Σελ. 93 από 149 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 2222
  1. #1381
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ εννοούσα το /etc/inputrc που έχει τις ρυθμίσεις της εκάστοτε διανομής μια και είπες ότι άλλαξες λειτουργικό αλλά και το .inputrc κάνει δουλειά.
    Δεν μπορώ να αλλάξω το /etc/inputrc, δεν έχω root privileges, δεν μιλάω για προσωπικό υπολογιστή αλλά για supercomputer.

    Από περιέργεια και μόνο, επειδή ορισμένα nodes είναι ακόμα στο παλιό λειτουργικό, συνέκρινα το παλιό με το νέο /etc/inputrc. Το νέο έχει πολλές νέες ρυθμίσεις σχετιζόμενες με το screen, και αυτό:
    Κώδικας:
    set enable-meta-key off
    Κατά τα άλλα είναι ακριβώς ίδια, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί άλλαξε η συμπεριφορά. Καμία ιδέα; Και πάλι, είναι από περιέργεια μπας και μάθω κάτι παραπάνω, το πρόβλημά μου έχει λυθεί.

  2. #1382
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να αλλάξω το /etc/inputrc, δεν έχω root privileges, δεν μιλάω για προσωπικό υπολογιστή αλλά για supercomputer.

    Από περιέργεια και μόνο, επειδή ορισμένα nodes είναι ακόμα στο παλιό λειτουργικό, συνέκρινα το παλιό με το νέο /etc/inputrc. Το νέο έχει πολλές νέες ρυθμίσεις σχετιζόμενες με το screen, και αυτό:
    Κώδικας:
    set enable-meta-key off
    Κατά τα άλλα είναι ακριβώς ίδια, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί άλλαξε η συμπεριφορά. Καμία ιδέα; Και πάλι, είναι από περιέργεια μπας και μάθω κάτι παραπάνω, το πρόβλημά μου έχει λυθεί.
    Το meta το απενεργοποιούν όλοι νομίζω ώστε να παίζει το 8bit που ανέφερα πριν. Πλέον δεν παίζει ρόλο γιατί όλοι έχουν UTF-8 locales και γιατί κανείς δεν δουλεύει κονσόλα (ttyN όχι τερματικό μέσω X). Παλαιότερα όμως είχαν εφευρεθεί διάφορες μαγκιές λόγω των περιορισμών που υπήρχαν στην κονσόλα. Μία από αυτές ήταν να χάνεις την δυνατότητα του meta σαν modifier αλλά να χρησιμοποιείς εκείνο το bit για να έχεις 8bit και να μπορείς να γράφεις αγγλικά + μία άλλη γλώσσα. Άλλη μαγκιά για παράδειγμα ήταν όταν έγραφες συχνά σε δύο άλλες γλώσσες πέραν των αγγλικών, να μπορείς να φορτώσεις font με 512 χαρακτήρες αντί για 256 αλλά έτσι έχανες την δυνατότητα να έχεις "εφέ" (όπως πχ blinking text) γιατί χρησιμοποιούσες εκείνα τα "bits" για τους έξτρα χαρακτήρες.

    Τώρα γιατί να υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά με ίδιο inputrc δεν γνωρίζω. Το ZSH δεν χρησιμοποιεί readline οπότε έχω αιώνες να ασχοληθώ με inputrc. Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό (με σειρά πιθανότερο -> λιγότερο πιθανό) είναι:
    α) Να εισάγεται κάποιο 2ο αρχείο με include στα /etc/inputrc οπότε να διαφοροποιείται εκεί κάποια ρύθμιση
    β) Κάποιες ρυθμίσεις της readline μπορείς να τις αλλάξεις και μέσα από τα αρχεία ρύθμισης του bash οπότε να αλλάζει κάτι σε bashrc, profile, κτλ
    γ) Μήπως, όπως πχ το cryptsetup και κάποια άλλα προγράμματα, η readline ή το bash υποστηρίζουν κατά το χτίσιμο να αλλάξεις κάποια "defaults" οπότε χωρίς να υπάρχει καταχώριση στο /etc/inputrc, στο παλιό λειτουργικό να ήταν default On (κατά συνέπεια να σου παίζει σωστά τόσο καιρό) και στο καινούριο να είναι default Off.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #1383
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το meta το απενεργοποιούν όλοι νομίζω ώστε να παίζει το 8bit που ανέφερα πριν. Πλέον δεν παίζει ρόλο γιατί όλοι έχουν UTF-8 locales και γιατί κανείς δεν δουλεύει κονσόλα (ttyN όχι τερματικό μέσω X). Παλαιότερα όμως είχαν εφευρεθεί διάφορες μαγκιές λόγω των περιορισμών που υπήρχαν στην κονσόλα. Μία από αυτές ήταν να χάνεις την δυνατότητα του meta σαν modifier αλλά να χρησιμοποιείς εκείνο το bit για να έχεις 8bit και να μπορείς να γράφεις αγγλικά + μία άλλη γλώσσα. Άλλη μαγκιά για παράδειγμα ήταν όταν έγραφες συχνά σε δύο άλλες γλώσσες πέραν των αγγλικών, να μπορείς να φορτώσεις font με 512 χαρακτήρες αντί για 256 αλλά έτσι έχανες την δυνατότητα να έχεις "εφέ" (όπως πχ blinking text) γιατί χρησιμοποιούσες εκείνα τα "bits" για τους έξτρα χαρακτήρες.

    Τώρα γιατί να υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά με ίδιο inputrc δεν γνωρίζω. Το ZSH δεν χρησιμοποιεί readline οπότε έχω αιώνες να ασχοληθώ με inputrc. Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό (με σειρά πιθανότερο -> λιγότερο πιθανό) είναι:
    α) Να εισάγεται κάποιο 2ο αρχείο με include στα /etc/inputrc οπότε να διαφοροποιείται εκεί κάποια ρύθμιση
    β) Κάποιες ρυθμίσεις της readline μπορείς να τις αλλάξεις και μέσα από τα αρχεία ρύθμισης του bash οπότε να αλλάζει κάτι σε bashrc, profile, κτλ
    γ) Μήπως, όπως πχ το cryptsetup και κάποια άλλα προγράμματα, η readline ή το bash υποστηρίζουν κατά το χτίσιμο να αλλάξεις κάποια "defaults" οπότε χωρίς να υπάρχει καταχώριση στο /etc/inputrc, στο παλιό λειτουργικό να ήταν default On (κατά συνέπεια να σου παίζει σωστά τόσο καιρό) και στο καινούριο να είναι default Off.
    Ευχαριστώ!

  4. #1384
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    να ρωτήσω κάτι:

    έχω λάβει ένα αρχείο csv που περιέχει 2 στήλες με πολλά δεδομένα με δεκαδικούς αριθμούς που χωρίζουν το ακέραιο μέρος του αριθμού από το δεκαδικό με τελεία (αμερικάνικο σύστημα) αντί με κόμμα που είναι το ελληνικό. Αντί να κάτσω 1 προς 1 ένα να τα διορθώνω, μπορώ με κάποιο τρόπο να μετατρέψω γρήγορα τα δεδομένα με τα εργαλεία του bash;
    Πρέπει μάλλον να γίνει και μια τρίτη μετατροπή: τα στοιχεία χωρίζονται μεταξύ τους με (, ) κόμμα...


    δείτε το σαν άσκηση αν θέλετε...
    το έφτιαξα με μετατροπή σε ods και αλλαγή locale σε En_US

  5. #1385
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Για δώσε ένα δείγμα.

  6. #1386
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε ένα δείγμα.
    η πρώτη γραμή δεδομένων, χωρίζονται με κόμμα τα στοιχεία:
    Κώδικας:
    field1text,field2text,2018-08-20T22:08:27.381Z,0.0100000000000000,0.0680975200000000,textfield,,15721270,textfield

  7. #1387
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μετά την μετατροπή θα εισάγεις πουθενά τα δεδομένα; Πρέπει να βάλεις και αυτάκια σε κάθε field. Αν αλλάξεις απλά την τελεία τότε θα προσθέσεις δύο πεδία ακόμα και τα δεδομένα δεν θα γίνουν σωστά parse.

  8. #1388
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τα text field ειναι μέσα σε εισαγωγικά υποχρεωτικά ή μόνο αν περιέχουν κόμμα;

  9. #1389
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    -τα στοιχεία θα επεξεργαστούν με libreoffice calc και τώρα έτσι όπως είναι δεν γίνονται πράξεις με ελληνικό locale αφού οι δεκαδικοί είναι με τελεία αντί για κόμμα.
    -δεν περιέχουν εισαγωγικά τα text fields, απλώς έχουν μια λέξη ή ένα αλφαριθμητικό.

  10. #1390
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    -τα στοιχεία θα επεξεργαστούν με libreoffice calc και τώρα έτσι όπως είναι δεν γίνονται πράξεις με ελληνικό locale αφού οι δεκαδικοί είναι με τελεία αντί για κόμμα.
    -δεν περιέχουν εισαγωγικά τα text fields, απλώς έχουν μια λέξη ή ένα αλφαριθμητικό.
    Κώδικας:
    sed 's/,/;/g' -i test.csv                                                                                                                                                                               :(
    sed 's/\./,/g' -i test.csv
    Αλλάζει το "," με ";" και στη συνέχεια τη "." με ",".

  11. #1391
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Heh με πρόλαβες, πάρτε και την δικιά μου noob αηδία

    Κώδικας:
    sed 's/,/","/g' foo.csv | sed 's/$/"/g' | sed 's/^/"/g' | sed 's/\./\,/2' | sed 's/\./\,/2' > bar.csv
    Βάζει πρώτα εισαγωγικά και αλλάζει την τελεία στο 2ο και 3ο αποτέλεσμα.

  12. #1392
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    ευχαριστώ και τους 2
    θα τα δοκιμάσω

  13. #1393
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    sed, so last year... Εγώ τέτοιες μετατροπές τις κάνω στο vim:

    :1,$s/,/;/g
    :1,$s/./,/g

  14. #1394
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Εγκρίνω αλλά technically που λένε στο χωριό ζήτησε one liner .
    Απέλπιδα προσπάθεια να δώσω αξία στη μπούρδα μου.

  15. #1395
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκρίνω αλλά technically που λένε στο χωριό ζήτησε one liner .
    Απέλπιδα προσπάθεια να δώσω αξία στη μπούρδα μου.
    Πέρα από το αν γίνεται γρηγορότερα με διαφορετικό κώδικα όπως αυτόν του MitsakouGR, δεν χρειάζεται να τρέχεις πολλές φορές το sed μέσω pipes. Το sed (τουλάχιστον το gnu αλλά νομίζω όλα τα υποστηρίζουν) υποστηρίζει πολλαπλά "scripts" με την παράμετρο -e.
    Κώδικας:
    % cat foo.csv 
    field1text,field2text,2018-08-20T22:08:27.381Z,0.0100000000000000,0.0680975200000000,textfield,,15721270,textfield
    
    % sed 's/,/","/g' foo.csv | sed 's/$/"/g' | sed 's/^/"/g' | sed 's/\./\,/2' | sed 's/\./\,/2'
    "field1text","field2text","2018-08-20T22:08:27.381Z","0,0100000000000000","0,0680975200000000","textfield","","15721270","textfield"
    
    % sed -e 's/,/","/g' -e 's/$/"/g' -e 's/^/"/g' -e 's/\./\,/2' -e 's/\./\,/2' foo.csv 
    "field1text","field2text","2018-08-20T22:08:27.381Z","0,0100000000000000","0,0680975200000000","textfield","","15721270","textfield"
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 93 από 149 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για ένα απλό bash script
    Από AddictedToChaos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 01:57
  2. bash - matlab
    Από simeon.mattes στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 23:00
  3. Bash Script help (Αρχάριος)
    Από weakwire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 00:41
  4. bash rename (mv)
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-07, 16:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας