Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 47
  1. #16
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15193/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 31.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rockstar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχυει οτι ο βασικος παραγοντας στη διαμορφωση του κοστους ενος επεξεργαστη ειναι το μεγεθος του waffer?(το οποιο δε ξερω τι ειναι αλλα απο οτι εχω καταλαβει ειναι η "πρωτη υλη" του επεξεργαστη πανω στην οποια "τυπωνονται" οι ημιαγωγοι...ας μας πει καποιος πιο ειδικος)
    Γιατι αν ισχυει εδω και κατι χρονια η ιντελ μας πουλαει την ιδια τεχνολογια(core durex) και οταν βγαινει και σε μικροτερο μεγεθος πχ απο 60 σε 45 νανομετρα και συνεπως το κοστος μειωνεται ανεβαζει αντιστροφως αναλογα τις τιμες.Τωρα που τρωει το ζορι απο την amd οπου οι phenom ii δεν ειναι καλυτεροι απο τους ι7 αλλα τα κανουν ολα και συμφερουν θα αναγκαστει να κοψει τη κοροιδια...Υπο αυτο το πρισμα η μειωση που κανει τωρα επρεπε να ειχε γινει πιο πριν και τωρα να γινεται ακομα μεγαλυτερη...
    Αλλα για να ειμαστε πιο δικαιοι η ιντελ και η αμδ φανταζουν φιλανθρωπικα ιδρυματα μπροστα στα τεραστια ποσοστα κερδους και στο απροκαλυπτο καρτελ των εγχωριων μεγαλοεισαγωγεων...πλαισιο,e-shop κτλ ...εκει πεφτει το κλεψιμο

    Δεν είμαι απόλυτα ειδικός να σου εξηγήσω για το waffer, όμως θεωρώ ότι η άποψη που διατυπώνεις για την τιμή σε σχέση με το μέγεθος του waffer είναι αρκετά ελλιπής. Σύμφωνα με αυτά που ξέρω, όσο μεγαλύτερο είναι τόσο μειώνεται το κόστος, αφού επειδή έχει σχήμα κυκλικού δίσκου μειώνονται οι απώλειες του υλικού στην περιφέρεια (τα ολοκληρωμένα κυκλώματα κόβονται σε παραλληλόγραμμα- τετράγωνα). Το ζήτημα που σου διαφεύγει τελείως είναι το πόσα πράγματα πρέπει να αλλάξουν για να περάσεις από μία γενιά μεγέθους στην επόμενη. Τα προβλήματα που πρέπει να λυθούν είναι άπειρα και προφανώς αυξάνεται και το κόστος. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα και κάνω λάθος θα με διορθώσει. Από εκεί και πέρα, εκεί που υπάρχει κυρώς κοροϊδία, κατά την άποψή μου, είναι στο κόστος σχεδίασης που πληρώνουμε, το οποίο δε θα έπρεπε να παραμένει τόσο υψηλό, όσον αφορά στη μετάβαση σε συγγενή γενιά επεξεραστών.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Βασικα υπαρχουν και καποια standard μεγεθη στο waffer και δεν χανεται τοσο ευκολα το υλικο οποτε δεν νομιζω να εξηγειται ετσι το κοστος του. Περισσοτερο κοστιζει ο σχεδιασμος (και μετα η κατασκευη) του ιδιου του τσιπ. Περισσοτερα εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Wafer_(electronics)
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #18
    Το avatar του μέλους rockstar
    rockstar Guest
    Εχω την εντυπωση οτι αυτο που λεω ειναι σωστο καθως θυμαμαι να εχω διαβασει απο τη σελιδα της ιντελ το οτι χρησιμοποιουν λιγοτερο υλικο "waffer" σε καποιο αρθρο τους για την...οικολογικη πλευρα τους ,συνεπως αν αυτο που υποθετω(βασικα καπου το ειχα διαβασει) δηλ οτι αποτελει το βασικοτερο κοστος της παραγωγης ισχυει ε τοτε μας κοροιδευουν τιμολογωντας πολυ παραπανω το ιδιο σχεδιο πχ core duo "τυπωμενο" σε μικροτερο waffer.
    Οσο για το κυκλικο δισκο που ειναι το waffer σε οσο πιο μικρα τετραγωνα το "χωρισουμε" τοσο λιγοτερο υλικο θα μεινει αχρησιμοποιητο στη περιμετρο...απλα μαθηματικα ετσι,σκεψου οτι αν το "τετραγωνακι" που αποτελει τον επεξεργαστη ηταν απειρως μικρο δε θα εμενε σχεδον καθολου υλικο αχρησιμοποιητο.
    Τα εξοδα σχεδιασμου νεας τεχνολογιας δηλ "αρχιτεκτονικης" κτλ τα αφηνω εξω απο την εξισωση...ειναι κατι τελειως απροβλεπτο και πειραματικο χωρις δεδομενη αποτελεσματικοτητα κτλ κτλ και αξαρταται απο τη διοικηση και το επιστημονικο προσωπικο που κανει την ερευνα και αναπτυξη.
    Οποτε μενοντας στη διαδικασια παραγωγης αυτη καθεαυτη και θεωρωντας το κοστος μεταβασης σε υλικοτεχνικο εξοπλισμο απο τη μια διαδικασια στην αλλη αμελητεο πχ απο 60 νανομετρα φαμπρικα σε 45 αυτο που μας μενει ειναι το κοστος παραγωγης και το waffer...
    Οσο για την παραγωγη ενος επεξεργαστη επειδη σιγουρα θα πω μπαρουφα μιας και δεν εχω ιδεα μαθαινω μαζι σας απο εδω->http://www.intel.com/education/makingchips/index.htm
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rockstar : 22-03-09 στις 02:29.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Εμενα δεν με χαλανε οι τιμες των i7 αλλα το κοστος της μητρικης και των ram...Αντε να ριξουν και εκει τις τιμες οι κατασκευαστες. Δεν μπορω να αγοραζω μητρικη που κανει πανω απο 200€ και ειναι χειροτερη απο μια 150€ προηγουμενου socket...
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  5. #20
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα δεν με χαλανε οι τιμες των i7 αλλα το κοστος της μητρικης και των ram...Αντε να ριξουν και εκει τις τιμες οι κατασκευαστες. Δεν μπορω να αγοραζω μητρικη που κανει πανω απο 200€ και ειναι χειροτερη απο μια 150€ προηγουμενου socket...
    Θα βγουνε και αργοτερα περισσοτερες μητρικες για το νεο socket και θα ριξουν το κοστος αναγκαστικα. Τωρα στην αρχη οι προθυμοι αγοραστες πληρωνουν και μεγαλο μερος του κοστους αναπτυξης τους.
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    Ip Street
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.895
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 788
    Πολυ καλο νεο....

  7. #22
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15193/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 31.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rockstar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι αυτο που λεω ειναι σωστο καθως θυμαμαι να εχω διαβασει απο τη σελιδα της ιντελ το οτι χρησιμοποιουν λιγοτερο υλικο "waffer" σε καποιο αρθρο τους για την...οικολογικη πλευρα τους ,συνεπως αν αυτο που υποθετω(βασικα καπου το ειχα διαβασει) δηλ οτι αποτελει το βασικοτερο κοστος της παραγωγης ισχυει ε τοτε μας κοροιδευουν τιμολογωντας πολυ παραπανω το ιδιο σχεδιο πχ core duo "τυπωμενο" σε μικροτερο waffer.
    Οσο για το κυκλικο δισκο που ειναι το waffer σε οσο πιο μικρα τετραγωνα το "χωρισουμε" τοσο λιγοτερο υλικο θα μεινει αχρησιμοποιητο στη περιμετρο...απλα μαθηματικα ετσι,σκεψου οτι αν το "τετραγωνακι" που αποτελει τον επεξεργαστη ηταν απειρως μικρο δε θα εμενε σχεδον καθολου υλικο αχρησιμοποιητο.
    Τα εξοδα σχεδιασμου νεας τεχνολογιας δηλ "αρχιτεκτονικης" κτλ τα αφηνω εξω απο την εξισωση...ειναι κατι τελειως απροβλεπτο και πειραματικο χωρις δεδομενη αποτελεσματικοτητα κτλ κτλ και αξαρταται απο τη διοικηση και το επιστημονικο προσωπικο που κανει την ερευνα και αναπτυξη.
    Οποτε μενοντας στη διαδικασια παραγωγης αυτη καθεαυτη και θεωρωντας το κοστος μεταβασης σε υλικοτεχνικο εξοπλισμο απο τη μια διαδικασια στην αλλη αμελητεο πχ απο 60 νανομετρα φαμπρικα σε 45 αυτο που μας μενει ειναι το κοστος παραγωγης και το waffer...
    Οσο για την παραγωγη ενος επεξεργαστη επειδη σιγουρα θα πω μπαρουφα μιας και δεν εχω ιδεα μαθαινω μαζι σας απο εδω->http://www.intel.com/education/makingchips/index.htm

    Αυτό που σου λέω και μάλλον δεν κατάλαβες είναι ότι τα 60 ή 45nm αναφέρονται σε μία συγκεκριμένη συνιστώσα ενός στοιχείου του κάθε transistor που τυπώνεται πάνω στο wafer (εφόσον δεν ξέρεις από ηλεκτρονικά δεν έχει σημασία να σου πω τι ακριβώς). Το ότι μειώνεται το μέγεθος αυτού σημαίνει μείωση και του μεγέθους του transistor, αλλά ούτε σημαίνει ότι ο αριθμός τους παραμένει ο ίδιος ούτε ότι δε χρειάζεται να τυπωθούν και πολλά άλλα στοιχεία για να λύσουν τα επιπλέον προβλήματα, τα οποία δημιουργούνται από το γεγονός ότι μειώνονται οι αποστάσεις των transistors. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και δεν μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για το κόστος σε ένα μικροηλεκτρονικό κύκλωμα έχοντάς το στο μυαλό σου σαν ένα κομμάτι λαμαρίνα που απλά το κόβεις. Το πόσο αυξάνεται το κόστος κάθε φορά που μικραίνει το τσιπάκι δεν μπορώ να σου το πω εγώ, άλλωστε αυτά που σου λέω τα ξέρω γιατί τα έχω σπουδάσει, χωρίς όμως να έχω εξειδικευτεί σε αυτό τον τομέα. Κάποιος που έχει δουλέψει σε εταιρεία ή έχει κάνει έρευνα στον τομέα μπορεί να σου πει. Συν του ότι το κόστος έρευνας και ανάπτυξης που βγάζεις από την εξίσωση δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Τόσοι μηχανικοί σπάνε το κεφάλι τους και πληρώνονται και αυτό το κόστος πρέπει κάπως να βγει. Τώρα το εάν η τιμολογιακή πολιτική της εκάστοτε εταιρείας είναι φιλική προς τον καταναλωτή αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.876
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14995/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    άλλο ένα πρόβλημα για την AMD

    την οποία δυστυχώς δεν βλέπω καθόλου μα καθόλου καλα

  9. #24
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειδικός στην Ηλεκτρονική δεν είμαι (άλλωστε ακόμα χρωστάω Ηλεκτρονική Ι ) ,αλλά το κύριο κόστος ενός επεξεργαστή δεν μπορεί να είναι το πυρίτιό του αυτό καθαυτό. Μόνο το R&D πρέπει να κοστίζει ΠΑΡΑ πολύ.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα μηχανηματα που χρησιμοποιουν για να "τυπωσουν" τα κυκλωματα πρεπει να κοστιζουν τα απειρα λεφτα

  11. #26
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Εγω νομιζω οτι το κοστος ολο ειναι στο να ξερεις το πως (know how) και στην νεα επαναστατικη ιδεα εφαρμογη της και οργανωση (R&D).

  12. #27
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και για να πούμε κάτι πιο πρακτικό,μετα από αυτές τις μειώσεις πότε βλέπετε να βγαίνουν οχταπύρηνοι ?
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Περιοχή
    Οινόφυτα Βοιωτίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΙΝΟΦΥΤΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να πούμε κάτι πιο πρακτικό,μετα από αυτές τις μειώσεις πότε βλέπετε να βγαίνουν οχταπύρηνοι ?
    Ποιός ξέρει ίσως το 200@#$%

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Υποθέτω μετά το καλοκαιράκι έως το τέλος του χρόνου αν απαντηση δυναμικά η ανταγωνίστρια εταιρεία στις μειωσεις τιμων. Πραγματικο 8 πυρηνο πιστευω του χρονου τετοια εποχη να τον περιμενουμε.

  15. #30
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Τοσο μεγαλη αναγκη για οκταπυρινο ε; Τι δεν κανει με τους 4 το pc σας να ξερω τι χανω εγω με τον 1.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-08, 15:45
  2. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-08, 03:18
  3. Μειώσεις τιμών Intel από τον Απρίλη
    Από mach στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-08, 16:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας