Σελ. 89 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.321-1.335 από 2201
  1. #1321
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Έχω φακέλους ανά έτος πχ 2016,2015,2014,2013 και πριν που περιέχουν pdf αρχεία με αναφορές τραπεζικών λογαριασμών ανά μήνα. Μέχρι το 2016 η ALPHA τα έστελνε κλειδωμένα και πρέπει τώρα να τα ξεκλειδώνω 1 προς 1 με χρονοβόρες διαδικασίες (πχ open και save με evince ή με Chrome) για να κάνω κάποιες σημειώσεις πάνω σε αυτά.
    Βρήκα την λύση του qpdf, από το command line δίνεις:
    Κώδικας:
    qpdf --decrypt Name.pdf NameDecrypted.pdf
    και η αναμενόμενη κλασσική ερώτηση:
    πως θα το κάνω μαζικά decrypt και ταυτόχρονα μετονομασία των pdf αρχείων;

  2. #1322
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω φακέλους ανά έτος πχ 2016,2015,2014,2013 και πριν που περιέχουν pdf αρχεία με αναφορές τραπεζικών λογαριασμών ανά μήνα. Μέχρι το 2016 η ALPHA τα έστελνε κλειδωμένα και πρέπει τώρα να τα ξεκλειδώνω 1 προς 1 με χρονοβόρες διαδικασίες (πχ open και save με evince ή με Chrome) για να κάνω κάποιες σημειώσεις πάνω σε αυτά.
    Βρήκα την λύση του qpdf, από το command line δίνεις:
    Κώδικας:
    qpdf --decrypt Name.pdf NameDecrypted.pdf
    και η αναμενόμενη κλασσική ερώτηση:
    πως θα το κάνω μαζικά decrypt και ταυτόχρονα μετονομασία των pdf αρχείων;
    Κώδικας:
    for d in */; do
      for f in $d/*.pdf; do
        qpdf --decrypt $f.pdf "$f"_decrypted.pdf
      done;
    done;
    Κάντο save ως decryptor.sh στο dir όπου έχεις τους φακέλους. Το πρώτο for θα κάνει loop όλους τους φακέλους, και το δεύτερο θα κάνει loop όλα τα pdf αρχεία στον φάκελο.

  3. #1323
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω φακέλους ανά έτος πχ 2016,2015,2014,2013 και πριν που περιέχουν pdf αρχεία με αναφορές τραπεζικών λογαριασμών ανά μήνα. Μέχρι το 2016 η ALPHA τα έστελνε κλειδωμένα και πρέπει τώρα να τα ξεκλειδώνω 1 προς 1 με χρονοβόρες διαδικασίες (πχ open και save με evince ή με Chrome) για να κάνω κάποιες σημειώσεις πάνω σε αυτά.
    Βρήκα την λύση του qpdf, από το command line δίνεις:
    Κώδικας:
    qpdf --decrypt Name.pdf NameDecrypted.pdf
    και η αναμενόμενη κλασσική ερώτηση:
    πως θα το κάνω μαζικά decrypt και ταυτόχρονα μετονομασία των pdf αρχείων;
    Κώδικας:
    for f in `find * -type f -name '*.pdf'`; do qpdf --decrypt ${f} Decrypted${f}; done
    - - - Updated - - -

    PS: Αυτό θα φτιάξει αρχεία DecryptedName.pdf. Γίνεται και ακριβώς αυτό που θες, απλά είναι πιο πολύπλοκη εντολή.

  4. #1324
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    σας ευχαριστώ και τους 2

  5. #1325
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Αυτές οι δουλειές γίνονται πολύ εύκολα με την find όπως έγραψε ο tsigarid. Στη δική σου περίπτωση δεν θα έχεις θέμα αλλά σε κάποιον άλλον που τα ονόματα των αρχείων μπορεί να έχουν κενά, ενδέχεται να μην δουλέψει σωστά.

    Κώδικας:
    % mkdir 2015 2016 2013
    % touch 2015/file\ a.pdf
    % touch 2016/file\ b.pdf
    % touch 2013/file\ c.pdf
    
    % for f in `find * -type f -name '*.pdf'`; do echo will do file ${f}; done                                                                 
    will do file 2013/file
    will do file c.pdf
    will do file 2015/file
    will do file a.pdf
    will do file 2016/file
    will do file b.pdf
    Όπως βλέπεις, η for σπάει στον χαρακτήρα γραμμής και δημιουργεί περισσότερα tokens από ό,τι πρέπει. Υπάρχουν τρόποι για να το παρακάμψεις φυσικά αυτό αλλά ένας πιο εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις την παράμετρο exec της find.

    Κώδικας:
    % find . -type f -name "*.pdf" -exec mv -vi {} "{}.decrypted" \;
    renamed './2013/file c.pdf' -> './2013/file c.pdf.decrypted'
    renamed './2016/file b.pdf' -> './2016/file b.pdf.decrypted'
    renamed './2015/file a.pdf' -> './2015/file a.pdf.decrypted'
    Για παράδειγμα, στο παραπάνω χαζό tree που δημιούργησα κάνω με την μία rename σε .decrypted με την exec. Όπου βάζεις {} αντικαθίσταται με το όρισμα που βρίσκει η find και το \; σημαίνει το τέλος της εντολής της exec.

    Μια εκδοχή για αυτό που θέλεις να κάνεις είναι η παρακάτω:
    Κώδικας:
    find /path/pou/8es -type f -name "*.pdf" -exec qpdf --decrypt {} {}.decrypted \;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #1326
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    τέλεια!, ευχαριστώ για την επεξήγηση!

  7. #1327
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι δουλειές γίνονται πολύ εύκολα με την find όπως έγραψε ο tsigarid. Στη δική σου περίπτωση δεν θα έχεις θέμα αλλά σε κάποιον άλλον που τα ονόματα των αρχείων μπορεί να έχουν κενά, ενδέχεται να μην δουλέψει σωστά.

    Κώδικας:
    % mkdir 2015 2016 2013
    % touch 2015/file\ a.pdf
    % touch 2016/file\ b.pdf
    % touch 2013/file\ c.pdf
    
    % for f in `find * -type f -name '*.pdf'`; do echo will do file ${f}; done                                                                 
    will do file 2013/file
    will do file c.pdf
    will do file 2015/file
    will do file a.pdf
    will do file 2016/file
    will do file b.pdf
    Όπως βλέπεις, η for σπάει στον χαρακτήρα γραμμής και δημιουργεί περισσότερα tokens από ό,τι πρέπει. Υπάρχουν τρόποι για να το παρακάμψεις φυσικά αυτό αλλά ένας πιο εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις την παράμετρο exec της find.

    Κώδικας:
    % find . -type f -name "*.pdf" -exec mv -vi {} "{}.decrypted" \;
    renamed './2013/file c.pdf' -> './2013/file c.pdf.decrypted'
    renamed './2016/file b.pdf' -> './2016/file b.pdf.decrypted'
    renamed './2015/file a.pdf' -> './2015/file a.pdf.decrypted'
    Για παράδειγμα, στο παραπάνω χαζό tree που δημιούργησα κάνω με την μία rename σε .decrypted με την exec. Όπου βάζεις {} αντικαθίσταται με το όρισμα που βρίσκει η find και το \; σημαίνει το τέλος της εντολής της exec.

    Μια εκδοχή για αυτό που θέλεις να κάνεις είναι η παρακάτω:
    Κώδικας:
    find /path/pou/8es -type f -name "*.pdf" -exec qpdf --decrypt {} {}.decrypted \;
    Σωστός! Απλά προσωπικά αποφεύγω να χρησιμοποιώ την exec γιατί ξεχνάω πότε πρέπει να χρησιμοποιήσω \; και πότε +.

  8. #1328
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θέλω να τρέξω μία εντολή (dmget, αν κάποιος την ξέρει) για να επαναφέρω αρχεία από ένα tape archive στον δίσκο. Η εντολή αυτή δεν μπορεί να δεχτεί ως όρισμα πάνω από ~1000 αρχεία, οπότε όταν κάνω κάτι τέτοιο:
    Κώδικας:
    dmget *
    Απλά αποτυγχάνει. Υπάρχει τρόπος (πχ με find, ή κάτι άλλο) να διαλέξω τα αρχεία σε ομάδες; Κάτι τέτοιο σκέφτομαι ιδανικά:
    Κώδικας:
    find * -type f -blocks_of_files=1000 -exec dmget {} +

  9. #1329
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να τρέξω μία εντολή (dmget, αν κάποιος την ξέρει) για να επαναφέρω αρχεία από ένα tape archive στον δίσκο. Η εντολή αυτή δεν μπορεί να δεχτεί ως όρισμα πάνω από ~1000 αρχεία, οπότε όταν κάνω κάτι τέτοιο:
    Κώδικας:
    dmget *
    Απλά αποτυγχάνει. Υπάρχει τρόπος (πχ με find, ή κάτι άλλο) να διαλέξω τα αρχεία σε ομάδες; Κάτι τέτοιο σκέφτομαι ιδανικά:
    Κώδικας:
    find * -type f -blocks_of_files=1000 -exec dmget {} +
    Η εντολή αυτή έχει κάποια ιδιαιτερότητα και δεν δέχεται παραπάνω αρχεία ή μήπως είναι το κλασικό θέμα του κελύφους με το "too many arguments"; Αν είναι το δεύτερο, ο κλασικός τρόπος παράκαμψής του με pipes δεν σου λειτουργεί ;

    Κώδικας:
    Αντί για
    $ dmget *
    έχουμε το
    $ ls * | xargs dmget
    Αν τα αρχεία σου έχουν κενό στα ονόματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την print0 του find
    Κώδικας:
    $ find κατάλογος -type f -τάδε -δείνα -print0 | xargs -0 dmget
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #1330
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εντολή αυτή έχει κάποια ιδιαιτερότητα και δεν δέχεται παραπάνω αρχεία ή μήπως είναι το κλασικό θέμα του κελύφους με το "too many arguments"; Αν είναι το δεύτερο, ο κλασικός τρόπος παράκαμψής του με pipes δεν σου λειτουργεί ;

    Κώδικας:
    Αντί για
    $ dmget *
    έχουμε το
    $ ls * | xargs dmget
    Αν τα αρχεία σου έχουν κενό στα ονόματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την print0 του find
    Κώδικας:
    $ find κατάλογος -type f -τάδε -δείνα -print0 | xargs -0 dmget
    Ναι, δεν δέχεται παραπάνω arguments, αλλά δεν θέλω να πετάω από ένα αρχείο τη φορά στα arguments list, γιατί είναι πολύ πιο αργή διαδικασία. Ή δεν κατάλαβα το τι εννοείς με το xargs (τα αρχεία μου δεν έχουν κενά).

  11. #1331
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εντολή αυτή έχει κάποια ιδιαιτερότητα και δεν δέχεται παραπάνω αρχεία ή μήπως είναι το κλασικό θέμα του κελύφους με το "too many arguments"; Αν είναι το δεύτερο, ο κλασικός τρόπος παράκαμψής του με pipes δεν σου λειτουργεί ;

    Κώδικας:
    Αντί για
    $ dmget *
    έχουμε το
    $ ls * | xargs dmget
    Αν τα αρχεία σου έχουν κενό στα ονόματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την print0 του find
    Κώδικας:
    $ find κατάλογος -type f -τάδε -δείνα -print0 | xargs -0 dmget
    Προφανώς αν θες απαντάς αλλά έχω περιέργεια ποιο είναι το επάγγελμά σου. Γιατί τα παίζεις τα πισι στα δάχτυλα
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #1332
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αν θες απαντάς αλλά έχω περιέργεια ποιο είναι το επάγγελμά σου. Γιατί τα παίζεις τα πισι στα δάχτυλα

    Δεν έχω επάγγελμα σχετικό με υπολογιστές (αυτή τη στιγμή άνεργος κιόλας ). Το μόνο σχετικό επάγγελμά μου ήταν σε μια αγγλική εταιρία (αν ξεχάσουμε τα παχιά λόγια των επίσημων τίτλων, ήμουν network admin και junior programmer και ό,τι άλλο χρειαζόταν ) αλλά οι όσες γνώσεις έχω δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα.

    Είχα την τύχη να γεννηθώ σε μια πιο "πρωτόγονη" εποχή. Το αυτοκίνητο που αγόραζες δεν είχε αυτόματο παρκάρισμα και κάμερα οπισθοπορίας οπότε μάθαινες να παρκάρεις εσύ. Ο υπολογιστής δεν είχε point n click guis με όλα να γίνονται για εσένα αλλά είχε linux 2.0 ή ms-dos. Έτσι λοιπόν και ο πιο casual χρήστης pc ήξερε να ψιλοχειρίζεται τις εντολές του dos και τουλάχιστον pascal. Όσοι ασχολούνταν λίγο παραπάνω, είχαν καταγίνει με c, assembly, optimisations στο ms-dos, κτλ. Ένα άτυπο game που υπήρχε μεταξύ φίλων ήταν ποιος θα φτάσει την περισσότερη ελεύθερη μνήμη πειράζοντας τα config.sys / autoexec.bat. Από τα 640KB συνολικής low level μνήμης, είχα φτάσει νομίζω τα 624KB ελεύθερη μνήμη ή κάπου εκεί (τα 608 τα έφτανες εύκολα και από εκεί και πέρα ήθελε λίγο πείραγμα). Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα πολλά πράγματα μπορείς να μάθεις για την λειτουργία των υπολογιστών με πάρα πολύ λίγη ενασχόληση πρώτα με το δυαδικό σύστημα και μετά με assembly (πριν χρόνια είχα διαβάσει ένα rant ενός πολύ γνωστού προγραμματιστή που έλεγε ότι πρήζεται το συκώτι του με την γενιά των "java programmers" γιατί δεν ξέρουν βασικά πράγματα που θα τους βοηθούσαν πάρα πολύ στον προγραμματισμό ).

    Όχι ότι τώρα δεν μπορείς να τα μάθεις, απλά η γενιά που ξεκίνησε πχ από XP και μετά, δεν είχε τόσο έναυσμα να τα μάθει. Και όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνουν οι ευκολίες και μειώνεται η ανάγκη να εμβαθύνεις. Τώρα όλοι έχουν smartphone χωρίς καν να ξέρουν από που ανοίγει. Δεν διατύπωσα όσο καλά ήθελα τα λεγόμενά μου και ίσως διαβάζονται σαν αλλαζονικά αλλά δεν έχω καμμία τέτοια διάθεση. Απλά θέλω να πω ότι όταν όλα γίνονται για σένα (το οποίο είναι φυσικά καλό, δεν λέω να γυρίσουμε στον μεσαίωνα), δεν μπαίνεις στον κόπο να το πας παρακάτω.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #1333
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Κι εγώ πάντως το ίδιο έχω παρατηρήσει, όταν βλέπεις κάποιον να είναι όντως δυνατός είναι λόγω προσωπικής ενασχόλησης και μόνο.
    Σε καμία περίπτωση δεν είμαι imitheos (και ασχολήθηκα μόλις το 2004 με linux), ομως η χαρά που είχα νιώσει όταν έβαλα στο xorg.conf support για ελληνικά στο keyboard (slackware) διαβάζοντας ουσιαστικά documentation από CD ήταν απερίγραπτη! Εποχές προ και μετά ADSL internet στην Ελλάδα
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  14. #1334
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν έχω επάγγελμα σχετικό με υπολογιστές (αυτή τη στιγμή άνεργος κιόλας ). Το μόνο σχετικό επάγγελμά μου ήταν σε μια αγγλική εταιρία (αν ξεχάσουμε τα παχιά λόγια των επίσημων τίτλων, ήμουν network admin και junior programmer και ό,τι άλλο χρειαζόταν ) αλλά οι όσες γνώσεις έχω δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα.

    Είχα την τύχη να γεννηθώ σε μια πιο "πρωτόγονη" εποχή. Το αυτοκίνητο που αγόραζες δεν είχε αυτόματο παρκάρισμα και κάμερα οπισθοπορίας οπότε μάθαινες να παρκάρεις εσύ. Ο υπολογιστής δεν είχε point n click guis με όλα να γίνονται για εσένα αλλά είχε linux 2.0 ή ms-dos. Έτσι λοιπόν και ο πιο casual χρήστης pc ήξερε να ψιλοχειρίζεται τις εντολές του dos και τουλάχιστον pascal. Όσοι ασχολούνταν λίγο παραπάνω, είχαν καταγίνει με c, assembly, optimisations στο ms-dos, κτλ. Ένα άτυπο game που υπήρχε μεταξύ φίλων ήταν ποιος θα φτάσει την περισσότερη ελεύθερη μνήμη πειράζοντας τα config.sys / autoexec.bat. Από τα 640KB συνολικής low level μνήμης, είχα φτάσει νομίζω τα 624KB ελεύθερη μνήμη ή κάπου εκεί (τα 608 τα έφτανες εύκολα και από εκεί και πέρα ήθελε λίγο πείραγμα). Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα πολλά πράγματα μπορείς να μάθεις για την λειτουργία των υπολογιστών με πάρα πολύ λίγη ενασχόληση πρώτα με το δυαδικό σύστημα και μετά με assembly (πριν χρόνια είχα διαβάσει ένα rant ενός πολύ γνωστού προγραμματιστή που έλεγε ότι πρήζεται το συκώτι του με την γενιά των "java programmers" γιατί δεν ξέρουν βασικά πράγματα που θα τους βοηθούσαν πάρα πολύ στον προγραμματισμό ).

    Όχι ότι τώρα δεν μπορείς να τα μάθεις, απλά η γενιά που ξεκίνησε πχ από XP και μετά, δεν είχε τόσο έναυσμα να τα μάθει. Και όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνουν οι ευκολίες και μειώνεται η ανάγκη να εμβαθύνεις. Τώρα όλοι έχουν smartphone χωρίς καν να ξέρουν από που ανοίγει. Δεν διατύπωσα όσο καλά ήθελα τα λεγόμενά μου και ίσως διαβάζονται σαν αλλαζονικά αλλά δεν έχω καμμία τέτοια διάθεση. Απλά θέλω να πω ότι όταν όλα γίνονται για σένα (το οποίο είναι φυσικά καλό, δεν λέω να γυρίσουμε στον μεσαίωνα), δεν μπαίνεις στον κόπο να το πας παρακάτω.
    Έτσι!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #1335
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για βοηθήστε με εδώ γιατί το bash θα με τρελάνει. Έχω αυτό:

    Κώδικας:
    #!/bin/bash -e
    
    yeare=0007
    yeari=0001
    nyears=$((${yeare}-${yeari}+1))
    echo $yeari $yeare $nyears
    Και παίρνω όταν το τρέχω το αναμενόμενο:

    Κώδικας:
    0001 0007 7
    Όταν όμως έχω αυτό:

    Κώδικας:
    #!/bin/bash -e
    
    yeare=0008
    yeari=0001
    nyears=$((${yeare}-${yeari}+1))
    echo $yeari $yeare $nyears
    Γιατί παίρνω σφάλμα;

    Κώδικας:
    ./x: line 5: 0008: value too great for base (error token is "0008")
    0001 0008

Σελ. 89 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για ένα απλό bash script
    Από AddictedToChaos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 01:57
  2. bash - matlab
    Από simeon.mattes στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 23:00
  3. Bash Script help (Αρχάριος)
    Από weakwire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 00:41
  4. bash rename (mv)
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-07, 16:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας