Σελ. 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 418
  1. #46
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Πιστευω πως ειναι αδικη η γκρινια για το λογοτυπο! Ο φιλος διαλεξε αυτο το λογοτυπο καθαρα για τα χρωματα του, για να τονισει την ελληνικη διανομη. Και δεν καταλαβα γιατι θα χασει/δυσφημιστει το kde... Οπου χανει το ενα project, κερδιζει το αλλο κι υστερα ολη η κοινοτητα

  2. #47
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το screenshot στο site, δεν είδες ότι ήταν gnome?
    Ρε συ gpan , ανοίγοντας την σελίδα τι σου περνάει από το μυαλό?

    Ότι είναι gnome?

    Μετά το είδα χαίρω πολύ. Μου κόπηκε η χαρά.

  3. #48
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emcp4433 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κοινό στο οποίο κυρίως απευθύνομαι με το ΜΟΝΟΜΑΧΟ και κάπως έτσι θα καταφέρουμε να προωθήσουμε το linux είναι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν ποιά είναι η διαφορά του KDE από το GNOME ή τι συμβολίζουν τα γρανάζια ή ακόμα το τι σημαίνει ubuntu !!! Σε πόσους γνωστους είπατε τη λέξη ubuntu για πρώτη φορά και πέσανε κάτω από τα γέλια ??? Θυμάστε ??? Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να δουν ότι είναι δωρεάν , ότι κάνει τα πάντα , ότι δεν κολλάει ιούς , ότι παίζει τα βιντεάκια από το youtube , ότι έχει πασιέντζα .... ( αυτός είναι ο μέσος Έλλην χρήστης δυστυχώς ...) Και ελπίζεις με τον καιρό όταν θα το βαρεθεί και θα πονηρευτεί και λιγάκι , να μην δώσει 300euro για Vista αλλά να να πει "Καλά ήτανε με αυτό που κατέβασα από το site του βλάκα , ας δοκιμάσω Mandriva ή Fedora ή κάτι άλλο που τα είδα σε ΄φωτογραφία σε περιοδικό και είναι και γαμώ "

    Ας μην πιαστώ κορόιδο .... αφού τώρα ξέρω !!!

    Γιατί νομίζετε ότι δεν ενοχλείται η εταιρία για το αν χρησημοποίησα τα γρανάζια ??? Την ενδιαφέρει μόνο να μην τα αλλοιώσω ώστε ο χρήστης μετά από ένα-δύο μήνες που θα βαρεθεί τη μπούρδα που έχει φτιάξει ο ανώνυμος , θα ψάξει για το προιόν της με τα γρανάζια που σίγουρα θα είναι καλλύτερο !!!!
    Κάνεις τεράστιο λάθος, ακριβώς επειδή απευθύνεσαι σε κόσμο που δεν έχει σε επαφή ή έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με το Linux και ενδεχομένως με το Open source λειτουργικό, θα πρέπει να σεβαστείς πρώτος trademarks, άδειες χρήσης λογισμικού και διανομής.

    Παρατήρησα ότι αντιμετωπίζεις τελείως απλοϊκά όλες τις σχετικές παρατηρήσεις που έγιναν. Δεν έγιναν για να στην πουν, αλλά για να σου δείξουν ότι το λειτουργικό αντιπροσωπεύει περισσότερα πράγματα από αυτά που λες ...

    ........Auto merged post: EvilHawk πρόσθεσε 3 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Btw στο απόσπασμα που έγραψες παραπάνω για το Logo Usage Guidelines , έκανες skip όλα τα προηγούμενα και πήγες κατευθείαν στο εικαστικό μέρος, διάβασε και ότι προηγείται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 25-03-09 στις 11:51. Αιτία: auto merged post

  4. #49
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το screenshot στο site, δεν είδες ότι ήταν gnome?

    σπάνια κοιτάω τα screenshots γιατί ξέρω ότι όλες οι διανομές ομαδοποιημένες ανα DE είναι ουσιαστικά ίδιες μεταξύ τους.
    Και γω πίστεψα πως είναι το kubuntu

  5. #50
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Eλπίζω πάντως να είναι κλειστά τα ssh sevices

    Eγώ πάντως αγνοώ το θέμα του logο, διανομή που έρχεται με root password built in και φάτσα κάρτα, είναι επικίνδυνη... ειδικά αν απευθύνεται σε νέους χρήστες που δεν αντιλαμβάνονται τους κινδύνους και δεν γνωρίζουν πως να το αλλάξουν.

    Σκεφτείτε μόνο κάτι τέτοιο να συνέβαινε σε window... π.χ. κάποιο exploit που έστελνε στον κάτοχο ενός website το admin pass όσων εγκαταστούσαν ένα προγραμματάκι... καταπληκτικό προγραμματάκι, με τις καλύτερες προθέσεις απο τον δημιουργό του, αλλά exploitable ...

  6. #51
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Σχεδόν όλα (αν όχι όλα) τα live cds έρχονται με το root pass και το user pass φάτσα κάρτα στο site.

  7. #52
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όντως δε θεωρώ ότι αυτό είναι πρόβλημα. Συνήθως ο κωδικός για τον root είναι root ή ακόμα και κενό. Σημαντικότερα είναι τα άλλα που έχουν ήδη επισημανθεί (trademarks, όροι διανομής του proprietary λογισμικού, κτλ).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #53
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και γω απόρησα για την φασαρία με το root pass του Live cd. Το ubuntu και το gentoo από οτι θυμάμε έχουνε κενό pass.

  9. #54
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Αξίζει συγχαρητήρια η προσπάθεια .
    Παρόλα αυτα δεν νομιζω οτι ακομα μια live ελληνική διανομή βοηθάει σε κατι παραπανω. Ηδη υπαρχουν αρκετές ελληνικές προσπάθειες. live cd μπορει να κανει ο καθενας με μερικα κλικ ( unetbootin ).

    Η προσφορά μας ( αν θελουμε να δωσουμε κατι πισω και οχι μονο να παιρνουμε ) πρέπει ν παει αλλου

    Development , packaging , μεταφράσεις, οδηγοι ( είτε αγγλικα είτε ελληνικα ) κτλ . Το να δημιουργουμε κλώνους διανομών δεν νομιζω οτι βοηθαει σε κατι παραπανω το linux.

  10. #55
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emcp4433 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κοινό στο οποίο κυρίως απευθύνομαι με το ΜΟΝΟΜΑΧΟ και κάπως έτσι θα καταφέρουμε να προωθήσουμε το linux είναι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν ποιά είναι η διαφορά του KDE από το GNOME ή τι συμβολίζουν τα γρανάζια ή ακόμα το τι σημαίνει ubuntu !!! Σε πόσους γνωστους είπατε τη λέξη ubuntu για πρώτη φορά και πέσανε κάτω από τα γέλια ??? Θυμάστε ??? Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να δουν ότι είναι δωρεάν , ότι κάνει τα πάντα , ότι δεν κολλάει ιούς , ότι παίζει τα βιντεάκια από το youtube , ότι έχει πασιέντζα .... ( αυτός είναι ο μέσος Έλλην χρήστης δυστυχώς ...) Και ελπίζεις με τον καιρό όταν θα το βαρεθεί και θα πονηρευτεί και λιγάκι , να μην δώσει 300euro για Vista αλλά να να πει "Καλά ήτανε με αυτό που κατέβασα από το site του βλάκα , ας δοκιμάσω Mandriva ή Fedora ή κάτι άλλο που τα είδα σε ΄φωτογραφία σε περιοδικό και είναι και γαμώ "

    Ας μην πιαστώ κορόιδο .... αφού τώρα ξέρω !!!

    Γιατί νομίζετε ότι δεν ενοχλείται η εταιρία για το αν χρησημοποίησα τα γρανάζια ??? Την ενδιαφέρει μόνο να μην τα αλλοιώσω ώστε ο χρήστης μετά από ένα-δύο μήνες που θα βαρεθεί τη μπούρδα που έχει φτιάξει ο ανώνυμος , θα ψάξει για το προιόν της με τα γρανάζια που σίγουρα θα είναι καλλύτερο !!!!
    Έχεις σκεφτεί μήπως χάνεις τον πολύτιμο χρόνο σου, επαναλαμβάνοντας ό,τι ήδη γίνεται από άλλους, ξαναεφευρίσκοντας τον ήδη υπάρχοντα τροχό;

    Μήπως ο χρόνος σου θα ξοδευόταν καλύτερα στο να συμβάλλεις σε μία ή περισσότερες υπάρχουσες διανομές με οποιονδήποτε τρόπο, π.χ.:

    - developing
    - packaging
    - documentation writing
    - documentation translating
    - bug reporting
    - σύνταξη οδηγών

    κλπ.

    ........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emcp4433 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αντί να χλευάζετε τις όποιες Ελληνικές προσπάθειες στο σύνολο τους μερικοί !!!...
    Μία προσπάθεια δεν κρίνεται από την εθνικότητα των συντελεστών της.

    Κρίνεται - πάντα εκ του αποτελέσματος - με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

    - έχει κάτι καινούριο-διαφορετικό να προσφέρει, ή όχι;
    - είναι προσεγμένη-ποιοτική, ή όχι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 26-03-09 στις 13:44. Αιτία: auto merged post
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #56
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Η μοναδική φορά που συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Βέβαια πριν κρίνουμε κάτι, καλό θα ήταν να το δοκιμάζαμε πρώτα. Προσωπικά δεν έχω προλάβει να το βάλω ακόμα.

  12. #57
    Εγγραφή
    24-03-2004
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    SPEEDSTREAM 4200
    Παιδιά εγώ είμαι χρήστης των windows τόσα χρόνια (τα πλήρωσα και δυο φορές με δυο Δικτυωθείτε κάνοντας ακόμα πλουσιότερο τον gates) αλλά είναι η πρώτη φορά που βρήκα ένα linux που να μπορώ να το χειριστώ εξαιρετικά άνετα και εύκολα. Δεν ξέρω dos ούτε έχω διάθεση να μάθω ή να παιδεύομαι με γραμμές εντολών και άλλα τινά. Όσες φορές έψαξα για διανομή linux μπερδεύτηκα με ubuntu kubuntu και χίλια δυο άλλα ακαταλαβίστικα για μένα. Δεν ήξερα τι διαφέραν το ένα από το άλλο και ούτε με ενδιέφερε να μάθω, την δουλειά μου θέλω να κάνω εύκολα και άνετα. Όποτε έπεφτα σε γραμμή εντολών έλεγα ένα "άντε παρατάτε με ήσυχο ρε ....." και ξαναγυρνούσα στην αγκαλιά της μαμάς Microsoft. Ενώ με το συγκεκριμένο live cd μπορώ και την κάνω. Γιαυτό ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον άνθρωπο που παιδεύτηκε και έφαγε ώρες (υποθέτω δεν νομίζω να γίνεται με μερικά κλικ) και κόπο για να το κάνει. Αυτό το ελληνικό, το δένδρο που κάνει καρπούς να το πετροβολούμε δεν μπορώ να το καταλάβω. Ενώ εμένα που δεν έχω κάνει τίποτα πέρα από το να παίρνω δεν μου την είπε κανείς. Εσύ φίλε έχεις ακόμα ν ακούσεις... Πείτε και ένα ευχαριστώ ρε ...., δεν βλάπτει.
    Και μια ερώτηση: λέει ότι μπορεί να εγκατασταθεί και στον σκληρό. Πως γίνεται αυτό; Και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση (αν απαντήσει κανείς. Αν δεν απαντήσει κανείς καλή καρδιά, μπορεί να είναι όντως βλακώδης η ερώτηση ή πολύ οφθαλμοφανής η απάντηση και εγώ να μην την βλέπω).

  13. #58
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kos1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εγώ είμαι χρήστης των windows τόσα χρόνια (τα πλήρωσα και δυο φορές με δυο Δικτυωθείτε κάνοντας ακόμα πλουσιότερο τον gates) αλλά είναι η πρώτη φορά που βρήκα ένα linux που να μπορώ να το χειριστώ εξαιρετικά άνετα και εύκολα. Δεν ξέρω dos ούτε έχω διάθεση να μάθω ή να παιδεύομαι με γραμμές εντολών και άλλα τινά.
    τότε μην παιδεύεσαι να βαζωβγάζεις διανομές linux
    όσο μασημενη τροφή και να είναι μια διανομή, σίγουρα θα χρειαστείς να τρέξεις κάτι από κονσόλα


    Όσες φορές έψαξα για διανομή linux μπερδεύτηκα με ubuntu kubuntu και χίλια δυο άλλα ακαταλαβίστικα για μένα.
    η «διανομή» που σε έχει αφήσει έκθαμβο είναι το ubuntu .............
    placebo effect ;


    Δεν ήξερα τι διαφέραν το ένα από το άλλο και ούτε με ενδιέφερε να μάθω, την δουλειά μου θέλω να κάνω εύκολα και άνετα. Όποτε έπεφτα σε γραμμή εντολών έλεγα ένα "άντε παρατάτε με ήσυχο ρε ....." και ξαναγυρνούσα στην αγκαλιά της μαμάς Microsoft.
    Αν αρνείσαι να μάθεις κάτι διαφορετικό δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς
    Δεν θα έρθει η Χ διανομή προς τα εσένα, εσύ θα πρέπει να έρθεις προς αυτή


    Ενώ με το συγκεκριμένο live cd μπορώ και την κάνω.
    με την νοοτροπία που περιγράφεις γλαφυρά παραπάνω, αποκλείεται

  14. #59
    Το avatar του μέλους tritonas00
    tritonas00 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε μην παιδεύεσαι να βαζωβγάζεις διανομές linux
    όσο μασημενη τροφή και να είναι μια διανομή, σίγουρα θα χρειαστείς να τρέξεις κάτι από κονσόλα




    η «διανομή» που σε έχει αφήσει έκθαμβο είναι το ubuntu .............
    placebo effect ;




    Αν αρνείσαι να μάθεις κάτι διαφορετικό δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς
    Δεν θα έρθει η Χ διανομή προς τα εσένα, εσύ θα πρέπει να έρθεις προς αυτή



    με την νοοτροπία που περιγράφεις γλαφυρά παραπάνω, αποκλείεται



    +100000000000000000000000000000!!!!!!!Σωστοτατος σε ολα!

  15. #60
    Εγγραφή
    08-12-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΤΑΡΑΓΚΑ
    SNR / Attn
    31(dB) / 19(dB)
    Κυλησε ο dangerous και βρηκε το παπακι....

Σελ. 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Symbian OS (Mobile operating system)
    Από hellenicsun στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 03:46
  2. Operating System x64 ?
    Από geogo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-07, 14:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας