Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    έχω ένα toshiba satelite L30-10x, αγοράστηκε καλοκαίρι 2007,

    απο-το-κουτί του, είχε 2 διαμερίσματα στο δίσκο.. κι υποτίθεται pre-installed Vista που ήθελαν "μόνο" να αποδεχτείς τους όρους τους για να ενεργοποιηθούν.. στο 2ο διαμερισμα που έγινε το C: ..
    Το πρώτο διαμέρισμα παρέμεινε.. φανερό μόνο στη διαχείριση δίσκων των vista (home).. και φυσικά και στα open source λειτουργικά, περίπου 1,5g μέγεθος.

    Τελευταία τα vista κάνουν συχνά ιστορίες.. που χαλάνε όποιον usb δίσκο ήταν απάνω εκείνη την ώρα.. και έχω την ψίλια ότι αλλάξανε και αυτό το "αφανες πρώτο διαμέρισμα" του δίσκου.

    Τώρα εμφανίζεται άδειο και :
    fat32 στο parted, ενώ παραμένει άγνωστο είδος filesystem στο fdisk ..
    Νόμιζα ότι παρέμεναν εκεί κάποια από τα αρχικά αρχεία (προ-εγκατάστασης) ή φιλοξενουσε το αρχείο hibernation.. κάποια χρήση πάντως πρέπει να είχε.

    Παρακαλώ για κάθε σχετική πληροφορία.. τί χρησιμότητα έχει αυτό το διαμέρισμα ?

    .. εχω ένα παλιο του αντίγραφο, πριν την "ενεργοποίηση" των βιστα.. απο εκεί μάλλον θα μπορεσω να ρω τι είδος αρχειοθέτησης είχε.. αλλα μαλλον δεν πρεπει πάλι να φιλοξενεί τα ίδια αρχεία..
    Στις ιστοσελίδες της toshiba δεν βρηκα καμιά σχετική αναφορά..

    ευχαριστώ

  2. #2
    Με το σημερινό έχω πλέον 2 usb δίσκους με χαλασμένο mbr από το συγκεκριμένο σύστημα.. και ψάχνομαι για mbr-virus..
    Οι εξωτερικοί δίσκοι είχαν Linux (slax) και μετά την εκθεσή τους στα "παράθυρα" του φορητού.. δεν κάνουν πια boot .. πάνε για καό πλήρες format.. αλλά με έχει φοβίσει και τέρμα τα παράθυρα..

Παρόμοια Θέματα

  1. Toshiba Satellite A100
    Από chosen0ne στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 14:11
  2. XP σε Toshiba Satellite
    Από Arion_Mandrake στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 12:07
  3. Toshiba Satellite P100
    Από kasadi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-07, 15:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας