Σελ. 52 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 1316
  1. #766
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μήπως το στικάκι... ?

  2. #767
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Δες αν το guisettings.xml είναι εντάξει. Μου το είχε κάνει σε Windows πριν χρόνια, κάτι έπαιζε με το αρχείο.

  3. #768
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @phantom777
    Πως θα το τσεκαρω? Δεν εχει καποιο backup του μεσα στον userdata παντως...

    @ranger
    Παιζει να ειναι στα τελευταια του. Ενα sandisk 2αρι ειναι, 5+ χρονων. Αυτο που εχω στο νετμπουκ, 8αρι sandisk cruzer fit, εχει αποδειχτει σκυλι παντως αν και πλησιαζει τα 4.
    ديميتريس

  4. #769
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Ίσως να μην μπορεί να γράψει το Kodi τις ρυθμίσεις στο αρχείο. Σβήσε το και θα δημιουργηθεί ξανά (νομίζω )

  5. #770
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα δημιουργηθει ξανα, σιγουρα, το εχω κανει παλια στο δικο μου kodi. Το θεμα ειναι οτι μετα θα πρεπει να ρυθμισω ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο kodi (locale, ωρα, skin, γραμματοσειρες, υποτιτλους κλπ) απο την αρχη. Αυτη τη φορα μονο τα του ui χαλασανε...

    - - - Updated - - -

    Και τωρα ξεκινησε κανονικα
    ديميتريس

  6. #771
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη δεν θυμαμαι ποτε (και αν ειχε γινει εδω) μια συζητηση για το kodi που δεν μπορει (πλεον?) να τραβηξει υποτιτλους μεσω dlna, και επειδη το προβλημα ειναι λογικα linux specific, ρωταω εδω.

    Αποφασισα σημερα να ξαναβαλω πραγματα στον dlna σερβερ μου (minidlna 1.2.1, τον εχω απο την 1.0.x) για να μην τον εχω να καθεται. Και με την ευκαιρια να δω αν μπορει το kodi να τραβηξει και τους υποτιτλους απο τον σερβερ (εχουν το ιδιο ακριβως ονομα με το video, πχ mitsos.mp4 και mitsos.srt), μιας και πριν λιγα χρονια τους τραβουσε κανονικα, αλλα καπου στην 14 με 15 σταματησε. Εκεινο τον καιρο ειχα kodi μονο στο pc και το openelec ηταν απλα μια σκεψη μου για το μελλον.

    Ξεκινησα λοιπον με το kodi 14.2 του openelec 5.0.4 που εχω στο νετμπουκ (1η εικονα) και, χωρις να κανω τιποτα (= download ή enable subtitles), ειδα οτι επαιζε την ταινια μαζι με υποτιτλους! Μετα δοκιμασα το kodi 17.4 που εχω στο debian μου (2η εικονα, με το amber skin πανω πανω), αλλα εκει δεν επαιξε τιποτα. Σκεφτηκα οτι θα ηταν feature της 14 που κοπηκε μετα, οποτε εβαλα το στικακι με το openelec x64 8.0.4 που εχει kodi 17.3, αλλα και εκει επαιξε με υποτιτλους οπως ακριβως στο 14.2 του openelec 5.0.4 (3η εικονα)! Αυριο ισως να το δοκιμασω στο openelec 8.0.4 του pi zero, αν και λογικα θα παιξουν και εκει.

    Τι μπορει να ειναι? Να μου λειπει καποια library στο debian που κανει το kodi να τραβαει και τους υποτιτλους? Καποια ρυθμιση που πλεον δεν υπαρχει? Το μονο σχετικο με upnp που βρηκα να υπαρχει στα δυο 17.x αλλα οχι στο 14.2 ειναι αυτη η γραμμη στο guisettings.xml
    Κώδικας:
    <upnplookforexternalsubtitles default="true">false</upnplookforexternalsubtitles>
    η οποα δεν κανει καμια διαφορα ειτε ειναι true, ειτε ειναι false.

    Εννοειται πως σε ολα τα συστηματα, ολες οι επιλογες για sharing της library του kodi μεσω upnp ειναι κλειστες.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα πριν λιγο στο openelec 8.0.4 του pi zero και δεν τους τραβαει. Τι μπορει να εινια?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails netbook.png  

    pc.png  

    oe.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-10-17 στις 19:55.
    ديميتريس

  7. #772
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ενδιαφέρον ανάγνωσμα.
    https://libreelec.tv/2017/10/allwinn...ogic-rockchip/

  8. #773
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν το έχω βρει ακόμα, και είναι σε δύο συστήματα με arch x64. Εκανα downgrade linux, nvidia, vdpau, mesa, καθαρό kodi først run, new user χωρίς αποτέλεσμα. Στο ένα σύστημα δοκίμασα και lts γκρρρρρρ
    Δεν ξέρω τι το προκάλεσε

    Το urlresolver δούλεψε αλλά κάτι το ενοχλεί πάλι, το YouTube αρνείται πεισματικά
    Εγώ με το νέο ffmpeg δεν μπορώ να ανοίξω ούτε τοπικό αρχείο, εσένα μόνο το youtube έχει θέμα;
    To ffmpeg, επειδή δεν το αναφέρεις, δοκίμασες να το κάνεις downgrade;
    Σε δύο 64ρες εγκαταστάσεις, την 32αρα την κρατάω βαλτωμένη μέχρι να δω τι παίζει.

  9. #774
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Οχι, δεν το έκανα αλλά δεν το είδα στα log του pacman. Θα μου ξέφυγε....

    Τοπικά αρχεία παίζει κανονικά, mkv και iso. Αλλά φορμα δεν δοκίμασα

    Θα δοκιμάσω το απόγευμα και θα αναφέρω

  10. #775
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο παρήγγειλα αυτό:

    https://osmc.tv/vero/

    Είναι ολόιδιο με το X96 Android box, το οποίο υπάρχει στα κινεζομάγαζα, αλλά απ' ότι βλέπω και στο amazon.co.uk. Βγαίνει πολύ φθηνότερα και μάλιστα είδα στο forum του Libreelec ότι 1-2 κατάφεραν να του περάσουν OSMC.

    Παρ' όλ' αυτά είπα να πάω στο «επίσημο» για να στηρίξω την προσπάθεια που κάνει ο τυπάς του OSMC. Άλλωστε στα λεφτά βγαίνει περίπου το ίδιο με το να έστηνα ένα Odroid C2 με ότι χρειάζεται για να είναι πλήρως λειτουργικό (μνήμη emmc, τροφοδοτικό, usb wifi module, κουτάκι, καλώδιο HDMI, τηλεχειριστήριο, αν και το τελευταίο καλύπτεται και με Android app). Συν ότι έχει τον νεώτερο Amlogic S905X. Άλλο συν για μένα ότι ΔΕΝ είναι Android box (αν και μελλοντικά μάλλον θα υπάρχει η δυνατότητα dual boot με SD card). Δε θα του αλλάζει τα φώτα κι ο πιτσιρικάς ανιψιός (από την άλλη βάζεις parental control στο Play store και ξεμπερδεύεις και μ' αυτό). Στα μείον για όσους τους ενδιαφέρει οι νεώτεροι Amlogic περιέργως δεν έχουν Gbit ethernet.

    Είδα και την περίπτωση κάποιου φθηνού Celeron Braswell barebone, όπως το εξαιρετικό ASRock Beebox ή τα Gigabyte BRIX, MSI Cubi N, λόγω x86 πλατφόρμας, αλλά συνολικά θα έβγαινε παραπάνω συν ότι η GPU των Braswell δεν είναι πολύ καλύτερη από των Odroid C2, Rpi 3. Και μια και το όλο παιχνίδι με το Kodi παίζεται περισσότερο στις GPU, παρά στις CPU, τουλάχιστον στις φθηνές λύσεις με ARM και Celeron/Atom, είπα να πάρω κάτι με τον Amlogic S905X για λίγο πιο futureproof.

    Θα αναφέρω εντυπώσεις όταν το παραλάβω.
    Μετά από μήνες ξανάπιασα στα χέρια μου το κουτάκι της OSMC. Ένα φρεσκαρισματάκι με Covenant+Alluc, κάποια updates και όλα κομπλέ με τελευταίο Kodi και λειτουργικό πλήρως πατσαρισμένο. Αρκετά γρήγορη συσκευή. Μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #776
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    @ranger στο repo το kodi ειναι flagged outofdate οποτε θα ανεβει το 17.5 συντομα αλλα αν το θες για αποψε εδω

    https://www.dropbox.com/s/4n173emdc1...kg.tar.xz?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/zzpbxdutxw...kg.tar.xz?dl=0

  12. #777
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    thabks, θα τα δοκιμασω. εσυ με αυτά εισαι οκ;

  13. #778
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Ναι, σίγουρα στο ένα σύστημα γιατί είδα μετά κανονικά
    Κάνε ένα backup to ~/.kodi γιατί είναι 18a to git

  14. #779
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ديميتريس

  15. #780
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    @phantom77 (ή όποιος άλλος τυχόν χρησιμοποιεί le 9.x test builds) μήπως χρησιμοποιείς tvheadend? Σου δουλεύει?
    Δεν μπορώ να συνδεθώ στο webui του. Βασικά νομίζω δεν ξεκινάει καν το web service.

Σελ. 52 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Kodi media center
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 12569
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 06:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας