Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Καταρχήν αυτό που θέλει να κάνει είναι αμαρτία (απάτη).

    Δεύτερον, από όσο γνωρίζω, το matlab χρησιμοποιείται ευρέως στον προγραμματισμό στον μαθηματικό τομέα, σε υπολογισμούς κινητής υποδιαστολής, κ.λ.π., γιατί είναι βελτιστοποιημένο για τα μαθηματικά.

    Μιλάω πάντα για εξωτερικό, στην Ελλάδα οι περισσότερες δουλειές είναι delivery, μαγαζιά ρούχων, κ.λ.π..

  2. #17
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WagItchyef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν αυτό που θέλει να κάνει είναι αμαρτία (απάτη).

    Δεύτερον, από όσο γνωρίζω, το matlab χρησιμοποιείται ευρέως στον προγραμματισμό στον μαθηματικό τομέα, σε υπολογισμούς κινητής υποδιαστολής, κ.λ.π., γιατί είναι βελτιστοποιημένο για τα μαθηματικά.

    Μιλάω πάντα για εξωτερικό, στην Ελλάδα οι περισσότερες δουλειές είναι delivery, μαγαζιά ρούχων, κ.λ.π..
    Είναι εργαλείο για να κάνεις προγράμματα που έχουν μαθηματικά και όχι μόνο και δεν είναι καθόλου βελτιστοποιημένο, απλά έχει εύκολο χειρισμό μητρών. Υπάρχει κάτι παρόμοιο που λέγεται scilab και δεν κάνει και μια περιουσία.. Ένα καλογραμμένο πρόγραμμα σε c και fortan είναι αρκετά πιο γρήγορο. Επίσης χρησιμοποιείται και στην ελλάδα. Στην σχολή μου χρησιμοποιείται από κατεργασίες σε πεπερασμένα στοιχεία, ρευστά αεροδυναμικές ακόμα και σε οικονομικά μαθήματα, κατά τα άλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-02-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20800/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    Linksys WAG200
    SNR / Attn
    6(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... δεν είναι καθόλου βελτιστοποιημένο, απλά έχει εύκολο χειρισμό μητρών.
    Προφανώς δεν ισχύει αυτό που λές, ότι το matlab δεν είναι "βελτιστοποιημένο". Το matlab είναι μια matrix γλώσσα και ως εκ τούτου είναι σχεδιασμένη για πράξεις σε διανύσματα και πίνακες. Το ζητούμενο επομένως είναι να γίνονται vectorized οι αλγόριθμοι και να μην χρησιμοποιούνται for, while loops. Όμως, ακόμα και όταν δεν μπορεί να αποφευχθεί η χρήση τέτοιων loops, θα πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένες τεχνικές (να είναι scalar οι δείκτες του loop, κτλ).

    Η απόδοση του matlab έχει θεαματικά βελτιωθεί στις τελευταίες εκδόσεις (matlab performance), αλλά βεβαίως απέχει από τη C και Fortran αν και έχει συγκλίνει πλέον αρκετά. Η mathworks πάντως ισχυρίζεται ότι μπορεί να κάνει το matlab τόσο γρήγορο όσο η C και η Fortran.

    Για όποιον ενδιαφέρεται για παραπάνω: http://www.mathworks.com/access/help.../ch7_perf.html

  4. #19
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Netfast
    SNR / Attn
    45,5(dB) / 8(dB)
    Ακριβως το matlab ειναι εργαλείο για να λύνεις προβλήματα.Αν δεν ξέρεις πως λύνεται ενα πρόβλημα δεν θα στο μάθει το matlab. Αν πχ δεν έχεις ιδέα τι είναι ο μετασχηματισμός Ζ δεν προκειται να στο μάθει το matlab. Οτι συμβαίνει με κάθε γλώσσα προγραμματισμού δηλαδή , απλά κάποιοι συνδέουν το matlab με δυσάρεστα για αυτούς μαθήματα όπως τηλεπικοινωνίες και για αυτό λένε ότι είναι δύσκολο.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εργαλείο για να κάνεις προγράμματα που έχουν μαθηματικά και όχι μόνο και δεν είναι καθόλου βελτιστοποιημένο.


    Μια χαρά σούπερ ντούπερ βελτιστοποιημένο είναι.
    Κάτσε κάνε τα ίδια σε octave να σε δώ.
    Μπρρρρ...

    Πάντως έχει βαρύ και αργό περιβάλλον, και τρώει τα κουλά του ώρες ώρες, αλλα σαν γλώσσα είναι απίστευτη, χώρια που έχει τα πάντα*, και πλέον υποστηρίζει και αντικείμενα.

    (*αν και προσωπικά προτιμώ numpy όπου μπορώ)



    Την matlab την μισούσα και εγώ, έλεγα τι είναι αυτό το σίχαμα και τι μπούρδες είναι αυτά που μας βάζουν (στις τηλεπικοινωνίες). Μέχρι που ασχολήθηκα σοβαρά με τα μαθήματα αυτά (όχι μόνο με τη matlab) και μετά αναρωτιόμουνα που μου κρυβόταν τόσο καιρό.

    Κάτσε ασχολήσου. Τώρα είναι μια άσκηση στις τόσες, αν στην κάνει άλλος (με ή χωρίς πληρωμή) δεν θα μάθεις και θα έχεις τα ίδια προβλήματα σε όλες τις ασκήσεις απο εδώ και πέρα (θα την συναντήσεις πολύ μπροστά σου)

    Ξεκίνα και όπου κολλάς, ρώτα.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    97.6Mbps/10.7Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Charis.a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρεται.

    Έχω μια εργασία στο matlab.

    Αν κάποιος που έχει γνώσεις επιθυμεί να την κάνει και να βγάλει το χαρτζιλίκι του ευχαρίστως να μου στείλει μήνυμα και θα του στείλω την εργασία να την δει.

    Αφού τη δει, και μπορεί να την κάνει, κανονίζουμε τα υπόλοιπα.
    Φίλε Charis.a, μιας και είμαι και διδάσκων σε ΑΕΙ+ΤΕΙ, θέλω να σου πω ότι δεν θα κερδίσεις τίποτα με το να σου κάνει άλλος την εργασία. Εγώ θα σου ζητήσω εντελώς φιλικά να την κάνεις μόνος σου: ίσως ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά πίστεψε με, αξίζει τον κόπο.

    ........Auto merged post: greatst πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εργαλείο για να κάνεις προγράμματα που έχουν μαθηματικά και όχι μόνο και δεν είναι καθόλου βελτιστοποιημένο, απλά έχει εύκολο χειρισμό μητρών. Υπάρχει κάτι παρόμοιο που λέγεται scilab και δεν κάνει και μια περιουσία.. Ένα καλογραμμένο πρόγραμμα σε c και fortan είναι αρκετά πιο γρήγορο. Επίσης χρησιμοποιείται και στην ελλάδα. Στην σχολή μου χρησιμοποιείται από κατεργασίες σε πεπερασμένα στοιχεία, ρευστά αεροδυναμικές ακόμα και σε οικονομικά μαθήματα, κατά τα άλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.
    Σε ανοικτό λογισμικό εγώ χρησιμοποιώ και το GNU Octave. Δείτε το όσοι/όσες ενδιαφέρεστε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greatst : 21-03-09 στις 12:24. Αιτία: auto merged post
    Δήλωση αποποίησης ευθύνης:
    Όλες οι πληροφορίες ή/και απόψεις της παρούσας δημοσίευσης παρέχονται χωρίς καμιά εγγύηση (άμεση, έμμεση ή εξυπονοούμενη) ως προς την πληρότητα ή την ορθότητα τους. Με κάθε επιφύλαξη.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greatst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ανοικτό λογισμικό εγώ χρησιμοποιώ και το GNU Octave. Δείτε το όσοι/όσες ενδιαφέρεστε.
    Το scilab είναι πιο συμβατό. Επίσης έχει και κάτι πολύ ενδιαφέρον του style symulink ονομάζεται scicos.

  8. #23
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    97.6Mbps/10.7Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το scilab είναι πιο συμβατό. Επίσης έχει και κάτι πολύ ενδιαφέρον του style symulink ονομάζεται scicos.
    Το εχω και αυτό στα υπόψη, απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Τέτοια εργαλεία μου χρειάζονταν παλιότερα που δίδασκα Επεξεργασία Σήματος και Εικόνας σε ΤΕΙ. Πλέον δεν ασχολούμαι με αυτά, αλλά έχω το ανοικτό λογισμικό που προανέφερα στημένο για οπότε χρειαστεί.
    Δήλωση αποποίησης ευθύνης:
    Όλες οι πληροφορίες ή/και απόψεις της παρούσας δημοσίευσης παρέχονται χωρίς καμιά εγγύηση (άμεση, έμμεση ή εξυπονοούμενη) ως προς την πληρότητα ή την ορθότητα τους. Με κάθε επιφύλαξη.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greatst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχω και αυτό στα υπόψη, απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Τέτοια εργαλεία μου χρειάζονταν παλιότερα που δίδασκα Επεξεργασία Σήματος και Εικόνας σε ΤΕΙ. Πλέον δεν ασχολούμαι με αυτά, αλλά έχω το ανοικτό λογισμικό που προανέφερα στημένο για οπότε χρειαστεί.
    Στο ΑΠΘ κατι παιδια φτιαχνουν και το englab ετσι?Ελληνικη και open source προσπαθεια(ουπς, σορυ για την κακια λεξη).
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  10. #25
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    97.6Mbps/10.7Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ΑΠΘ κατι παιδια φτιαχνουν και το englab ετσι?Ελληνικη και open source προσπαθεια(ουπς, σορυ για την κακια λεξη).
    Μπράβο! Κι εγώ όλες τις σπουδές μου (πτυχία, μάστερ, διδακτορικό) στο AΠΘ τις έκανα, οπότε μπορεί και να τα ξέρω τα παιδιά. Θα την δω με χαρά την προσπάθεια τους!
    Δήλωση αποποίησης ευθύνης:
    Όλες οι πληροφορίες ή/και απόψεις της παρούσας δημοσίευσης παρέχονται χωρίς καμιά εγγύηση (άμεση, έμμεση ή εξυπονοούμενη) ως προς την πληρότητα ή την ορθότητα τους. Με κάθε επιφύλαξη.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greatst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ανοικτό λογισμικό εγώ χρησιμοποιώ και το GNU Octave. Δείτε το όσοι/όσες ενδιαφέρεστε.
    Μα νομίζω οτι δεν χρησιμοποιεί vectorized αλγορίθμους αυτό, με αποτέλεσμα να είναι παναργο.
    Δεν ξέρω για το scilab, αλλα το octave που είχα δοκιμάσει δεν παλευότανε.

    Είχα δοκιμάσει παλιότερα το scilab αλλα είχα βρει τραγικό το περιβάλλον του, κατεβάζω τώρα την 5.1 να την δοκιμάσω με τα .m που έχω :P

    Edit: Χμ, ψέμματα, απο οτι βλέπω μια χαρά χρησιμοποιεί.
    Αλλα και πάλι, γιατί παραμένει τόσο αργό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 21-03-09 στις 17:55.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greatst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο! Κι εγώ όλες τις σπουδές μου (πτυχία, μάστερ, διδακτορικό) στο AΠΘ τις έκανα, οπότε μπορεί και να τα ξέρω τα παιδιά. Θα την δω με χαρά την προσπάθεια τους!
    Εχουν σελιδα στο sourceforge αν θες
    Οταν θα εχω χρονο, λεω να τους βοηθησω τουλαχιστον στην τεκμηριωση.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  13. #28
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    97.6Mbps/10.7Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν σελιδα στο sourceforge αν θες
    Οταν θα εχω χρονο, λεω να τους βοηθησω τουλαχιστον στην τεκμηριωση.
    Μπράβο! Θα δω τι έχουν κάνει και όπου χρειάζεται σίγουρα θα βοηθήσουμε όλοι!
    Δήλωση αποποίησης ευθύνης:
    Όλες οι πληροφορίες ή/και απόψεις της παρούσας δημοσίευσης παρέχονται χωρίς καμιά εγγύηση (άμεση, έμμεση ή εξυπονοούμενη) ως προς την πληρότητα ή την ορθότητα τους. Με κάθε επιφύλαξη.

  14. #29
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    Αν το παλικάρι δεν έχει μάθει σε αυτή την ηλικία τι είναι έντιμο και τι δεν είναι, μην χάνετε τον χρόνο σας.

    Η όλη ιστορία λέγεται αριθμιτική ανάλυση και όλα δεν παίζουν στον χρόνο επίλυσης ή το αν θα χρεισιμοποιηθούν for loops ...

    Η ουσία κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι στο σφάλμα που θα εμπεριέχει η όποια λύση δώσετε. Τα παιχνίδια με τους πίνακες τέτοια προβλήματα έχουν.

    Αν λοιπόν δεν έχεις καλές γνώσεις γραμμικής άλγεβρας σε συνδασμό με αριθμιτική ανάλυση όποιο εργαλείο και να χρησιμοποιήσεις μάλλον θα τα θαλασσώσεις.

  15. #30
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Μηνύματα
    1.053
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drhouse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το παλικάρι δεν έχει μάθει σε αυτή την ηλικία τι είναι έντιμο και τι δεν είναι, μην χάνετε τον χρόνο σας.

    Η όλη ιστορία λέγεται αριθμιτική ανάλυση και όλα δεν παίζουν στον χρόνο επίλυσης ή το αν θα χρεισιμοποιηθούν for loops ...

    Η ουσία κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι στο σφάλμα που θα εμπεριέχει η όποια λύση δώσετε. Τα παιχνίδια με τους πίνακες τέτοια προβλήματα έχουν.

    Αν λοιπόν δεν έχεις καλές γνώσεις γραμμικής άλγεβρας σε συνδασμό με αριθμιτική ανάλυση όποιο εργαλείο και να χρησιμοποιήσεις μάλλον θα τα θαλασσώσεις.
    Μιλάω για απλές εντολές όμως, όχι δικούς μου αλγορίθμους.
    Πχ την kron, ή την quantiz.

    (Eruyome(MMXGN) εδώ)

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OC επι πληρωμή?
    Από Ntropali_Paparouna στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-09, 13:06
  2. Centaurus επί θύραις του Οργανισμού
    Από DaveMurray στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-07, 04:46
  3. site για επί πληρωμή κατέβασμα mp3
    Από Skakinen στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 02:51
  4. Ταλαιπωρια Και Λαθη Επι Λαθων
    Από pygma στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-06, 21:36
  5. p2p-Επί πληρωμή
    Από errikos στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-05, 16:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας