Εμφάνιση 1-8 από 8

Θέμα: Skype και Linux

  1. #1
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Unhappy
    Θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι που με έχει παιδέψει πολύ. Συγκεκριμένα αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το skype και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βρίσκομαι σε συνομιλία πχ με άλλα δύο άτομα (χρήστες windows) μετά από λίγα δευτερόλεπτα παύουν να μ' ακούν. Εγώ τους ακούω κανονικά, αλλά αυτοί όχι και απ' ότι μου λένε αυτοί συνομιλούν κανονικά μεταξύ τους, χωρίς διακοπές και το ακούω κι όλας (άρα επιβεβαιώνεται αυτό). Στο sounds του gnome είναι όλα ρυθμισμένα στο Αlsa και στις ρυθμίσεις του skype σαν ήχο έχουν το default device. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και συμβαίνει αυτό; Δεν έχει καλή συμβατότητα το skype με το linux, φταίει που είναι 32-bit και η έκδοση Arch που χρησιμοποιώ 64, φταίει η hol (traffic shaping/αν και τα δικά μου statistics δείχνουν σχετικά οκ), φταίνε οι πόρτες; Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Μπορεί κανείς να μου απαντήσει με σαφήνεια; thanks.. Επισυνάπτω και σχετική εικόνα σχετικά με τα στατιστικά της συνομιλίας:

    Υ.Γ: Με ακούν μόνο ή όταν βγω και ξαναμπώ ή όταν κάνω/κάνουν pause και resume την κλήση.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails skype.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 17-03-09 στις 01:52.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Χμμμ... Λες ότι έχεις όλα τα devices στο default. Για επέλεξε συγκεκριμένες συσκευές για τα Audio In/ Audio Out, μπας και... Επειδή το έχω δει κι αυτό το σενάριο, γι' αυτό στο λέω...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #3
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ... Λες ότι έχεις όλα τα devices στο default. Για επέλεξε συγκεκριμένες συσκευές για τα Audio In/ Audio Out, μπας και... Επειδή το έχω δει κι αυτό το σενάριο, γι' αυτό στο λέω...
    Τα άλλαξα και αυτά, αλλά τα ίδια..

  4. #4
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ε, τι να σου πω τότε! Πάντως οι τύποι στο Skype λένε πως εργάζονται πολύ πάνω στο θέμα του ήχου: http://share.skype.com/sites/linux/2...x_updates.html
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μήπως είναι ενεργοποιημένο το «Allow Skype to automatically adjust my mixer levels» στις ρυθμίσεις; Φαίνεται ότι για κάποιο λόγο σου χαμηλώνει πολύ την ένταση του μικροφώνου, με αποτέλεσμα να μην σε ακούν οι άλλοι.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #6
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, τι να σου πω τότε! Πάντως οι τύποι στο Skype λένε πως εργάζονται πολύ πάνω στο θέμα του ήχου: http://share.skype.com/sites/linux/2...x_updates.html
    Ενδιαφέρον το λινκ που έδωσες. Επίσης αναφέρει και έκδοση 64 bit μέσα στο 2009. Όσον αφορά τώρα στις ρυθμίσεις του ήχου μέσα από το skype, είναι πολλοί οι συνδυασμοί (δηλ. εκτός από το default device μου βγάζει άλλα 6 HDA VIA και ένα hdmi). Ποιο απ' όλα αυτά πρέπει να επιλέξω για sound in, out και ringing;

    ........Auto merged post: gpan πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι ενεργοποιημένο το «Allow Skype to automatically adjust my mixer levels» στις ρυθμίσεις; Φαίνεται ότι για κάποιο λόγο σου χαμηλώνει πολύ την ένταση του μικροφώνου, με αποτέλεσμα να μην σε ακούν οι άλλοι.
    Ναι είναι! Λες να ήταν αυτό; Από default έτσι ήταν δηλαδή, δεν το πείραξα. Τώρα που το λες στέκει σαν ιδέα αυτό που ανέφερες..

    ........Auto merged post: gpan πρόσθεσε 12 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Mπα τα ίδια σκ..@!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 17-03-09 στις 02:25. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον το λινκ που έδωσες. Επίσης αναφέρει και έκδοση 64 bit μέσα στο 2009. Όσον αφορά τώρα στις ρυθμίσεις του ήχου μέσα από το skype, είναι πολλοί οι συνδυασμοί (δηλ. εκτός από το default device μου βγάζει άλλα 6 HDA VIA και ένα hdmi). Ποιο απ' όλα αυτά πρέπει να επιλέξω για sound in, out και ringing;

    ........Auto merged post: gpan πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Ναι είναι! Λες να ήταν αυτό; Από default έτσι ήταν δηλαδή, δεν το πείραξα. Τώρα που το λες στέκει σαν ιδέα αυτό που ανέφερες..

    ........Auto merged post: gpan πρόσθεσε 12 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Mπα τα ίδια σκ..@!

    Δες αυτο...

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...40#post2266240
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχει κανένας κάποιο τηλέφωνο συμβατό με skype και linux?
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

Παρόμοια Θέματα

  1. To skype για linux διαβάζει passwords και firefox profile
    Από 13postures στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 06:22
  2. skype linux
    Από kriti στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-08, 13:16
  3. Skype ανοικτού κώδικα για linux.
    Από arkara στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 11:24
  4. skype beta linux 1.4
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-07, 17:24
  5. Skype, linux και webcam
    Από alexandrozz στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-06, 11:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας