Σελ. 2 από 131 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1965
  1. #16
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avoulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ όλους που λενε ότι το kde 4.2 τρέχει καλα σε σύστημα >= 5ετίας: ποση/τι ram/cpu έχετε;
    Γιατί εμένα σε σύστημα 7 ετίας (Pentium IV @ 2.4GHz, 512 ΜΒ Rambus RAM) μου τρώει κάτι απαράδεκτα κολλήματα..

    ΥΓ: όχι σε openSuSe, σε Arch. Ψάνχω απόψεις, μήπως οι του OpenSuSe έχουν κάνει πχ καλό patchάρισμα στο KDE
    Pentium 4 @ 2.0GHz, 512MB και δουλεύει αξιοπρεπέστατα.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  2. #17
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Θα το δοκιμάσω, thnx για την απάντηση
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  3. #18
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Σε athlon xp 2800 με 1gb μνήμη ανετότατα, και σε laptop με p4 3ghz και 512mb.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ε καλά εδώ που τα λέμε για βασικές εργασίες browsing, κειμένου και μαθηματικών υπολογισμών. Όλες οι διανομές την παλεύουν σε pc με ακόμα και 512 ram. Διανομές όπως το debian και το Arch που είναι πιο λιτές και όμως μη ετοιματζίδικες είναι λογικό να παίζουν κάπως πιο καλά.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ρε παιδιά με τους codecs τι γίνεται;

    πως τους κάνουμε εγκατάσταση για να παίξουμε Mp3 στον amarok ή ταινία στον smplayer;

    Επίσης μπορείτε να μου πείτε αν αξίζει παραπάνω το kde ή το gnome;;;

    είμαι kdefan αλλά για παράδειγμα η fedora έχει πιο προσεγμένο gnome...με το opensuse τι γίνεται;
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Για τους codecs απλά ενεργοποιείς το packman repository και βάζεις ότι θέλεις.

    Γενικά το opensuse έχει προσεγμένους και τον gnome και τον KDE, εγώ προσωπικά προτιμώ τον KDE.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  7. #22
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιες ερωτήσεις που έχω...

    Περνάνε συνεχώς πακέτα καινούρια ή θα πρέπει να περιμένω την επόμενη έκδοση;

    χρησιμοποιεί yum;

    αν ναι μπορώ να επιλέξω εύκολα από ποιον server να κατεβάζει;

    π.χ uoc.gr
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  8. #23
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες ερωτήσεις που έχω...

    Περνάνε συνεχώς πακέτα καινούρια ή θα πρέπει να περιμένω την επόμενη έκδοση;

    χρησιμοποιεί yum;

    αν ναι μπορώ να επιλέξω εύκολα από ποιον server να κατεβάζει;

    π.χ uoc.gr
    δώσε
    Κώδικας:
    man zypper
    δεν παίζει yum

  9. #24
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες ερωτήσεις που έχω...

    Περνάνε συνεχώς πακέτα καινούρια ή θα πρέπει να περιμένω την επόμενη έκδοση;

    χρησιμοποιεί yum;

    αν ναι μπορώ να επιλέξω εύκολα από ποιον server να κατεβάζει;

    π.χ uoc.gr
    Μπορείς να ενεργοποιήσεις τα "Factory" repos, στα οποία περνάνε τα πακέτα που θα οδηγήσουν εν τέλει στο opensuse 11.2. Στα stable repos περνάνε μόνο updates.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  10. #25
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει με την εν λόγω διανομή είναι, εάν υπάρχει κάποια σταθερή, γιατί βλέπω πως βγαίνει νέα έκδοση σχετικά γρήγορα.
    Ή ακολουθεί τον δρόμο άλλων διανομών με 6μηνο κύκλο?

  11. #26
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis12a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει με την εν λόγω διανομή είναι, εάν υπάρχει κάποια σταθερή, γιατί βλέπω πως βγαίνει νέα έκδοση σχετικά γρήγορα.
    Ή ακολουθεί τον δρόμο άλλων διανομών με 6μηνο κύκλο?
    Το opensuse κυκλοφορεί σταθερές εκδόσεις ανά 8μηνο περίπου (αυτό τον καιρό συζητάνε για ετήσιο release cycle). Από την στιγμή όμως της κυκλοφορίας, μπορείς να περάσεις στα repos της υπό ανάπτυξης επόμενης version.

    Γενικά δεν είναι rolling. Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι μένω στην stable όσον αφορά το base system και ενεργοποιώ συγκεκριμένα factory repos (π.χ. του KDE) μέχρι να βγει η επόμενη.

    Παράδειγμα: Το Opensuse 11.1 κυκλοφόρησε με KDE 4.1.3 και θα μείνει με αυτόν (μπορεί να περάσουν τον 4.1.4 αλλά δεν το έχουν κάνει ακόμη), αλλά μπορείς απροβλημάτιστα (όπως έχω κάνει) να ενεργοποιήσεις το κατάλληλο repository (το οποίο είναι αυτό από όπου θα προέλθει η 11.2) και να βάλεις τον KDE 4.2.

    Το site τους είναι καλά οργανωμένο και θα βρεις πολλές πληροφορίες και απαντήσεις στις απορίες σου.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  12. #27
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Θα αλλαξω δισκο στον υπολογιστη μου.Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μεταφερω το εγκατεστημενο λειτουργικο απο τον ενα δισκο στον αλλο;

  13. #28
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    @stratus: μπορείς να κάνεις ένα tar το / και να το κάνεις untar στο νέο δίσκο.

    Λοιπόν, είχα πει (δε θυμάμαι σε ποιον) πως θα δοκιμάσω το 11,1 και θα εκφέρω άποψη γι αυτό.

    Η δοκιμή δεν έγινε σε δικό μου μηχάνημα, αλλά σε ένα eeepc 1000h μιας φίλης, στο οποίο νωρίτερα είχα επιχειρήσει να βάλω Archlinux, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.
    Για την ιστορία, το Archlinux είχε ένα θέμα με τα γραφικά (αν και είχα βάλει τους κατάλληλους intel drivers), κόλλαγε ανά περιόδους, και το wireless ενώ έβλεπε τα δίκτυα, δε μπορούσε να συνδεθεί σε κανένα, ανεξάρτητα από wireless security, ενώ είχα βάλει όλα τα σχετικά πακέτα. Ψάχνοντας για μια διανομή που να μου αρέσει, δοκίμασα Fedora (liveusb), αλλά δεδομένου του gnome που δεν αντέχω ούτε εγώ ούτε η κοπέλα, δεν έκανα εγκατάσταση (λένε οτι δουλεύει).

    Στην πορεία, και σκεφτόμενος το openSuSe το οποίο είναι διανομή προσανατολισμένη σε kde, είπα να το δοκιμάσω, για να το δω κιόλας. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά πλέον ώστε να μπορέσω να εκφέρω άποψη πιστεύω (δεδομένης και της έστω μικρής εμπειρίας που πλέον νομίζω πως έχω).

    Τα αποτελέσματα της δοκιμής είναι τα εξής:
    1. Δε μου άρεσε η τόσο μεγάλη μίξη του kde3 στη διανομη, πατούσα konsole στο menu search και μου έβγαζε και την κονσόλα του kde3, νομίζω θα μπορούσαν να το έχουν αποφύγει αυτό.
    2. Το Yast για administration έχει βελτιωθεί σε ταχύτητα
    3. Το Yast για software management έχει βελτιωθεί πολύ σε ταχύτητα, και μπορείς να κάνεις και skip το autorefresh ενώ αυτό γίνεται (με επιτυχία πλέον, παλαιότερα υπήρχε η επιλογή αλλά κόλλαγε το πρόγραμμα).
    4. Το zypper είναι πολύ δυνατό και αρκετά γρήγορο (σίγουρα λιγότερο γρήγορο από τον pacman ομως)
    5. To σύστημα είναι πολύ αποκρίσιμο, μου φάνηκε πιο αποκρίσιμο από το arch
    6. Αναγνώρισε αμέσως όλο το hardware
    7. Για εμφάνιση δε θα πω τίποτα, καθώς όλες οι kde4 διανομές είναι πανέμορφες, το openSuSe τα default έχει χρησιμοποιήσει

    Το τελικό αποτέλεσμα είναι γρήγορο και ευχάριστο στη χρήση.
    Το package management γίνεται καλύτερα από ποτέ (κάποια conficts που υπήρχαν σχετικά με vendor change λύνονται με ένα κλικ, ενώ το μήνυμα είναι αρκετά κατατοπιστικό), ενώ όλα τα βασικά πακέτα που ένας μέσος χρήστης χρειάζεται είναι εκεί εξ αρχής.

    Μια παρατήρηση μόνο που με ξένισε: όταν κατεβάζει κάποια πακέτα για installation/upgrade κτλ, κατεβάζει ένα πακέτο, το εγκαθιστά και μετά προχωρά στο επόμενο. Νομίζω πως αυτό είναι λίγο περίεργο ως προσέγγιση (Δεν το έχω ξαναδει πουθενά).

    Σε κάθε περίπτωση, είμαι πολύ ευχαριστημένος επί του παρόντος, και θα της το αφήσω
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  14. #29
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Καλά αυτό το autorefresh είναι μεγάλη πληγή. Πάντα απενεργοποιημένο στα repos και Άμα χρειαστεί zypper ref.

    Το καλύτερο με το κατέβασμα το έχω δει στο Gentoo. Ενώ κάνει εγκατάσταση κατεβάζει ταυτόχρονα το επόμενο. Το πιο σωστό πάντως θα ήταν να κατεβάζει και να εγκαταστεί ταυτόχρονα. Όπου η εγκατάσταση να περιμένει άμα δεν έχει κατέβει το πακέτο. Μη σου πω και με δυνατότητα κατεβάσματος 2 πακέτων μαζί για να μην χάνει χρόνο στις συνδέσεις αφού πολά πακέτα είναι μικρά.


  15. #30
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Αυτό που λες για τα πακέτα με είχε ξενίσει και εμένα, από παλιά. Έτυχε όμως να κάνω "Abort" μερικές φορές στην μέση κάποιου update και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, οπότε μάλλον δουλεύει σωστά.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

Σελ. 2 από 131 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  2. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  3. Κυκλοφορία του OpenSUSE 11.1
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 16:18
  4. Κυκλοφορία του OpenSUSE 11.0
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 01:35
  5. Σύγχρονα χαρακτηριστικά στο Desktop του OpenSuSE 10.1
    Από xaxa1982 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-06, 03:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας