Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εξετάζοντας με λεπτομέρεια τις δυνατότητες του VoIP και βρέθηκα μπροστά μια δυσάρεστη έκπληξη, σε κάτι που εγώ δεν είχα υπόψη μέχρι τώρα, αλλά μάλλον ίσχυε ανέκαθεν:
    οι αριθμοί VoIP-in που λαμβάνει κάποιος, μπορούν να χρησιμοποιηθούν μονό όταν ο χρήστης βρίσκεται εντός της χώρας που τους παρέχει ή οταν κάνει «νομαδική»(!) χρήση τους στο εξωτερικό.

    Το είδα να αναγράφεται π.χ. στο site της Omnivoice, βρήκα αναφορές ότι ισχυει κάπου και στο εξωτερικό πχ Ολλανδία, δεν το έψαξα όμως περισσότερο για άλλες χώρες.

    Είδα να γίνεται νύξη και σε ένα-δυό άλλα νήματα, εδώ στα φόρουμς, αλλά θα πρότεινα να το συζητησουμε διεξοδικά στο παρόν
    Οι δικές μου απορίες είναι βασικά:

    • ποιό το σκεπτικό του Νόμου που θετει αυτό τον περιορισμό; είναι θέμα καθαρά νομικό -διωκτικών αρχών; υπάρχει για να μην πέσουν τα κέρδη από τις διεθνείς κλήσεις των παροχέων κλασικής τηλεφωνίας; ή μήπως το ζητάνε οι ίδιοι οι VoIP παροχείς για να μην χρειάζονται μεγαλης χωρητικότητας κυκλώματα με το εξωτερικό;


    • Τί ακριβώς ορίζεται «νομαδική» χρήση; (χωρικά-χρονικά)
    • Πώς προβλεπεται η εφαρμογή του Νόμου; Ο ελεγχος είναι στην αρμοδιότητα του Voip παροχέα; Υποχρεώνει η ρυθμιστικη αρχή (ΕΕΤΤ εδώ) τον VoIP παροχέα σε διατηρηση log; Ποιές ειναι κυρώσεις για τον «παραβάτη»; (είναι ευκολα αντιληπτό οτι ετσι όπως είναι η δομή του Internet δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος ενας τετοιος ελεγχος)


    • Ποιές χώρες εχουν τετοια νομοθεσία; Μπορώ να πάρω πχ ενα αμερικάνικο νουμερο από κάποιον παροχέα κι ας μην εχω σπίτι εκει;

    Οι απορίες μου φυσικά δε ζητούν ολες απάντηση, αλλά μπορούν να γίνουν αφορμή να καταθεσετετις απόψεις σας.

    Προσωπική αποψη είναι ότι ετσι ένα απο τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της Voip τηλεφωνιας παει χαμένο...

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    2 χρονια περιπου χρησιμοποιουσα icall αριθμο στην Αγγλια χωρις κανενα προβλημα. Δεν νομιζω οτι θα ασχοληθουν και ποτε, αλλα και να ασχοληθουν;

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Νομικά για να είναι καλυμενοι λένε αυτά που λένε,
    Ανάλογα τώρα με την χωρά πάνε και τα διάφορα,
    πχ εδώ και αρκετά χρόνια έχω αμερικάνικο καθως και αγγλικό νουμέρο *όχι γεωγραφικό* χωρίς κανένα πρόβλημα όταν ζητήσα γερμανικό απαιτήσαν να έχω γερμανική διεύθυνση, πάντα μιλάω για την ίδια εταίρια

    Απο επιπτώσεις απλά σου κόβουν το νούμερο

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ το ιδιο πιστεύω, ότι στην πραξη δηλαδή δε μπορεί να σε ελεγξει κάποιος που θα το χρησιμοποιείς, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και το σκεπτικό μιας τέτοιας απαγόρευσης...

    Αλήθεια θυμαται κανείς όταν το i-call ήταν στις δόξες του τί έγραφαν στους όρους; Το εγραφαν ρητά ή...

    Ωστε sdikr, μπορείς να πάρεις σταθερό νούμερο HΠΑ και χωρίς αποδεικτικό διαμονής; Ενδιαφερον.
    Πλην skype-in έχουμε κάποια εναλλακτική πρόταση;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πιστευω οτι το κάνουν αυτό για να διατυριθει το καθεστώς των διεθνών κλήσεων, που εχουν υψιλοτατες χρεώσεις!

    Τα τοιχη στην επικοινωνια πέφτουν διαρκώς. Το VoIP κατέρριψε τις υπεραστοικές χρεώσεις. Δεν ειναι μακριά ο καιρός που θα καταρρίψει και τις διεθνείς. Ειναι θέμα χρονου. Το συγκριτικό του πλεονέκτιμα συνεχίζει να υπάρχει και ειναι το IP!

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από del_ahmettt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το ιδιο πιστεύω, ότι στην πραξη δηλαδή δε μπορεί να σε ελεγξει κάποιος που θα το χρησιμοποιείς, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και το σκεπτικό μιας τέτοιας απαγόρευσης...

    Αλήθεια θυμαται κανείς όταν το i-call ήταν στις δόξες του τί έγραφαν στους όρους; Το εγραφαν ρητά ή...

    Ωστε sdikr, μπορείς να πάρεις σταθερό νούμερο HΠΑ και χωρίς αποδεικτικό διαμονής; Ενδιαφερον.
    Πλην skype-in έχουμε κάποια εναλλακτική πρόταση;

    Στο I-call το αναφέρανε ρητά, μάλιστα ζήτουσαν ταυτότητα και υπογραφή οτι μένεις στην περιόχη που διάλεξες

    η εταίρια που το έδινε τότε ήταν η Nikotel (η ίδια εδίνε και το αγγλίκο και το γερμανικό)

Παρόμοια Θέματα

  1. Viva VoIP - SIP πάροχος με αριθμοδότηση
    Από apodem στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 239
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-15, 01:25
  2. Κλειστά ports και άλλοι περιορισμοί;
    Από Avvarroch στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-07, 21:44
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-07, 11:10
  4. ICYBOX και περιορισμοί δίσκου ?
    Από ghostnik στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 03:58
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 20:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας