Σελ. 69 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 49596467686970717479 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.021-1.035 από 1314
  1. #1021
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν νομιζω να μην χτιζεται για 32αρι λινουξ, μιας και το dmo εχει την 18 για debian 10 (testing σημερα, stable σε κανα διμηνο) απο τη μερα που βγηκε. Ομοιως και το ppa της team-xbmc για το ubuntu.
    Θεωρω οτι οσες διανομες δεν εχουν περασει ακομα σε 18 ειναι επειδη απλα απαιτειται χτισιμο επιπλεον πακετων, πχ τα kodi-vfs-*. Αλλα ειναι σιγουρο οτι χτιζεται.

    Να απογοητευτεις οταν δεις σε φρεσκια (= φτιαγμενη μετα το release της 18) διανομη να μην υπαρχει η 18, πχ το recalbox που εβγαλε πριν κανα μηνα την v6 του εχει ακομα kodi 17.6.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 25-05-19 στις 16:08.
    ديميتريس

  2. #1022
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ωραία.
    Όταν περάσει το debian testing στο 10 ή όταν το 17.5 που έχει τώρα το arch μου καταντήσει μη χρηστικό επειδή τα addons που θέλω απαιτούν kodi 18+(ότι γίνει πρώτο) με βλέπω να περνάω σε debian.

    Για την ώρα το kodi δουλεύει και αφού δεν υπάρχει 32ρα διανομή με kodi 18 δεν έχει νόημα να αναβαθμίσω μόνο για τα υπόλοιπα πακέτα.

    Εσύ στο netbook τι έχεις τώρα;

  3. #1023
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετα απο αρκετες προσπαθειες με recalbox, batocera (ομοιο του recalbox), alpine και αλλες με debian 9/10 συν "διαιτες" για να αδυνατησει οσο γινεται περισσοτερο, ξαναγυρισα στο openelec με το kodi 14.2 (ειχα backup για να μην το ξαναστηνω απο την αρχη) και το εχω μονο για twitch, youtube και να παιζω απο τον minidlna. Αλλα με κοβω για debian 10 στο τελος.

    Απο την αλλη, μεχρι να γινει obsolete το kodi 17 σου, θα εχει βγει η 11 του debian :P , οποτε μην αγχωνεσαι ακομα και αστο οπως ειναι. Με κανονικο hdd δεν ειναι το δικο σου? Αν ναι, δεν σε απασχολει το μεγεθος της εγκαταστασης και πολλα αλλα που απασχολουν εμενα, πχ το να βαλω syslinux για bootloader που στο debian πλεον ειναι pain in the ass.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 26-05-19 στις 12:20.
    ديميتريس

  4. #1024
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    όχι είναι με ssd, νομίζω 8ρι. Άρα έχω θέμα, αν και όχι τόσο μεγάλο.

  5. #1025
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερει κανεις αν το libreelec πακεταρει το acpi, οπως πακεταρει τα htop, mc κλπ?
    ديميتريس

  6. #1026
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατι εχουν καταπιαστει ολες οι kodi-exclusive διανομες, πχ libreelec, με το rpi4 και δεν βγαζουν νεες εκδοσεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 03-09-19 στις 15:43.
    ديميتريس

  7. #1027
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιτελους μια beta του le! Ελπιζω μεχρι τελος του μηνα να βγει και stable, μιας και η προηγουμενη stable ηταν αρχες ΜΑΪΟΥ!
    https://libreelec.tv/2019/09/libreelec-leia-9-2-beta1/
    ديميتريس

  8. #1028
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    https://magazine.odroid.com/article/...the-odroid-n2/

    Όχι και άσχημα το N2.

  9. #1029
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Στο C2 μου είχα δοκιμάσει coreelec & libreelec και έτρεχαν και τα δύο χωρίς πρόβλημα. Το N2 είναι πολύ καλύτερο σε specs, αλλά ίσως είναι too much για media player.


    Και όπως έχω ξαναγράψει πολλές φορές, μετά από το C2 με eMMC, τα pi μου φαίνονται "φτωχός συγγενής".

  10. #1030
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο C2 μου είχα δοκιμάσει coreelec & libreelec και έτρεχαν και τα δύο χωρίς πρόβλημα. Το N2 είναι πολύ καλύτερο σε specs, αλλά ίσως είναι too much για media player.


    Και όπως έχω ξαναγράψει πολλές φορές, μετά από το C2 με eMMC, τα pi μου φαίνονται "φτωχός συγγενής".

    Και εγώ έχω ένα C2 και προς το παρόν με καλύπτει. Τα rpi άποψη μου είναι πως είναι καλά για κάνα project ή για εκπαιδευτικούς λόγους.

    Το review το έβαλα γιατί το N2 φαίνεται πως παίζει τα πάντα οπότε ίσως βολέψει έχουν συγκεκριμένο setup συσκευών.

  11. #1031
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι παίζει τα πάντα αλλά αν του βάλεις ένα *elec είσαι περιορισμένος, τσάμπα η τόση CPU/RAM κτλ. Θα μπορούσες να του βάλεις ένα καθαρό linux και να bootαρει σε kodi και από πίσω να τρέχεις άλλα 10 services

  12. #1032
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι παίζει τα πάντα αλλά αν του βάλεις ένα *elec είσαι περιορισμένος, τσάμπα η τόση CPU/RAM κτλ. Θα μπορούσες να του βάλεις ένα καθαρό linux και να bootαρει σε kodi και από πίσω να τρέχεις άλλα 10 services
    Συμφωνώ. Και εγώ όταν το βλέπω server καταστάσεις σκέφτομαι.

    Από την άλλη μπορεί κάποιος απλά να θέλει ένα tv box που παίζει τα πάντα και έχει καλή υποστήριξη. Αν βάλουμε μέσα και emulators είναι σίγουρα μια πλήρης πρόταση.

  13. #1033
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειχα τη φαεινη ιδεα πριν λιγο να ενημερωσω το le x64 που εχω στην 9.2 και ας ειναι beta ακομα.
    Συνδεθηκα λοιπον με ssh, πηγα στο φακελο .update, μεσα εκει κατεβασα με wget το αρχειακι που δινεται εδω, επακεκκινησα και ειδα οτι με πηγε στην 9.1 :\
    Και μετα ειδα οτι και το ιδιο το αρχειο που δινει ειναι στην 9.1. Εκανα κατι λαθος?

    https://libreelec.tv/downloads_new/generic-pc/
    ديميتريس

  14. #1034
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Μάλλον το 9.1 σημαίνει 9.2Β1

    Αν θυμάμαι καλά, οι σταθερές εκδόσεις του LE έχουν ζυγό αριθμό μετά την υποδιαστολή και οι beta, μονό

  15. #1035
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απορια/ες.

    Εχω μια εγκατασταση le x64 σε ενα στικακι, για προσωπικη μου χρηση, και αυτο τον καιρο την χρησιμοποιω σε ενα παλιο λαπτοπ. Οπως και με το oe που ειχα στο νετμπουκ, εχω κανει το δικο μου .config/autostart με τα παρακατω πραγματα που θελω να γινονται σε καθε εκκινηση
    Κώδικας:
    # cat .config/autostart.sh
    {
    echo 0 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
    python /storage/texturecache.py P
    rm /storage/.kodi/addons/packages/*.zip
    kodi-send --action=Notification"(Done, )"
    } &
    Το πρωτο ειναι για να ριχνει τη φωτεινοτητα του συγκεκριμενου λαπτοπ στο 0, το δευτερο για να καθαριζει τη σαβουρα απο την cahce, το τριτο για τη σαβουρα απο τα κατεβασμενα πακετα και το τεταρτο για να στελνει ενα notification οταν τελειωσει με τα προηγουμενα. Και τα 4 ειναι πιστη αντιγραφη απο το ιδιο αρχειο του oe του νετμπουκ, που εκει δουλευανε ολα σωστα, αλλα εδω οχι. Πιο συγκεκριμενα
    - το πρωτο για τη μειωση της φωτεινοτητας δουλευει γιατι βλεπω την φωτεινοτητα του λαπτοπ να πεφτει στην εκκινηση
    - το δευτερο δεν δουλευει γιατι τρεχω texturecache P απο ssh μια φορα τη βδομαδα και το βλεπω να σβηνει τη σαβουρα ολης της βδομαδας, 20-30mb
    - το τριτο τρεχει κανονικα γιατι δεν εχει τιποτε στον παραπανω φακελο, οποτε σιγουρα τα σβηνει
    - το τεταρτο δεν τρεχει καν, δεν εχει πεταχτει ποτε το notification

    Αν τρεξω το autostart.sh με το χερι μεσω ssh (sh .config/autostart.xh) εκτελουνται ολα κανονικα, ακομα και το notification πετιεται! Εννοειται οτι ειναι εκτελεσιμο (chmod +x), παρολο που μπορει να τρεξει και χωρις να ειναι, γιατι το τρεχει καποιο service ετσι
    https://github.com/LibreELEC/LibreEL...ostart.service

    Οποτε τι το χαλαει και δεν μου τρεχει στην εκκινηση? Η μονη ουσιαστικη διαφορα με το oe που ειχα στο νετμπουκ ειναι πως εκει δεν ετρεχε απο καπιοο service του systemd αλλα απο κατι αλλο μεσα στο /etc/profile νομιζω.

    Η αλλη απορια ειναι με τη φωτεινοτητα παλι. Το παραπανω ριχνει τη φωτεινοτητα στο ελαχιστο, αλλα οταν δινω
    Κώδικας:
    # cat /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
    0
    το αποτελεσμα ειναι παντα 0, ασχετως αν εχω βαλει την φωτεινοτητα στο τερμα απο τα hotkeys του λαπτοπ.
    Αν την αλλαξω ετσι
    Κώδικας:
    # echo 10 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
    αλλαζει και το παραπανω cat επιστρεφει οτι εδωσα, πχ 10.

    - - - Updated - - -

    Εβαλα ακομα μια γραμμη στο autostart.sh, για κατεβαζει μια m3u και την κατεβαζει κανονικα, σε καθε εκκινηση. Οποτε γιατι δεν κανει τα αλλα?

    - - - Updated - - -

    Τελικα εχει θεμα και με την m3u λιστα, μιας και την κατεβαζει κενη. Οταν τρεξω το σκριπτ με το χερι την κατεβαζει κανονικα. Αν βοηθαει, τα δικαιωματα του αρχειου ειναι αυτα
    Κώδικας:
    # ls -l .config/autostart.sh
    -rwxr-xr-x    1 root     root           298 Oct 14 07:23 .config/autostart.sh
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 14-10-19 στις 07:22.
    ديميتريس

Σελ. 69 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 49596467686970717479 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Kodi media center
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 12517
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-24, 12:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας