηθεια
    Ναι αλλα δεν το χανεις..Λογικα οταν αγορασεις κατι σε ευρω τοτε θα χρησιμοποιησει το 1,5 του balance...

  13. #163
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εγω δεν το ηξερα και την "πατησα", αν αγορασεις κατι σε δολαρια 'η αλλο νομισμα εκτος του ευρω, δεν θα σου αφαιρεσει το €1,5 απο το balance και θα τραβηξει ολο το ποσο απο την καρτα

    οποτε αναλογως σε τι νομισμα (πλην ευρω) θα ειναι η πρωτη αγορα σου, πρεπει να κανεις μετατροπη του balance
    παρεπιπτοντως, δεν εχει καθολου καλη ισοτιμια το paypal να ενεργοποιησετε και την επιλογη να κανει την μετατροπη η καρτα. με visa electron της πειραιως υπολογισα οτι μου κραταει οχι πανω απο 0.5% προμηθεια
    Άσε κι εγώ με την προμήθεια την πάτησα. Πού είναι αυτή η επιλογή για τη μετατροπή συναλλάγματος από την κάρτα;

    Επειδή ακριβώς η προμήθεια δεν είναι η βέλτιστη, ενδεχομένως σε συμφέρει να αφήσεις το υπόλοιπο στο balance και να το χρησιμοποιήσεις όταν κάνεις αγορά σε ευρώ.

    ........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 8 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να μου εξηγησεις για ποιο λογο το κανουν αυτο? Συγκεκριμενα δεν καταλαβα αυτο: ''κι επίσης για να το δει ενδεχόμενο θύμα και να αντιδράσει, αν έχεις κλέψει την κάρτα.''
    Του δίνεις έναν αριθμό κάρτας, αλλά εκείνο δεν έχει ιδέα αν είναι έγκυρος, αν έχει τη δυνατότητα ανάληψης από την κάρτα κι αν είναι δική σου. Έτσι λοιπόν κάνει αυτόματα μία δοκιμαστική δέσμευση ενός ευρώ και βλέπει ότι όλα πάνε καλά.

    Επίσης με αυτόν τον τρόπο, αν η κάρτα είναι κλεμμένη, ο ιδιοκτήτης ενδέχεται να δει τη διαφορά στο διαθέσιμο υπόλοιπο και να ψάξει το ζήτημα. Αυτό όμως έχει μικρή πιθανότητα σκοπιμότητας, διότι είναι διαφανής διαδικασία για τους περισσότερους πελάτες (εκτός αν πρόκειται για χρεωστική και κοιτάξουν, όπως εσύ, το διαθέσιμο υπόλοιπο μέσω κάποιου καναλιού).

    Το τελευταίο θα ήταν καλύτερα να γίνεται με χρέωση, ώστε να λαμβάνει και alert ή χρέωση στο statement. Προφανώς δεν το κάνει, ώστε η αλλαγή να είναι transparent για τους πελάτες και να μη γκρινιάζουν για χρέωση, μέχρι να καταλάβουν ότι θα πάρουν τα λεφτά πίσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 29-11-09 στις 23:30. Αιτία: auto merged post
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #164
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα δεν το χανεις..Λογικα οταν αγορασεις κατι σε ευρω τοτε θα χρησιμοποιησει το 1,5 του balance...
    δεν ειπα οτι το χανεις. απλα βασει κοινης λογικης σκεφτηκα οτι οταν εχεις ενα και μοναδικο primary balance, θα τραβηξει απο αυτο πρωτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού είναι αυτή η επιλογή για τη μετατροπή συναλλάγματος από την κάρτα;
    My Account -> Financial Information -> Recurring Payments -> Edit Funding Options -> Conversion Options

    ειναι λιγο κρυμμενο...

    α και αυτο που λεει "I will not know which foreign exchange rate has been applied to this transaction" δεν ισχυει, για visa υπαρχει online ενημερωση απο εδω
    δινει σχεδον ιδιες τιμες με το γνωστο www.xe.com
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails paypal_currency.png  


  15. #165
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roxymoxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    My Account -> Financial Information -> Recurring Payments -> Edit Funding Options -> Conversion Options

    ειναι λιγο κρυμμενο...
    Ευχαριστώ πολύ. Έφαγα μία απίστευτη προμήθεια για τη μετατροπή λίρας Αγγλίας σε ευρώ και στην επόμενη συναλλαγή μου, έψαξα τις ρυθμίσεις του paypal, αλλά δεν το έβρισκα. Έβρισκα απαντήσεις μόνο για την περίπτωση μετατροπής νομίσματος για εισερχόμενα εμβάσματα από πωλήσεις και νόμιζα ότι δεν υπάρχει ρύθμιση για αγορές.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 11 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις ebay - paypal
    Από AGGANIS στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 11:19
  2. Paypal
    Από Athanasios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 19:21
  3. Ερωτήσεις για Paypal
    Από Spiros_k στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 13:00
  4. paypal
    Από bfhd στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 22:07
  5. Ερωτήσεις για το PayPal
    Από vivalife688 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-04, 09:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας