Σελ. 58 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 3848535657585960636878 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 856-870 από 1316
  1. #856
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εν τω μεταξύ φάσκει και αντιφάσκει. Από την μια "κρατάμε αποστάσεις" από εταιρίες και κατασκευαστές, από την άλλη μπορεί να "παρεξηγησουν" εταιρίες με τις οποίες συνεργαζόμαστε. Μάλλον το ζητούμενο είναι να μην νιώθουν μαλάκες οι εταιρίες που δίνουν χορηγίες και τους τα κόψουν.

  2. #857
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Έτσι κι αλλιώς, 3-4 άτομα της κοινότητας έστησαν όλο το project για AMLogic και το ανέπτυξαν μέχρι την πολύ σταθερή μορφή που έχει τώρα. Αν δεν τους υποστηρίξουν, τι είχαμε-τι χάσαμε...

  3. #858
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ديميتريس

  4. #859
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ديميتريس

  5. #860
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο για το καινούριο ΡούΠι δεν είναι το update; Δεν βλέπω κάτι άλλο σημαντικό.
    Έτσι κι αλλιώς, οι "δικοί μου" σταμάτησαν να ασχολούνται με την 17.x και έχουν πέσει με τα μούτρα στην 18. Μέχρι στιγμής έχουν καταφέρει να τα κάνουν μαντάρα

  6. #861
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, δεν εχει και τιποτε αλλο σημαντικοτερο, το λεει και στο τελος της ανακοινωσης
    a fix in the LibreELEC settings add-on solves a size calculation issue when creating backups on external storage. We also bump Samba to solve another major bug-scare although it is unlikely LibreELEC users are running a problem configuration
    ديميتريس

  7. #862
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι κι αλλιώς, οι "δικοί μου" σταμάτησαν να ασχολούνται με την 17.x και έχουν πέσει με τα μούτρα στην 18. Μέχρι στιγμής έχουν καταφέρει να τα κάνουν μαντάρα
    Έχω μείνει στην 8.90.3 και δεν τολμαω να περάσω πιο νέα, διαβάζω για διάφορα προβλήματα, αλλαγές στα ir remotes που σημαίνει πως θα πρέπει να ξαναφτιάξω το Keymap μου (και αυτό αν δουλέψει το remote ootb)...
    Πιστεύω πάντως όλα αυτά να γίνονται για καλό μακροπρόθεσμα, γιατί προσαρμόζονται στο mainline branch για official υποστήριξη.
    Πάντως η 8.90.3 δουλεύει αρκετά σταθερά.

    PS ΡούΠι

  8. #863
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μείνει στην 8.90.3 και δεν τολμαω να περάσω πιο νέα, διαβάζω για διάφορα προβλήματα, αλλαγές στα ir remotes που σημαίνει πως θα πρέπει να ξαναφτιάξω το Keymap μου (και αυτό αν δουλέψει το remote ootb)...
    Πιστεύω πάντως όλα αυτά να γίνονται για καλό μακροπρόθεσμα, γιατί προσαρμόζονται στο mainline branch για official υποστήριξη.
    Πάντως η 8.90.3 δουλεύει αρκετά σταθερά.
    Αυτό με το remote ήταν η τελευταία σταγόνα. Απο εκεί που όλα δούλευαν OOtB, άρχισα να ψάχνω για drivers του MCE remote που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα.
    Όταν διάβασα οτι τώρα μπορεί να μην δουλεύει ούτε το εργοστασιακό remote του κουτιού, σταμάτησα να ασχολούμαι.

  9. #864
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερει κανεις πως θα βαλω το git σε libreelec?
    ديميتريس

  10. #865
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σκεφτομαι να γεμισω λιγο την σχεδον αδεια sd του pi zero με βιντεο (τρεϊλερ απο ταινιες, τοπια, ληψεις απο drones κλπ) κυριως για πουλ μουρ λογους.
    Επειδη ομως του παιρνω backup καθε μηνα, ξερει κανεις αν στο backup θα περιλαβει και τα βιντεο, δηλαδη το φακελο /storage/videos?
    Τον προηγουμενο μηνα ειχα ξεχασει ενα backup στο φακελο /storage/backups και στο backup αυτου του μηνα συμπεριελαβε και αυτο, οποτε μου βγηκε 200+ΜΒ απο 100 και κατι ψηλα που ειναι συνηθως.
    ديميتريس

  11. #866
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Και εγένετο... CoreELEC - Amlogic-specific LibreELEC fork.
    Τελικά οι "community" developers που δούλευαν πάνω στην προσαρμογή του LE στα amlogic μηχανάκια, αντί να βοηθήσουν την official ομάδα να γίνει επίσημα port, έφτιαξαν δικό τους fork. Οι λόγοι εδώ.
    Η αλήθεια είναι - απ'όσο έχω διαβάσει - ότι ο άλλος δρόμος (να υποστηριχτεί επίσημα η amlogic πλατφόρμα απ'το le δλδ) είναι αρκετά δύσβατος, για διάφορους λόγους, και στην αρχή τουλάχιστον θα ήταν μεγάλο step back (στην εμπειρία του χρήστη) σε σχέση με αυτά που μας έχουν δώσει ως τώρα οι 'community builds'. Ενδεικτικά, ούτε το h/a δεν θα δούλευε στην αρχή.

    Ps μεγάλο απόντα από αυτή τη νέα προσπάθεια βλέπω τον kszaq, που έχει συνεισφέρει τα μέγιστα στην πλατφόρμα, και πάνω στου οποίου τον modified kernel βασίζεται και το CE. Νομίζω τώρα ασχολείται με τον άλλο δρόμο που λέγαμε.

  12. #867
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγένετο... CoreELEC - Amlogic-specific LibreELEC fork.
    https://github.com/CoreELEC/CoreELEC (το link σου βγάζει 404)
    και http://coreelec.org/ (κενό, προς το παρόν)
    Τελικά οι "community" developers που δούλευαν πάνω στην προσαρμογή του LE στα amlogic μηχανάκια, αντί να βοηθήσουν την official ομάδα να γίνει επίσημα port, έφτιαξαν δικό τους fork. Οι λόγοι εδώ.
    Η αλήθεια είναι - απ'όσο έχω διαβάσει - ότι ο άλλος δρόμος (να υποστηριχτεί επίσημα η amlogic πλατφόρμα απ'το le δλδ) είναι αρκετά δύσβατος, για διάφορους λόγους, και στην αρχή τουλάχιστον θα ήταν μεγάλο step back (στην εμπειρία του χρήστη) σε σχέση με αυτά που μας έχουν δώσει ως τώρα οι 'community builds'. Ενδεικτικά, ούτε το h/a δεν θα δούλευε στην αρχή.

    Ps μεγάλο απόντα από αυτή τη νέα προσπάθεια βλέπω τον kszaq, που έχει συνεισφέρει τα μέγιστα στην πλατφόρμα, και πάνω στου οποίου τον modified kernel βασίζεται και το CE. Νομίζω τώρα ασχολείται με τον άλλο δρόμο που λέγαμε.
    Ο adamg είχε κάνει καλή δουλειά στην έκδοση 9.x, πριν πλακώσουν οι "μεγάλοι" και του βάλουν τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι
    Ο kszaq θα λείψει σίγουρα, φαντάζομαι όμως οτι δεν θα έχει αντίρρηση να πάρει τον κώδικά του ο adam.

    Το θέμα είναι, πως φτιάχνουμε την καρτούλα τώρα; Απο το git κατεβαίνει ένα zip με όλο τα αρχεία χύμα.

  13. #868
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Στο github είναι ο source code, χρειάζεται compile για να μετατραπεί σε installable μορφή.
    Προς το παρόν δεν υπάρχει 'επίσημη' compiled έκδοση, όταν βγει θα ανέβει πιστεύω εδώ.
    Στην παραπάνω τοποθεσία όμως υπάρχει ο φάκελος 'devel', όπου ανεβαίνουν test εκδόσεις, και έχει κάποιες. Πρακτικά είναι η community LE 8.90.6 με κάποιες διορθώσεις.
    Αυτήν χρησιμοποιώ σε s912, μια χαρά προς το παρόν.
    Πάντως έχει τον νέο τρόπο εντοπισμού ir remotes, οπότε αν δεν στο αναγνωρίσει εξαρχής την πάτησες, πρέπει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

  14. #869
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    OK, θα περιμένω νεότερα. Έτσι κι αλλιώς, δεν έχω διαθέσιμη κάρτα. Η τελευταία γέμισε με φωτογραφίες απο το Πάσχα στην Κέρκυρα

  15. #870
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Α στα μέρη μου ήσουν? Ε κάπου εδώ ήμουν κι εγώ

Σελ. 58 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 3848535657585960636878 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Kodi media center
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 12555
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-24, 09:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας