Σελ. 47 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 1316
  1. #691
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παίδες, μία ερώτηση αρχαρίου σε android tv boxes. Έχω πάρει ένα κινέζικο εδώ κ κάποια χρονάκια, κ το θυμήθηκα τώρα με κλειδωμένο τον bootloader. Μπορώ να τον ξεκλειδώσω ή ακόμα καλύτερα να του φλασάρω open source bootloader για να του περάσω μετά ότι θέλω (debian προφανώς). Κ εάν πως?

  2. #692
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειπα σημερα να κανω ενα backup του openelec στο pi και διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει φακελος backup μεσα στο /storage!
    Κώδικας:
    # ls /storage/
    downloads    music        screenshots  videos
    lost+found   pictures     tvshows
    Υπαρχει παρολα αυτα σαν share στο smb.conf, και μαλιστα με προϋποθεση να το φτιαχνει αν δεν υπαρχει!
    Κώδικας:
    [Backup]
      path = /storage/backup
      available = yes
      browsable = yes
      public = yes
      writable = yes
      root preexec = mkdir -p /storage/backup
    Αν το κανω με το χερι, θα υπαρξει προβλημα?

    Openelec 8.0.4

    ---edit
    Επισης δεν υπαρχουν και οι φακελοι recordings, emulators και logfiles, παρολο που θα επρεπε να φτιαχνονται με τον ιδιο τροπο απο τη samba. Και δεν φτιαχνονται ουτε με επανεκκινηση της samba.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 02-08-17 στις 09:20.
    ديميتريس

  3. #693
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Επειδή το Creator's Update των Windows10 μου έκανε μαντάρα το σύστημα και δεν μπορώ να δω τα Samba Shares απο το LE 8.2, αναγκάστηκα να κάνω CΙFS shares.

    H απορία μου; Ποια μέθοδος είναι καλύτερη;
    Τώρα χρησιμοποιώ το autostart.sh επειδή έχω 11 κοινόχρηστους φακέλους στο NAS και είναι ευκολότερο.

    - - - Updated - - -

    Επειδή το Creator's Update των Windows10 μου έκανε μαντάρα το σύστημα και δεν μπορώ να δω τα Samba Shares απο το LE 8.2, αναγκάστηκα να κάνω CΙFS shares.

    H απορία μου; Ποια μέθοδος είναι καλύτερη;
    Τώρα χρησιμοποιώ το "Old method" με autostart.sh επειδή έχω 11 κοινόχρηστους φακέλους στο NAS και είναι ευκολότερο.

  4. #694
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θελω να κανω ενα στικακι να περασω openelec σε ενα συστημα. Κανω ακριβως οτι λενε οι οδηγιες εδω με το win32diskimager, αλλα οταν το βαζω το συστημα λεει το κλασικο no boootable media found. Δοκιμασα αλλο στικακι, δοκιμασα και με το rufus και κανει τα ιδια. Καμια ιδεα? Δεν θελω να το κανω απο λινουξ με dd γιατι φοβαμαι :P

    Επισης, οταν ξαναεβαλα τα στικακια στο λινουξ να σβησω με το gparted τα partitions που εχουν γινει πανω τους, το gparted γκρινιαξε για unaligned sectors οταν ειχα περασει το img με το win32diskimager. Γενικα, θεωρω το win32diskimager χαλια εφαρμογη, αλλα αφου αυτη προτεινει το wiki του openelec...

    ---edit
    Δοκιμασα και libreelec που εχει δικο του εργαλειο που κατεαβζει και περναει το img στο στικακι, αλλα και παλι τιποτα. Το λαπτοπ εχει και uefi αλλα ειναι κλειστο εντελως, και εννοειται πως εχω βαλει το usb stick πρωτο στην σειρα εκκινησης.

    - - - Updated - - -

    ---edit2
    Δοκιμασα και τις 7.x εκδοσεις των openelec και libreelec και παιρνω το ιδιο μηνυμα παντα. Σαν να μην βρισκουν κατι bootable στο στικακι. Σκεφτηκα στην αρχη οτι μπορει ο επεξεργαστης του (intel p6100) να μην υποστηριζει 64bit, αλλα μπηκα με το parted magic και τον τσεκαρα με το lscpu και οντως εχει και την lm flag που σημαινει οτι οντως υποστηριζει 64bit.
    Επισης, το parted magic εκκινει και με τις 2 εκδοχες του, και την 32αρα και την 64αρα, και ο λογος που το επελεξα ηταν οτι εχει και τις 2 αρχιτεκτονικες στο ιδιο iso. Και φυσικα εκκινει απο το ιδιο στικακι στο οποιο περασα τα 2 *elec.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-08-17 στις 14:53.
    ديميتريس

  5. #695
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Έφτιαξα στικάκι με ΟΕ 8.0.4 και LE 8.0.2. Στο προϊστορικό netbook ξεκινάει απο το USB αλλα, όπως είναι φυσικό, διαμαρτύρεται επειδή δεν βρίσκει 64άρη επεξεργαστή.

    (Με Win32Diskimager αυτά)

  6. #696
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω για τη δοκιμη. Εδω ομως ο επεξεργαστης υποστηριζει 64bit. Ανοιξα ξεχωριστο θεμα εδω

    https://www.adslgr.com/forum/threads...p-λαπτοπ
    ديميتريس

  7. #697
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    To πρόβλημα σου δεν είναι οτι δεν ξεκινάει καν απο στικ; Έχει σχέση ο επεξεργαστής με το αν το BIOS βρίσκει bootable device;
    Εγώ σου λέω οτι ξεκινάει κανονικά το boot απο στικάκι. Μάλιστα το στικάκι μου είναι παλιό, μισοσπασμένο. Κάτι κάνεις λάθος.


    Δεν πιστεύω να κατέβασες image για update

  8. #698
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απαντησε αν θες στο αλλο θεμα για να μην σπαμμαρουμε αυτο με offtopic...
    ديميتريس

  9. #699
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Αν έχεις πρόβλημα μόνο με LE\ΟΕ και όχι με άλλα λειτουργικά, δεν είναι offtopic.
    Άσε που θα ζωντανέψει το ημιθανές θέμα

  10. #700
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σκεφτηκα να δοκιμασω το manual installation που λεει εδω, αν και ειναι μανικι...
    http://wiki.openelec.tv/index.php/Manual_Installation

    ---edit
    Και για να απαντησω και σε κατι, εννοειται οτι κατεβασα το disk image και οχι το update :P
    Βασικα, επειδη καποια στιγμη περασε απο το μυαλο μου οτι κατεβασα κατι λαθος, εκανα την διαδικασια με το εργαλειο του le, οποτε σιγουρα αυτο που κατεβασε ηταν το σωστο.

    - - - Updated - - -

    Τα ιδια λοιπον και με manual installation. Το ιδιο σφαλμα ακριβως. Εννοειται πως τσεκαρα οτι τα πραγματα γραφτηκαν κανονικα στο στικακι.
    Να εχει καμια αλεργια το λαπτοπ στο extlinux ?

    - - - Updated - - -

    Εψαξα και βρηκα στικακι με λεντακι για να ξερω οτι το λαπτοπ οντως διαβαζει απο το στικακι εκεινη τη στιγμη. Περασα σε αυτο το le απο το utility που εχει και κανει και παλι τα ιδια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 25-08-17 στις 18:24.
    ديميتريس

  11. #701
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Έτσι για να σε καθησυχάσω λίγο, σε laptop με UEFI, το στικάκι με το 'elec είναι αόρατο και σε μένα.
    Στις επιλογές του UEFI φαινεται μόνο ο σκληρός και ο Windows Boot Manager και ο δεύτερος δεν βλέπει το στικάκι.

    Δεν ενεργοποίησα legacy support για δοκιμή. Αν μια στο εκατομμύριο γίνει καμιά στραβή και μείνει το laptop εκτός λειτουργίας για 1-2 ώρες, ποιος ακούει την γυναίκα που δεν θα μπορεί να μπει στο twitter

  12. #702
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα εγω το βλεπω σαν συσκευη εκκινησης, απλα οταν το παταω κανιε αυτα που λεω.
    ديميتريس

  13. #703
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκανα μια μικρη προοδο, την οποια αναφερω στο αλλο θεμα, και πλεον ξεκινησε το στικακι με το libreelec. Βασικα, δεν ξεκινησε ακριβως, γιατι οταν εκκινει γραφει

    Κώδικας:
    booting kernel failed: invalid argument
    boot
    και πατωντας tab για να δω με τι παραμετρους παει να ξεκινησει, λεει ενα ξερο "linux" και τιποτε αλλο. Κανονικα, δεν θα επρεπε να λεει κατι σαν αυτο στη γραμμη append?

    Κώδικας:
    # cat /flash/extlinux.conf
    DEFAULT linux
    PROMPT 0
    
    LABEL linux
     KERNEL /KERNEL
     APPEND boot=LABEL=System disk=LABEL=Storage ssh nosplash progress
    Το παραπανω ειναι απο το νετμπουκ μου που εχει oe 5.0.8.

    - - - Updated - - -

    Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με το oe, οποτε φανταζομια πως το προβλημα εχει να κανει με τον bootloader τους (extlinux).

    - - - Updated - - -

    Το περασα απο το gparted στο pc μου και ειδα οτι ενω εχει φτιαξει το μικρο partition στην αρχη, το system, δεν εχει φτιαξει το storage καν. Βασικα, το εχει αφησει σαν unallocated space. Αν το κανω εγω με το gparted και το βαφτησω κιολας, θα υπαρξει προβλημα?

    - - - Updated - - -

    Με εξυνε το χερι μου και το εκανα. Και το gparted με προειδοιησε οτι ισως γινει τιποτα corrupted και το αγνοησα. Και τωρα πλεον λεει εκει (στο κολλημενο "boot:") οτι δεν μπορει να βρει ενα αρχειο, το ldlinux.c32, για να συνεχισει...

    - - - Updated - - -

    Για να σιγουρευτω οτι το σφαλμα στο extlinux δεν ειναι απο προβλημα του λαπτοπ, δοκιμασα το στικακι στο νετμπουκ, πουυ δεν θα εκκινουσε ετσι κι αλλιως λογο 32bit only cpu, και στο λαπτοπ ενος γειτονα, που σιγουρα θα εκκινουσε λογω i3, και βγαζει ακριβως τα ιδια (invalid argument).

    - - - Updated - - -

    Τα ιδια και με τις 7.x εκδοσεις των oe και le.
    ديميتريس

  14. #704
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Γιατί δεν το δοκιμάζεις και με το dd. Το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να βάλεις το σωστό δίσκο στο of. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία, μόνο λίγο προσοχή χρειάζεται μη βάλεις άλλο δίσκο.
    Η εντολή είναι:
    sudo dd if=/path/to/OpenELEC-Generic.x86_64-6.0.0.img of=/dev/sda bs=4M
    και αφού ολοκληρωθεί η εγγραφή:
    sync

  15. #705
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.508
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με το dd βγαζει παλι το μηνυμα που λεω στην αρχη, πριν κανω το bios update.
    Παω να βρω αλλο στικακι.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα αλλο στικακι, ενα 2αρι sandisk usb 1 (νομιζω), και ξεκινησε κανονικα!!!
    ديميتريس

Σελ. 47 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Kodi media center
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 12571
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 16:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας