Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προκειται για εναν λογαριασμο χωρις παγιο στον παροχο vodafone.
    Υπηρχε και επιδοτηση συσκευης.
    Κρατησα τον αριθμο και ειχα κινηση σε αυτον για,περιπου,15 μηνες.
    Εκτοτε ζητησα να ακυρωθει απο τον τοπικο ιδιοκτητη-πωλητη του αντιστοιχου καταστηματος στην περιοχη μου.
    Αυτος μου ειπε "αστο μωρε,τι εγινε;θα ερχεται μηδενικος ο λογαριασμος αμα δεν το χρησιμοποιεις".
    Δεν επεμεινα,δεν ηξερα.Θεωρησα οτι θα ειναι οπως τα λεει,ειναι το αντικειμενο του σκεφτηκα.
    Ο καιρος περνουσε και πραγματι οι λογαριασμοι ερχονταν μηδενικοι.
    Ωσπου,καποια στιγμη,βλεπω ξαφνικα 50€ χρεωση για εξοδα διαχειρησης λογ/μου!
    Οργισμενος μα και απορημενος ετρεξα παλι στο καταστημα της vodafone.
    Απαιτησα αμεση ακυρωση αυτου του αριθμου.
    Μου ζητησαν φωτοτυπια ταυτοτητας και εναν παλιο λογαριασμο.
    Με διαβεβαιωσαν οτι εγινε η δουλεια.
    Περασαν κατι βδομαδες,ηρθε ο τακτικος μηνιαιος λογαριασμος.Τα 50 ευρω ειναι ακομα εκει.
    Παλι στο καταστημα."Τι εγινε παιδια,ακομα δεν ακυρωσατε τον λογ/μο;".
    "Δεν ακυρωνεται,πρεπει να πληρωσεις αυτο το χρεος πρωτα" μου ειπαν.
    Το θεμα δεν ειναι αν θα πληρωσω ή οχι αυτο το λογ/μο αλλα το πως θα ξεφυγω απο αυτην την ομηρια απο αλλη μια σαρκοφαγα εταιρεια που νοιαζεται για μας ("how are you" οπως λεει και το μοτο της).
    Εχει καποιος απο σας αναλογη εμπειρια με αυτην ή με καποια αλλη εταιρεια;
    Τι εκανε και τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις.
    Διοτι ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα συνεχισει αυτο το αδικαιολογητο χαρατσι καθε τρεις και λιγο;Ανεξαρτητως αν θα πληρωσω το παρον βεβαια.
    Ακου εξοδα διαχειρησης.Κουραζονται οι ανθρωποι,διαχειριζονται εναν αδρανη αριθμο.Οι φακελοι που στελνουν καθε μηνα κοστιζουν,ναι.Αλλα και 50 ευρω;
    Για καθηστε φρονιμα ρε καρχαριες.
    Αυτα λετε στους γυαλινους πυργους σας στα μιτινγκς;
    Το πως θα βρειτε κι αλλους τροπους να μας "δαγκωσετε",να μας αρπαξετε τα πορτοφολια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_1966 : 10-03-09 στις 21:21.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Προτού υπογράψουμε, κοιτάμε προσεκτικά που βάζουμε την υπογραφή μας.

    http://www.vodafone.gr/portal/client...on?pageId=1444

    Στην περίπτωση που για έξι (6) συνεχόμενους μήνες κατά τη διάρκεια της παραμονής του συνδρομητή στο πρόγραμμα αυτό, οι λογαριασμοί του, όπως αυτοί διαμορφώνονται προ ΦΠΑ 19% και Φόρου Συνδρομητών Κινητής Τηλεφωνίας, είναι μηδενικοί τότε ο συνδρομητής θα υποχρεωθεί να καταβάλλει, εκτός από το ποσό που ορίζεται στον ανωτέρω όρο (2), επιπλέον το ποσό των πενήντα ευρώ (50,00 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 19%) με χρέωση του ποσού στον αμέσως επόμενο λογαριασμό από το πέρας του εξαμήνου, το οποίο αποτελεί έξοδο διαχείρισης αριθμού για το εξάμηνο αυτό.
    Επίσης, αυτά που μας λένε προφορικά σχετικά με το αν θα χρεωθούμε κάτι κλπ., ζητάμε να μας τα δώσουν εγγράφως.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψαχνοντας λιγο περισσοτερο το θεμα,βρηκα σε ενα blog μια αναλογη περιπτωση,την οποια και αναδημοσιευω αυτουσια:
    "Εμένα μου έτυχε κάτι άλλο από το τηλέφωνο… είχα πρόβλημα με έναν λογαριασμό της vodafone (συμβόλαιο χωρίς πάγιο, είχα χάσει την κάρτα και μου ήρθε λογαριασμός 50€ για έξοδα διαχείρισης και φυσικά δεν πήγαινα να το πληρώσω) και με πήραν τηλέφωνο από την εξυπηρέτηση πελατών, προϊστάμενοι από την εξυπηρέτηση, από το κατάστημα, από το νομικό, από το τμήμα ληξιπρόθεσμων, από από από… κανείς δεν ήξερε να μου εξηγήσει γιατί έπρεπε να πληρώσω 50€, κάθε πότε έρχεται αυτή η χρέωση κτλ… και το χειρότερο.. κανείς δεν έγραφε τον λόγο που δεν τα πληρώνω κάπου στο CRM τους.. οπότε κάθε φορά από την αρχή η εξήγηση… και κανείς δεν μου έλεγε πως ότι και αν λες προφορικά δεν εξυπηρετείται (έλεγα για διακοπή της γραμμής)"

    Το ζητημα για μενα δεν ειναι αν θα παω ή οχι να πληρωσω αυτα τα 50€.Ειναι η αυθαιρεσια και η ανεξελεγκτη συμπεριφορα τους.Διοτι ποιος μου λεει οτι δεν θα συνεχιστει αυτο το τροπαρι;να βαζουν καθε τρεις και λιγο και ενα φεσι δικης τους επινοησης και δοσολογιας.
    Οχι,δεν τους εχω εμπιστοσυνη.
    Ας μαζεψουν τις απαιτησεις τους-ειναι λιγα τα 50€ πρεπει να ριξουν κι αλλα προστιμα- και ας συρθουμε στα δικαστηρια.
    Εαν κερδισουν με γεια τους και χαρα τους.Ετσι που γιναμε...τουλαχιστον θα πληρωσω με δικαστικη αποφαση.Η οποία θα βαλει και τελος στις αρπακτικες τους προθεσεις ετσι κι αλλιως.

    Ariadgr μας λες τα αυτονοητα.
    Ομως εγω δεν προσεξα να υπαρχει τετοιος ορος στο συμβολαιο,εκτος απο τους πρωτους μηνες για να βγει η επιδοτηση συσκευης.
    Στο δευτερο που λες τωρα,δεν καταλαβαινω γιατι να ζητησω εγγραφως τις οποιες φανταστικες τους αξιωσεις τη στιγμη που δεν υπεγραψα γι'αυτες.Δεν δεσμευομαι σε προφορικες απαιτησεις ουτε σε προφορικες οχλησεις.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δευτερο που λες τωρα,δεν καταλαβαινω γιατι να ζητησω εγγραφως τις οποιες φανταστικες τους αξιωσεις τη στιγμη που δεν υπεγραψα γι'αυτες.Δεν δεσμευομαι σε προφορικες απαιτησεις ουτε σε προφορικες οχλησεις.
    Αναφερόμουν στο παρακάτω που πίστεψες:

    Εκτοτε ζητησα να ακυρωθει απο τον τοπικο ιδιοκτητη-πωλητη του αντιστοιχου καταστηματος στην περιοχη μου.
    Αυτος μου ειπε "αστο μωρε,τι εγινε;θα ερχεται μηδενικος ο λογαριασμος αμα δεν το χρησιμοποιεις".

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τηλεφωνάκι όμως καινουργιο το κρατήσαμε έτσι δεν είναι;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για άλλη μια φορά ισχύει η λαική μας ρύση...'την ψ@λ@ μας και την υπογραφή μας,προσέχουμε που την βάζουμε'

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Το μόνο που έπρεπε να κάνεις για να αποφύγεις το 50αρι ήταν να κάνεις μια χρεώσιμη κίνηση τον μήνα . Κανονικά θα έπρεπε να στο πει ο υπάλληλος . Την επόμενη φορα που θα θελησεις να διακόψεις κατι καλύτερα να κάνεις μια φορητότητα σε κάρτα σε ανταγωνιστική ετερεία να γλυτώσεις χρόνο

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεφωνάκι όμως καινουργιο το κρατήσαμε έτσι δεν είναι;
    Αυτο επ ουδενι δεν σημαινει οτι θα με εχει ομηρο ισοβιως η όποια εταιρεια.Στο συμβολαιο αναφερεται η υποχρεωτικη συναλλαγη μαζι τους ωστε να βγει η επιδοτηση συσκευης.Ειναι 6 ή 12 μηνες-ενα απο τα 2-τους οποιους ξεπερασα και με το παραπανω.
    Αν ειναι δυνατον για 40€ επιδοτηση να τους γλυψουμε και τον @#$%.Θα αστειευεσαι.

    o vtester εδωσε την καλυτερη λυση!Σοκ και αντισοκ.Σωστος.
    Ο "ερωτας" με "ερωτα" περναει
    Ελα ομως που τα ρημαδια τα συμβολαια ειχαν-εκεινο τον καιρο-0,11/sms.
    Ετσι τους την εκανα με την q που εφηυρε πρωτη τα 0,02 λεπτα.Μετα ακολουθησε και η αγελη...
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    749
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15476/870
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    9(dB) / 28.8(dB)
    Aγαπητέ kostas_1966, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι με την ύπαρξη αυτής της χρέωσης, θα πρέπει να σου επισημάνω τα εξής:

    1. Αν κάνεις το κόπο να διαβάσεις το συμβόλαιο σου θα διαπιστώσεις ότι στους όρους τους οποίους αποδέχτηκες βάζοντας την υπογραφή σου (γι'αυτό και θα συμφωνήσω απόλυτα με τη ρήση που παραθέτει ο roumanos21r) γίνεται λόγος για αποδοχή από μέρους σου του τιμοκαταλόγου της εταιρείας (κάτι το οποίο ισχύει σε όλα τα συμβόλαια κινητής και σταθερής όλων των εταιρειών, σε κανένα συμβόλαιο δεν επισυνάπτεται αμετάβλητος τιμοκατάλογος) ο οποίος είναι διαθέσιμος για το κάθε προιόν σε έντυπη μορφή στα καταστήματα αλλά και στο site της εταιρείας. Μάλιστα ο όρος τον οποίο αποδέχτηκες αναφέρει ξεκάθαρα ότι η εταιρεία δύναται να τροποποιήσει το τιμοκατάλογο αυτό (αρκεί να βγάλει ανακοίνωση 30 μέρες πριν). Αν λοιπόν διαβάσεις το τιμοκατάλογο του Vodafone Χωρίς Πάγιο θα διαπιστώσεις την ύπαρξη χρέωσης 50 ευρώ ανα εξάμηνο σε περίπτωση που κατα τη διάρκεια του η γραμμή έχει μείνει εντελώς ανενεργή. Καλώς ή κακώς αυτό είναι το προιόν που επέλεξες (και για να μην νομίζεις διάφορα, και στις άλλες δύο ισχύει αυτό, τουλάχιστον σίγουρα στο wind flexy zero).

    2. Όταν διακόπτεις μια σύνδεση σε οποιαδήποτε εταιρεία σου έρχεται μετά τη διακοπή ένας τελευταίος λογαριασμός (εκκαθαριστικός λέγεται) ο οποίος πειλαμβάνει τυχόν οφειλές ή πιστώσεις και τον οποίο είσαι υποχρεωμένος να εξοφλήσεις αλλιώς μπορούν να σε κυνηγήσουν νομικά. Αν λοιπόν εσύ δεν εξοφλήσεις τα 50 ευρώ, ακόμα και αν διακόψεις τη σύνδεση θα σου έρθουν στο τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό και θα πρέπει να τα πληρώσεις.

    Αυτό το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ισχύει είναι το ότι και καλά η σύνδεση δεν διακόπτεται αν δεν εξοφλήσεις την οφειλή. Και βέβαια μπορείς να διακόψεις και ότι οφειλή υπάρχει θα έρθει στο τελευταίο λογαριασμό.

    Είσαι όμως σίγουρος ότι δεν διακόπηκε η σύνδεση σου? Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση να υπέγραψες σε κατάστημα αίτηση διακοπής και να μην έγινε. Έχε υπόψη ότι η διακοπη γίνεται μέσα σε ένα μήνα. Μήπως λοιπόν δεν έχει περάσει ο μήνας και απλώς εκδόθηκε νεος λογαριασμός ή μήπως διακόπηκε η σύνδεση και ο δύτερος λογαριασμός που ήρθε είναι ο εκκαθαριστικός? Το κινητό έχει ακόμα σήμα? Αν πάντως δεν έχει γίνει διακοπή πήγαινε σε κατάστημα και απαίτησε να γίνει.

    Εγώ θα σε συμβούλευα να μιλήσεις πρώτα με το 13830 για να δεις σίγουρα αν έχει περάσει το αίτημα διακοπής και γενικότερα λεπτομέρεις ως προς τη διαδικασία και τους λογαριασμούς. Γενικότερα να ξέρεις ότι η πλειονότητα των καταστημάτων και των τριών εταιρειών είναι franchise με αποτέλεσμα να ανήκουν σε άσχετους (και να στελεχώνονται και από άσχετους) που μπορει να σου λένε ότι θέλουν για να μη χαλάσουν τα στατιστικά τους ως προς την εταιρεία (π.χ μπορεί να μην θέλουν να χρεωθούν την διακοπή). Γι'αυτό να προτιμάς να μιλάς με τα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών.

    @sdikr: τα 50 ευρώ δεν είναι επιδότηση συσκευής, ο άνθρωπος έχει 15 μήνες τη σύνδεση και δεν πήρε στο χρόνο δεύτερη επιδότηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    παιδια μια απο τα ιδια και εγω..τα ιδια μου ειπε ο πωλητης μολις πηγα να διακοψω την συνδεση...και τωρα να σου τα 50 ευρω...
    διακοπη χωρις να πληρωσω γινεται σιγουρα? η δεν θα μου την διακοψουν και μετα απο ενα εξαμηνο θα μου ερθει 100 ευρω?
    μονο με δικαστικη εντολη θα τα πληρωσω...να μαθουν στους υπαλληλους τους να μην λενε οτι γουσταρουν και να παραπληροφορουν τον κοσμο...
    αισχος

Παρόμοια Θέματα

  1. Έσοδα-Έξοδα
    Από Christos12 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 17:55
  2. Έσοδα-έξοδα
    Από wesker στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 21:27
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-07, 14:06
  4. Υποτροφία-Έξοδα MSc
    Από kvas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-06, 12:34
  5. Κρυμμένα έξοδα
    Από Ziggy στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-05, 21:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας