Σελ. 130 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.936-1.950 από 1965
  1. #1936
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τώρα θα με κάνετε να βάλω κι ένα Fedora να δω...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #1937
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ναι είχα μείνει στο SLE και θεωρούσα το "απλό" SuSE σαν πλατφόρμα για αυτούς. Γενικά δεν το ακούω καθόλου. Είναι λίγο χαμένοι στο διάστημα ή τουλάχιστον εγώ δεν τους προσέχω. Δε θα δεις καμία πρόταση εγκατάστασης ενώ εξακολουθεί και έχει απίστευτο πρόγραμμα και εννοείται το YAST που το θυμάμαι από τότε ότι ήταν μακράν ότι καλύτερο και κακώς που δεν έχει υιοθετηθεί από όλους.

  3. #1938
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θα με κάνετε να βάλω κι ένα Fedora να δω...
    Έβαλα το 34 workstation σε ένα VM. Ε, ποιο άσχετο DE (το Gnome δηλαδή) δεν έχω δει. Ούτε να πατήσεις κάπου να ξεκινήσουν εφαρμογές, τίποτα, ένα άδειο background, το δεξί κλικ βγάζει ρύθμιση οθόνης, ό,τι να 'ναι κυριολεκτικά... Παίρνει πόδι.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #1939
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα το 34 workstation σε ένα VM. Ε, ποιο άσχετο DE (το Gnome δηλαδή) δεν έχω δει. Ούτε να πατήσεις κάπου να ξεκινήσουν εφαρμογές, τίποτα, ένα άδειο background, το δεξί κλικ βγάζει ρύθμιση οθόνης, ό,τι να 'ναι κυριολεκτικά... Παίρνει πόδι.
    Όχι βρε. Μια χαρά είναι το Gnome. Θες βέβαια καμιά δεκαριά κλικ να κάνεις δουλειά και μερικές επεκτάσεις. Αντιγράφουν που αντιγράφουν τουλάχιστον δεν το κάνουν σωστά.

  5. #1940
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βρε. Μια χαρά είναι το Gnome. Θες βέβαια καμιά δεκαριά κλικ να κάνεις δουλειά και μερικές επεκτάσεις. Αντιγράφουν που αντιγράφουν τουλάχιστον δεν το κάνουν σωστά.
    Ε ναι εντάξει. Να, εδώ βλέπεις τη διαφορά από διανομή σε διανομή. Στο Tumbleweed όλα έτοιμα, έχεις έτοιμο desktop να δουλέψεις. Στο Fedora, που υποτίθεται έχει polished Gnome desktop, συγγνώμη, αλλά μια π@π@ριά και μισή. Δηλαδή είμαι που είμαι άσχετος με το Gnome, θα πρέπει να ξοδέψω καμιά ώρα για να φαίνεται ελάχιστα ανθρώπινο; Άσε καλύτερα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #1941
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σε ποια διανομή το Gnome είναι polished; Τα ίδια χάλια έχει παντού. Αν δεν εγκαταστήσεις μερικές επεκτάσεις δεν κάνεις δουλειά; Οι άνθρωποι είναι εκτός λογικής. Παντού πας πάνω δεξιά για να εμφανιστεί το υποτιθέμενο μενού και ύστερα επιλέγεις όλες τις εφαρμογές. Η MS συμμάζεψε τα χάλια στην 8.1 και η Apple εξακολουθεί και διατηρεί το φάκελο Applications μέσα στον Finder ταυτόχρονα με το Launchpad. Τούτοι εδώ στα πλαίσια του μινιμαλισμού δε σου παρέχουν καν την επιλογή. Και το ρημάδι το Shell είναι γραμμένο σε JS. Δηλαδή ΚΕΙΜΕΝΟ. Μερικά ΚΒ.

  7. #1942
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Στη δουλειά τρέχουμε RHEL7 (ούτε λόγος ακόμα για 8. μέχρι να κουνηθεί η Cadence να το υποστηρίξει θα έχει βγει RHEL 25 ). Στα desktop συστήματα τρέχουμε MATE. Αυτό τα λέει όλα για το Gnome Shell
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #1943
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Το σοκαριστικό είναι ότι στα desktop συστήματά σας τρέχει Linux.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #1944
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σοκαριστικό είναι ότι στα desktop συστήματά σας τρέχει Linux.
    Απολύτως κανένα σοκ. Semiconductors είμαστε (και προηγουμένως πάλι σε semiconductors εταιρεία ήμουν, την έχω αναφέρει στο υποφόρουμ του Android πριν κάποιος μήνες). Σε αυτές τις εταιρείες όλη η ανάπτυξη των προϊόντων/hardware/microchips γίνεται 100% σε Linux περιβάλλον (γι' αυτό και ανέφερα την Cadence). Όλα τα CAD εργαλεία (και όχι μόνο) που χρησιμοποιούν οι hardware/chip designers τρέχουν σε Linux. Ακόμα και σε επίπεδο software (πχ ανάπτυξη drivers, αλγορίθμων, SDKs, κτλ) οι περισσότερες εφαρμογές των software devs τρέχουν σε Linux Τα εργαστήρια από την άλλη κάνουν testing κυρίως με windoze εργαλεία.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #1945
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Απλά κουράστηκα λίγο με το Gentoo που το έχω στο φορητό και γι' αυτό έβαλα εξαρχής το Tumbleweed (σε VM) να δω τι παίζει. Δε μου φαίνεται άσχημο, ίσως κάποια στιγμή κάτσω και το περάσω στο φορητό, για να γλυτώσω το compilation.
    Τελικά αυτή η στιγμή μάλλον έφτασε. Είμαι σχεδόν έτοιμος να βάλω το Tumbleweed στο φορητό. Έτοιμος ότι πήρα backup ό,τι αρχεία χρειαζόμουν (γιατί θα χρειαστώ και resizing στα partitions), έχω έτοιμο το stick με το network image και θα το ξεκινήσω, λογικά αύριο ή το ΣΚ. Ίδωμεν.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #1946
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Καλώς τον.

    Ο yast είναι ρυθμισμένος να εγκαθιστά τα προτεινόμενα πακέτα, ανάλογα με το τι γραφικό θα επιλέξεις, το πιθανότερο είναι να σου φέρει ολόκληρο το σύμπαν. Αν δεν σε ενοχλεί να παίξεις λίγο, τότε απενεργοποίησε την ρύθμιση και τα πακέτα θα μειωθούν στο 30%. Αυτό γίνεται ως εξής: Αφού έχεις επιλέξει τι ρόλο θέλεις να έχει το μηχάνημα (πχ γραφικό KDE, server, κτλ), κατατμήσεις, χρήστες, κτλ σε βγάζει σε ένα παράθυρο που λέγεται περίληψη εγκατάστασης. Εκεί κάνεις κλικ στο "Λογισμικό" και σε πετάει στη λεπτομερή έκδοση διαχείρισης πακέτων του yast που δείχνει τα patterns (εικονικά μεταπακέτα που φέρνουν μαζικά πακέτα). Πατάς στο "Λεπτομέρειες" και εκεί μπορείς να πειράξεις τα πάντα. Πάνω πάνω στο μενού, πας στο μενού "Εξαρτήσεις" και απενεργοποιείς το "Εγκατάσταση συνιστώμενων πακέτων". Ενδεικτικά, στον ρόλο "γραφικό KDE", έχουμε 4.8GB με τα συνιστώμενα και 1.8GB χωρίς.

    Ο τρόπος που δουλεύει το όλο σύστημα προτεινόμενα δεν είναι και τόσο ευέλικτος οπότε σε όλες τις διανομές δημιουργείται το εξής πρόβλημα. Με ενεργοποιημένα τα προτεινόμενα έχεις ένα κάρο άχρηστα πακέτα και με απενεργοποιημένα έχει ίσως να λείπουν πακέτα που χρειάζεσαι. Αν λοιπόν τα απενεργοποιήσεις, ρίξε μια ματιά μήπως χρειάζεσαι κάποιο firmware ή κάποιο κρίσιμο πρόγραμμα.

    Αν δεν θέλεις να μπλέξεις πολύ, το πιο βολικό είναι το εξής: Πριν να απενεργοποιήσεις τα συνιστόμενα, πας πρώτα στο μενού "Προβολή" και το αλλάζεις σε "Περίληψη εγκατάστασης". Αυτό θα σου δείξει όλα τα πακέτα που θα εγκαταστήσει. Έπειτα απενεργοποιείς τα συνιστώμενα όπως είπαμε πριν. Σε αυτή την κατάσταση προβολής, θα μείνουν όλα τα πακέτα που θα εγκαθιστούσε και πλέον δεν είναι απαραίτητα απλά θε είναι ξετικαρισμένα. Έτσι, κάποιος όπως εσύ που έχει εμπειρία, μπορεί να δει πολύ εύκολα αν χρειάζεται κάποιο από τα πακέτα που θα έμπαινε και να το τικάρεις ξανά, αντί να ψάχνεις σε όλα τα διαθέσιμα πακέτα.


    Μετά την εγκατάσταση:

    • Δεν θυμάμαι τι επιλέγει ο yast, αλλά υπάρχουν τα πακέτα branding-openSUSE και branding-upstream. Αν εγκαταστήσεις το πακέτο branding-openSUSE, τότε αυτόματα θα σου εγκαθίσταται με κάθε πακέτο το αντίστοιχο openSUSE πακέτο με themes και fonts που κατ εμέ είναι πολύ όμορφα. Αν θέλεις να έχεις παντού το upstream, τότε αντίστοιχα εγκαθιστάς το branding-upstream.
    • Αν βάλεις btrfs με snapshots (που στο προτείνω), απενεργοποίησε τα qgroups. Παντού διαβάζω ότι πλέον είναι stable αλλά αργούν το σύστημα κατά την αφαίρεση στιγμιότυπων και το μόνο που προσφέρουν (σε ένα σύστημα με 1 χρήστη) είναι να βλέπεις πόσο χώρο καταλαμβάνει ένα στιγμιότυπο. Επίσης, πείραξε το /etc/snapper/configs/root αν θέλεις παραπάνω - λιγότερα στιγμιότυπα.
    • Δεν θυμάμαι αν το εγκαθιστά από μόνος του ο yast όταν επιλέξεις στιγμιότυπα, αλλά υπάρχει το πακέτο snapper-zypp-plugin το οποίο ενσωματώνει τον snapper με τον zypper ώστε να σου δημιουργεί στιγμιότυπα κατά τις αναβαθμίσεις. Από την μάνα του, δημιουργεί στιγμιότυπα όταν αναβαθμιστούν κρίσιμα πακέτα όπως kernel, glibc, systemd, κτλ και σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις δικά σου. Ένα πράγμα που κάνω και με βόλεψε πολύ (αλλά δεν έχω δει να το κάνει άλλος οπότε ίσως να μην είναι τόσο δόκιμο όσο μου φαίνεται) είναι να αφαιρέσω αυτή τη λίστα και να προσθέσω το πακέτο openSUSE-release. Το πακέτο αυτό είναι ένα εικονικό πακέτο που παρέχεται σε κάθε "στιγμιότυπο" του Tumbleweed. Έτσι μου δημιουργεί στιγμιότυπα πριν και μετά από κάθε "στιγμιότυπο" του tumbleweed. Αυτο το βρίσκω πιο βολικό γιατί μπορώ αν κάτι χαλάσει στο στιγμιότυπο 2021-10-29, κατευθείαν να γυρίσω πχ στο 2021-10-25 που ήξερα ότι όλα παίζουν σωστά.
    • Το /etc/zypp/zypp.conf ρυθμίζει την λειτουργία της libzypp (δηλαδή όλων των προγραμμάτων διαχείρισης πακέτων ενώ το zypper.conf ρυθμίζει μόνο τον zypper).
      • Αν το use_deltarpm είναι ακόμη true από την μάνα του, κάνε το false. Αυτό είναι πιο πολύ για το leap μια και tumbleweed δεν έχει delta rpms λόγω συχνών αναβαθμίσεων αλλά εγώ το αλλάζω παντού.
      • Άλλαξε, αν θέλεις, το downloadMode σε DownloadInAdvance. Η μανίσια λειτουργία είναι κατέβασμα σε βήματα ή κάπως έτσι. Δηλαδή αν πρόκειται να κατεβάσει το Ψ πακέτο, θα κατεβάσει μαζί του και όλα τα πακέτα που χρειάζεται αυτό. Αυτό παίζει πολύ καλά και έχω διαβάσει μόνο 1 - 2 περιπτώσεις που κάτι δεν προβλέφθηκε σωστά. Πέρα όμως από κάποιο λάθος της διανομής, υπάρχει η πιθανότητα να κοπεί το δίκτυο στη μέση της αναβάθμισης και να μείνεις με ένα μη-λειτουργικό σύστημα. Σπάνιο με τις *dsl αλλά γιατί να μην κατεβούν όλα μαζί και να ξενοιάσεις;
      • Άλλαξε το solver.onlyRequires σε true _αν_ θέλεις να μην εγκαθιστούνται προτεινόμενα πακέτα. Αν απενεργοποίησες τα προτεινόμενα κατά την εγκατάσταση και δεν αλλάξεις αυτό, στην 1η αναβάθμιση θα έρθουν όλα τα προτεινόμενα που θα έρχονταν κατά την εγκατάσταση (μερικοί το κάνουν έτσι ώστε να εγκατασταθεί γρήγορα το σύστημα και να δουν ότι δουλεύει και μετά σου λέει ας μπει ό,τι είναι να μπει).
      • Άλλαξε, αν θέλεις, το solver.upgradeTestcasesToKeep σε 0 από 2 που είναι. Κάθε φορά που τρέχεις zypper dup για αναβάθμιση, δημιουργείται ένας κατάλογος στο /var/log με όλη την διαδικασία που μπήκε ο solver για να παράξει τις εξαρτήσεις. Αυτό το στέλνεις στους devs για debugging σε περίπτωση που για κάποιο λόγο αποτύχει να επιλύσει τις εξαρτήσεις. Εγώ το απενεργοποιώ γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ και λόγω της μεγάλης συχνότητας αναβαθμίσεων στο tumbleweed, δημιουργείται τσάμπα "φθορά" στον SSD.
    • Το openSUSE έρχεται με systemd οπότε μπορείς να γλυτώσεις ένα κάρο δαίμονες χρησιμοποιώντας τις υποδομές του systemd (βέβαια αυτό το ξέρεις μια και χρησιμοποιούσες systemd και στο gentoo βλάσφημε ). Για παράδειγμα μπορείς να γλυτώσεις τον NTPd χρησιμοποιώντας τον systemd-timesyncd που απλά προσφέρει μικρότερη ακρίβεια.
    • Ρύθμισε, αν θέλεις και αν χρησιμοποιείς μόνιμη καταγραφή logs, το SystemMaxUse στο journald.conf ώστε να μην φτάνουν τα logs 10 και 20 GB.
    • Δες τα αρχεία στο /etc/sysconfig και άλλαξε τις ρυθμίσεις με βάση αυτά που θέλεις.
    • Εδώ και κάποιο καιρό, το tumbleweed patchάρει διάφορα πακέτα ώστε να χρησιμοποιούν μια βιβλιοθήκη του η οποία επιτρέπει το διάβασμα αρχείων και από το /usr/etc. Μην παραξενευτείς αν δεις να λείπουν πολλά αρχεία από τον /etc. Αν θέλεις να κάνεις κάποια αλλαγή, αντιγράφεις το αρχείο στην ίδια θέση στο /etc και το πειράζεις όπως θέλεις. Αν το πακέτο υποστηρίζει snippets σε καταλόγους τάδε.d, τότε μπορείς να βάλεις τις αλλαγές σου εκεί. Για παράδειγμα, για να αλλάξεις την θύρα στον sshd, αρκεί να κάνεις ένα αρχείο /etc/ssh/sshd_config.d/τάδε.conf και να βάλεις ένα σκέτο "Port 60000", όπως δηλαδή είναι η δόκιμη διαδικασία και στις άλλες διανομές που το βασικό αρχείο δεν είναι στο /usr/etc.
    • Εδώ και λίγες ημέρες, το tumbleweed προσπάθησε να μεταβεί από το παλιό distro-specific run-crons στο run-parts του debianutils οπότε ... βασικά θα το περιγράψω ξεχωριστά παρακάτω γιατί είναι μεγάλο.
    • Ο zypper είναι πολύ καλός στο να βρίσκει ποια πακέτα δεν σου χρειάζονται πλέον και αφαιρεί ό,τι αναβαθμίστηκε σε νέα έκδοση. Αν όμως έχεις και άλλα αποθετήρια, μερικές φορές ίσως δεν βρει κάτι. Για παράδειγμα, υπό κανονικές συνθήκες, σε μια αναβάθμιση του LLVM, ο zypper θα σου πει ότι εγκαθιστά την libLLVM13 και αφαιρεί την libLLVM12. Αν όμως κάποιο πακέτο σου από άλλο αποθετήριο δεν έχει αναβαθμιστεί και χρειάζεται την libLLVM12, τότε αυτή δεν μπορεί να αφαιρεθεί. Σε επόμενο διάστημα που θα αναβαθμιστεί το πακέτο, ίσως ο zypper να μην βρει ότι η libLLVM12 μπορεί να αφαιρεθεί και να μένει άχρηστη στο σύστημα. Εδώ μπαίνει η χρήσιμη εντολή zypper pa --unneeded η οποία σου εμφανίζει ποια πακέτα δεν χρειάζονται πλέον και μπορείς να τα σβήσεις άφοβα. Σου βρίσκει δηλαδή "orphans" με την ορολογία άλλων διανομών.



    Στο θέμα του cron. Αν χρησιμοποιείς για τα πάντα systemd-timers, τότε δεν σε απασχολεί. Τω καιρώ εκείνω, προ αμνημονεύτων χρόνων, όταν μπήκε η δυνατότητα στον cron να τρέχεις εργασίες ημερήσια, μηνιαία, κτλ, τα crontabs ήταν "στατικά". Δηλαδή τα αρχεία του /etc/cron.daily θα έτρεχαν πχ 3 το βράδυ. Αν ο υπολογιστής ήταν κλειστός εκείνη τη στιγμή, δεν έτρεχαν ποτέ. Για αυτό το λόγο, κάποια στιγμή βγήκε ο anacron ο οποίος είχε νόημα σε τέτοιους υπολογιστές όπως πχ laptops που δεν ήταν ανοιχτοί συνέχεια. Κάποια στιγμή λοιπόν, υλοποιήθηκε και στον απλό crond αυτή η αναχρονιστική λειτουργία. Αυτό γινόταν έχοντας μία μόνο καταχώρηση στον cron η οποία έτρεχε κάθε 15 λεπτά και με το κρατούνται αρχεία με το πότε έτρεξε η τάδε εργασία τελευταία φορά. Έτσι, ξεκινούσες το πρωί τον υπολογιστή, ο cron έβλεπε ότι η διεργασία daily είχε τρέξει τελευταία φορά πριν 35 ώρες (γιατί το βράδυ ήταν κλειστός ο υπολογιστής) και την έτρεχε. Ως εδώ όλα καλά. Στο στιγμιότυπο 2021-09-04, άλλαξαν αυτή τη λειτουργία για να πετάξουν το παλιό deprecated run-crons script και να μεταβούν στο run-parts του debianutils που είναι καλύτερο και συνεχίζεται να γίνεται maintain.
    Κώδικας:
        Tumbleweed 2021-09-04
        
        ==== cronie ====
        Subpackages: cron
        
        - Change default configuration to use run-parts from debianutils
          instead of run-crons
        - Remove cronie-anacron-1.4.7-run-crons.patch to make anacron use
          run-parts
        
    diff --git a/crontab b/crontab
    index 54b05ae1..6d0dc4fa 100644
    --- a/crontab
    +++ b/crontab
    @@ -12,5 +12,8 @@ MAILTO=root
     # |  |  |  |  .---- day of week (0 - 6) (Sunday=0 or 7) OR sun,mon,tue,wed,thu,fri,sat
     # |  |  |  |  |
     # *  *  *  *  * user-name command to be executed
    --*/15 * * * *   root  test -x /usr/libexec/cron/run-crons && /usr/libexec/cron/run-crons >/dev/null 2>&1
    +@hourly         root      run-parts /etc/cron.hourly
    +@daily          root      run-parts /etc/cron.daily
    +@weekly         root      run-parts /etc/cron.weekly
    +@monthly        root      run-parts /etc/cron.monthly
    Όπως βλέπεις, αυτή η αλλαγή ουσιαστικά γύρισε πίσω την κατάσταση στο να τρέχουν οι εργασίες σε fixed στιγμές και να χαθεί αυτή η "anacron" λειτουργία. Υπάρχει ανοιχτό bug και εξετάζουν το πώς είναι καλύτερο να διορθωθεί αλλά μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει αλλαγή. Αν χρησιμοποιείς cron και έχεις custom εργασίες που τρέχουν, στο λέω για να είσαι ενήμερος ότι δεν θα τρέξουν εκτός και αν το έχεις ανοιχτό εκείνη τη στιγμή.

    Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό. Αν θυμηθώ κάτι άλλο, θα το προσθέσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 29-10-21 στις 12:21. Αιτία: Αλλαγές για λίγο καλύτερη σύνταξη και διατύπωση
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #1947
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Είσαι απίστευτος... Θα τα εφαρμόσω, ευχαριστώ!

    Τώρα που το θυμήθηκα. Υπάρχει repository με το vmware workstation; Το χρειάζομαι... Να το βάλω από το πακέτο που δίνει η vmware;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoofyX : 29-10-21 στις 13:07.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #1948
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι απίστευτος... Θα τα εφαρμόσω, ευχαριστώ!

    Τώρα που το θυμήθηκα. Υπάρχει repository με το vmware workstation; Το χρειάζομαι... Να το βάλω από το πακέτο που δίνει η vmware;
    Με επιφύλαξη γιατί δουλεύω μόνο qemu οπότε δεν σκαμπάζω από αυτά, αλλά δεν βλέπω κάτι να υπάρχει οπότε μάλλον αυτό που δίνει η vmware θα βάλεις εκτός αν το δίνει μόνο για Leap. Όταν ψάχνεις κάποιο πακέτο, πέρα από το κλασικό "zypper pa | grep" που θα σου δείξει όλα τα πακέτα που υπάρχουν σε όλα τα αποθετήρια που έχεις στο σύστημά σου, πας στο software.opensuse.org και βάζεις αυτό που θέλεις να ψάξεις. Στην πρώτη σελίδα θα σου βγάλει τα διάφορα ονόματα πακέτων και επιλέγεις αυτό που σε ενδιαφέρει. Για παράδειγμα θα σου δείξω το virtualbox μια και δεν βρήκα το vmware.



    Αφού μπεις σε κάποιο πακέτο, σου εμφανίζει το παραπάνω. Αυτή τη στιγμή, η επίσημη έκδοση είναι η 6.1.28 στο αποθετήριο. Από κάτω σου εμφανίζει τα experimental και τα home αποθετήρια. Τα experimental είναι συνήθως τα "staging" αποθετήρια στα οποία υπάρχει το πακέτο. Ένα τέτοιο είναι το Virtualization αποθετήριο που βλέπεις στην εικόνα. Μπακάλικα σκέψου το κάτι σαν το ~amd64 στο gentoo ή ακόμη πιο σωστά σαν μια experimental overlay στο gentoo. Το παράδειγμα του Virtualbox που επέλεξα δεν ήταν και τόσο καλό γιατί όλα τα αποθετήρια έχουν την ίδια έκδοση αυτή τη στιγμή. Τα Kernel αποθετήρια είναι και αυτά staging που έχουν πιο νέους πυρήνες (οπότε αναγκαστικά περιέχουν και το virtualbox μια και παρέχει kernel modules). Τέλος τα home αποθετήρια είναι μια μαγκιά του OBS που επιτρέπει σε όλους τους χρήστες να κάνουν "fork" ένα πακέτο και να το χτίζουν με δικά τους patches ή αλλαγές στο χτίσιμο. Μπορεί σε αυτά να βρεις μια πολύ νεώτερη έκδοση που δεν υπάρχει ούτε καν στα staging αποθετήρια ή να χτιστεί με ένα custom patch που χρειάζεται ο Ψ χρήστης, κτλ.

    Έτσι μπορείς να βρεις αν κάποιο αποθετήριο παρέχει κάτι που θέλεις και δεν υπάρχει επίσημα και να προσθέσεις το αποθετήριο. Να βάλεις πχ το staging repo του gnome και να έχεις την τελευταία έκδοση πολύ πριν τεσταριστεί και περάσει σε κάποιο στιγμιότυπο του Tumbleweed.

    Και κάτι άσχετο που θυμήθηκα μια και σε προηγούμενα μηνύματα ανέφερες το gnome. Στο Fedora εδώ και αρκετές εκδόσεις υπάρχει μια μαγκιά στο γραφικό του gnome (νομίζω το gnome software), η οποία σου εμφανίζει "μεγάλε υπάρχει νέα έκδοση fedora. θέλεις να την βάλεις" και πατάς ναι και σου κατεβάζει όλα τα νέα πακέτα και μετά κάνει reboot σε ειδικό runlevel που περνάει όλα τα πακέτα και ξανακάνει reboot. Είναι δηλαδή ό,τι κάνουν τα διάφορα βήματα του dnf system upgrade αλλά για κάποιον αρχάριο που τον βολεύει το γραφικό. Σε OpenSUSE, δεν ξέρω για ποιο λόγο, δεν το έχω δει να έχει μπει αυτό οπότε πρέπει να γίνουν χειροκίνητα βήματα όπως στην περίπτωση του dnf system-upgrade. Αυτό βέβαια αφορά μόνο κάποιον που τρέχει Leap και όχι εσένα που σε ενδιαφέρει το Tumbleweed απλά το αναφέρω για κάποιον που είναι ανάμεσα σε Fedora και OpenSUSE.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #1949
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Σήμερα η μέρα ήταν για το πως να κάνω το VMware Workstation να δουλέψει στο φορητό με το Tumbleweed (και φυσικά δεν το έκανα ακόμη)...

    Έβαλα το bundle, υποτίθεται οκ. Μετά τρέχεις υποτίθεται modconfig --console (κάτι τέτοιο) για να σου χτίσει τα modules, πετάει άλλα σφάλματα εκεί. Μετά από αρκετό ψάξιμο, θέλει kernel-syms, kernel-sources, κτλ. Βρήκα και τον mkubecek που συντηρεί το https://github.com/mkubecek/vmware-host-modules για τα modules, οκ, τα χτίζει μεν, αλλά όταν πάει να τα φορτώσει πετάει failed verification γιατί δεν είναι signed... Εν τω μεταξύ έκλεισα (υποτίθεται) από το Yast το secure boot και πάλι χτυπάει εκεί όταν πας να τα φορτώσεις.

    Πολλή κούραση για ένα πακέτο που το χρειάζομαι και κανείς δεν το παρέχει σε ένα repository. Ενώ στο Gentoo και πάλι δεν υπάρχει μεν στο portage, αλλά το βρίσκεις σε τρίτα repositories που δουλεύουν μια χαρά, τρέχεις το emerge και στο έχει έτοιμο.

    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #1950
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα το bundle, υποτίθεται οκ. Μετά τρέχεις υποτίθεται modconfig --console (κάτι τέτοιο) για να σου χτίσει τα modules, πετάει άλλα σφάλματα εκεί. Μετά από αρκετό ψάξιμο, θέλει kernel-syms, kernel-sources, κτλ. Βρήκα και τον mkubecek που συντηρεί το https://github.com/mkubecek/vmware-host-modules για τα modules, οκ, τα χτίζει μεν, αλλά όταν πάει να τα φορτώσει πετάει failed verification γιατί δεν είναι signed...
    Από ό,τι βλέπω στο config του kernel-default-base, δεν έχουν ενεργοποιημένο το MODULE_SIG_FORCE οπότε δεν σε αναγκάζει να έχεις όλα τα modules signed. Μπορείς να φορτώσεις μη-signed modules άρα πρέπει να είναι αυτό με το secureboot που κλειδώνει τα modules.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έκλεισα (υποτίθεται) από το Yast το secure boot και πάλι χτυπάει εκεί όταν πας να τα φορτώσεις.
    Μπορεί να κλείσει το Yast το secureboot; Δεν είναι ρύθμιση του "BIOS"; Από που το έκλεισες; Μήπως έκλεισες την υποστήριξη του grub για secureboot που απλά αντιγράφει τα αρχεία του shim ή όπως το λένε;

    Αν έχεις κλειστό το secureboot από το UEFI (που υποθέτω το έχεις για να bootάρει) νομίζω ότι πρέπει να στα φορτώσει τα modules κανονικά. Προφανώς θα μου διαφεύγει κάτι για να μην το κάνει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 130 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  2. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  3. Κυκλοφορία του OpenSUSE 11.1
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 16:18
  4. Κυκλοφορία του OpenSUSE 11.0
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 01:35
  5. Σύγχρονα χαρακτηριστικά στο Desktop του OpenSuSE 10.1
    Από xaxa1982 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-06, 03:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας