Σελ. 147 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 127137142145146147
Εμφάνιση 2.191-2.205 από 2205
  1. #2191
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Semi-offtopic γιατι δεν ξερω που αλλου να το ρωτησω. Μεσω του meld, εκανα ενα .patch για 2 αρχεια και πανω πανω γραφει
    Κώδικας:
    --- /home/jim/main-old.py
    +++ /home/jim/main.py
    Ο χρηστης που θα το τρεξει για να πατσαρει το αρχειο, θα πρεπει να το εχει στο ιδιο path? Αν ναι, τι πρεπει να βαλω εκει?
    Αυτό μάλλον το έχεις κολλήσει από τα windows... Readme.md

  2. #2192
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.334
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπλεξαμε δηλαδη...
    Αν βγαλω το path απο εκει πανω, δεν θα δουλεψει το αρχειο, σωστα? Γιατι πριν ρωτησω ειδα πχ ενα τετοιο patch για τον chromium στο debian και λεω οκ δεν παιζει να το πετυχω ποτε το path.
    https://sources.debian.org/src/chrom...erences.patch/
    ديميتريس

  3. #2193
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Αν είναι μικρό το patch, σβήσε αυτά που δε σε ενδιαφέρουν. Μια δοκιμή σε εμένα στους φακέλους test και test.new:

    Κώδικας:
    host /tmp $ ll test
    total 4
    0 drwxr-xr-x  2 lourdas users  60 Φεβ  20 18:02 ./
    0 drwxrwxrwt 24 root    root  620 Φεβ  20 18:02 ../
    4 -rw-r--r--  1 lourdas users  13 Φεβ  20 18:02 foo
    host /tmp $ ll test.new/
    total 4
    0 drwxr-xr-x  2 lourdas users  60 Φεβ  20 18:02 ./
    0 drwxrwxrwt 24 root    root  620 Φεβ  20 18:02 ../
    4 -rw-r--r--  1 lourdas users  40 Φεβ  20 18:02 foo
    host /tmp $ diff -uNr test test.new/
    diff -uNr test/foo test.new/foo
    --- test/foo	2024-02-20 18:02:22.604993875 +0200
    +++ test.new/foo	2024-02-20 18:02:43.640177757 +0200
    @@ -1 +1,4 @@
     Hello World!
    +Hello World!
    +Hello World!
    Το absolute path πώς το έβαλες;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #2194
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.334
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το εβαλε το meld το path, και τα αρχεια τα ειχα στο home μου.
    Εγω λεω να τα σβησω και ας βρει ο dev τον τροπο μονος του.

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
    We don’t support that file type.
    
    Try again with GIF, JPEG, JPG, MOV, MP4, PNG, SVG, WEBM, CPUPROFILE, CSV, DMP, DOCX, FODG, FODP, FODS, FODT, GZ, JSON, JSONC, LOG, MD, ODF, ODG, ODP, ODS, ODT, PATCH, PDF, PPTX, TGZ, TXT, XLS, XLSX or ZIP.
    F@ck you github!
    ديميتريس

  5. #2195
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Jim κάνε το απλο για σένα, diff -u file1 file2, κανονικά θα πρέπει να μπορείς να το κάνεις patch με patch -p1 και μέχρι εκεί.

    Βέβαια υπάρχει περίπτωση να ρωτάς κάτι άλλο... που αγνοώ αλλά δεν πειράζει εδώ είμαστε να το ξαναδούμε

    Με μπέρδεψες με το github ... τι σκάς ? δες με git diff τις αλλαγές στο δικό σου repo, κάνε commit push και ας τις πάρει ο μάστορας στο δικό του

  6. #2196
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.334
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να κανω git diff κλπ ωστε το patch μου να ανεβει σαν commit στο μαμα repo πρεπει να κανω clone το repo και αλλα 10 πραγματα απ' οτι ειδα, που δεν υπαρχει περιπτωση να τα πετυχω ολα σωστα. Γιαυτο εξαλλου εκανα και το patch αρχειο μεσα απο το meld, σιγα μην το πετυχαινα απο το diff.
    ديميتريس

  7. #2197
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Εχεις ένα δίκιο, προσωπικά προτιμώ να έχω ενα συγκεκριμένο workflow ειδικά οταν μιλάμε για κάτι που είναι hosted στο github, θα αναγκαστείς να το μάθεις μια φορά αλλά πιστεψέ με μετά ειναι παιχνιδάκι και δεν μπορείς να κάνεις λάθος

    Απο την άλλη βέβαια... ενα diff -u πολλές φορές αρκεί.

    Να σου πώ τον δικο μου λόγο επειδή ειμαι πολυτεχνίτης και δεν θα θυμάμει τι έχω κάνει και πού, όλα στο github, όλα git based και οταν το ξαναπιάσω εαν δεν έχω κάνει commit , ενα git diff αρκεί για να δώ που είμαι

  8. #2198
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κανω git diff κλπ ωστε το patch μου να ανεβει σαν commit στο μαμα repo πρεπει να κανω clone το repo και αλλα 10 πραγματα απ' οτι ειδα, που δεν υπαρχει περιπτωση να τα πετυχω ολα σωστα. Γιαυτο εξαλλου εκανα και το patch αρχειο μεσα απο το meld, σιγα μην το πετυχαινα απο το diff.
    Την "αλλαγή" την συνέταξες εσύ;

    Γιατί το ρωτάω. Έχω την εντύπωση ότι το github, από πολλά χρόνια, είχε προσθέσει μια δυνατότητα μέσα από το github να κάνεις edit ένα αρχείο και μετά να το σώζει και να στο κάνει commit. Ίσως το θυμάμαι λανθασμένα αλλά θυμάμαι πολλούς να το κατακρίνουν επειδή οδηγούσε σε κακές πρακτικές και δυσκόλευε τους developers σε πολλά projects.

    Αν ισχύει αυτό, και συνέταξες εσύ την αλλαγή, θα μπορούσες να πειράξεις το αρχείο μέσα από το github και να μην τρέξεις καθόλου git diff, diff, meld, κτλ. Θα παράξει το github το commit και εσύ θα το στείλεις σαν pull request (ίσως να στο κάνει και αυτό το github). Το γράφω με επιφύλαξη φυσικά γιατί μπορεί να θυμάμαι βλακείες. Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος θα μπορεί να σε καθοδηγήσει πιο σωστά για να μην παιδεύεσαι.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #2199
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την "αλλαγή" την συνέταξες εσύ;

    Γιατί το ρωτάω. Έχω την εντύπωση ότι το github, από πολλά χρόνια, είχε προσθέσει μια δυνατότητα μέσα από το github να κάνεις edit ένα αρχείο και μετά να το σώζει και να στο κάνει commit. Ίσως το θυμάμαι λανθασμένα αλλά θυμάμαι πολλούς να το κατακρίνουν επειδή οδηγούσε σε κακές πρακτικές και δυσκόλευε τους developers σε πολλά projects.

    Αν ισχύει αυτό, και συνέταξες εσύ την αλλαγή, θα μπορούσες να πειράξεις το αρχείο μέσα από το github και να μην τρέξεις καθόλου git diff, diff, meld, κτλ. Θα παράξει το github το commit και εσύ θα το στείλεις σαν pull request (ίσως να στο κάνει και αυτό το github). Το γράφω με επιφύλαξη φυσικά γιατί μπορεί να θυμάμαι βλακείες. Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος θα μπορεί να σε καθοδηγήσει πιο σωστά για να μην παιδεύεσαι.
    Άστον να παιδευτεί για να μάθει. Αν δεν παιδευτείς, δεν μαθαίνεις!

  10. #2200
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.334
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι εγω εκανα την αλλαγη. Για να με καμαρωσει ο sktheo
    Ωραιο αυτο που λες, αλλα ο τυπος δεν εχει το αρχειο που λεω φατσα καρτα στο github αλλα μεσα σε ενα zip (απο προσθετο του kodi ειναι). Ανοιξα issue, ειπα που ειναι το προβλημα, ποσταρα και τις αλλαγες που απαιτουνται και τωρα ανεβασα και το patch που τις εχει μαζεμενες. Τι αλλο να εκανα?

    - - - Updated - - -

    Τεο με εχεις φαει!
    ديميتريس

  11. #2201
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.631
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Όταν τρέχω
    Κώδικας:
    tail -f FILENAME
    μερικές φορές μου λέει file truncated, επειδή το αρχείο ξαναγράφεται από την αρχή. Υπάρχει τρόπος να μου εμφανίζει και timestamp όταν συμβαίνει αυτό;

  12. #2202
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.334
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Finding stuff in the terminal
    https://flakm.com/posts/finding_stuff/
    ديميتريس

  13. #2203
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Finding stuff in the terminal
    https://flakm.com/posts/finding_stuff/
    Ωραία όλα αυτά τα εργαλεία, τα οποία χρησιμοποιώ κατά 80% στην εργασία μου όταν δουλεύω σε projects τοπικά στο pc, το κακό όμως είναι πως όταν έχεις να κάνεις με production servers, δεν θα τα βρεις εγκατεστημένα, ούτε θα έχεις τη δυνατότητα να τα εγκαταστήσεις, οπότε αναγκαστικά πρέπει να γνωρίζεις να κάνεις αναζήτηση αρχείων πχ με find. -type f -name "*filename*" ξέρω 'γω.

    Όπως επίσης αντί να τρέχεις το άνετο htop για να δεις processes, να πρέπει να δώσεις top -o %MEM, να δώσεις ps aux | grep -i process_name, κλπ.

    Btw, ένα ώραιο tip που έμαθα πρόσφατα για το πως μπορείς να κλείσεις ένα hung ssh session χωρίς να κλείσεις ολόκληρο το terminal. Απλώς πατάς enter, έπειτα shift+~ και τέλος πατάς .

    Spoiler:
    Κώδικας:
        First, press <Enter> to make sure that nothing precedes the escape character.
        Next, press <shift> + <tilde> (~). This combination serves as the escape character in SSH.
        Finally, press the <period> (.) key. This sequence effectively closes the SSH connection.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #2204
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Σε red hat based distros συνήθως υπάρχει το locate. Φτιάχνει ένα index με όλα τα αρχεία οπότε όταν ψάχνεις κάτι ψάχνεις την βάση και όχι το ίδιο το filesystem οπότε παίρνεις αποτέλεσμα άμεσα. Το μειονεκτήματα είναι ότι αν το αρχείο που ψάχνεις έχει δημιουργηθεί μετά το τελευταίο indexing πρέπει να ανανεώσεις την βάση το οποίο γίνεται με μια εντολή απλά πρέπει να θυμάσαι την συγκεκριμένη λεπτομέρεια.

  15. #2205
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε red hat based distros συνήθως υπάρχει το locate. Φτιάχνει ένα index με όλα τα αρχεία οπότε όταν ψάχνεις κάτι ψάχνεις την βάση και όχι το ίδιο το filesystem οπότε παίρνεις αποτέλεσμα άμεσα. Το μειονεκτήματα είναι ότι αν το αρχείο που ψάχνεις έχει δημιουργηθεί μετά το τελευταίο indexing πρέπει να ανανεώσεις την βάση το οποίο γίνεται με μια εντολή απλά πρέπει να θυμάσαι την συγκεκριμένη λεπτομέρεια.
    Το locate είναι καλή εναλλακτική αλλά όπως σωστά είπες, θέλει να θυμάσαι να κάνεις updatedb. Ή να βάλεις ένα cronjob να στο κάνει ανά τακτά διαστήματα.

    Νομίζω η χρυσή τομή μεταξύ του locate και της find, είναι το fd.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 147 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 127137142145146147

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για ένα απλό bash script
    Από AddictedToChaos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 01:57
  2. bash - matlab
    Από simeon.mattes στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 23:00
  3. Bash Script help (Αρχάριος)
    Από weakwire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 00:41
  4. bash rename (mv)
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-07, 16:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας