Σελ. 129 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.921-1.935 από 1965
  1. #1921
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει το εξαιρετικό packman repo που έχει μπόλικα πακέτα.
    Για πακέτα που δεν βρίσκεις στον p.m. μπορείς να ψάξεις και στο software.opensuse.org/find.
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  2. #1922
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Νεκρανάσταση!
    OpenSuse Leap 15
    https://news.opensuse.org/2018/05/25...p-15-released/

  3. #1923
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Μεσα απο VMware virtual machine (οπου ειχα το openSUSE Leap 42.3), εκανα upgrade απο openSUSE Leap 42.3 σε 15.0. Ηθελε να φτιαξεις 3-4 conflicts (υστερα απο καταλληλη επιλογη τα εφτιαξε μονο του). Ολα ok τωρα.

    Σημειωση: Αν θυμαμαι καλα το conflict αφορουσε κυριως τα open-vm-tools (διορθωθηκε με αλλαγη προμηθευτη).

  4. #1924
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Τελικα ειχα μερικα προβληματα και εγινε νεα εγκατασταση

  5. #1925
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Θυμάσαι τι προβλήματα ήτανε ?

    Το κλασικό που κρασάρει ο systemd και έτσι κάποια post-install scripts δεν τρέχουν σωστά και δεν ενεργοποιούν υπηρεσίες ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #1926
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    νομιζω οτι ηταν κατι τετοιο.

    1. Chromium ειχε προβληματα και δεν επαιζε youtube videos

    2. Προσπαθωντας απεγκατασταση Chromium και νεα εγκασταση απο yast2 μου εβγαλε σφαλμα και παγωσε (νομιζω οτι ειδα και μηνυμα για μη επαρκη χωρο - δεν ειναι δυνατον γιατι 40GB ειχα δωσει)

    Δεν το εψαξα και πολυ. Εκανα νεα εγκατασταση και εσβησε τις παλιες partition και τωρα δουλευει μια χαρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 06-06-18 στις 01:10.

  7. #1927
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μετά ακριβώς 3 χρόνια το νεκρανασταίνω.

    Εγκατέστησα σε VM το Tumbleweed και έχασα λίγο τη μπάλα. Είχα μείνει στην λανθασμένη εντύπωση ότι ακολουθούσε τα χνάρια της RedHat. Άλλωστε η τελευταία φορά που είχα SuSE ήταν το 2001 και λίγο μετά με το 7.2. Από τότε το έβαζα σποραδικά αλλά πάντα επέστρεφα στην αγκαλιά του Debian.

    Το κύριο πρόβλημα μου είναι η διαχείριση πακέτων. Δεν έχω βρει στο YaST κάποιο τρόπο πλήρης εμφάνισης των πακέτων όπως κάνει το Synaptic. Πχ στην υποκατηγορία Documentation έχει μόνο ένα πακέτο texlive-doc ενώ μια απλή αναζήτηση θα επιστρέψει εκατοντάδες. ΟΚ το κάθε πακέτο έχει δικό του doc αλλά και πάλι θα ήθελα να τα βλέπω. Το θετικό που βρήκα είναι η πλήρης απόκρυψη των devel και debug.

  8. #1928
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δυστυχώς η πραγματική εμπειρία κράτησε λιγότερο από 5'. Είπα να σβήσω το FreeBSD και να στήσω το Tumbleweed. Μόλις είδα ότι ξεκίνησε να εγκαταστήσει ένα κάρο 32bit βιβλιοθήκες για τον οδηγό της Nvidia έγινε αμέσως επανεκκίνηση. Αύριο θα περάσω πάλι το FreeBSD. Δεν θα το ψάξω περισσότερο.

  9. #1929
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.613
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Το Tumbleweed το έχω κι εγώ σε VM έτσι για να παίζω λίγο. Θέλει συχνά αναβάθμιση, αλλιώς αν το αφήσεις καιρό (πχ. το είχα 3 εβδομάδες περίπου να το κάνω), μου τράβηξε 2100+ πακέτα! Παραείναι ρέον μου φαίνεται...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #1930
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Πριν λίγες εβδομάδες διάβασα ότι κάτι άλλαξαν στο χτίσιμο και τράβηξε όλο το σύστημα από την αρχή.

    Βασικά με ξενέρωσε απίστευτα αυτό με τις βιβλιοθήκες. Εδώ και χρόνια έχω ξεχάσει τα 32bit τουλάχιστον εμφανώς. Δεν ξέρω οι άλλες διανομές αν τις έχουν καμουφλαρισμενες αλλά δεν τις έχω παρατηρήσει.

    Επίσης κάτι άλλο που με ξενέρωσε αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό είναι ο μεγάλος όγκος βιβλιοθηκών που τραβάει ανεξάρτητα από το desktop. Ξέρω ότι παραδοσιακά έχουν στενές σχέσεις με το KDE οπότε ότι και να επιλέξω θα φορτωθεί και το μισό qt για να τρέξει το yast.

    Πάντως για το ρεον έχεις δίκιο. Μόνο το arch συγκρίνεται. Το sid και το gentoo unstable είναι σαλιγκάρια μπροστά τους.

  11. #1931
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.613
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μωρέ οι βιβλιοθήκες της Qt δε με πειράζουν, στο κάτω κάτω βιβλιοθήκες είναι, χώρο στο δίσκο πιάνουν κατά βάση. Αυτό με τα 32-bit υπάρχει και αλλού, πχ. στο Gentoo που τρέχω πολλά πακέτα είναι χτισμένα και ως 32-bit.

    Με arch δεν έχω εμπειρία, ίσως είναι ευκαιρία να το βάλω κι αυτό σε ένα VM να παίξω. Απλά κουράστηκα λίγο με το Gentoo που το έχω στο φορητό και γι' αυτό έβαλα εξαρχής το Tumbleweed (σε VM) να δω τι παίζει. Δε μου φαίνεται άσχημο, ίσως κάποια στιγμή κάτσω και το περάσω στο φορητό, για να γλυτώσω το compilation.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #1932
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.986
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μωρέ οι βιβλιοθήκες της Qt δε με πειράζουν, στο κάτω κάτω βιβλιοθήκες είναι, χώρο στο δίσκο πιάνουν κατά βάση. Αυτό με τα 32-bit υπάρχει και αλλού, πχ. στο Gentoo που τρέχω πολλά πακέτα είναι χτισμένα και ως 32-bit.

    Με arch δεν έχω εμπειρία, ίσως είναι ευκαιρία να το βάλω κι αυτό σε ένα VM να παίξω. Απλά κουράστηκα λίγο με το Gentoo που το έχω στο φορητό και γι' αυτό έβαλα εξαρχής το Tumbleweed (σε VM) να δω τι παίζει. Δε μου φαίνεται άσχημο, ίσως κάποια στιγμή κάτσω και το περάσω στο φορητό, για να γλυτώσω το compilation.
    Τα 32bit υπάρχουν και στο Ubuntu και παράγωγα λόγω wine. Είναι και ο λόγος που το wine δε μου παίζει σωστά στη KDE Neon εγκατάστασή μου (αρνούμαι εν έτη 2021 να βάζω 32bit πακέτα). Κατά τ' άλλα δεν έχω ασχοληθεί με 32bit εδω κσι πολλά πολλά χρόνια.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #1933
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Tumbleweed το έχω κι εγώ σε VM έτσι για να παίζω λίγο. Θέλει συχνά αναβάθμιση, αλλιώς αν το αφήσεις καιρό (πχ. το είχα 3 εβδομάδες περίπου να το κάνω), μου τράβηξε 2100+ πακέτα! Παραείναι ρέον μου φαίνεται...
    Δεν είναι θέμα πόσο καιρό έχεις να το κάνεις. Ίσα-ίσα μπορεί να γλυτώσεις πακέτα αν αργήσεις να το κάνεις επειδή μπορεί σήμερα να περάσει το foo-1.2.3 και μεθαύριο το foo-1.2.4 οπότε αν αργήσεις, θα περάσεις μόνο 1 έκδοση αντί για 2.

    Το θέμα δημιουργείται επειδή μερικές φορές κάνουν trigger ολοκληρωτικό rebuild οπότε θα σου φέρει _όλα_ τα πακέτα που έχεις εγκατεστημένα και έτσι μπορείς να έχεις 4Κ και 6Κ πακέτα προς αναβάθμιση. Δεν γίνεται τόσο συχνά όσο λέει το meme που του έχουν κολλήσει (γίνεται μετά από αναβάθμιση glibc, gcc, κτλ) απλά έχει τύχει λόγω αβλεψίας ή απροόπτου να γίνουν 2 rebuild μέσα σε 2 εβδομάδες ή κάτι τέτοιο. Γενικά όμως δεν γίνεται συχνά.

    Πέρα από αυτό, η νοοτροπία τους είναι να ξαναχτίζουν όλα τα depeendent πακέτα όταν αναβαθμιστεί η βιβλιοθήκη (υπό συνθήκες φυσικά) οπότε και αυτό ανεβάζει τον αριθμό των πακέτων. Τυπικά έτσι πρέπει να γίνει αλλά πρακτικά αν δεν αλλάξει abi και major number η βιβλιοθήκη, δεν είναι απαραίτητο να ξαναχτίσεις τα πακέτα. Όπως γίνεται και στο gentoo που τρέχουμε και οι δύο. Πχ σήμερα το πρωί αναβάθμισα την libxml2 στο gentoo αλλά δεν μου ζήτησε να ξαναχτίσει τον xscreensaver και τα άλλα 150 προγράμματα που την χρειάζονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες εβδομάδες διάβασα ότι κάτι άλλαξαν στο χτίσιμο και τράβηξε όλο το σύστημα από την αρχή.
    Άλλαξε ο gcc και ταυτόχρονα ενεργοποίησαν το usrmerge (αλλιώς θα είχαμε 2 rebuild σε σύντομο χρονικό διάστημα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά με ξενέρωσε απίστευτα αυτό με τις βιβλιοθήκες. Εδώ και χρόνια έχω ξεχάσει τα 32bit τουλάχιστον εμφανώς. Δεν ξέρω οι άλλες διανομές αν τις έχουν καμουφλαρισμενες αλλά δεν τις έχω παρατηρήσει.
    Είδα τότε που το έγραψες αλλά δεν μπορούσα να σε βοηθήσω στο πώς να το επιλύσεις χωρίς παραπάνω πληροφορίες οπότε δεν έγραψα τίποτα. Σκέφτηκα ότι θα ήταν άκομψο, την ώρα που χρειάζεσαι βοήθεια, να γράψω τυπικούρες του στυλ "γίνεται για αυτό το λόγο". Τώρα που το έλυσες πηγαίνοντας στο fbsd, μπορώ να γράψω τί είναι.

    Όπως είπε και ο megahead, υπάρχουν 32bit βιβλιοθήκες για το wine και για proprietary προγράμματα που χρειάζονται εταιρίες. Τώρα γιατί πήγε να σου βάλει ένα κάρο 32bit βιβλιοθήκες. Το zypper έχει το concept του προμηθευτή και της αρχιτεκτονικής. Εδώ ο προμηθευτής δεν μας νοιάζει και τόσο, όσο η αρχιτεκτονική. Έτσι λοιπον, το zypper (ή πιο σωστά η libsolv που χρησιμοποιείται από κάτω για την επίλυση των εξαρτήσεων) προσπαθεί να επιλύσει το πολύπλοκο ζήτημα των εξαρτήσεων για τα πακέτα που πρέπει να βάλει. Ένα χαρακτηριστικό του είναι ότι προσπαθεί σκληρά να μην κολλήσει αλλά να βρει λύση οπότε σε μερικές περιπτώσεις γίνονται τέτοια θέματα. Ας δούμε ένα παράδειγμα:

    Θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω τον firewalld, ο οποίος χρειάζεται την libnbm0.
    Κώδικας:
    1)
    # zypper al libnm0
    Το ορισμένο κλείδωμα προστέθηκε επιτυχώς.
    
    Κλείδωσα την libnm0 οπότε δεν μπορεί να εγκατασταθεί ο firewalld.
    2)
    # zypper in firewalld
    
    Πρόβλημα: the to be installed firewalld-0.9.3-3.3.noarch requires 'python3-firewall = 0.9.3', but this requirement cannot be provided
      Μη εγκαταστήσιμοι πάροχοι: python3-firewall-0.9.3-3.3.noarch[oss]
     Λύση 1: Οι ακόλουθες ενέργειες θα γίνουν:
      install typelib-1_0-NM-1_0-1.30.4-2.2.i586 despite the inferior architecture
      remove lock to allow installation of libnm0-1.30.4-2.2.i586[oss]
      install libnm0-1.30.4-2.2.i586 despite the inferior architecture
     Λύση 2: remove lock to allow installation of libnm0-1.30.4-2.2.x86_64[oss]
     Λύση 3: do not install firewalld-0.9.3-3.3.noarch
     Λύση 4: διακοπή firewalld-0.9.3-3.3.noarch λόγω αγνόησης μερικών εξαρτήσεων του
    
    Επιλέξτε από τις παραπάνω λύσεις με βάση τον αριθμό τους ή ακυρώστε [1/2/3/4/c/d/?] (c):
    Όπως βλέπεις, σου λέει ότι ή πρέπει να αφαιρεθεί το κλείδωμα ώστε να εγκατασταθεί η libnm0.x86_64 ή μπορείς να εγκαταστήσεις την libnm0.i586 η οποία είναι σε μικρότερη αρχιτεκτονική (και φυσικά δεν θα παίξει). Το παράδειγμά μου δεν ήταν πολύ καλό γιατί το zypper καταλαβαίνει πότε έχεις κάνει κλείδωμα και σου βγάζει το παραπάνω μήνυμα και σε ρωτάει. Σκέψου όμως ότι αντί για κλείδωμα, για τον Χ-Ψ λόγο δεν μπορούσε να εγκατασταθεί η libnm0.x86_64. Τότε, χωρίς να σε ρωτήσει, θα προχωρούσε την επίλυση εγκαθιστώντας την i586 έκδοση, η οποία θα έφερνε μαζί της ένα κάρο άλλες 32bit εξαρτήσεις.

    Αυτό γίνεται α) λόγω μη πρόνοιας κάποιας περίπτωσης στα μεταδομένα κάποιου rpm (πχ superceds, conflicts, replaces, κτλ) δηλαδή λάθος της διανομής, β) λάθος του χρήστη από ορισμό πολλών αποθετηρίων με λάθος προτεραιότητες, κτλ.

    Θα μπορούσε με λίγο ενασχόληση του διαχειριστή να λυθεί το πρόβλημα. Καταλαβαίνω όμως το να το θεωρείς χαζομάρα της διανομής και να μην θέλεις να ασχοληθείς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάτι άλλο που με ξενέρωσε αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό είναι ο μεγάλος όγκος βιβλιοθηκών που τραβάει ανεξάρτητα από το desktop. Ξέρω ότι παραδοσιακά έχουν στενές σχέσεις με το KDE οπότε ότι και να επιλέξω θα φορτωθεί και το μισό qt για να τρέξει το yast.
    Αυτό οφείλεται σε συνδυασμό δύο πραγμάτων. 1) Από την μάνα του εγκαθιστά το yast (ώστε να μπορεί ένας άπειρος χρήστης να κάνει όλες τις διαχειριστικές δουλειές), 2) Από την μάνα του έχει ενεργοποιημένα τα συνιστώμενα πακέτα. Έτσι εγκαθίσταται το σύμπαν και τα εναλλακτικά σύμπαντα μαζί. Χωρίς συνιστώμενα, τα πακέτα είναι πολύ λίγα (ουσιαστικά η ruby και τα ίδια τα πακέτα του yast).

    Κώδικας:
    # zypper in -t pattern yast2_desktop
    
      augeas augeas-lenses initviocons libldapcpp1 libruby2_7-2_7 libstorage-ng1
      libstorage-ng-ruby libyui15 libyui-ncurses15 libyui-ncurses-pkg15 lsscsi
      parted patterns-yast-yast2_desktop perl-Digest-SHA1
      perl-Parse-RecDescent perl-X500-DN ruby ruby2.7
      ruby2.7-rubygem-abstract_method ruby2.7-rubygem-cfa ruby2.7-rubygem-cfa_grub2
      ruby2.7-rubygem-cheetah ruby2.7-rubygem-fast_gettext ruby2.7-rubygem-gem2rpm
      ruby2.7-rubygem-nokogiri ruby2.7-rubygem-ruby-augeas ruby2.7-rubygem-ruby-dbus
      ruby2.7-rubygem-simpleidn ruby2.7-rubygem-unf ruby2.7-rubygem-unf_ext
      ruby-common ruby-solv sysconfig sysconfig-netconfig wicked wicked-service
      yast2 yast2-bootloader yast2-core yast2-country yast2-country-data
      yast2-hardware-detection yast2-installation yast2-ldap yast2-logs
      yast2-network yast2-packager yast2-pam yast2-perl-bindings yast2-pkg-bindings
      yast2-proxy yast2-ruby-bindings yast2-security yast2-services-manager
      yast2-storage-ng yast2-sysconfig yast2-trans-el yast2-transfer
      yast2-trans-stats yast2-users yast2-xml yast2-ycp-ui-bindings
    
    Το ακόλουθο ΝΕΟ pattern θα εγκατασταθεί:
      yast2_desktop
    Δες τι φέρνει το pattern yast2_desktop.
    Κώδικας:
      libyui-qt15 libyui-qt-pkg15 patterns-kde-kde_yast
      yast2-control-center-qt libQt5Concurrent5
      libQt5Core5 libQt5DBus5 libQt5Gui5 libQt5Multimedia5
      libQt5Network5 libQt5PrintSupport5 libQt5Sql5
      libQt5Sql5-sqlite libQt5Svg5 libQt5Test5 libQt5Widgets5
      libQt5X11Extras5 libQt5Xml5 libQtQuick5 libqt5-qtdeclarative-tools
      libqt5-qtstyleplugins-platformtheme-gtk2 qtdeclarative-imports-provides-qt5
    
    Το ακόλουθο ΝΕΟ pattern θα εγκατασταθεί:
      kde_yast
    Εδώ είναι το γραφικό pattern με integration για kde το οποίο φέρνει μόνο 10 Qt βιβλιοθήκες (μαζί με αυτά του παραπάνω pattern φυσικά).

    Αν προσθέσω την παράμετρο --recommends, τότε παίρνω καμμιά 350αριά πακέτα
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #1934
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ημίθεε είσαι θεός. Κατατοπιστικότατος. Δυστυχώς προσέγγισα το OpenSUSE με λάθος οπτική. Το έγραψα και στην αρχή ότι είχα σχεδόν 20 χρόνια να ασχοληθώ και οι πληροφορίες μου ήταν μέσω του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου. Θεώρησα λανθασμένα παράλληλη πορεία RedHat και SUSE στον επαγγελματικό τομέα με αποτέλεσμα να μην έχω καθαρό μυαλό. Ήμουν προκατειλημμένος για πακέτα σχετικά με επιχειρήσεις. Ευτυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι και εντυπωσιάστηκα αρκετά. Όμως έχοντας μάθει σε "καθαρό" 64bit σύστημα ήρθε το ξενέρωμα. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα που να απαιτεί 32bit. Συνήθως είναι εμπορικά προγράμματα. Αν χρειαστεί κάτι έχω τα Windows και το κινητό μου. Αν το αντιμετώπιζα σαν το Ubuntu που ξέρω ότι είναι multilib δε θα χαλιόμουν τόσο.

    Όσο για το FreeBSD είναι το παιχνίδι μου. Η κανονική διανομή είναι το Gentoo τους τελευταίους μήνες. Απλά θέλω και κάτι bare metal έτσι για το χαβαλέ. Να το ψάξω, να το σπάσω κτλ. Το FreeBSD προσφέρεται για τέτοια παιχνίδια καθώς θέλει μόνο 5' εγκατάσταση και αν κάνεις χαζομάρα απεγκαθιστάς τα πάντα και αρχίζεις από το μηδέν χωρίς θέμα.

  15. #1935
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν προκατειλημμένος για πακέτα σχετικά με επιχειρήσεις. Ευτυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι και εντυπωσιάστηκα αρκετά. Όμως έχοντας μάθει σε "καθαρό" 64bit σύστημα ήρθε το ξενέρωμα. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα που να απαιτεί 32bit. Συνήθως είναι εμπορικά προγράμματα. Αν χρειαστεί κάτι έχω τα Windows και το κινητό μου. Αν το αντιμετώπιζα σαν το Ubuntu που ξέρω ότι είναι multilib δε θα χαλιόμουν τόσο.
    Καλά κάνεις και είσαι προκατειλημμένος. Κανονικά δεν έπρεπε να εγκαταστήσει κανένα 32bit πακέτο. Ήταν βλακεία του zypper. Στην προσπάθειά του να καταφέρει την επίλυση, μερικές φορές κάνει τέτοιες χαζές προτάσεις.

    Η SUSE έχει μεν παράλληλη επαγγελματική πορεία με την Redhat αλλά εκεί ίσως εννοείς τα SLE που έχουν διαφορετική νοοτροπία από το Tumbleweed. Το tumbleweed (και το Leap σε ένα βαθμό) δεν είναι τόσο "polished" όσο πχ οι εκδόσεις Fedora. Μερικές φορές γίνονται χαζομαρίτσες που πρέπει να τις επιλύσεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 129 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  2. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  3. Κυκλοφορία του OpenSUSE 11.1
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 16:18
  4. Κυκλοφορία του OpenSUSE 11.0
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 01:35
  5. Σύγχρονα χαρακτηριστικά στο Desktop του OpenSuSE 10.1
    Από xaxa1982 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-06, 03:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας