Σελ. 323 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.831-4.845 από 4920
  1. #4831
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.829
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι βγήκε σε ΦΕΚ σημαίνει ότι αυτό ισχύει άμεσα; Άρα το 1/3 των πολιτών ξαφνικά βρέθηκε με ληγμένη ταυτότητα;
    Πολύ παραπάνω από το 1/3, γιατί πολύς κόσμος έχει ταυτότητες παλιότερες από την 15ετία που ίσχυε πριν.
    Στην πράξη μόνο εάν ανακύψει λόγος επικαιροποίησης (πχ ταξίδι) την αλλάζουν οι περισσότεροι.

    Σε άλλα νέα, οι νέες ταυτότητες συνέχεια... έρχονται αλλά ποτέ δεν φτάνουν
    Όποιος χρειάζεται την επόμενη διετία ταυτότητα, δεν αναμένεται να τις προλάβει.

    Μοναδικό αριθμό συναλλαγών με το Δημόσιο λένε ότι θα ιδρύσουν τον αριθμό του πολίτη, που δεν θα είναι ούτε ΑΦΜ ούτε ΑΜΚΑ
    Σχετικό xkcd:
    https://xkcd.com/927/

  2. #4832
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To νούμερο συσχετίζεται με το "δελτίο" (το φυσικό έγχαρτο πλαστικοποιημένο αντικείμενο που ονομάζουμε ταυτότητα που με τα σημερινά στάνταρντς είναι ένα κουρελόχαρτο και πλαστογραφείται πανεύκολα) και όχι με την οντότητα (εσένα δηλαδή).

    Αν χαθεί, καταστραφεί, κλαπεί το δελτίο παίρνεις νέο "δελτίο" που έχει άλλο νούμερο. Τα δελτία είναι μοναδικά (unique) και δεν προβλέπεται διαδικασία αντικατάστασης με το ίδιο νούμερο για οποιοδήποτε λόγο (απώλεια, καταστροφή, κλοπή, λήξη ισχύος) - αλλιώς δεν θα ήταν "unique".

    Ίσως να είχες παρατηρήσει ότι κατα την διαδικασία έκδοσης συμπληρώνονται 3-4 "δελτία" που έχουν όλα το ίδιο νούμερο (γιαυτό και ζητούσανε παλιά 4 φωτο αν θυμάμαι καλά). Τα τρία απο αυτά είναι "καρτέλες" Α4 και το τέταρτο ήταν το "δελτίο" που πέρνει ο πολίτης. Τα πρώτα τρία (ένα για το τμήμα που το εξέδωσε, ένα για την κεντρική δ/νση και ένα δεν ξέρω για πού) μένουν στο αρχείο της ΕΛ.ΑΣ.

    Ναι, η πραγματική βάση δεδομένων για την ΕΛ.ΑΣ. είναι τα συρτάρια με τα χαρτιά και τις "καρτέλες". Η διαδικασία έχει μεν ψηφιοποιηθεί αρκετά (πλέον ζητάνε μια φωτο που σκαναρουν και τα δελτία συμπληρώνονται-τυπωνται απο υπολογιστή και τα δακτυλικά αποτυπώματα περνάνε και αυτά απο σαρωτή αντί για μελάνι) αλλά κατά βάση η αστυνομία εξακολουθεί να τηρεί την ίδια διαδικασία με τα "δελτία" που ακολουθεί εδώ και 100 χρόνια - πολύ πριν την ψηφιακή εποχή δηλαδή.

    Άλλοι οργανισμοί του κράτους (εφορία, ΕΦΚΑ) έχουν πλέον πιό μοντέρνες και πλήρως ψηφιοποιημένες βάσεις δεδομένων και το ΑΦΜ ή ο ΑΜΚΑ δεν συσχετίζεται πλέον με κάποιο "χαρτί" αλλά με την οντότητα (φυσικό πρόσωπο ή/και νομικό πρόσωπο για την περίπτωση του ΑΦΜ).

    Σε έναν κόσμο χωρίς Η/Υ και μηχανογράφηση, το δελτίο ταυτότητας ήταν πάντα ο εύκολος, οικονομικός και βιώσιμος τρόπος για να αποδείξει κάποιος ότι είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι είναι με την εγγύηση/πιστοποίηση μιας έγκυρης και αναγνωρισμένης αρχής (ΕΛ.ΑΣ.).

  3. #4833
    Εγγραφή
    25-01-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα, 28/02 είχα κάνει μια παραγγελία μέσω PayPal. Προχθές είδα ότι μου ακύρωσαν την παραγγελία λέγοντας μου ότι την ακύρωσε το σύστημα αυτόματα γιατί δεν έγινε πληρωμή. Το ποσό φαίνεται στην εφαρμογή προς εκκαθάριση! Είναι δεσμευμένο! Στην εφαρμογή του PayPal δεν φαίνεται καθόλου η πληρωμή αυτή! Πώς γίνεται να μην φαίνεται;

  4. #4834
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.686
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzotol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, 28/02 είχα κάνει μια παραγγελία μέσω PayPal. Προχθές είδα ότι μου ακύρωσαν την παραγγελία λέγοντας μου ότι την ακύρωσε το σύστημα αυτόματα γιατί δεν έγινε πληρωμή. Το ποσό φαίνεται στην εφαρμογή προς εκκαθάριση! Είναι δεσμευμένο! Στην εφαρμογή του PayPal δεν φαίνεται καθόλου η πληρωμή αυτή! Πώς γίνεται να μην φαίνεται;
    Κάποιο πρόβλημα υπήρξε στη συναλλαγή. Σε λίγες μέρες θα ακυρωθεί στην κάρτα και θα ελευθερωθούν τα λεφτά λογικά, συχνά παίρνει αρκετές μέρες για κάτι τέτοιο. Αν θες να είσαι σίγουρος πάρε την τράπεζα να ρωτήσεις, αλλά μάλλον θα σου πουν να περιμένεις.

  5. #4835
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.315
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Όταν στέλνεις με δική σου πρωτοβουλία μια πληρωμή, υπό προϋποθέσεις, αρχικά γίνεται δέσμευση μόνο και αυτός που τη δέχεται πρέπει να την κάνει αποδεκτή, είτε με το χέρι είτε μέσω του συστήματος στο κατάστημά του. Αν δεν την κάνει αποδεκτή σε ένα χρονικό διάστημα, την ακυρώνει το σύστημα της PayPal. Για τέτοια περίπτωση μου φαίνεται. Επικοινωνία με τον πωλητή και ερώτημα αν θέλει να πουλήσει, με το support του paypal ή της τράπεζας (αν εμπλέκεται τράπεζα) μάλλον χάσιμο χρόνου θα είναι.
    hnesne

  6. #4836
    Εγγραφή
    25-01-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο πρόβλημα υπήρξε στη συναλλαγή. Σε λίγες μέρες θα ακυρωθεί στην κάρτα και θα ελευθερωθούν τα λεφτά λογικά, συχνά παίρνει αρκετές μέρες για κάτι τέτοιο. Αν θες να είσαι σίγουρος πάρε την τράπεζα να ρωτήσεις, αλλά μάλλον θα σου πουν να περιμένεις.
    Με κάρτα payzy πλήρωσα, μίλησα με συτους κ μου είπαν ότι ο έμπορος θα πρέπει να ακυρώσει την συναλλαγή! Ο έμπορος μου λέει ότι δεν βλέπει να έχει γίνει συναλλαγή, για αυτό κιόλας ακύρωσε αυτόματα το σύστημα την παραγγελία κ μου λέει να μιλήσω με PayPal. Στο PayPal δεν φαίνεται αυτή η συναλλαγή οπότε τι να ρωτήσω. Μπέρδεμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν στέλνεις με δική σου πρωτοβουλία μια πληρωμή, υπό προϋποθέσεις, αρχικά γίνεται δέσμευση μόνο και αυτός που τη δέχεται πρέπει να την κάνει αποδεκτή, είτε με το χέρι είτε μέσω του συστήματος στο κατάστημά του. Αν δεν την κάνει αποδεκτή σε ένα χρονικό διάστημα, την ακυρώνει το σύστημα της PayPal. Για τέτοια περίπτωση μου φαίνεται. Επικοινωνία με τον πωλητή και ερώτημα αν θέλει να πουλήσει, με το support του paypal ή της τράπεζας (αν εμπλέκεται τράπεζα) μάλλον χάσιμο χρόνου θα είναι.
    Ο έμπορος μου λέει ότι δεν βλέπει τη συναλλαγή κ για αυτό το σύστημα του ακύρωσε την παραγγελία. Μου λέει να ρωτήσω το PayPal, η πληρωμή δεν φαίνεται στο PayPal οπότε τι να τους ρωτήσω!

  7. #4837
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.686
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzotol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάρτα payzy πλήρωσα, μίλησα με συτους κ μου είπαν ότι ο έμπορος θα πρέπει να ακυρώσει την συναλλαγή! Ο έμπορος μου λέει ότι δεν βλέπει να έχει γίνει συναλλαγή, για αυτό κιόλας ακύρωσε αυτόματα το σύστημα την παραγγελία κ μου λέει να μιλήσω με PayPal. Στο PayPal δεν φαίνεται αυτή η συναλλαγή οπότε τι να ρωτήσω. Μπέρδεμα.
    Άρα η συναλλαγή έχει ακυρωθεί αυτόματα. Κάνε 2-3 μέρες υπομονή.

  8. #4838
    Εγγραφή
    25-01-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα η συναλλαγή έχει ακυρωθεί αυτόματα. Κάνε 2-3 μέρες υπομονή.
    Μακάρι! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φάνηκε η πληρωμή και ακυρώθηκε η παραγγελία!

  9. #4839
    Εγγραφή
    25-01-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εξακολουθεί να φαίνεται δεσμευμένο το ποσό στην εφαρμογή της payzy από 28/2. Είχα μιλήσει με PayPal κ μου είχαν πει ότι θέλει 30 μέρες να αποδεσμευτεί δλδ είπαν 28/3 θα αποδεσμευονταν κ δεν έγινε. Αν ήθελα νωρίτερα θα έπρεπε λέει να μιλήσω με τον εκδότη της κάρτας, αυτοί λένε δεν είναι από αυτούς, τρέχα γυρευε!

  10. #4840
    Εγγραφή
    03-10-2008
    Περιοχή
    GREECE
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/4900
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus WiFi
    Καλημέρα! Μου έστειλαν στον λογαριασμό μου στο PayPal λίγα χρήματα. Έχω συνδέσει revolut και έναν Πειραιώς στο Paypal. Μπορώ και με ποιόν τρόπο να τα μεταφέρω σε αυτόν της Πειραιώς; Ότι θα έχω κρατήσεις το ξέρω, δεν γνωρίζω πόσα ακριβώς αλλά πρέπει να τα μεταφέρω για να τα πάρω στο χέρι. Ευχαριστώ!

  11. #4841
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.686
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ναι, μπορείς να πεις να μεταφέρει ότι ποσόν θέλεις στην τράπεζα.

  12. #4842
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.315
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Θα προτιμήσεις revolut που δεν έχει προμήθεια για τα εισερχόμενα. Δεν αρκεί η σύνδεση που έχεις κάνει με τον αριθμό της χρεωστικής, πρέπει να προσθέσεις το IBAN του λογαριασμού - εκτός και το έχεις κάνει ήδη για να χρησιμοποιείς τον λογαριασμό για απευθείας χρεώσεις. Πρέπει επίσης το όνομα κατόχου του λογαριασμού να είναι ίδιο με το όνομα το δικό σου, παλιά επέτρεπαν κάποιες μικροδιαφορές (Pavlos/Paul), τώρα πρέπει να είναι ακριβώς ίδια. Όχι ότι δεν θα βγάλεις άκρη, αλλά να μην ταλαιπωρείσαι με καθυστερήσεις.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να αναφέρω, οι μόνες 'κρατήσεις' είναι το κέρδος του PayPal στην ψαλίδα της ισοτιμίας, αν επιλέξεις λογαριασμό με το ίδιο νόμισμα του balance δεν έχεις απώλειες, πέρα μετά από της revolut ό,τι σε χρεώνει, αν σε χρεώνει, για να τα πάρεις στο χέρι.
    hnesne

  13. #4843
    Εγγραφή
    03-10-2008
    Περιοχή
    GREECE
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/4900
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus WiFi
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  14. #4844
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα σας, παρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί ίσως συμβαίνει κάτι περίεργο στον λογαριασμό μου paypal.

    Πριν απο λίγο έλαβα ένα mail στην διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου που έχω στο paypal που αναφέρει ότι μια πληρωμή μου στην epic games δεν μπόρεσε να γίνει. Φυσικά εγώ δεν έκανα καμία αγορά απο epic games και έτσι μου φάνηκε περίεργο. ΔΕΝ πάτησα στο link που μου είχε στο mail για να ελένξω τι συμβαίνει και προσπάθησα να κάνω login κανονικά όπως πάντα απο την σελίδα του paypal.

    Όταν έβαλα username και password όπως πάντα μου ζήτησε να μου στείλει έναν κωδικό στο κινητό μου με τον οποίο θα ολοκλήρωνα το login. Αυτό συμβαίνει πάντα κατά την είσοδο μου στο paypal. Έτσι και σήμερα ο κωδικός ήρθε με SMS αλλά το SMS (α) ήταν πολύ διαφορετικό καθώς είχε κάτι ακαταλαβίστικους χαρακτήρες και κάπου ανάμεσα έναν αριθμό-κωδικό και (β) δεν ήρθε απο τον ίδιο αποστολέα που έρχονταν όλα τα προηγούμενα, έλεγε πάλι ως αποστολέα paypal αλλά το τηλέφωνο δεν το έβαλε στην ίδια ομάδα (με τον ίδιο δηλ. αποστολέα) όπως όλα τα προηγούμενα.

    Φυσικά δεν προχώρησα την διαδικασία, δεν έβαλα τον κωδικό και θα ήθελα την βοήθεια σας....

    μήπως έχει τύχει σε κάποιον άλλον;

    τι μπορώ να κάνω;

    ευχαριστώ πολύ

  15. #4845
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε εγκατάσταση την εφαρμογή του paypal και προχώρα με το "Confirm using PayPal app" που σου βγάζει στην login screen στο pc.
    Μετά την πρώτη φορά ειναι πολύ πιο γρήγορη η διαδικασία, ένα απλό ναι ή όχι είναι χωρίς να περνάς κωδικούς sms και λοιπά.

Σελ. 323 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις ebay - paypal
    Από AGGANIS στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 11:19
  2. Paypal
    Από Athanasios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 19:21
  3. Ερωτήσεις για Paypal
    Από Spiros_k στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 13:00
  4. paypal
    Από bfhd στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 22:07
  5. Ερωτήσεις για το PayPal
    Από vivalife688 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-04, 09:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας