Σελ. 288 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 268278283286287288289290293298308 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.306-4.320 από 4920
  1. #4306
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχει επικοινωνήσει κανείς πρόσφατα με PayPal μέσω τηλεφώνου ή φόρμας επικοινωνίας; Στο τηλέφωνο βαρέθηκα στα 10 λεπτά αναμονής χωρίς ένδειξη για το πότε θα δεήσουν, στη φόρμα με άφηνε να γράψω μόλις 3 γραμμές κειμένου χωρίς να γράφει κάτι ότι υπάρχει όριο. Ξέρει κανείς πώς να μιλήσω με άνθρωπο χωρίς να φάω τα νιάτα μου;

    Το θέμα μου είναι με ένα dispute με τους ανεκδιήγητους του banggood που γράφουν τα δικά τους και συνοπτικά πέρασε σε αναμονή να το επιλύσει το paypal χωρίς να έχω ευκαιρία να αντιγράψω τις βλακείες που γράφουν. (Θα γράψω αναλυτικά στο thread των online αγορών όταν βγάλουμε άκρη.)
    hnesne

  2. #4307
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής:

    Κλήση κατά τη 13:00 και αναμονή 1 ώρα, στο τέλος το έκλεισα.

    Τη ίδια μέρα κλήση στις 15:00 και απάντηση εντός 2λέπτου.

    Η εκπρόσωπος ήταν πολύ εξυπηρετική και το θέμα λύθηκε εντός 5λέπτου.

    Όλα αυτά μέσα Ιουλίου.

    Η κλήση έγινε στο γραφεία της Ιρλανδίας: 00 353 1 436 9111

  3. #4308
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.351
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα με Paypal έλυνα τα θέματα μέσω email.
    Τηλέφωνο ποτέ δεν χρειάστηκε.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #4309
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Με το τηλέφωνο μου είχαν λύσει θέματα τότε που δεν λειτουργούσε τίποτα και σκίζονταν ότι δεν έχουν θέμα. Τώρα βγάζει ένα νούμερο εγγλέζικο και παίζει μουσική χριστουγεννιάτικη ή κάπως έτσι. Την έβαλα στην ανοιχτή ακρόαση αλλά δεν άντεξα πολλή ώρα.

    Δοκίμασα με τη φόρμα (προτιμώ πάντα τη γραπτή επικοινωνία), το πρόβλημα που έχω είναι πως δεν με αφήνει να γράψω κείμενο, στις 3 γραμμές κάπου με κόβει.

    Σας ευχαριστώ και τους δύο, θα δω αν θα απαντήσει ο πωλητής τίποτα (αν και αν ανοίξεις case σε στέλνουν Κάιρο και κάνουν... τον Κινέζο) και θα προσπαθήσω ξανά.

    - - - Updated - - -

    Κατάφερα και βρήκα άκρη. Contact Us / Email Us / Feedback and formal complaints / Poor customer service received κι εκεί ανοίγει φόρμα που γράφεις τα στοιχεία σου, το Case ID (ή τον κωδικό της συναλλαγής) τι στη διαδικασία σε πείραξε και τι θες να κάνουν να διορθωθεί το πρόβλημα. Μέσα σε μερικές ώρες ξαναέδωσαν τη δυνατότητα στο case να στείλω πληροφορίες.

    Πιο πριν είχα δοκιμάσει με email (με τον περιορισμό των 3 γραμμών) να τους πω τηλεγραφικά τι ήθελα, αλλά μου απάντησαν άλλα αντ' άλλων, να μπω στο case να επικοινωνήσω ενώ ήταν κλειδωμένο.

    Ελπίζω τώρα σε γρήγορη αίσια έκβαση.

    Στο ίδιο σημείο στις αιτιολογίες στο τέλος έχει και να κάνεις ένσταση αφού αποφασίσουν.
    hnesne

  5. #4310
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Το PayPal έχει κάποιο καινούριο θέμα με κάποιες νέες κάρτες τραπεζών ή προπληρωμένων; Πρέπει να κάνουμε κάτι διαφορετικό ή επιπλέον;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #4311
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κατάφερα και βρήκα άκρη. Contact Us / Email Us / Feedback and formal complaints / Poor customer service received κι εκεί ανοίγει φόρμα που γράφεις τα στοιχεία σου, το Case ID (ή τον κωδικό της συναλλαγής) τι στη διαδικασία σε πείραξε και τι θες να κάνουν να διορθωθεί το πρόβλημα. Μέσα σε μερικές ώρες ξαναέδωσαν τη δυνατότητα στο case να στείλω πληροφορίες.
    Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες...
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  7. #4312
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, αφού έλαβε αίσιο τέλος η περιπέτειά μου (αγορά κινητού από banggood, με το δέμα του tracking που έστειλαν να έχει παραδοθεί σε άλλη χώρα), να αναφέρω εδώ τα περί PayPal να μην την πατήσει άλλος. Θα προσπαθήσω να χωρίσω την όλη περιπέτεια σε 2 κομμάτια, για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του τόσο για το PayPal σε αυτό το thread όσο και για το banggood στο thread των online αγορών.

    - Είχα αγοράσει κινητό από προσφορά 11/11 και στην ίδια παραγγελία έβαλα και μια φτηνοθήκη να βρίσκεται. Το μαγαζί έστειλε ξεχωριστό φακελάκι με τη θήκη και ξεχωριστό δέμα με το τηλέφωνο και εσωτερικά τα διαχειρίστηκε σαν 2 παραγγελίες. Αλλά στο paypal έγινε μία πληρωμή.
    - Με το που άρχισαν τα όργανα, δηλ. που αντιλήφθηκα ότι κάτι δεν πάει καλά με το δέμα του τηλεφώνου γιατί έβγαζε κουλά στοιχεία στο tracking, άνοιξα αμέσως case για να λήξει όσο γίνεται πιο σύντομα το θέμα, και αφού η επικοινωνία με banggood ήταν άλλα αντ΄ άλλων.
    - Το case προχώρησε κανονικά, τους έστειλα εγώ ό,τι στοιχεία είχα, το tracking όπου τότε φαινόταν ότι πάει Αυστρία το δέμα και το email του banggood όπου είχαν επιβεβαιώσει τη σωστή διεύθυνση Ελλάδας και έφτασε η ώρα που ζήτησαν από το μαγαζί να απαντήσει τι έγινε.
    - Από το μαγαζί έβαλαν το tracking του φακέλου με τη θήκη αντί για αυτό με το τηλέφωνο. Στη συνέχεια το case πέρασε στη διαδικασία της τελικής απόφασης από PayPal.
    - Όταν το αντιλήφθηκα αυτό προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους τηλεφωνικά, λόγω εορτών έφαγα πολλή ώρα στην αναμονή χωρίς επιτυχία, μετά επικοινώνησα όπως παραπάνω.
    - Τους έστειλα περισσότερες λεπτομέρειες και άλλαξαν το case σε 'items missing'
    - Μετά μου ζήτησαν μέσω του case να τους στείλω δικαιολογητικά.
    - Εδώ άρχισε το πανηγύρι. Ζήταγαν τυποποιημένα ένα police report ή από άλλο επίσημο κρατικό φορέα στο letterhead του φορέα. Ξαναέκανα την παραπάνω διαδικασία για να τους ζητήσω διευκρινίσεις για το με τι αιτιολογία να το στείλω αυτό. Κάθε φορά απαντούσε ένα άλλο άτομο και έλεγε κάτι διαφορετικό. Μετά από πολλές ανταλλαγές email, μου έστειλαν ένα link σε μια υπεύθυνση δήλωση στα ελληνικά. Όταν τους ρώτησα τι είναι τούτο και πού θέλουν να το απευθύνω και αν τους κάνει να γράψω εγώ ότι γουστάρω και να το επικυρώσω για το γνήσιο της υπογραφής σε ένα ΚΕΠ ξαναάρχισαν το χαβά ότι πρέπει να πάω στο αστυνομικό τμήμα.
    - Άκρη προσωπικά δεν έβγαλα τι ήθελαν και συνέχισα να το παλεύω με το μαγαζί.
    - Σε κάποιο από τα πολλά email έγραψαν ότι επειδή το μαγαζί έσπασε την παραγγελία που έγινε με την ίδια πληρωμή σε δύο, δεν καλύπτεται αυτό από την προστασία του paypal και μου έκαναν χάρη που άλλαξαν τον τύπο του case αλλά θα έπρεπε να τους στείλω police report. Παραιτήθηκα γιατί μέχρι τότε είχα ανταλλάξει email με τους μισούς εκπροσώπους τους και ο καθένας έλεγε πραγματικά το μακρύ και το κοντό του. Άφησα να εκπνεύσει η προθεσμία των 10 ημερών για να τους στείλω ό,τι ήταν να στείλω.
    - Εντέλει προχτές με τα πολλά-πολλά (θα περιγράψω στο thread των online αγορών) δέχτηκαν από το μαγαζί να στείλουν το refund, ευτυχώς γιατί χτες έλαβα και την τελική απόρριψη του case από το paypal και σήμερα πήρα και τα χρήματα.

    Δικά μου συμπεράσματα:
    - Ποτέ μα ποτέ δεν συνδυάζουμε στην ίδια παραγγελία με paypal κάτι ακριβό με άλλα πράγματα. Χάνουμε την προστασία αν ο έμπορος σπάσει την παραγγελία.
    - Μεγάλη μούφα η προστασία και υποστήριξη του paypal. Αν ανταλλάσσεις 10 email και ο κάθε απαντητής δεν μπαίνει στον κόπο να διαβάσει τι έχεις πει με τον προηγούμενο, δεν κυλάει το πράμα. Και το πιο σημαντικό ότι ο καθένας λέει ό,τι θέλει, το πιο απλό όταν ρώτησα πώς να επικοινωνήσω μου πρότειναν να καλέσω στο παλιό νούμερο της Ιρλανδίας ενώ τώρα στο site βγαίνει ένα εγγλέζικο. Συν ότι έλεγαν πως μπορώ μέσα από το case να προσθέσω σχόλιο οποιαδήποτε στιγμή ενώ αυτό δεν ισχύει.
    - Είναι εντελώς απρόβλεπτο το πότε θα αποφασιστεί το case. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα χρονοδιάγραμμα. Δίνουν 10 μέρες κάθε φορά στον κάθε εμπλεκόμενο για να προσκομίσει πληροφορίες και αν ο έμπορος (ή ο αγοραστής) είναι κακόβουλος μπορεί να τρενάρει τα διαστήματα και να καθυστερήσει η επίλυση.

    Τα λοιπά συμπεράσματα δικά σας. Θα γράψω και στο thread των online αγορών.

    Edit: Εδώ η άλλη μισή περιπέτεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 09-01-20 στις 20:47.
    hnesne

  8. #4313
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Τελικά το δέμα πήρες ή τα λεφτά σου;

  9. #4314
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το δέμα πήγε Κολωνία, τα λεφτά πήρα στο paypal
    hnesne

  10. #4315
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Ποτέ μα ποτέ δεν συνδυάζουμε στην ίδια παραγγελία με paypal κάτι ακριβό με άλλα πράγματα. Χάνουμε την προστασία αν ο έμπορος σπάσει την παραγγελία.
    Tραγικό αυτό, πρώτη φορά το ακούω και ντροπή στο PayPal.
    Μου αρέσει που όταν το eBay αποφάσισε να προχωρήσει και χωρίς PayPal κάποιοι στο forum έκραζαν γιατί θα έχαναν την «προστασία» του PayPal.

  11. #4316
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ούτε εγώ το φανταζόμουν. Απλά για του λόγου το αληθές:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pp1.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  63,1 KB 
ID: 210415
    hnesne

  12. #4317
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τραγικό (επαναλαμβάνομαι).

  13. #4318
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tραγικό αυτό, πρώτη φορά το ακούω και ντροπή στο PayPal.
    Μου αρέσει που όταν το eBay αποφάσισε να προχωρήσει και χωρίς PayPal κάποιοι στο forum έκραζαν γιατί θα έχαναν την «προστασία» του PayPal.
    Αυτό το πράγμα με το και κάποιοι τότε λέγανε ....... βάλτε ότι θέλετε εδώ!

    Το paypal είναι ακόμα μια δικλείδα ασφαλείας, όπως είναι μια δικλείδα το ebay με τις 45 ημέρες, όπως είναι μια δικλείδα η συναλλαγή με πιστωτική και με το chargeback.
    Αλλιώς όλοι θα πληρώναμε με western union.

    To banggood για παράδειγμα σου δίνει επιλογή να πληρώσεις ενα εξτρά πόσο σαν ασφάλεια για αν κάτι δεν φτάσει, είναι και αυτό μια δικλείδα.

    Πραγματικά ο λόγος που δίνουν είναι το λιγότερο ηλίθιος, αλλά τώρα θα ξέρουμε!

  14. #4319
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Πάντως εγώ,όταν έμπλεξα με 'εναν Εβραίο που 'εκλεισε το μαγαζί και φέσωσε μερικές δεκάδες αγοραστές λέιζερ,πήρα τα 310 Ευρώ που είχα δώσει ,από το PayPal, no questions asked,όταν αντελήφθησαν ότι πραγματικά ο τύπος είχε κατεβάσει ρολλά...
    Αυτά πρόπερσι βέβαια.

  15. #4320
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ έχω αποζημιωθεί στο παρελθόν, όχι μία και δύο φορές. Και από απάτη (αγόρασα από χακαρισμένο λογαριασμό ebay) και από χαμένα δέματα και για προϊόν διαφορετικό από ό,τι διαφημιζόταν και για τεράστιες καθυστερήσεις. Γενικά δεν είχα δυσκολευτεί ποτέ, είμαι 16 χρόνια στο paypal και το προτιμώ πάντα όταν έχω επιλογή για να κάνω πληρωμές. Προσέχω βέβαια και από πού αγοράζω. Τώρα έκατσε η περίεργη περίπτωση ταυτόχρονα με ανικανότητα του πωλητή να λύσει το θέμα έγκαιρα.
    hnesne

Σελ. 288 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 268278283286287288289290293298308 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις ebay - paypal
    Από AGGANIS στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 11:19
  2. Paypal
    Από Athanasios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 19:21
  3. Ερωτήσεις για Paypal
    Από Spiros_k στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 13:00
  4. paypal
    Από bfhd στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 22:07
  5. Ερωτήσεις για το PayPal
    Από vivalife688 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-04, 09:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας