Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 325
  1. #16
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Καλό θα ήταν να μην αναφέρουμε ονοματεπώνυμα τρίτων προς εμάς προσώπων, χωρίς την ρητή συγκατάθεσή τους....

  2. #17
    Εγγραφή
    04-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό θα ήταν να μην αναφέρουμε ονοματεπώνυμα τρίτων προς εμάς προσώπων, χωρίς την ρητή συγκατάθεσή τους....
    Καλό θα ήταν αφού διάβασες το post μου να μου εξηγήσεις τι στο καλό είναι αυτό το ping

  3. #18
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΑΙΑ
    Εχω συνδεθει και εγω εδω και τρεις μερες στην κατω Περαια με το πακετο lite στα 6Μbps αλλα τα πραγματα ειναι ψιλοτραγικα, απ'το πρωι εως και τις 3-3,5 τα ξημερωματα η ταχυτητες στο speedtest ειναι απο 0,5mbps εως 1,5 και μετα τις 3,5 πιανει κανα 4αρι!

  4. #19
    Εγγραφή
    08-04-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΙΑ
    Και εγώ μένω στους Νέους Επιβάτες κοντά στην παραλία και έχω μέχρι τώρα Conn-x, χωρίς προβλήματα. Έχει βάλει κανένας από την περιοχή Forthnet; Αυτό που φοβάμαι είναι αν αλλάξω παροχέα το αν θα έχω μεγάλο ping στα online games.

    ........Auto merged post: havanapd πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το ping είναι μια μέθοδος για τον εντοπισμό της διαθεσιμότητας και της απόδοσης ενός απομακρυσμένου πόρου του δικτύου. Θεωρείται ότι αποτελεί το ακρωνύμιο των λέξεων "Packet INternet Groper". Διαδικασία με την οποία επιβεβαιώνεται η σύνδεση με έναν απομακρυσμένο υπολογιστή π.χ. μέσω Internet ή τοπικού δικτύου. Με το ping αποστέλλεται στον απομακρυσμένο υπολογιστή ένα πακέτο δεδομένων και στη συνέχεια ο υπολογιστής που έστειλε το πακέτο, περιμένει για μία echo reply, δηλαδή την απάντηση στο πακέτο δεδομένων του ping (πολλοί το αποκαλούν και.... pong). Το πακέτο που αποστέλλεται με το ping ονομάζεται ICMP (Internet Control Message Protocοl) echo packet. Το διάστημα μεταξύ του ping και του echo reply επιβεβαιώνει την ποιότητα της σύνδεσης και λέγεται και lag. Μια συνηθισμένη τιμή του lag πρέπει να είναι 0.02 – 0.08 δευτερόλεπτα.

    Κατά τη σύνδεση ενός υπολογιστή με έναν server, αν η σύνδεσή τους παραμένει αδρανής (δηλαδή δεν μεταβιβάζονται δεδομένα) τότε το ping είναι απαραίτητο για να διατηρηθεί η σύνδεση. Τότε σε τακτικά χρονικά διαστήματα ο ένας υπολογιστής κάνει ping στον άλλο για να επιβεβαιώσει την παρουσία του. Αν δεν γίνει ping για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. ο ένας από τους δύο υπολογιστές «κολλήσει» ή διακοπεί ξαφνικά η σύνδεσή του με το Internet), τότε μετά από μερικά λεπτά, κατά τα οποία ο υπολογιστής που αποσυνδέθηκε "φαίνεται" σαν να είναι ακόμα συνδεμένος, έχουμε ping timeout και η σύνδεση διακόπτεται.
    ---Wikipedia---
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος havanapd : 13-04-09 στις 10:35. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ColtLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!
    Είμαι ο Μιχάλης από άνω Περαία!

    Καταρχήν θέλω να γιουχαρω το συνεργείο του ΟΤΕ όπου όταν πήγε στο box της περιοχής μου, μου ξήλωσε την γραμμή(την βρήκα μαζί με τον τεχνικό της hol ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ) με αποτέλεσμα όταν μου έστειλαν το πακέτο(router) να μην εχω τηλ. μα ούτε & internet για 13-14 ημέρες!

    Ένα μεγάλο μπράβο-ευχαριστώ χρωστάω στον τεχνικό της hol, Υπ*******λο Γεώργιο αν θυμάμαι καλά, ο οποίος με μεγάλη υπομονή κατάφερε να αποκαταστήσει την βλάβη!

    Από σήμερα λοιπόν εχω κανονικά internet & τηλέφωνο-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ-!
    Από ταχύτητα δεν είδα πάνω από 3.5Mbits & το ping (το οποίο δεν εχω ιδέα τι είναι) είναι μεταξύ 42-61ms!

    Να ενοχλήσω & εγώ με την σειρά μου την hol για το χαμηλό της ταχύτητας(το απόγευμα ήταν στο 0.532Μbits) η να κάνω λίγο υπομονή μπας & στρώσει;

    Επίσης θέλω να πω ότι οι τεχνικοί της hol έχουν δείξει μεγάλο ενδιαφέρων στο πρόβλημα που είχα με αρκετά τηλ στο κντ μου!
    Γιατί είχαν ξηλώσει την γραμμή σου οι τεχνικοί του ΟΤΕ?
    Μπραβο στον κυρ γιώργο λοιπόν.
    Απο ταχύτητες βλέπω σκίζει...

    ........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω συνδεθει και εγω εδω και τρεις μερες στην κατω Περαια με το πακετο lite στα 6Μbps αλλα τα πραγματα ειναι ψιλοτραγικα, απ'το πρωι εως και τις 3-3,5 τα ξημερωματα η ταχυτητες στο speedtest ειναι απο 0,5mbps εως 1,5 και μετα τις 3,5 πιανει κανα 4αρι!
    Τόσο καλά.Δηλαδή μετά της 4 τα ξημερώματα ξεμπουκώνει Τι σόι δίκτυο είναι αυτό?
    Άν και αυτά τα τεστ δέν είναι αξιόπιστα καθόλου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Georgevtr : 13-04-09 στις 12:34. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    04-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roumanos21r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είχαν ξηλώσει την γραμμή σου οι τεχνικοί του ΟΤΕ?
    Μπραβο στον κυρ γιώργο λοιπόν.
    Απο ταχύτητες βλέπω σκίζει...
    Δεν ξέρω τον λόγο μα το μυαλό μου πάει στο σαμποτάζ προς hol!
    Πραγματικά δεν πάει αλλού το μυαλό μου εκτός & αν οι τεχνικοί του ΟΤΕ είναι 100% γκαγκά!

    Όσο για την ταχύτητα, είχα μια ευχάριστη αύξηση στα 7Μbits!

    Αναμονή για καλύτερα αποτελέσματα!!!!

  7. #22
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΑΙΑ
    Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι εχουν προβλημα στην περιοχη και οτι γνωριζουν οτι οι ταχυτητες δεν ειναι οι αναμενωμενες και συντομα θα το φτιαξουν!
    Φιλος στην διπλα οικοδομη με 24αρα πιανει 2-3 mbps!!!

  8. #23
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι εχουν προβλημα στην περιοχη και οτι γνωριζουν οτι οι ταχυτητες δεν ειναι οι αναμενωμενες και συντομα θα το φτιαξουν!
    Φιλος στην διπλα οικοδομη με 24αρα πιανει 2-3 mbps!!!
    Τουλάχιστον η τηλεφωνία σου είναι ανθρώπινη?

  9. #24
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΑΙΑ
    Και το τηλ. εχει προβληματα με διακοπες στην ομιλια!
    Και σημερα παλευω με την τρομερη ταχυτητα των 565kbps!!!!!!!!!

  10. #25
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το τηλ. εχει προβληματα με διακοπες στην ομιλια!
    Και σημερα παλευω με την τρομερη ταχυτητα των 565kbps!!!!!!!!!
    Ενημέρωσε το προφίλ σου.
    Χρόνια πολλά

  11. #26
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Περιοχή
    Περαια
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster
    Καλημερα παιδια και χρονια πολλα. Κι εγω συνδεθηκα στις 30 Μαρτιου κι εχω τα ιδια προβληματα. Στις 6 π.μ. εχω κατεβασει με 1600 kb/sec ενω μετα το απογευμα εχω πεσει και κατω απο 100 kb/sec. Το router συγχρονιζει πανω απο 15000. Οι τεχνικοι της HOL (εχω μιλησει με 10 περιπου) επιμενουν οτι δεν φταιει το DSLAM της Περαιας. Μηπως εσας σας εχουν ενημερωσει ποτε θα λυθει το προβλημα μας?

  12. #27
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από constantinos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδια και χρονια πολλα. Κι εγω συνδεθηκα στις 30 Μαρτιου κι εχω τα ιδια προβληματα. Στις 6 π.μ. εχω κατεβασει με 1600 kb/sec ενω μετα το απογευμα εχω πεσει και κατω απο 100 kb/sec. Το router συγχρονιζει πανω απο 15000. Οι τεχνικοι της HOL (εχω μιλησει με 10 περιπου) επιμενουν οτι δεν φταιει το DSLAM της Περαιας. Μηπως εσας σας εχουν ενημερωσει ποτε θα λυθει το προβλημα μας?
    Ωχ...άρχισαν νωρίς βλέπω τα βάσανα..

  13. #28
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΑΙΑ
    Σημερα απο τις 8.00 το πρωι μεχρι τις 1.00 το μεσημερι ειχα συνεχεια πανω απο 400kbps σε download και μετα παλι επεσε κατω απο 50 και αυτο θα κρατησει μεχρι τις 3-4 τα ξημερωματα οπου παλι θα χτυπαω 5αρες, εγω πιστευω οτι κατι γινετε και μπουκωνει το dslam τους!!!!!
    Εχω αγανακτησει και η πλακα ειναι οτι δεν με παιρνουν αλλο πισω τηλεφωνο οπως εκαναν τις πρωτες φορες που δηλωσα βλαβη!

  14. #29
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    valsam, μπορείς να μπεις στην σελίδα www.holtv.gr και να τσεκάρεις να σου δίνει διαθεσιμότητα για iptv στο νούμερό σου;

    Η γραμμή σου στα πόσα κλειδώνει;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  15. #30
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μια απ τα ιδια κ μενα...στην αρχη φορτσαρε με κατεβασμα 500-600 αυτες τις μερες 50-60 ακομα κ 15-20.....
    VAMOS ARIS

Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-10, 14:31
  2. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-09, 04:15
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-09, 23:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας