Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εβαλα double-play
    Αρχισε να λειτουργει απο 18/3
    Πρωτες εντυπωσεις:
    ταχυτητα συγχρονισμου 15000
    θορυβος 24db
    Κατεβαζω με 1.45Μ/s απο συγκεκριμενο σημειο της hol
    Ταινίες 700ΜΒ σε 20 λεπτα για κατεβασμα

    Πρόβλημα με την ποιοτητα ηχου στις τηλεφωνικες κλήσεις. Ακούω τον συνομιλητη μου με διακοπες, ενω με ακουνε κανονικα(αυτο δεν ειναι παροχη υπηρεσιας) Ειπαν οτι θα το διορθωσουν

    Ατελειωτη αναμονη στο 13844

    Περιμενω απο αλλους χρηστες εντυπωσεις

  2. #2
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα αίτηση και μου είπαν για 4-4-2009, απ' ότι έχω δει από άλλους έχει καλές ταχύτητες.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν όπως είχα πεί μου είχαν πεί για 4-4-2009, τελικά ενεργοποιήθηκα στις 1-4-2009. Την αίτηση την είχα στείλει με fax στις 12-03-2009.

    Το πρωί της Τετάρτης βλέπω το λαμπάκι του router μου (καθώς δεν έχω λάβει ακόμα της hol) ότι είναι συγχρονισμένο αλλά το λαμπάκι του internet σβηστό. Ωχ λέω την πατήσαμε.

    Βλέπω ταχύτητα περίπου στα 4Mbps με upload 940 (με restart αλλάζουνε) internet νεκρό.
    Το τηλέφωνο έκανε τουτ τουτ γρήγορα, δηλαδή νεκρό. Πέρνω την hol από κηνιτό και μου λένε πως ενεργοποιήστε κύριε. Λέω οκ ας περιμένω κάποιες ώρες. Το τηλέφωνο στις 7 το απόγευμα έτοιμο. Το router μια χαρά αλλά δεν έπαιρνε IP.

    Για κάποιο λόγο δεν μου στείλανε ακόμα το router. Βάζω στο δικό μου username guest@hol.gr με password guest, τίποτα

    Για να μην γράφω και πολλά, μετά από πολλά τηλέφωνα στην hol, μου είπαν πως δεν μπορώ να συνδεθώ με τον δικό μου εξοπλισμό, από την άλλη μου λένε πως θα με πάρει τηλέφωνο τεχνικός όπως και έγινε, μου είπε πως δεν έχει συμβατότητα η hol με routers του εμπορίου....και τέτοια.

    Και το κουφό, μου λέει πως βλέπει από το σύστημα πως πήρα 2 φορές IP και μου λέει πως έχω κάνει εγγραφή (https://www.hol.gr/registration/) αφού του λέω δεν έχω κωδικό εγγραφής ούτε sms μου ήρθε ούτε το router. μου λέει όχι έχετε κάνει. Πολύ κουφό.

    Μετά από μερικά τηλέφωνα ακόμα μου λένε θα σας πάρει πάλι τεχνικός, μετά από λίγα λεπτά (από το τηλεφώνημα) πάω να μπω στο router και βλέπω αυτό

    μετά από λίγο πήρα IP και είμαι online έως και τώρα.

    Συμπέρασμα δεν ξέρουν τι τους γίνετε, ας περιμένω από Δευτέρα μήπως έρθει το router.

    Και κάτι ακόμα, με το δικό μου router όταν το έχω adsl2+ η ταχύτητα συγχρονισμού πέφτει ακόμα και κάτω από 2Mbps, τώρα το έχω σε adsl2 και είμαι στα 4.9 με 1024 up. Λέω να το αφήσω έτσι. Στατηστικά δεν έχει αυτό το router, αλλά με ένα παλιό είδα attenuation 45 έως 48.

    Άς περιμένω το router να δούμε την συνέχεια. Τουλάχιστον έχω internet και το τηλέφωνο για την ώρα είναι σε ποιότητα λίγο καλύτερη από του οτε, δεν το περίμενα.

    Ελπίζω μην κούρασα κανέναν με όλα αυτά, αλλά ας δουν όλοι τι γίνετε. με λίγα λόγια μόνο οι τεχνικοί τους αξίζουν αυτό μου έδωσαν να καταλάβω, άντε να βγάλουμε 12μήνο.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε:
    Username: guest@adsl.gr
    Password: guest

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι αυτό έχω βάλει, το θέμα είναι πως το είχα βάλει και πριν μιλήσω με τους τεχνικούς και δεν έμπαινε, οι τεχνικοί κάτι ρύθμισαν. Άντε να έρθει το router. Λογικά όταν έρθει θα έχει κωδικό εγγραφής?

    Εγώ δεν έκανα εγγραφή συνδρομητή από το site της hol άσχετα με το τι λένε αυτοί, αφού δεν μου στείλανε κωδικό εγγραφής.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταία από HOL δεν δίνουν κωδικούς εγγραφής.Απλά έχουν βάλει το guest ως default στοιχεία γιά να συνδέεται το ρούτερ στο ιδιόκτητο δίκτυο.Περίμενε το Netfaster.Έχει πολύ καλή συμπεριφορά στις προβληματικές γραμμές.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είπες πως δεν δίνουν κωδικούς έγγραφης, αν δεν μου δώσουν πως θα φτιάξω username από το site τους?

    Σαν πελάτης τους δεν πρέπει να έχω username? Άσχετα αν αυτοί μου είπαν πως έχω φτιάξει, εγώ δεν είχα internet για να το φτιάξω έτσι κ' αλλώς.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από το πρωί είναι όλα χάλια, πολύ θόρυβο στο τηλέφωνο, και χάλια ταχύτητες, μετά από restart του router πήρα αυτό: (όσα restart Και να κάνω δεν πάει πάνω από 200 το up)

    DownStream Connection Speed 3534 kbps
    UpStream Connection Speed 99 kbps

    Το down είναι ok, το up τα χαλάει. Πολύ αργό internet, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και θα λυθεί σε λίγες ώρες.

    (δεν βλέπω πολλούς Ναυπάκτιους στο forum)

  9. #9
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    οτι να'ναι
    ISP
    HOL
    Router
    NetFasterIAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες πως δεν δίνουν κωδικούς έγγραφης, αν δεν μου δώσουν πως θα φτιάξω username από το site τους?

    Σαν πελάτης τους δεν πρέπει να έχω username? Άσχετα αν αυτοί μου είπαν πως έχω φτιάξει, εγώ δεν είχα internet για να το φτιάξω έτσι κ' αλλώς.
    Οταν ενεργοποιήθηκα, στις 7 του μήνα, μίλησα με ένα τεχνικό και μου έστειλε επί τόπου σε SMS τον κωδικό. Στη συνέχεια ενεργοποίησα τον λογαριασμό μου, άλλαξα τον κωδικό και απέκτησα και username. Τα πέρασα στο router και όλα Οκ!

    Πάρε τηλ. την τεχνική υποστήριξη.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plaza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ενεργοποιήθηκα, στις 7 του μήνα, μίλησα με ένα τεχνικό και μου έστειλε επί τόπου σε SMS τον κωδικό. Στη συνέχεια ενεργοποίησα τον λογαριασμό μου, άλλαξα τον κωδικό και απέκτησα και username. Τα πέρασα στο router και όλα Οκ!

    Πάρε τηλ. την τεχνική υποστήριξη.
    Η εξυπηρέτηση πελατών με στέλνει στο τεχνικό τμήμα και το τεχνικό στην εξυπηρέτηση γιατί ξέρουν καλύτερα λένε.

    Δεν ξέρουν τι τους γίνετε, θα τους πάρω πάλι.

    Χθες πάντως που τους πήρα για βλάβη (που είχα με το upload) το φτιάξανε, ξύπνησα κατά τις 12:00 και ήταν ok.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, επανέρχομαι καθώς έχουμε εξελίξεις.

    Στις 24-04-2009 αφού στο 13844 δεν έβγαζα άκρη αποφάσισα να τους στείλω e-mail με το πρόβλημα μου, τους είπα επίσης πως δεν πρόκειται να περιμένω άλλη εβδομάδα για δικά τους λάθη. Και απαίτησα να μου τηλεφωνήσει κάποιος υπεύθυνος.

    Στις 29-04-2009 μου τηλεφώνησαν από την ACS και μου είπαν πως ήρθε ένα δέμα από την HOL (ο εξοπλισμός). Θυμίζω πως την αίτηση την είχα στείλει στις 12-03-2009.

    Γυρνάω στο σπίτι συνδέω το netfaster, και όλα καλά.

    Στην εξυπηρέτηση πελατών που ζήταγα τον κωδικό εγγραφής μου λέγαν πως έχω κάνει εγγραφή (τα γράφω και σε post ποιο πάνω) και μου δίναν και το username με το οποίο έκανα εγγραφή, μου πρότειναν να κάνω ανάκτηση κωδικού από το site της hol, έλα ντε που δεν έκανε έως τις 29-04-2009. Την μέρα που πήρα το router δια μαγείας έγινε ανάκτηση κωδικού από το site της hol.

    Το απόγευμα μου τηλεφωνεί μια κοπέλα να με ρωτήσει άν είναι όλα καλά και πως όλα έχουν διορθωθεί, της λέω ναι σήμερα όλα καλά. Το κλείνω. Μετά από μισή ώρα περίπου μου τηλεφωνεί ένας ευγενέστατος κύριος να μου ζητήσει συγνώμη για την ταλαιπωρία και να μου εξηγήσει τι είχε συμβεί.

    Με ρώτησε άν είχα ποτέ υπηρεσία της HOL, του λέω είχα φτιάξει ένα email το 2006 στην hol. Μου λέει εκεί ήταν το πρόβλημα. Τι είχε γίνει; Όταν το 2006 έφτιαξα το mail προφανώς έδωσα και το σταθερό μου (προαιρετικά), αυτοί αφού είδαν το σταθερό μου ήδη στο σύστημα τους μου δώσανε αυτόματα το username που είχα στο email που είχα φτιάξει τότε. (username@hol.gr)

    Με λίγα λόγια έγινε λάθος από το σύστημα τους, και γ' αυτό δεν μου δίνανε κωδικό εγγραφής και δεν ερχόταν ο εξοπλισμός. Πιθανόν να νομίζανε πως είμαι πελάτης από το 2006 τι να πώ.

    Μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε πως ότι και να θέλω είναι στην διάθεση μου. Του λέω οκ ευχαριστώ όλα είναι εντάξει τώρα, μόνο που έχω κάποιες αποσυνδέσεις. Με σύνδεσε με το τεχνικό τμήμα, το δώσαμε βλάβη. Σε 2 ώρες με πήρε τεχνικός τους τηλέφωνο, μετά από αρκετή κουβέντα και δοκιμές στη γραμμή μου το δώσαμε στον ΟΤΕ. Την επόμενη μέρα μου τηλεφώνησε τεχνικός του ΟΤΕ, και μέχρι το μεσημέρι διορθώθηκε και αυτό.

    Μέσα σε μία μέρα έφτιαξαν όλα, θαύμα.

    Μέχρι σήμερα όλα καλά, με το θέμα συγχρονισμού και τηλεφώνου. Απ' ότι βλέπω εδώ στη Ναύπακτο είναι ήδη πολλοί με HOL και βλέπω πως υπάρχουν πολλά προβλήματα. Να δούμε ως πότε.

    Περιμένω να δω αν υπάρχει άλλος από Ναύπακτο με hol στο forum να δούμε τι έχει να μας πει.

    Τα είπα και ησύχασα.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-05-2009
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Λοιπόν παιδιά τα πράγματα δεν ειναι και τοσο καλα με την hol!Ειτε είναι βράδυ είτε ειναι πρωι
    τις τελευταίες 2 μερούλες μας εχει ρειξει ουτε λιγο ουτε πολυ κατω απο 10 mbps!!Tι πράγματα ειναι αυτα ρε παιδιά!!!Εχω αρχίσει και μετανιώνω!!!!Ελεος δηλαδη!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χάλια είναι, από το μεσημέρι έως αργά το βράδυ ιδικά δεν δίνει ούτε 4Mbps, καλά με εξωτερικό ούτε 2 (αυτό γίνετε σε όλη την Ελλάδα αλλά οκ).

    Γενικά υπάρχει ένα μπούκωμα, και πάει με τις ώρες, πάνω από 10Mbps δεν θέλει να δώσει πάντως. Εγώ στα 5 και δεν μου δίνει ούτε 4.

    Αυτό που παρατηρώ είναι πως πάει με τις ώρες.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Μπούκωμα παιδιά. Το βλέπω και εγώ σε κάτι φίλους που μπαίνω στο pc τους με remote desktop. Pings στο Θεό και ταχύτητα με το εξωτερικό πραγματική πολλές ώρες την ημέρα σαν να είναι 1 mbps download. Κρίμα και ήθελα να βάλω και εγώ να γλιτώσουμε λίγο τα χαράτσια του ΟΤΕ. Δεν βάζω για το λόγο ότι φοβάμαι το μπούκωμα κάτι το οποίο δυστυχώς φαίνεται να συνέβη και με ενοχλεί αφάνταστα που εξακολουθούν να με καλούν στο τηλέφωνο να γίνω συνδρομητής τους. Τέτοια πράγματα δεν μου αρέσουν καθόλου. Ελπίζω το φαινόμενο να μην είναι τόσο πανελλαδικό και να φτιάξει σύντομα, αλλά ουκ ολίγα νήματα διαβάζω στο subforum της HOL για προβλήματα με μεγάλο ping και ταχύτητα με το εξωτερικό. Δυστυχώς το έχουμε δει το έργο να επαναλαμβάνεται. Μετά την Forthnet φαίνεται να έχει τέτοιου είδους προβλήματα και η HOL. Ας ελπίσουμε σε καλύτερη αντιμετώπισή τους και όχι όπως τα αντιμετώπισε και τα αντιμετωπίζει η ακατανόμαστη....

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 17:35
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 19:45
  3. ADSL στην Ναυπακτο
    Από rousos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 12:48
  4. HOL στην Νικαια?
    Από aggelos7 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-06, 12:02
  5. Dsl στην ναυπακτο
    Από Ventrix στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-04, 15:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας